Почина италијанскиот милијардер Леонардо Дел Векио, „таткото“ на очилата „рејбан“


Италија- Вториот најбогат човек во Италија, магнатот за очила Леонардо Дел Векио, почина на 87-годишна возраст откако изгради оптичка империја во која купуваше големи брендови како Ray-Ban, Persol и Oakley.

Дел Векио беше еден од најуспешните италијански бизнисмени, градејќи од нула меѓународна компанија која помогна да се претворат очилата во посакуван — и скап — моден додаток.

Неговото богатство се проценува на 27,3 милијарди долари, според листата на светски милијардери на Форбс за 2022 година.

Неговата компанија EssilorLuxottica во понеделникот потврди дека тој „починал“ на 87-годишна возраст.

Дел Векио беше на интензивна нега во болницата Сан Рафаеле во Милано во последните неколку недели, според италијанската новинска агенција АГИ.

Роден на 22 мај 1935 година во Милано во сиромашно семејство, дел од младоста поминал во сиропиталиште и почнал да работи како тинејџер.

Тој во 1961 година основал сопствена компанија Луксотика, снабдувајќи ја оптичката индустрија со компоненти.

Една деценија подоцна, Дел Векио донесе стратешка одлука да ги контролира сите делови од производниот процес.

Luxottica почна да прави свои очила, дистрибуирајќи ги низ Италија пред да се прошири во Европа преку заеднички вложувања.

Тој ја забележа предноста од партнерството со брендовите за моден дизајн, вклучително и Џорџо Армани, што се разграни во малопродажба и ги грабна трендовските брендови за очила како Ray-Ban, Persol и Oakley.

Тој го потпиша првиот договор за лиценца со Џорџо Армани во 1980-тите, бидејќи очилата се претворија во моден додаток, тренд кој продолжува и денес.

Луксотика, исто така, купи трговци на мало како што се LensCrafters и Sunglass Hut, овозможувајќи и на компанијата директно да го искористи потрошувачкиот пазар без посредници.

Во 2018 година, Luxottica се спои со францускиот Essilor за да стане EssilorLuxottica, при што Дел Векио беше претседател. Во 2021 година, јавно тргуваната компанија оствари приход од 19,8 милијарди евра (20,9 милијарди американски долари).

„Леонардо Дел Векио беше голем Италијанец“, напиша еврокомесарот за економски прашања Паоло Џентилони на Твитер, нарекувајќи го неговиот успех „пример за денес и утре“.