НАСА и Роскосмос се договорија за „делење седишта“ за вселенски летови


САД и Русија постигнаа договор за меѓусебно прелетување на вселенските превозници до Меѓународната вселенска станица (ISS). Пробивот доаѓа по неколкумесечни тензии и неизвесност околу заедничките вселенски активности во пресрет на тековниот конфликт во Украина.

И руската вселенска агенција Роскосмос и нејзиниот американски колега, НАСА, во петокот потврдија дека се договориле за таканаречените „интегрирани летови“. Крајната цел на договорот е да се осигура дека најмалку еден американски астронаут и еден руски космонаут се присутни на ISS за одржување на соодветните сегменти на станицата, објасни Роскосмос.

„Договорот ги исполнува интересите на Русија и САД и ќе го промовира развојот на соработката во рамките на програмата на Меѓународната вселенска станица“, се вели во соопштението на агенцијата.

Портпаролот на НАСА, Џош Финч, нагласи дека „летачките интегрирани екипажи гарантираат дека на станицата има соодветно обучени членови на екипажот за суштинско одржување и вселенски прошетки“. Договорот е „аранжман без размена на средства“, изјави Финч, и ја вклучува целата потребна обука, како и „транспорт до и од Меѓународната вселенска станица и сеопфатна поддршка за мисијата“.

„Исто така заштитува од непредвидени ситуации како што се проблем со кое било вселенско летало на екипажот, сериозни медицински проблеми на екипажот или итен случај на станицата што бара екипаж и возилото што им е доделено да се вратат на Земјата порано од планираното“, додаде тој.

Првата мисија според аранжманот, во која ќе учествуваат астронаутот на НАСА Френк Рубио и руските космонаути Сергеј Прокопјев и Дмитриј Петелин, треба да се одржи кон крајот на септември. Екипажот ќе го користи руското вселенско летало Сојуз за да стигне до ISS.

Друга мисија, планирана и за есен, ќе лета со американско вселенско летало Кру Драгон. Во мисијата најверојатно ќе биде вклучена единствената жена во активниот список на космонаути на Русија, Ана Кикина, откри Роскосмос.

Очигледниот пробив во врските НАСА-Роскосмос доаѓа по неколкумесечни тензии предизвикани од постојаното влошување на односите меѓу двете земји, дополнително влошени од тековниот конфликт меѓу Русија и Украина. Објавувањето на договорот, исто така, се совпадна со разрешувањето на долгогодишниот шеф на вселената на Русија, Дмитриј Рогозин, кој беше сменет со Јуриј Борисов со реконструкција на владата во петокот.