Анѓушев: Инвестицијата во фотоволтаици се исплаќа за пет до осум години


Очекувам многу заинтересиран инвеститори за фотоволтаични централи и ги охрабрувам сите што сакаат да инвестираат во фотоволтаични централи тоа да го направат, бидејќи со овој модел и цени инвестицијата се исплаќа за рок од пет до осум години, изјави вицепремиерот за економски прашња Кочо Анѓуше, одговарајќи на пратенички прашња во Собранието. Суштинска дезинформација во медиумите …

Анѓушев: Инвестицијата во фотоволтаици се исплаќа за пет до осум години Read More »

Литванец ги измамил Фејсбук и Гугл за повеќе од 120 милиони долари


Евалдас Римасаускас од Литванија е обвинет дека ги измамил Фејсбук и Гугл за повеќе од 120 милиони долари. Римасаускас со своите неименувани соработници испраќал лажни сметки од калифорниските технолошки гиганти и така во периодот помеѓу 2013 и 2015 година собрал 122 милиони долари. Римасаускас и соработниците се претставувале како „Куанта Компјутер“, хардверска фирма со седиште …

Литванец ги измамил Фејсбук и Гугл за повеќе од 120 милиони долари Read More »

Индија за време на воена вежба собори сателит во ниска орбита


Индија уништи сателит во ниска орбита за време на вежбата, рече индискиот премиер Нарендра Моди, чија земја стана четврта во светот што успеала да го стори тоа, по САД, Кина и Русија. „Нашите научници уништија сателит во ниска орбита, на оддалеченост од 300 километри“, рече Моди во телевизиското обраќање до нацијата, две недели пред почетокот …

Индија за време на воена вежба собори сателит во ниска орбита Read More »

Ако САД се откажат, Русија сама ќе ја одржува Меѓународната вселенска станица


Руската државна агенција за космички активности „Роскосмос“ планира да ја претстави програмата за истражување на Месечината во средината на оваа година и да ја одржува Меѓународната вселенска станица доколку Америка се повлече, рече директорот на „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин. „Програмата за истражување на Месечината ќе биде подготвена како дел од усвојувањето на новата верзија на рамката …

Ако САД се откажат, Русија сама ќе ја одржува Меѓународната вселенска станица Read More »

Заврши десеттиот „Робомак 2019“


Со финален натпревар во шест различни категории заврши десеттиот „Робомак 2019“, во рамки на Неделата на роботиката, што ја организираа студентите на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ). На натпреварот во Домот на АРМ биле квалификувани 22 од вкупно 29 екипи, соопштуваат од ФЕИТ. Победници на Робомак 2019 во различни категории се: за „Robotic …

Заврши десеттиот „Робомак 2019“ Read More »

Лозинки на корисници на Фејсбук биле видливи за вработените


Компанијата Фјесбук откри грешка во својата социјална мрежа која предизвика лозинките на стотици милиони корисници да бидат видливи на вработените во компанијата и соопшти дека проблемот сега е решен. При безбедносен преглед во јануари, Фејсбук утврдил дека лозинките се зачувани во читлив формат во однос на безбедносните процедури, но оти никогаш не биле видливи никому …

Лозинки на корисници на Фејсбук биле видливи за вработените Read More »

Црната кутија од Боинг 737 открива: Пилотот пред несреќата панично го прелистувал прирачникот


Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 кој падна на 10 март во Адис Абеба, кога загинаа 157 лица, покажуваат јасни сличности со падот на авионот од ист тип на индонезиската компанија „Лајон ер“ во октомври минатата година, кога загинаа 189 патници и членови на екипажот, објави во неделата етиопската министерка за сообраќај. …

Црната кутија од Боинг 737 открива: Пилотот пред несреќата панично го прелистувал прирачникот Read More »

ЕУ го казни „Гугл“ со 1,49 милијарди евра


Антимонополското регулаторно тело на ЕУ го казни „Гугл“ со 1,49 милијарди евра поради „злоупотреба на доминантната позиција во онлајн огласувањето“. „Гугл“ е казнет по жалбата дека ги блокира рекламите на конкурентските компании на своите пребарувачи. Ова е трета казна за американската компанија во последниве две години. Антимонополскиот регулатор на ЕУ лани го казни „Гугл“ со …

ЕУ го казни „Гугл“ со 1,49 милијарди евра Read More »

Стартуваше „Недела на роботика“ на ФЕИТ


По повод десет години од организирање на манифестацијата „Робомак“ и 60 години од постоење на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ), денеска се одржа свечено отворање на „Робомак 2019“ во организација на факултетот. Годинава, факултетот организира „Недела на роботика“ во чии рамки ќе се реализираат низа активности наменети за најмладите- учениците од основните училишта, …

Стартуваше „Недела на роботика“ на ФЕИТ Read More »

Фејсбук: Проблем со серверите причина за падот на социјалните мрежи


– Фејсбук  ја обвини „промената во конфигурацијата на серверите“ за најголемиот пад во таа социјална мрежа во историјата, каде што апликациите престанаа да работат низ целиот свет. Тоа траеше најмалку 12 часа во многу области низ целиот свет, со најголемо влијание во Северна Америка и Европа. Откако објави дека во средата имало проблем, Фејсбук остана …

Фејсбук: Проблем со серверите причина за падот на социјалните мрежи Read More »

(ВИДЕО) Најголемиот проект во Европа: Поврзувањето на Хелсинки и Талин ќе чини 15 милијарди евра


Најголемиот проект во Европа, изградбата на најдолгиот подводен железнички тунел во светот, кој ќе ги поврзува финската и естонската престолнина, ќе чини неверојатни 15 милијарди евра. Кинеската компанија „Тачстоун Капитал Партнерс“ ќе ја финансира изградбата на целиот проект. Планираниот тунел меѓу Хелсинки и Талин ќе се протега на повеќе од 100 километри и подразбира изградба …

(ВИДЕО) Најголемиот проект во Европа: Поврзувањето на Хелсинки и Талин ќе чини 15 милијарди евра Read More »

Фејсбук го доживеа најголемиот пад во историјата, низ светот се уште имаат проблеми


Фејсбук повторно проработе по најголемиот пад во историјата, но се уште има големи проблеми ширум светот, јавува „Си-ен-ен“. Повеќе од 14 часа траат големите проблеми со најголемата социјална мрежа. Станува збор за најголемиот пад на Фејсбук во историјата. И денеска, се уште се присутни проблемите ширум светот. Ситуацијата се подобрува, но проблемите во четврток се …

Фејсбук го доживеа најголемиот пад во историјата, низ светот се уште имаат проблеми Read More »

Фејсбук доживеа најголем пад во историјата


Фејсбук проработи по најголемиот пад во историјата, но, се уште има проблеми, јави Си-Ен-Ен. Од компанијата „Фејсбук“ нагласија дека не се работи за хакерски напад, без да соопштат повеќе детали. Исто така, големи проблеми се уште имаат Инстаграм, ВатсАп и Месинџер, апликации кои се во сопственост на Фејсбук. Првите проблеми се случија вчера околу 17 …

Фејсбук доживеа најголем пад во историјата Read More »

Проблеми со Фејсбук и Инстаграм ширум светот


Социјаните мрежи Фејсбук и Инстаграм „паднаа“ ширум светот, поради што илјадници огорчени корисници објавија за тоа на Твитер. Корисниците во јужниот и југоисточниот дел на Англија меѓу првите почнаа да „доживуваат проблеми“. Но подоцна и корисниците во САД, Бразил, Перу, Колумбија, Мексико и делови на Европа, исто така, го споделија својот гнев. И на двете …

Проблеми со Фејсбук и Инстаграм ширум светот Read More »

„Тојота“ со солзавец ќе спречува кражба на автомобили


Производителот на автомобили „Тојота“ неодамна патентира систем кој препознава идентитет на лица на местото на возачот и врз основа на тоа испушта во внатрешноста на автомобилот пријатни мириси, за на возачите да им обезбеди попријатно возење. Препознавањето се врши со помош на телефонот на возачот, па мирисот може да се активира и непосредно пред влегувањето …

„Тојота“ со солзавец ќе спречува кражба на автомобили Read More »

Ривалитетот на гигантските авио-производители доведе до одлука која чинеше стотици животи


По уште едниот катастрофален пад на нивниот најпродаван модел, компанијата „Боинг“ се најде во големи проблеми. Голем број авиокомпании одлучија да ги приземјат авионите од тимот Боинг 737 Макс 8, а компанијата беше приморана да направи измени во софтверот со цел леталата да ги направи побезбедни. Набрзо откако се урна авионот на „Етиопијан ерлјанс“, акциите …

Ривалитетот на гигантските авио-производители доведе до одлука која чинеше стотици животи Read More »

(Фото) Стивен Хокинг на кованица од 50 пени


Благодарение на пионерската работа на црни дупки, професорот Стивен Хокинг заслужи да се најде на новата кованица од 50 пени во Велика Британија. На паричката ќе го има неговото име и формулата. Физичарот кој почина лани во 76-година од животот, беше реномиран научник во областа со која се занимаваше. Тој им се придружи на елитни …

(Фото) Стивен Хокинг на кованица од 50 пени Read More »

Доаѓа првиот електричен пикап на „Тесла“


„Тесла“ годинава ќе го претстави електричниот пикап Компанијата за електрични возила „Тесла Моторс“ има намера годинава да го претстави својот прв електричен пикап модел. Првиот голем настан на „Тесла“ за оваа година веќе се ближи – на 14 март ќе го претстави електричниот кросовер „Модел Y“, а подоцна годинава ќе следи и настан на кој …

Доаѓа првиот електричен пикап на „Тесла“ Read More »

Кина лансираше нов комуникациски сателит во вселената


Кина во вселената го лансираше комуникацискиот сателит наречен „ChinaSat-6C“, пренесе агенцијата Анадолија повикувајќи се на Синхуа. Комуникацискиот сателит „ChinaSat-6C“, развиен од страна на кинеската Академија за вселенска технологија, е лансиран од Центарот за лансирање на сателити во Шичанг со ракетата наречена „Long March-3B“. Сателитот, кој ќе овозможи комуникациски услуги од висок квалитет за телевизиите и …

Кина лансираше нов комуникациски сателит во вселената Read More »

Новиот Porsche Taycan веќе има 20.000 купувачи


  Првиот, чисто електричен, спортски автомобил од Porsche, Taycan стекна големо внимание насекаде низ светот. Возилото нема да биде претставено на јавноста до септември и неговиот финален дизајн сѐ уште е непознат. Но сепак, повеќе од 20.000 луѓе ширум светот имаат сериозен интерес да купат еден од нив, како што потврдија од компанијата на Меѓународниот …

Новиот Porsche Taycan веќе има 20.000 купувачи Read More »