Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Може да им кажете збогум на успешните времиња кои ве поставија во позиција на лидер, разбирајќи ги своите заблуди: тие неминовно доведуваат до пораз и илузии. Работите полека ќе се разјаснуваат и поддржани од Сонцето во својот знак, денес имате нешто важно да соопштите: неправдата ја мразат дури и оние што ја креираат! БИК: …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Бурното минато е веќе зад вас: имате доволно фантазија за да се вивнете како на магичен килим и да ја искористите динамичната сила во остварување на своите потенцијали. Практични показатели со кои доаѓате до самопрочистување: средба со старите пријатели кои ќе го возбудат вашето срце. Убави лични контакти. БИК: Дарувањето креира посебно задоволство: подобро …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов


ОВЕН: Брзи и витални, фокусирани сте на безбројните опции за напредување: ова е плоден период, пријатели, но ќе треба да одберете што е она што најмногу му одговара на вашиот дух. Секако, вас ве краси и голема доза храброст, како и верба во своите минати успеси. Зад вас се лојални пријатели, врз кои може да …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов Read More »

Безос, газдата на „Амазон“ се разведе: 36 милијарди долари за екссопругата


САД- Сопругата на најбогатиот човек на светот, Џеф Безос, Мекензи Безос, му ја препушти компанијата , а ги задржа половината од парите , односно 36 милијарди долари. Мекензи на поранешниот сопруг ќе му преотстапи 75 проценти од нивниот заеднички удел во Амазон и сите гласачки права. Таа ќе се откаже и од своите интереси во …

Безос, газдата на „Амазон“ се разведе: 36 милијарди долари за екссопругата Read More »

Славниот готвач Гордон Ремзи доби петто дете


Англија- Славниот готвач Гордон Ремзи и неговата сопруга Тана добија петто дете. Тој објасни дека новородениот син ќе се вика Оскар Џејмс. 52-годишниот Гордон и неговата сопруга веќе имаат две големи ќерки – Меган на 21 и Матилда на 19 години. Тие се исто така родители на 17-годишни близнаци Џек и Холи. Во смешен пост …

Славниот готвач Гордон Ремзи доби петто дете Read More »

Променливо облачно, со локални врнежи од дожд


Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повеќе облачност во западните делови каде што ќе има услови за краткотраен дожд. Ќе дува умерен до повремено засилен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од еден до осум, а дневната од осум до 18 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со сончеви …

Променливо облачно, со локални врнежи од дожд Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Некој си игра со вашите емоции и тоа ве боли како илјадници ножеви забиени во грбот: се прашувате дали е дојдено времето за делување и кој е вистинскиот потег? Дали да заминете и да ја напуштите сета шарена збрка, земајќи го со себе само највредното? Овој самонаметнат став на мачеништво не ви доликува: одврзете …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(Видео) Најголемиот електричен автобус на светот е долг 27 метри


  Двоен зглобен електричен автобус на кинескиот производител BYD пристигнува во Колумбија како дел од брзиот транзитен систем. BYD го претстави најдолгиот електричен автобус на светот, K12A. Долг е 27 метри, а црвениот двозглобен автобус изгледа како џиновска гасеница. Може да превезе 250 луѓе одеднаш, а достигнува максимална брзина од 64 км/ч, пишува PC Press. …

(Видео) Најголемиот електричен автобус на светот е долг 27 метри Read More »

Се продава пиштолот со кој се самоубил Винсент ван Гог


Пиштолот, со кој се верува дека бил убиен од еден од најпознатите уметници на сите времиња, Винсент ван Гог, ќе биде понуден на аукција на 19 август на аукција организирана од аукциската куќа „Аукшн арт“. Се шпекулира дека пиштолот „lefaucheux“ со калибар од седум милиметри, кој некои го опишуваат како најпознато оружје во светот, може …

Се продава пиштолот со кој се самоубил Винсент ван Гог Read More »

Контроверзна одлука на суд: Секс со жена е основно човеково право на секој маж


Еден маж поднесе жалба на претходна ослука на суд со која му се забрануваат сексуални односи со 20-годишната сопруга поради тоа што таа има ментална попреченост и не може да даде согласност. На судот за заштита во Лондон, додека се разгледувал случајот на жена со ослабена когнитивна способност, дошло до сериозен судир. Судијата рекол дека …

Контроверзна одлука на суд: Секс со жена е основно човеково право на секој маж Read More »

Најубав поглед: Њујорк добива стаклен облакодер повисок од Емпајер Стејт


САД- Њујорк е дом на некои од најимпресивните објекти во светот кои се вистински архитектонски чуда, а сега добива уште еден објект наречен Hudson Yards Tower, кој ќе нуди најдобар поглед на градот. Највисоката панорама на градот ќе ја нуди новиот објект Hudson Yards Tower кој е уште познат под името Edge. Раскошниот облакодер е …

Најубав поглед: Њујорк добива стаклен облакодер повисок од Емпајер Стејт Read More »

Променливо облачно, со сончеви периоди


Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од нула до осум, а дневната од 12 до 20 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од југоисточен правец.  Утринската температура …

Променливо облачно, со сончеви периоди Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Можеби ќе ви биде тешко да ја напуштите удобноста на својот мек кревет и да се впуштите во извршување на обемните задачи, но понесени од некој сладок глас или симпатија, ќе ја ставите на себе најубавата насмевка и ќе се спремите за љубов. Ах, пролет, колку убаво звучи тоа! Нежна размена со пријателите од …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Променливо облачно, со локален дожд


Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локален дожд. Ќе дува умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од еден до шест, а дневната од 11 до 19 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со дожд. Ќе дува умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се спушти до пет, а дневната …

Променливо облачно, со локален дожд Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Разбудена е необична страст, но ќе треба да обрнете внимание на она што ви го говорат менторите: понудете го сето знаење красејќи се со своите убави квалитети. Иницијативни, убави и раскошни, небесните тела ве поддржуваат при самореализацијата. Искористете ги скриените пораки кои што доаѓаат од секој агол. Будење. БИК: Во вас лежат сите таленти: …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(ВИДЕО) По 5 години копање тунел, жители на кинеско село се поврзаа со светот


Селото Гуолианг, кое се наоѓа во Кина, со децении било отсечено од светот. Тоа се наоѓа на планината Таиханг и единствениот пат до него биле стрми скали. Околу 350 жители од ова изолирано место со години ги молеле надлежните да изградат пат кој би ги поврзувал со остатокот на светот. Бидејќи никој не ги слушнал …

(ВИДЕО) По 5 години копање тунел, жители на кинеско село се поврзаа со светот Read More »

(Видео) Туристи бегаа од голем ненадеен бран


Туристи на исланд панично бегаа кога дел од глечер се одрони и покрена голем бран. Стивен Мантлер, планински водач и сопственик на туристичката агенција „Хафјали“ го забележа целиот настан на камера. Додкеа туристите се воодушевувале на глечерот во националниот парк „Ватнајокул“ на истокот на Исланд, голем дел од глечерот се одрони и покрена голем бран …

(Видео) Туристи бегаа од голем ненадеен бран Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Зад вас се луѓе што може да имаат погрешни уверувања: интимни или професионални. Бидете многу внимателни и интуитивни во однос на животниот стил, а особено со новостечените познанства. Комплицираните ситуации ќе најдат начин да се разјаснат самите од себе, без оглед колку ќе треба да чекате. Нови договори. БИК: Месечината во Риби ви носи …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Ден со шеговита нота, во кој е потенцирана вашата визионерска страна: точно разбирате како заемно растете со другите и ќе си дозволите да ве понесе фантазијата. Промени во комуникативниот сектор и сега треба да сте фер и непристрасни во својот однос со пријателите и роднините. Обидете се да штедите повеќе. БИК: Напорниот викенд останува зад вас, …

Хороскоп: што велат ѕвездите за денес Read More »

Милијардерот Ричард Бренсон ја открива тајната: Работата од дома ја зголемува продуктивноста


Милијардерот Ричард Бренсон, основач на технолошката компанија „Вирџин Груп“, на своите колеги им ја откри тајната за поголема продуктивност, но и задоволството на вработените, а станува збор за флексибилни услови за работа. До тоа сознание, дошол кога и самиот барал работно место, кое нуди такво работно време, со можност работниците да го прилагодат својот распоред …

Милијардерот Ричард Бренсон ја открива тајната: Работата од дома ја зголемува продуктивноста Read More »