ЈуТјуб ги ограничува содржините за корисниците во ЕУ и во Велика Британија


ЈуТјуб денеска најави дека ќе ги органичи содржините за корисниците во Европска Унија и во Велика Британија со цел да избегне преоптовареност на интернет серверите. ЈуТјуб ќе го намали квалитетот на видеосодржините односно корисниците нема да можат да гледаат во „фул ХД“ резолуција, туку таа ќе биде намалене со цел да се обезбеди интернет сообраќајот. …

ЈуТјуб ги ограничува содржините за корисниците во ЕУ и во Велика Британија Read More »

Пристигна пролетта


Во 4 часот 49 минути и 37 секунди утрово стигна пролетта на северната хемисфера. Во исто време на јужната Земјина полутопка почна есен. Пролетта ќе трае 92 дена, 17 часа и 54 минути, односно до 20 јуни 2020 во 23 часот и 43 минути, кога ќе почне летото.

Плејбој запира со печатење на списанието поради коронавирусот


САД – Плејбој, едно од најпознатите списанија во светот, нема да излегува во печатена верзија. Пролетното издание, што во трафиките ќе излезе за една недела, ќе биде последното во 2020 година,  можеби и последно печатено издание воопшто. Извршниот директор на Плејбој, Бен Кон истакна дека одлуката не е донесена ненадејно, туку дека раководството веќе подолго време …

Плејбој запира со печатење на списанието поради коронавирусот Read More »

Коронавирусот значи дека можеби ќе треба да го смените начинот на перење облека и постелнина


САД (Cosmopolitan)- Бидејќи коронавирусот  е во центарот на вниманието на светската јавност, а владите ширум светот носат разни контролни мерки кои се движат од карантин до социјално растојание, најверојатно ќе се обидете да дознаете сè што можете да направите за да помогнете во ограничување на ширењето на вирусот. Покрај тоа што внимателно ги миете рацете …

Коронавирусот значи дека можеби ќе треба да го смените начинот на перење облека и постелнина Read More »

СЗО го координира тестирањето на неколку лекови за корона вирусот


Светската здравствена организација (СЗО) го координира тестирањето на неколку можни лекови за Ковид-19, изјави директорот на организацијата Тедрос Адханом Геберејсус. -Повеќеслојните помали испитувања со различни методи можеби ќе ни овозможат јасни, силни докази, што ни се потребни за да утврдиме кој третман помага при спасувањето на животите, рече Тедрос на прес конференција, пренесоа британските медиуми. …

СЗО го координира тестирањето на неколку лекови за корона вирусот Read More »

Може ли да го зајакнете имунитетот за да го победите коронавирусот?


САД (Harper’s BAZAAR)– Вашиот имунолошки систем е порта што или ве штити или ве прави ранливи за болести. Кога вашиот имунолошки систем работи добро, нема да забележите. Ако ослабне или наидете на агресивна бактерија, тогаш може да се разболите. Повеќето бактерии само прават да се чувствувате лошо првиот пат кога ќе ги сретнете, бидејќи вашето …

Може ли да го зајакнете имунитетот за да го победите коронавирусот? Read More »

Словенечкото езеро Блед целосно поцрвене


Езерото Блед, кое е едно од најпознатите туристички места во Словенија доби комплетно црвена боја. Eзерото уште пред еден месец почнало да добива црвена боја, но последниве денови тоа целосно поцрвене.Според биолозите ова се доlжи на брзото размножување на цијанобактериите во езерото.

Професор од Кавадарци бесплатно нуди интернет математика во време на изолација поради коронавирусот


Професорот и иноватор Димитрија Ангелков  од Кавадарци бесплатно нуди интернет математика за возраст од 7 до 77 години, во време на изолација поради коронавирусот. Смета дека тоа ќе им помогне на многумина паметно да го искористат слободното време. -Компјутерите како наставно средство за едукација на младите во развиениот свет веќе долги години заземаат истакнато место. …

Професор од Кавадарци бесплатно нуди интернет математика во време на изолација поради коронавирусот Read More »

Што се ни е потребно за 14 дена самоизолација?


Најлошото нешто што можете да го направите за време на глобалната пандемија е непотребно да складирате храна, средства за дезинфекција и козметички препарати за убавина во вашиот дом. Размислете за тоа – ако неколкумина ги купат сите средства за дезинфекција, како останатите ќе ја задржат хигиената на телото и просторот за живеење? Во време кога …

Што се ни е потребно за 14 дена самоизолација? Read More »

Епл повторно ги отвори сите продавници во Кина


Епл официјално ги отвори сите свои продавници во Кина, кои беа затворени поради епидемијата на коронавирус. Како што јавува Би-Би-Си, од вчера, сите продавници на „Епл“ се отворени, 42 од нив, иако некои имаат скратено работно време. Продавниците се затворени од средината на февруари, бидејќи Кина стави во карантин неколку градови во земјата во обид …

Епл повторно ги отвори сите продавници во Кина Read More »

Откако лани му изгореа три деца во Шри Ланка: Данскиот милијардер стана татко на близначки


Данска- Данскиот милијардер Андерс Холц Повлсен (47) на кого пред година дена му изгореа три од четири деца во хотел во Шри Ланка, како резултат на бомбашки напад, со сопругата станаа родители на близначки. Двојката изгуби син од пет години и две ќерки од 12 и од 15 години. Лани, веста за семејната трагедија на …

Откако лани му изгореа три деца во Шри Ланка: Данскиот милијардер стана татко на близначки Read More »

(Видео) Како еден таксист се штити од корона вирусот


Кога станува збор за корона вирусот, превенцијата на многумина им е на прво место, а за тоа се свесни и многу кинески таксисти кои и покрај бројните забрани сè уште мора да ја извршуваат својата работа. На социјалните мрежи се појави видео кое го направил еден патник во такси, а на кое се гледа како …

(Видео) Како еден таксист се штити од корона вирусот Read More »

(Фото) Уапсиле бабичка на нејзиниот 100-ти роденден


Една бабичка во САД ќе го прослави својот роденден во затворска ќелија. Полицајците дошле во старечки дом во Северна Каролина и ја уапсиле Рут Брајант на нејзиниот стотти роденден. Место да јаде торта со своите другарки пензионерки, бабичката е одведена во затвор со лисици на рацете, пренесе Њујорк Пост. Но, се покажало дека ова всушност …

(Фото) Уапсиле бабичка на нејзиниот 100-ти роденден Read More »

Во Индија изваден заб долг речиси четири сантиметри


Зaболекар од индиската сојузна држава Мадја-Прадеш тврди дека на еден пациент му извадил заб со должина од 39 милиметри. Се чини, тоа е нов рекорд. Просечната должина на човечките заби е околу два сантиметра. Гинисовата книга на рекорди, пак, во овој миг вели дека досега најдолгиот заб бил долг 3,72 сантиметра, отстранет од германскиот заболекар …

Во Индија изваден заб долг речиси четири сантиметри Read More »

Facebook со нови правила: Потребна е авторизација и регистрација за реклами на политички кампањи


За да се овозможи вистински дијалог и да се придонесе кон позитивно зајакнување на демократијата во земјите низ светот, преземени се  мерки да се намали ширењето дезинформации и да се спречи странско мешање во изборите на начин со што ќе се зголеми транспарентноста и автентичноста на рекламирањето.  Во јуни направени алатки за транспарентност кои се …

Facebook со нови правила: Потребна е авторизација и регистрација за реклами на политички кампањи Read More »

Исплачи се, ќе ти биде полесно: Работи кои многумина не ги знаат за солзите


Со векови, луѓето мислеле дека солзите се создаваат во срцето, а современите студии покажаа дека со плачењето се лачи окситоцин и ендорфин, хемикалии кои нè прават да се чувствуваме подобро. Човечкото тело произведува три различни видови на солзи, вклучувајќи ги и базалните кои го навлажнуваат окото, рефлексивни, како одговор на иритација и емоционални кога ќе …

Исплачи се, ќе ти биде полесно: Работи кои многумина не ги знаат за солзите Read More »

Диета која помага кај автоимуните болести и ги топи килограмите – Што е АИП диета?


АИП диетата  или автоимуна протоколарна диета, првично е развиена за да им помогне на оние кои се борат со автоимуни нарушувања како што се псоријаза, воспалително заболување на цревата, дијабетес тип 1 и слично. Автоимуните заболувања се јавуваат кога имунолошкиот систем ќе започне да напаѓа нормални, здрави клетки, наместо едноставно да не штити од штетни …

Диета која помага кај автоимуните болести и ги топи килограмите – Што е АИП диета? Read More »

Во НП Маврово заловена втора женка рисица за оваа сезона


Македонското еколошко друштво (МЕД) со Националниот парк „Маврово“, на 24 февруари со помош на кафез-замка заловија нова единка балкански рис на планината Бистра во близина на селото Ростуше. Како што соопштуваат од Друштвото, се работи за рисица на возраст од шест до седум години, тешка 15 килограми, и е здрава и витална. Рисицата е крстена …

Во НП Маврово заловена втора женка рисица за оваа сезона Read More »