Членки на МАСИТ со свои решенија на WITSA Virtual Global ICT Excellence Awards


Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ) денеска номинираше решенија на три компании членки на WITSA Virtual Global ICT Excellence Awards што ќе се одржат во рамки на настанот „Road to WCIT Malaysia” од 18 до 20 ноември 2020 година. Компанијата „Некстсенсе“ е номинирана со своите решенија: eРецепт и StopKorona! & VirusRadar мобилна апликација, …

Членки на МАСИТ со свои решенија на WITSA Virtual Global ICT Excellence Awards Read More »

Во Калифорнија измерени 54,4 степени Целзиусови, највисока температура на земјата


Во американскиот Национален парк Долина на смртта, што се наоѓа во Калифорнија, е измерена највисоката температура досега на земјата, од дури 54,4 степени Целзиусови. Таа температура ја потврди и Американската метеоролошка служба, јави Би-Би-Си. Во претходните денови, а особено минатиот викенд, топлотен бран го погоди американскиот западен брег, а високите температури, исто така, придонесоа за …

Во Калифорнија измерени 54,4 степени Целзиусови, највисока температура на земјата Read More »

Фејсбук го поврзува Месинџер со Инстаграм


Најавата за спојување на Месинџер, Ватс-ап и Инстаграм (Messenger, WhatsApp и Instagram) во една заедничка платформа за пораки, којаа што беше објавена на почетокот на минатата година, започна да се реализира деновиве, иако на мала врата. Корисниците во САД забележале дека во рамки на мобилната апликација на Инстаграм на iOS и Android, им е понудена …

Фејсбук го поврзува Месинџер со Инстаграм Read More »

Месечината се оддалечува од нас


Месечината секоја година се оддалечува за околу 2,5 сантиметри од нашата планета, така што за неколку стотици милиони години, веќе нема да има Сончево помрачување, истакнуваат научници од НАСА. Мерењата се вршени со ласери и панели наречени ретрофлектори, поставени од американски и руски мисии последниве неколку десетлетија. Сознанијата се објавени во списанието „Земјата, планетите и …

Месечината се оддалечува од нас Read More »

Кои заштитни маски штитат, а кои уште повеќе пренесуваат зараза со Ковид-19


Во СAД веќе има рекордни пет милиони заразени со новиот коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на заразата не успеаја. Иако постои притисок за конзистентно и широко распространето тестирање и развој на вакцини, експертите велат дека постојаното носење маски ќе ја доведе пандемијата под контрола во рок од „неколку недели“. Новата студија објавена …

Кои заштитни маски штитат, а кои уште повеќе пренесуваат зараза со Ковид-19 Read More »

Се продава опасна дрога со ликот на Трамп


Британската полиција ја предупреди јавноста да ги избегнува таблетите екстази со ликот на американскиот претседател Доналд Трамп, бидејќи се многу опасни. Како што се наведува, еден маж е уапсен под сомнение дека го снабдувал пазарот со портокалови таблети. „Криминалците постојано наоѓаат нови начини за продажба на дрога и ги прават попримамливи. Видовме пред тоа таблети …

Се продава опасна дрога со ликот на Трамп Read More »

Студија: Нема спас за мразот на Гренланд


Мразот на Гренланд се стопи до точка од која нема враќање, а напорите за забавување на глобалното затоплување нема да го спасат од распаѓање, покажува новата студија на истражувачите од државниот универзитет Охајо, јави Си Ен Ен. – Дури и да ја вративме климата каквашто беше пред 20 или 30 години, сепак ќе изгубиме масата …

Студија: Нема спас за мразот на Гренланд Read More »

Војна на пазарот на мобилни апликации – „Фортнaјт“ исфрлен од „Еп стор“ и „Гугл плеј“


Оваа недела кулминираше спорот меѓу „Епл“ (Apple) и „Гугл“ (Google) со издавачите на мобилни игри. Имено, секој пат кога ќе купат мобилна апликација или дополнителна содржина во неа, овие компании од издавачите наплаќаат провизија не помала од 30 отсто, што многумина не сакаат. „Епик гејмс“ (Epic Games), сопственик на популарната „Фортнајт“ (Fortnite), сега се појави …

Војна на пазарот на мобилни апликации – „Фортнaјт“ исфрлен од „Еп стор“ и „Гугл плеј“ Read More »

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро


Утрово на Преспанското езеро забележани се пет розови фламинга кои најверојатно одмораат од патот за каде што тргнале, соопштија од Македонското еколошко друштво (МЕД). – Птиците беа забележани во село Езерани каде нискиот водостој им овозможува соодветни услови за одмор за време на миграцијата. Фламингата не гнездат во Македонија но досега се забележуваат повеќе пати …

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро Read More »

Пет работи што можеби не сте ги знаеле за Белорусија


Во неделата, белорускиот претседател Александар Лукашенко официјално го освои шестиот мандат на спорните избори, а демонстрантите низ целата земја излегоа на улиците. Но, колку знаете за оваа земја? Еве пет работи кои можеби ве интересираат, од катастрофата во Чернобил што ја погоди Белорусија, до врвна спортистка која доаѓа од оваа источно-европска земја. Белорусија пропорционално претрпе …

Пет работи што можеби не сте ги знаеле за Белорусија Read More »

Србија открила наоѓалиште со 19 тони злато на тромеѓето со Македонија и Бугарија


Канадската истражувачка компанија „Медголд ресурси“ навести дека во јужна Србија, на границата со Северна Македонија и Бугарија, во рамките на проектот наречен „Тламино“, открила прелиминарни резерви од околу седум милиони тони руда, со околу 680.000 унци, или близу 19,3 тони злато, во вредност од нешто повеќе од милијарда долари.Тие најавија изработка на прелиминарна физибилити студија, …

Србија открила наоѓалиште со 19 тони злато на тромеѓето со Македонија и Бугарија Read More »

Каде ќе расте Арчи: Новиот дом на Меган и Хари во Монтесито


САД– Принцот Хари (35) и Меган Маркл (38) живееја во родната куќа на Меган во Лос Анџелес по напуштањето на кралските должности. Сега тие си купиле и се преселиле во новиот дом во Монтесито во близина на Санта Барбара, скап крајбрежен град северно од Лос Анџелес, пишува Си-ен-ен. „Двојката се пресели во семејниот дом во …

Каде ќе расте Арчи: Новиот дом на Меган и Хари во Монтесито Read More »

Пушењето е-цигари значително го зголемува ризикот од коронавирус


Пушењето влијае врз белите дробови на младите и тие почесто заболуваат од Ковид-19 од непушачите. Тоа сега го докажаа истражувачите од Медицинскиот универзитет во Станфорд   Тинејџерите и младите возрасни лица кои редовно пушат е-цигари заболуваат многу почесто и во потешка форма од Ковид-19 отколку непушачите во иста возраст. Првпат тим медицинари на чело со …

Пушењето е-цигари значително го зголемува ризикот од коронавирус Read More »

(Видео) Први концерти со социјална дистанца: Ова ли е иднината?


Англија-Прв концерт со социјална дистанца, така го нарекоа организаторите концертот одржан синоќа во Њукасл во Англија. Сем Фендер ја имаше честа да го одржи првиот настап во време на пандемија и тоа пред публика која стоеше во 500 оградени и подигнати метални платформи кои примаа помалку од 10 лица од исто друштво. The UK's first …

(Видео) Први концерти со социјална дистанца: Ова ли е иднината? Read More »

Револуција во најава: Претворија цигла во батерија


  Во ѕидовите од куќите може да се чува струја, откако беше прикажана новата технологија која циглата ја претвора во батерија. Научниците успеаја циглата да ја претворат во батерија така што ги искористија минијатурните шуплини во неа и ги исполнија со нановлакна кои може да складираат струја, пишува британски „Гардијан“. Една цигла преработена на тој …

Револуција во најава: Претворија цигла во батерија Read More »

Главното перо Валери Триревеилер заминува од „Пари Мач“


Франција – Новинарката Валери Триревеилер му се заблагодари за соработката на Херве Гаттењо, извршниот директор на „Пари мач“. Поранешната невенчана сопруга на Франсоа Оланд, со која влезе во Елисејската палата не е единствената што ќе го напушти неделникот, јави дописникот на МИА. Триревеилер е една од главните пера во „Пари Мач“, каде што работеше од …

Главното перо Валери Триревеилер заминува од „Пари Мач“ Read More »

Гевгелиската Смоквијада годинава ќе се одржи онлајн


Традиционалната, 14-та по ред манифестација ,,Смоквијада“ поради пандемијата на коронавирусот годинава нема да се одложи, но ќе се одржи онлајн,потврдија денеска организаторите од граѓанското здружение „Тера“ од Гевгелија. Варењето во живо на деликатесното слатко од зрели питоми смокви кое се организираше на Градскиот стадион во Гевгелија ќе изостане, меѓутоа пријавените учесници слаткото ќе го прават …

Гевгелиската Смоквијада годинава ќе се одржи онлајн Read More »

Весникот „Миди либр“ открива што јадат Брижит и Емануел Макрон во Елисејската палата


Франција– Гијом Гомез, готвач во Елисејската палата, даде неколку детали за исхраната на претседателскиот брачен пар Макрон. Исхрана која е полесна во калориите и за буџетот од некои од нивните претходници, јави дописникот на МИА. -Ја знаеме љубовта на Емануел Макрон за Сините кордони ( Вообичаено похована шницла од птичје месо со кашкавал), но тие не …

Весникот „Миди либр“ открива што јадат Брижит и Емануел Макрон во Елисејската палата Read More »

Топлото време го порани гроздоберот во Франција


Франција, во 2020 година ја доживеа својата втора најжешка пролет од пред сто години. Годинашново лето сигурно е дека ќе биде исто така едно од најжешките. Доволно за да го промени ритамот на француските лозови насади, кои ќе бидат подготвени за гроздобер од средината на август во неколку региони, додека вообичаените гроздобери обично се одвиваат …

Топлото време го порани гроздоберот во Франција Read More »

Руската вакцина испитана само на 67 луѓе


Дијана Мајер, епидемиолог во Хрватскиот завод за јавно здравство (ХЗЈЗ) и водител на Одделот за следење и унапредување на здравјето на деца и млади во училишна возраст, денеска ја коментираше руската вакцина против Ковид-19, одобрена за употреба по само помалку од два месеци клинички испитувања врз луѓе.Таа нагласи дека нема научни докази дека вакцината е …

Руската вакцина испитана само на 67 луѓе Read More »