Телеграм вчера доби 70 милиони нови корисници благодарение на падот на Фејсбук


Апликацијата Телеграм вчера доби повеќе од 70 милиони нови корисници благодарение на шестчасовната блокада на Фејсбук и услугите за пораки како што се Ватсап, Инстаграм и Месинџер, изјави денеска нејзиниот основач Павел Дуров. Фејсбук ја припишува блокадата на „погрешната промена на конфигурацијата“, што спречи 3,5 милијарди нивни корисници да пристапат до услугите Ватсап, Инстаграм и …

Телеграм вчера доби 70 милиони нови корисници благодарение на падот на Фејсбук Read More »

А1 Македонија започнува финално тестирање на 5G мрежа


Телекомуникацискиот оператор А1 Македонија постави 5G мрежа во центарот на Скопје за финално тестирање, со што, како што соопшти, е чекор поблиску до комерцијално воведување на 5G технологијата за сите корисници. Со ова финално тестирање достигната е брзина од 1Gbps за пренос на податоци, реализирано на мобилен телефон кој поддржува 5G мрежа. -Поставувањето на тестната …

А1 Македонија започнува финално тестирање на 5G мрежа Read More »

Словенија предлага „европски Нетфликс“ за зајакнување на дигиталната сувереност


Словенија– На Европа и е потребна сопствена платформа за стриминг како Нетфликс (Netflix), соопшти словенечкото претседателство со Европска Унија. Словенечкото претседателство со ЕУ предложи европските метрополи и Европска Комисија да размислат за формирање европска онлајн платформа за филмови, се наведува во документот до кој дојде Политико (Politico.eu). Во документот од 1 октомври директно не се …

Словенија предлага „европски Нетфликс“ за зајакнување на дигиталната сувереност Read More »

Текила – првиот паметен туристички град


Градот Текила, во мексиканската држава Халиско стана прва паметна туристичка дестинација во латинска Америка. Проектот на паметен туризам е осмислен да ги препознава дестинациите кои имаат најсовремена технолошка инфраструктура и гарантира одржлив развој. Текила, така стана една од 232 членови, препозната поради нејзиниот знаковен јазик, како и поради рампите за инвалидски колички во целиот град. …

Текила – првиот паметен туристички град Read More »

Холивуд гласа за штрајк викендов


САД – На филмската и телевизиската продукција во Северна Америка ѝ се заканува прекин, откако официјални претставници „од зад сцената“ едногласно гласаа за штрајк. Ова е првпат во нивната 128-годишна историја. Меѓународната алијанса на филмски работници соопшти дека скоро 99 отсто од нејзините регистрирани членови кои учествуваа во гласањето (52.706) гласаа за штрајк викендов. Проблемот е стагнацијата …

Холивуд гласа за штрајк викендов Read More »

Манабе, Хаселман и Паризи добитници на Нобеловата награда за физика


Оваа година добитници на Нобеловата награда за физика се Сјукуро Манабе, Клаус Хаселман и Џорџо Паризи „за револуционерниот придонес на нашето разбирање на сложените физички системи“, соопшти денеска Шведската кралска академија во Стокхолм. Манабе и Хаселман се наградени за физикото моделирање на варијабилноста на Земјината клима и фактичко предвидување на глобалното загревање, а Паризи за …

Манабе, Хаселман и Паризи добитници на Нобеловата награда за физика Read More »

ЗАРА лансира модна линија за кучиња


Зара Македонија почна со продажба на облека и опрема за кучиња. Иако овие модни парчиња не можат да се видат во продавницата во Скопје, можат да се нарачаат онлајн. Според понудата, можат да се купат јакнички, мантили во повеќе бои, каишчиња, џемперчиња , па и торбички за миленичиња. 

Барби-астронаутка испратена во Вселената


Франција – Барбика со ликот на италијанската астронаутка Саманта Кристофорети, беше лансирана на бестежински лет. Целта е да ги инспирира девојчињата и младите жени за кариера со истражувањето на Вселената и за науката воопшто.  Куклата е испратена по повод одбележувањето на Неделата на прошетка во Вселената од 4. до 10 октомври, годинава посветена на жените во …

Барби-астронаутка испратена во Вселената Read More »

Капетан Кирк од „Ѕвездени патеки“ оди во Вселената


Вилијам Шетнер, кој го глумеше капетан Кирк во серијата „Ѕвездени патеки“, ќе полета во Вселената. „Блу ориџин“, компанијата на американскиот милијардер Џеф Безос, потврди дека актерот ќе биде меѓу вселенските патници на летот закажан за 12 октомври. Вселенскиот брод ќе полета од Тексас. Вилијам Шетнер има 90 години и со ова ќе стане највозрасниот човек …

Капетан Кирк од „Ѕвездени патеки“ оди во Вселената Read More »

Климатските промени виновни за исчезнување на 14 проценти од коралите во светот


Околу 14 проценти од коралите во светот исчезнале меѓу 2009 и 2018 година поради климатските промени, прекумерниот риболов или загадувањето, соопшти Светската мониторинг мрежа на корални гребени (GCRMN). Состојбата на светските корални гребени од 2020 година нуди најточна научна проценка за штетата на коралните гребени, предизвикана од зголемените температури, се вели во соопштението на мрежата. …

Климатските промени виновни за исчезнување на 14 проценти од коралите во светот Read More »

„Тесла“ на поранешен црномурест работник треба да му плати 130 милиони долари


  Американски сојузен судија ѝ нареди на компаијата „Тесла“ да исплати повеќе од 130 милиони долари отштета на поранешен црномурест работник, откако било откриено дека бил изложен на ресно непријателска работна средина, јави „Вол стрит џурнал“. Судијата вели дека компанијата не презела разумни чекори со цел работникот Овен Дијаз расно да не се злоставува. Дијаз …

„Тесла“ на поранешен црномурест работник треба да му плати 130 милиони долари Read More »

Според Фејсбук, за глобалниот прекин виновна е „неисправната промена на конфигурацијата


Фејсбук ја обвини „погрешната промена на конфигурацијата“ за речиси шестчасовна блокада што спречи 3,5 милијарди од нивните корисници да пристапат до социјалните медиуми и услугите за пораки, како што се Вотсап (WhatsApp), Инстаграм и Месинџер. Компанијата не наведе на блогот кој ја направил промената на конфигурацијата и дали била планирана. Неколкумина вработени во Фејсбук, кои …

Според Фејсбук, за глобалниот прекин виновна е „неисправната промена на конфигурацијата Read More »

Фејсбук, Месинџер и Ватсап недостапни со саати


Фејсбук, Инстаграм, Месинџер и Ватсап се соочуваат со еден од најголемите прекини во работата досега. Сите четири услуги се во сопственост на „Фејсбук“ и не може да им се пристапи и од компјутер и преку смартфон апликациите.   „Даундетектор“, кој следи вакви прекини, објави дека има речиси 80.000 пријави на Ватсап и повеќе од 50.000 …

Фејсбук, Месинџер и Ватсап недостапни со саати Read More »

Дејвид Џулиус и Ардем Патапутан добитници на Нобеловата награда за медицина


Овогодишни добитници на Нобеловата награда за физиологија и медицина се Дејвид Џулиус и Ардем Патапутан за нивната работа на рецепторите за температура и допир. Патапутан со помош на ќелиите чувствителни на притисок откри нова класа сензори кои реагираат на механички стимуланси во кожата и во внатрешните органи. Џулиус користел капсаицин, остро соединение од чили пиперките …

Дејвид Џулиус и Ардем Патапутан добитници на Нобеловата награда за медицина Read More »

(Во живо) Доделување на Нобеловата награда за физиологија или медицина


Mожни лауреати за овогодинешната Нобелова награда за медицина, познавачите ги сметаат Каталин Карико од Унгарија и Дру Вајсман од САД, чии пионерски истражувања доведоа до првите мРНК вакцини. Тие вакцини ги примија повеќе од милијарда луѓе ширум светот во напорите да се сузбие пандемијата од корона вирусот која однесе речеиси 5.000.000 животи. Карико и Вајсман …

(Во живо) Доделување на Нобеловата награда за физиологија или медицина Read More »

Нобеловите награди во знак и во сенка на пандемијата


Пионерите на вакцините против Ковид-19, организации за заштита на медиумската слобода, климатски активисти и челниците на белоруската опозиција се некои од фаворитите за овогодинешните Нобелови награди чија сезона почнува денеска. Имињата на добитниците на наградите за медицина, физика, хемија, литература и мир кои пред 120 години ги основа шведскиот пронаоѓач Алфред Нобел, како и подоцна …

Нобеловите награди во знак и во сенка на пандемијата Read More »

Самоодржлива „куќа на тркала“ – прв целосно соларен кампер во светот, има досег 735 километри


Футуристичкото возило има лизгачки покрив покриен со соларни панели кои обезбедуваат доволно енергија за безгрижно возење … Група од 22 студенти кои работат под името Сончев тим Ајндховен штотуку го претставија Стела Вита, првиот кампер во светот кој е целосно на соларен погон. Футуристичкото возило има сончев покрив покриен со соларни панели кои обезбедуваат доволно …

Самоодржлива „куќа на тркала“ – прв целосно соларен кампер во светот, има досег 735 километри Read More »

Незгоден знак од зодијакот од кој сите се плашат


Неговиот владетел Марс го охрабрува да продолжи напред насилно и да ги сруши сите пречки. Не можете да го натерате овој знак да се откаже од она што тој го замислил така лесно, така што тие можат да бидат прилично непријатни во остварувањето на нивните намери. Тие се енергични и прават многу работи со ревност …

Незгоден знак од зодијакот од кој сите се плашат Read More »

БМВ ги подобри прогнозите за овогодишната заработка


 Германскиот производител на автомобили, БМВ ги зголеми проценките за годинешните приходи, поради повисоките цени на новите и половните возила. Зголемувањето на цените наредниве месеци ќе го неутрализира негативното влијание на тековниот недостаток на полупроводници врз производството и продажбата. Според тоа, очекувањата пред каматата и данокот од седум до девет се подигнати на 9,5 до 10,5 …

БМВ ги подобри прогнозите за овогодишната заработка Read More »

Хрватските ќебапи добија ново име, па шегите почнаа


Ресторан во Загреб деновиве претстави своја, изменета „хрватска верзија“ на ќебапите, кои добија и ново, хрватско име – „мљевеници“. Замислата првично била да се направи нешто различно од соседните босански ќебапи, но шегите на нивна сметка се неизбежни. „Се оствари милениумски сон! Мљевеник, а не ќебап!”, „Дали плескавицата сега е ’мљевеница‘?“, „Тогаш, јогуртот нека биде …

Хрватските ќебапи добија ново име, па шегите почнаа Read More »