Стара анегдота со нова примена: Oстајте да помини фичото!


Oстајте да помини фичото, не се туркајте, држете растојание, порачуваат битолчанисо новата акција со која помагаат да се држи препорачаното растојание од 2 метра како заштита од корона вирус. Идејата и целта на уметничката акција е на креативен начин да ги предупреди граѓаните од неопходноста да се одржува физичко растојание и на тој начин да …

Стара анегдота со нова примена: Oстајте да помини фичото! Read More »

Претседател и прва дама: Каков е бракот на Доналд и Меланија Трамп?


Американскиот претседател Доналд Трамп е познат по својот бучен настап. Првата дама Меланија, пак, е во позадина. Тоа не значи дека таа нема што да каже   Американскиот претседател Доналд Трамп е среде кампања и за таа цел го искористи и роденденот на првата дама Меланија. Според имејл-пораката од неговиот предизборен тим, испратена на многу адреси, …

Претседател и прва дама: Каков е бракот на Доналд и Меланија Трамп? Read More »

(Видео) И дозволил на сопругата да го шиша, резултатот е….


Луѓето наоѓаат различни начини да се забавуваат во домашната изолација. Некои пишуваат, некои играат, а некои експериментираат со фризерaj. Taka Џош Брингдал, 32-годишен возач на камиони во Мичиген, решил да и дозволи на сопругата да го шиша. Ова коцкање го чинеше фризура како Џим Кери , од „Глуп и поглуп“, позната  како „Шерпа фризура“.  

Откриени 500 видови корона во повеќе од 20 земји! Дали постои нова опасност?


Научниците даваат се од себе за да детектираат потенцијално опасни вируси пред да им се пренесат на луѓето Група научници истражуваат пештери во југозападниот дел на кинеската провинција Јунан за да пронајдат нови вируси кај лилјаците, особено оние од семејството корона и да спречуваат нови големи пандемии. Питер Дажак, кој е ловец на вируси веќе …

Откриени 500 видови корона во повеќе од 20 земји! Дали постои нова опасност? Read More »

Розовите фламинга го преплавија западното крајбрежје на Албанија


Карантинот во кој е Албанија поради пандемијата со Ковид-19 се чини дека донесе придобивки за животинскиот свет и животната средина. Во земјата позитивен ефект е збогатувањето на фауната, објави „Еуроњуз“ додавајќи дека за повеќе од трипати се зголемил бројот на розовите фламинга. – Розовите фламинга во големи јата летаат во Албанија и се забавуваат во …

Розовите фламинга го преплавија западното крајбрежје на Албанија Read More »

Кајли со чувари 24/7 : Најмладата милијардерка со нов дом во Калифорнија


САД–  Кајли Џенер (23) соственичка на Kylie Cosmetics и најмлада милијардерка според „Форбс“, штотуку купила нов дом во Холмби Хилс, Калифорнија. Имотот чинеше 36,5 милиони долари, а според „People“, „луксузната резиденција може да се пофали со седум спални соби и 14 купатила“, а „дури има и 20 места за паркирање за неколку луксузни автомобили на …

Кајли со чувари 24/7 : Најмладата милијардерка со нов дом во Калифорнија Read More »

Луксуз од 43 милиони долари: Бил Гејтс се поднови со летна куќа во Калифорнија


САД– Сега кога ја купија луксузната куќа на плажа, Бил и Мелинда Гејтс се подготвени за летото. Двојката милијардери и филантропи станаа сопственици на вила во Дел Мар, Калифорнија, во колината на Сан Диего. Коосновачот на Мајкрософт и неговата сопруга платиле 43 милиони долари за новиот дом – надминувајќи го претходниот рекорд за купопродажба во …

Луксуз од 43 милиони долари: Бил Гејтс се поднови со летна куќа во Калифорнија Read More »

Шпанец прошета риба во полициски час


Шпанците се досетија како да излезат надвор и покрај наредбата да останат дома поради спречување на ширењето на корона вирусот, па шетаа необични куќни миленичиња, пренесува Си-ен-ен. Ако за кучињата владите ширум светот одредуваа посебни сатници за шетање, Шпанците одлучија дека и на другите миленичиња им треба прошетка. Шпанската национална полиција во петокот објави фотографија …

Шпанец прошета риба во полициски час Read More »

Животни правила на руски хирург кој живеел 104 години


Федор Углов, советски и руски хирург, писател и јавна личност, доктор по медицински науки и професор, имал посебни правила на кои се придржувал во текот на целиот живот. Благодарение на нив, тој живеел 104 години на многу активен живот. Правила за здрав живот на Федор Углов: Добрите дела и добрите мисли даваат долговечност. Ова е …

Животни правила на руски хирург кој живеел 104 години Read More »

Парички од пред новата ера во кутија за донации


Две златни парички од времето пред новата ера се најдоа во кутија за донации на Војската на спасот во Тампа, САД, кои се собираат за бездомниците, пренесува „Тампа беј тајмс“. Сите со нетрпение ја очекуваат аукцијата за да видат која вредност ќе ја достигнат паричките стари повеќе од 2.000 години. Анонимен добротвор ја оставил првата …

Парички од пред новата ера во кутија за донации Read More »

Македонската еспорт асоцијација се вклучува во борбата Ковид-19 со он-лајн турнири


Македонската еспорт асоцијација (МЕСА) од денеска до 26 април организира он-лајн турнири во познатити видео игри League of Legends и Counter Strike: Global Offensive. Турнирите ќе можат да се гледаат во живо на twitch.tv/mesa_mk и twitch.tv/ggtvmk. Победниците ќе бидат наградени преку поддршката од спонзорите на настанот: M3DS, Lynx Animation, Galerija, GG.MK и Jakomo. – Во време кога глобалната пандемија наметнува различен …

Македонската еспорт асоцијација се вклучува во борбата Ковид-19 со он-лајн турнири Read More »

Два протеина пресудни за влезот на корона вирусот во клетките


Во човечкото тело, клетките најранливи на коронавирусот се наоѓаат во белите дробови, носните патишта и цревата. Според „Дејли меил“, експертите откриле дека протеинот во вирусот се врзува за рецепторниот протеин во клетките познати како ACE2, за кои се смета дека ги штитат белите дробови од оштетување. Друг протеин во организмот, ензим наречен TMPRSS2, потоа го …

Два протеина пресудни за влезот на корона вирусот во клетките Read More »

Меланија Трамп и домашните обврски ги извршува од глава до петици средена


Белата куќа го прослави Светскиот ден на планетата Земја со работна акција, а она што го привлече вниманието на сите е стајлингот во кој се појави првата дама.  Меланија не се откажува од добар стил кога станува збор и за копање во градината, па затоа по повод оваа прилика одбра фустан и високи потпетици. Изгледа …

Меланија Трамп и домашните обврски ги извршува од глава до петици средена Read More »

Принцот Луис денес полни две години, мама Кејт го фотографираше


Англија – Британскиот принц Вилијам и неговата сопруга Кејт објавија неколку нови фотографии од нивниот син, принцот Луис, по повод неговиот втор роденден, којшто ќе го прослават денеска. Како што пренесуваат британските медиуми, сликите се дело на Кејт Мидлтон и се направени месецов. Луис е петти во редот за престолот, а има шестгодишен брат – …

Принцот Луис денес полни две години, мама Кејт го фотографираше Read More »

Што по карантинот: Грофот Спенсер, помладиот брат на Дајана, ве кани во неговиот дворец


Англија- Ако сонувате да ги истражувате убавините на Велика Британија кога работите ќе се вратат во нормала, ние имаме патување само за вас. Читателите на Country Living беа поканети на ексклузивно пост-изолациско патување со братот на принцезата Дајана, грофот Спенсер. Патувањето со славниот воз Belmond British Pullman до прекрасниот дом на семејството Спенсер -Алторп, ветува …

Што по карантинот: Грофот Спенсер, помладиот брат на Дајана, ве кани во неговиот дворец Read More »

Инфектолог тврди дека Ковид-19 би можел да биде „сезонска болест“


Контроверзниот професор и инфектолог од Марсеј, Дидиер Раулт денеска повторно тврди дека  Ковид-19 би можел да биде „сезонска болест“. Според него, можно е во рок од еден месец, воопшто повеќе да нема случаи во поголемиот број на земји со умерена клима, јави дописникот на МИА. Дидие Раулт, директорот на болничко-универзитетскиот центар од Марсеј, на ју-туб …

Инфектолог тврди дека Ковид-19 би можел да биде „сезонска болест“ Read More »

Новиот коронавирус е активен и во солзите на заразените


Италија – Вирусот Sars-Cov-2, кој е одговорен за пандемијата на Ковид-19, е активен и во солзите на заразените пациенти, покажа истражување на Националниот институт за заразни болести Спаланзани во Рим, објавено во списанието „Анали на интерна медицина“. Во брис земен од око на заразен пациент кој имал билатерален конјунктивит, истражувачите успеале да го изолираат вирусот, покажувајќи …

Новиот коронавирус е активен и во солзите на заразените Read More »

Пет знаци дека на вашиот организам му недостига витамин Ц


Силниот имунитет нè штити од вируси и бактерии. Затоа треба да се снабди со потребните минерали и витамини, меѓу кои е и витамин Ц. Еве ги првите знаци дека на вашето тело му недостасува витамин Ц. Иако лесно се наоѓа во природата и е лесно прифатен од нашите тела, лошите диетални навики и диетите кои …

Пет знаци дека на вашиот организам му недостига витамин Ц Read More »

Генетичарка со анализа – зошто умираат повеќе мажи од компликации од Ковид-19 отколку жени


Австралија – Австралискиот генетичар Џенифер Грејвс открива зошто мажите заразени со новиот коронавирус умираат почесто отколку жените, пренесува Сајенс Алерт. Според неа, релативно високата стапка на смртност кај мажите може да се објасни со комбинација на неколку фактори, вклучително и гени, хормони, карактеристики на имунолошкиот систем и однесување. Во Италија и Кина стапката на смртност кај …

Генетичарка со анализа – зошто умираат повеќе мажи од компликации од Ковид-19 отколку жени Read More »

Одложен и Октоберфест во Минхен


Октоберфест нема да се одржи оваа година, објавија денеска градоначалникот на Минхен, Дитер Раитер и премиерот на баварската држава, Маркус Зодер. Фестивалот требаше да се одржи од 19 септември до 4 октомври оваа година. Изградбата на фестивалското место би започнала во јули. „Ние сакаме да продолжиме да ја заштитуваме Баварија“, рече Зодер и додаде: „Живееме …

Одложен и Октоберфест во Минхен Read More »