Евтин и добар напиток за слабеење – се пие половина час пред оброк


Овој зеленчук е вистински еликсир на здравјето и сојузник во борбата за витка линија. Поради големите количини на витамин Ц, витамин К, манган, фолна киселина и мала количина на витамин Б6, калциум, калиум и тиамин, зелката е зеленчук кој се смета за вистински еликсир на здравјето, но и убав изглед. Сокот од зелка содржи компоненти …

Евтин и добар напиток за слабеење – се пие половина час пред оброк Read More »

Оваа недела ќе биде наклонета кон три хороскопски знаци. Дали си и ти меѓу среќниците?


Оваа недела ќе биде претежно добра за сите знаци на Зодијакот, но овие трите знака навистина ќе уживаат во фантастичните денови! Пред нас е недела, која претежно ќе донесе убави нешта за сите хороскопски знаци, но од 16 до 22 август најмногу ќе уживаат овие три знаци на Зодијакот Овен  Оваа недела, можете да очекувате …

Оваа недела ќе биде наклонета кон три хороскопски знаци. Дали си и ти меѓу среќниците? Read More »

Ако имате зголемена потреба за слатки, проверете да не страдате од една од овие болести


Ако постојано имате потреба од  слатки, тоа може да укаже на одредени здравствени проблеми. Овој феномен не е невообичаен ако сте на ригорозна диета. Меѓутоа, ако јадете балансирана исхрана и постојано ви се јаде слатко, проверете дали правите нешто погрешно … Ако не сте имале добар појадок, па дури и не сте го прескокнале утринскиот …

Ако имате зголемена потреба за слатки, проверете да не страдате од една од овие болести Read More »

Кејт Мидлтон и Меган Маркл разговарале за заеднички Нетфликс проект


Англија – И покрај тоа што веќе некое време се зборува за заладени односи меѓу членовите на кралското семејство, се чини дека војвотката од Кембриџ, Кетрин Мидлтон и Меган Маркл, наводно, се поблиски од кога било. Според извор близок до кралското семејство, кој разговарал со „Ас викли“, војвотките размислуваат за соработка на Нетфликс проект. „Меган и Кејт …

Кејт Мидлтон и Меган Маркл разговарале за заеднички Нетфликс проект Read More »

Планот на ЕУ за заеднички полнач за смартфони, можно е да стане закон


Долгорочниот план на Европската унија (ЕУ) за усогласување на полначите за паметни телефони и други уреди, според наводите, наскоро треба да биде и формално предложен како закон. И покрај протестите и аргументите на „Епл“ против замислениот законски пропишан стандард за полначи, ЕУ подготвува законска регулатива за ова прашање. Аргументот е дека заедничкиот стандард би го …

Планот на ЕУ за заеднички полнач за смартфони, можно е да стане закон Read More »

Како изгледа картата за ризик од пожари: Целиот Медитеран е во екстремна опасност, жешки точки и во Македонија


На мапата можат да се видат областите во кои ризикот од пожари е исклучително висок, како и активните пожари За да им помогне на спасувачките служби, програмата Коперник на ЕУ (Copernicus Emergency Management Service (EMS) објавува мапа на најранливите области секој ден. На мапата може да се видат областите во кои ризикот од појава на …

Како изгледа картата за ризик од пожари: Целиот Медитеран е во екстремна опасност, жешки точки и во Македонија Read More »

Во Охрид отворен Музеј со работилница за филигран на Вангел Деребан


На местото каде некогаш се наоѓаше работилницата на мајсторот Вангел Деребан вечерва во чаршијата во Охрид е отворен музеј посветен на филигранот, место каде ќе биде презентиран филигрански алат, поставка на филигрански алат како и презентација на сето културно богатство сочувано од семејството Деребан. Станува збор за проект поддржан од ЕУ со гранд преку Проектот …

Во Охрид отворен Музеј со работилница за филигран на Вангел Деребан Read More »

Скопјанец добитник на Супер милионер џек пот


Видеолотарија Касинос Австрија со радост соопштува дека e освоена уште една од најпопуларните и најпосакуваните добивки во Македонија – СУПЕР МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ. Најновиот среќник е од Скопје и на 11 август, а неколку минути по 13 часот стана сопственик на неверојатни 8.838.489 денари. Тој не сакаше да се експонира и реши да остане анонимен, но …

Скопјанец добитник на Супер милионер џек пот Read More »

Израел во последна фаза од испитувањето на лек против корона вирусот


Околу 50 отсто од потребните пациенти регрутирани се за последната фаза три од испитувањето на лекот кој го развија Американците и кој може да донесе промена во борбата против короната, вели професорот Јосеф Карако од Медицинскиот центар на Универзитетот Хадаша во Израел. Карако рече дека неговиот тим неодамна го завршил својот дел од успешното испитување …

Израел во последна фаза од испитувањето на лек против корона вирусот Read More »

На Јапонка ќе ѝ биде заменет златниот медал, оти градоначалникот ѝ го гризна првиот


Јапонија – На јапонска златна медалистка ќе ѝ биде заменет медалот помалку од една седмица по завршувањето на Летните олимпски игри во Токио. Тоа, поради доста невообичаена причина. Организаторите на Токио 2020 година вчера објавија дека Миу Гото, членка на јапонскиот шампион во софтбол, ќе добие нов златен медал откако Такаши Кавамура, градоначалник на нејзиниот роден …

На Јапонка ќе ѝ биде заменет златниот медал, оти градоначалникот ѝ го гризна првиот Read More »

Снимањето на „Господарот на прстените“ од Нов Зеланд се сели во Велика Британија


Англија – Продукциската компанија „Амазон“ ја преместува високобуџетната продукција на новата ТВ-серија „Господарот на прстените“ од Нов Зеланд во Велика Британија. Според компанијата, овој потег е дел од планот за проширување на својот простор и консолидација на филмската индустрија во Обединетото Кралство. „Амазон студио“ потроши 465 милиони долари за првата сезона на шоуто. Се очекува да …

Снимањето на „Господарот на прстените“ од Нов Зеланд се сели во Велика Британија Read More »

Петок 13-ти: Мит или суеверие


Верувањето дека ова е денот кога се случуваат лоши работи датира од средниот век, а според некои дури и од библискиот период. Се верува дека ова суеверие потекнува од последната вечера на Исус, каде што се верува дека имало тринаесет луѓе ноќта пред неговата смрт, што се случила во петокот, и дека Јуда бил тринаесеттиот …

Петок 13-ти: Мит или суеверие Read More »

Сите мислиме дека месото има најмногу протеини, но се лажеме: ова се пет намирници кои имаат повеќе протеини од говедско месо


Храната богата со протеини ќе ве држи сити подолго, а еве кои содржат најмногу! Протеинот е многу важен во исхраната, а исто така е и многу корисен – нe одржува сити подолго, помага да се изградат мускули, а студиите покажаа дека може дури и да го забрза метаболизмот и на тој начин да помогне во …

Сите мислиме дека месото има најмногу протеини, но се лажеме: ова се пет намирници кои имаат повеќе протеини од говедско месо Read More »

Што е болеста Марбург, чија смртност е и до 88 отсто


Здравствените власти во Гвинеја надгледуваат 155 луѓе кои можеби имале контакт со потврден случај на вирусната болест Марбург. Според СЗО, Марбург болеста е многу заразна хеморагична треска слична на ебола   Здравствените власти во Гвинеја надгледуваат 155 луѓе кои можеби биле во контакт со потврден случај на вирус Марбург, високо заразна хеморагична треска слична на ебола, …

Што е болеста Марбург, чија смртност е и до 88 отсто Read More »

На денешен ден 1865 година почина докторот што тврдеше дека миењето раце штити од вируси


Еден од најделотворните начини да се избегне зараза со грип или корона виурс е редовно миење раце, а човекот што го откри тоа почина на 13 август 1865 година. Американскиот центар за контрола на болести советува да се истријат рацете со сапун и вода во траење од 20 секунди. Верувале или не, овој лекарски совет …

На денешен ден 1865 година почина докторот што тврдеше дека миењето раце штити од вируси Read More »

Ве боли стомакот кога сте гладни, постојано сте надуени како балон? Ова се најчестите причини


Подуеност и глад може да се појават истовремено, експертите објаснуваат како е можно и што помага. Можеби го имавте ова непријатно чувство во стомакот? Дали сте гладни затоа што сеуште немавте време да јадете, но одеднаш се чувствувате подуено како да сте јаделе нешто што вообичаено не ви се допаѓа? Можно е да чувствуваме надуеност …

Ве боли стомакот кога сте гладни, постојано сте надуени како балон? Ова се најчестите причини Read More »

Хороскoпот открива кои знаци ќе имаат најмалку среќа со парите следната недела


Ова се хороскопските знаци кои ќе имаат најмалку пари следната недела! Хороскопот за пари ни открива дали треба да го  чуваме паричникот или слободно да го трошиме до последниот динар. Внимавајте следната недела, од 16 до 22 август, три знаци нема да бидат под среќна ѕвезда кога се во прашање парите! Прочитајте и како да …

Хороскoпот открива кои знаци ќе имаат најмалку среќа со парите следната недела Read More »

Кога младите во ЕУ го напуштаат гнездото?


По повод Меѓународниот ден на младите, Евростат ја анализира просечната возраст на која младите луѓе го напуштаат родителското домаќинство. Во 2020 година, во ЕУ, младите луѓе го напуштаа своето родителско домаќинство во просек на возраст од 26,4 години. Меѓутоа, овој просек варира помеѓу различните земји -членки на ЕУ. Најстарите просечни возрасти, сите на 30 години …

Кога младите во ЕУ го напуштаат гнездото? Read More »

Придобивки од конзервираната храна


САД– Некои конзервирани намирници може да бидат доста хранливи, но ваквата храна е лесна за употреба и при подготовка на оброците. Нутриционистката Лесли Бобо за „Риал симпл“ наведува дека таквата храна обично се конзервира веднаш по бербата, така што не губи многу хранливи материи во конзервата. Подолгиот рок на траење е една од главните придобивки. Според …

Придобивки од конзервираната храна Read More »

Се уште не сте сигурни дали да се вакцинирате?


Во раните денови на пандемијата постоеше вистинско чувство за заедништво. Сите бевме во оваа ситуација заедно. Стоевме на балконите и им ракоплескавме на лекарите од првата линија. Останавме дома за да се заштитиме едни со други. Сега, тој алтруистички менталитет се врати на племенскиот. Се чувствува дури дека  се нацртани борбените линии: од една страна …

Се уште не сте сигурни дали да се вакцинирате? Read More »