Корона-криза: Мексико останува без пиво


Следниве неколку дена Мексико би можел да остане без пиво, соопшти Здружението на пиварниците во Мексико. Мексиканската Влада не го смести прозводството на пиво во есенцијалните индустриски гранки, па пиварниците во март беа затворени по вонредните мерки поради корона-пандемијата. Претседателката на Здружеието, Карла Сикејрос изјави дека нема проценки – колки уште пиво останало во продавниците, …

Корона-криза: Мексико останува без пиво Read More »

Суд во Нигерија преку апликацијата Зум осуди човек на смртна казна


Суд во Нигерија осуди човек на смрт со бесење, во рочиште одржано преку апликацијата Зум. Организацијата за човекови права Хјуманс рајтс воч денеска оцени дека станува збор за свиреп и нехуман начин на пресудување по овој предмет. Судијка од Лагос го осуди Олелекан Хамид на смрт со бесење поради убиство на една жена. Сослушувањето треше …

Суд во Нигерија преку апликацијата Зум осуди човек на смртна казна Read More »

Белата куќа подготвува меѓународен договор за експлоатирање на Месечината


Американската администрација подготвува проект на меѓународен договор што правно ќе го уреди експлоатирањето на природните ресурси на Месечината, пренесуваат британските медиуми, повикувајќи се на лица запознати со проектот. Таканречениот договор „Артемида” има за цел да се привлечат сојузници за планот на американската вселенска агенција НАСА за испраќање луѓе и изградба на станици на природниот сателит …

Белата куќа подготвува меѓународен договор за експлоатирање на Месечината Read More »

Научниците идентификувале стотици мутации на корона вирусот


Научниците во САД и Велика Британија идентификувале стотици мутации на вирусот што предизвикува Ковид-19, но сè уште никој не успеал да утврди што тоа ќе значи за ширењето на вирусот меѓу популацијата и колку вакцината може да биде ефикасна. Прелиминарните истражувања од САД посочуваат дека една конкретна мутација – D614G – станува доминантна и може …

Научниците идентификувале стотици мутации на корона вирусот Read More »

Виена е најзелениот град во светот


Австрија – Австриската престолнина Виена е прогласена за најзелен град во светот, според топ 10 листата на канадско-американската консултантска агенција „Резонанс“ за 2020 година. Зад неа следат Минхен, Берлин и Мадрид. Повеќе од 100 градови во светот се анализирани според критериумите поврзани со парковите и зелените површини во самиот град, употребата на обновлива енергија, квалитетот на воздухот, …

Виена е најзелениот град во светот Read More »

Арчи на Хари и Меган наполни една година: Роденден во карантин


Англија- Принцот Вилијам и Кејт му посакаа на својот внук Арчи среќен роденден, додека тој го слави роденденот со родителите, во новиот дом во Лос Анџелес, САД. Арчи, првиот син на принцот Хари и Меган Маркл, е четвртиот член од кралското семејство кој го слави роденденот во карантин, бидејќи во САД на сила е мерката …

Арчи на Хари и Меган наполни една година: Роденден во карантин Read More »

Германските научници на пат да откријат лек за корона вирусот


Германските лекари постигнале голем успех во потрага за лек против коронавирус, бидејќи успеале да докажат постоење на антитела кои го спречуваат продорот на вирусот во клетките. – Тоа е јасен напредок кој покажува дека се наоѓаме на правиот пат кон развој на лек против Ковид-19, објасни Лука Цицин-Саин од Хелмолк центарот за истражување на инфекции …

Германските научници на пат да откријат лек за корона вирусот Read More »

Милијардерот Маск го доби шестиот син, ќе се вика X Æ A-12 Musk


САД– Милијардерот и иноватор Елон Маск и американската пејачка Гримс станаа родители на момче, а среќниот татко ги сподели вестите преку социјалните медиуми. „Мама и бебето се добри“, напиша Елон на Твитер, а подоцна го откри полот на бебето. Покрај тоа, тој сподели уште една фотографија од детето со филтри за мобилни апликации на лицето …

Милијардерот Маск го доби шестиот син, ќе се вика X Æ A-12 Musk Read More »

Гитара на Принс и рачно напишани текстови на „Битлс“ одат на аукција


Гитара што на почетокот на кариерата ја користел Принс, како и неколку светски познати текстови на „Битлс“, рачно напишани од Пол Макартни, се меѓу предметите коишто се ставени на аукција на големата продажба на музички артефакти. Аукциската куќа Џулиен’с окшнс вчера објави дека аукцијата ќе се одржи на 19. и 20 јуни на Беверли Хилс …

Гитара на Принс и рачно напишани текстови на „Битлс“ одат на аукција Read More »

(ВИДЕО) Ковид–19: Колку далеку вирусот може да стигне со кашлање?


Властите во повеќе држави и натаму препорачуваат луѓето да стојат на околу два метри еден од друг, но дали е тоа навистина доволно далеку за да се заштитат од вирусот при кашлање? Во лабораторијата при универзитетот Атлантик во Флорида (ФАУ) двајца професори по инженерство направија експеримент со кој ја мереа јачината на кашлицата. Користејќи специјално …

(ВИДЕО) Ковид–19: Колку далеку вирусот може да стигне со кашлање? Read More »

Делфините го освојуваат Босфор откако вирусот го замолчи Истанбул


Затишјето во сообраќајот со бродoви и забраната за риболов во Истанбул поради пандемијата на корона вирусот, се покажа добра вест за некои од најомилените жители на градот – делфините кои пливаат во водите богати со риби на Босфорскиот теснец меѓу Европа и Азија. Турскиот град со 16 милиони е заклучен од минатата недела како дел …

Делфините го освојуваат Босфор откако вирусот го замолчи Истанбул Read More »

(Фото) Барбики инспирирани од ликовите во „Војна на ѕвездите” 


САД– „Мател“ произведе 4 нови барби- кукли инспирирани од ликовите на култниот филмски серијал „Војна на ѕвездите“ . Куклите Реј, Ц-3ПО, Чивабака и Стормформер се достапни за купување на Barbie.com и Amazon.com. по 100 долари. Барби -куклите се втор бран на кукли инспирирани од  „Војна на Ѕвездите“ – дизајнирани од долгогодишниот уметник на Мател Роберт …

(Фото) Барбики инспирирани од ликовите во „Војна на ѕвездите”  Read More »

Коронавирус: Мексико собра 2 милиони долари од вилата на нарко-босот Фуентес


Мексико-Мексиканската влада ја стави на аукција вилата на починатиот нарко-бос Амадо Карило Фуентес. Домот во Мексико Сити е продаден за повеќе од 2 милиони долари, а средствата ќе одат во јавната здравствена служба на Мексико и нејзината борба против коронавирусот. Фуентес, кој беше познат како „Господар на небото“, почина во 1997 година по пластична операција …

Коронавирус: Мексико собра 2 милиони долари од вилата на нарко-босот Фуентес Read More »

Морското дно преполно со микропластика


На дното на океани, научниците на само еден квадратен метар пронашле 1,9 милиони парчиња микропластика во слој дебели пет сантиметри, што е најголема концентрација на пластичен отпад досега регистрирана на океанското дно. Повеќе од 10 милиони тони пластичен отпад што влегува во море секоја година е всушност само еден процент од отпадот што е на …

Морското дно преполно со микропластика Read More »

Плаќаат пат и ноќевање за посетителите за да го поттикнат турзмот


  Остров во Италија нуди плаќање на половина од цената на авионската карта, како и ноќевање во хотел и влезници за атракциите, со цел да ги поттике турситите да дојдат. Сицилија се обидува да привлече странски посетители на островот откако вчера (4 мај) завршија мерките за самоизолација. Понудите, кои прв пат ги објави „Тајмс“, ќе …

Плаќаат пат и ноќевање за посетителите за да го поттикнат турзмот Read More »

Дали сте сонувале за нешто грдо? Еве што навистина значат кошмарите и како да ги запреме


Експертите објаснуваат зошто сонуваме лоши соништа, но и како да спречиме кошмари, за да може конечно да се одморите. Научниците велат дека соништата се „приказни што мозокот ги раскажува за време на сонот – збир на слики, чувства и сеќавања кои неволно се случуваат за време на РЕМ фазата на сонот“. Звучи убаво, но како …

Дали сте сонувале за нешто грдо? Еве што навистина значат кошмарите и како да ги запреме Read More »

Полицијата го нашла во „Дизниленд“ се криел од корона вирусот


  Полицијата на Флорида во Орландо во затворениот забавен парк „Дизниленд“ нашла маж кој на тропски остров што му припаѓа на паркот направил карантин за себе. Ричард Мекгири од Алабама уапсен е во „магичното кралство“ во Дизни светот кој во сред пандемија е затворен од средината на март и тоа под обвинение дека упаднал на …

Полицијата го нашла во „Дизниленд“ се криел од корона вирусот Read More »

Анкета: Французите, Италијанците и Британците најстрого ги оценија владите за одговорот на пандемијата


Франција– Граѓаните на државите најпогодени од коронавирусот се најмалку задоволни од одговорот на владата на епидемијата, според анкета објавена денеска. На скала од 0 до 10, најлошиот рејтинг доби францускиот претседател Емануел Макрон (4,1). Неговиот одговор на епидемијата не е задоволителен за 42 проценти од Французите. Премиерката на Нов Зеланд, Јасинда Арден доби највисок рејтинг (7,8). …

Анкета: Французите, Италијанците и Британците најстрого ги оценија владите за одговорот на пандемијата Read More »

Во Франција прв случај на мачка позитивна на коронавирус, ја заразил сопственикот


Франција – Франција соопшти за прв случај на зараза со новиот коронавирус на мачка, најверојатно, заразена од нејзиниот сопственик. Тоа го соопшти денеска Институтот за ветерина во Париз (ЕНВА), од каде препорачаа заразените сопственици да одржуваат физичка дистанца од своите миленици. „ЕНВА, националната Агенција за санитарна безбедност на храна, животна средина и здравје при работа и …

Во Франција прв случај на мачка позитивна на коронавирус, ја заразил сопственикот Read More »

Анкета: Германците стравуваат да влезат во фризерски салони 


Германија–  Тринаесет отсто Германци стравуваат и тешко дека ќе посетат фризерски салони, откако ќе биде дозволено отворање в понеделник, јави ДПА. Агенцијата објави социолошко истражување од страна на ЈуГов, откако фризерски салони останаа затворени во Германија повеќе од шест недели. Дваесет и пет проценти од испитаниците рекле дека имаат мала загриженост додека 11 проценти од …

Анкета: Германците стравуваат да влезат во фризерски салони  Read More »