Нов тип антитела будат надеж во битката против Ковид-19


Додека светот ја чека вакцината за Ковид-19, големиот пробив во битката против пандемијата би можел да дојде од терапиите кои се користат против рак и други заболувања- антитела дизајнирани да го напаѓаат вирусот   Водечките научници предлагаат развој на моноклонални антитела за напад на коронавирусот. Американскиот експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги нарекува антителата „сигурен …

Нов тип антитела будат надеж во битката против Ковид-19 Read More »

Психолог: Граѓаните мора психички да се подготват за долготрајна борба против пандемијата


Борбата против коронавирусот очигледно ќе биде маратон, како што вели Светската здравствена организација и затоа мора да бидеме ментално подготвени, изјави психологот и доцент на Катедрата за психологија на Филозофскиот факултет Милица Вукелиќ на вебинар на Српската асоцијација на менаџери (САМ). Таа истакна дека истражување во Кина покажало дека од вработените кои се вратиле на работа по завршувањето на првиот бран на епидемијата, …

Психолог: Граѓаните мора психички да се подготват за долготрајна борба против пандемијата Read More »

СЗО: Мајките треба да дојат и кога имаат Ковид-19


Швајцарија – Мајките треба да ги дојат своите бебиња дури и ако имаат Ковид-19, изјави денеска директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, затоа што придобивките го надминуваат ризикот од зараза. – СЗО препорачува мајките кај кои постои сомневање или е потврден Ковид-19 да бидат охрабрени, како и сите други мајки, да почнат или да продолжат со …

СЗО: Мајките треба да дојат и кога имаат Ковид-19 Read More »

Тигрите се спасуваат од исчезнување


Милиони луѓе ги гледаа во заробеништво во серијата на Нетфликс „Крал на тигрите“. Но, во дивината, популацијата на тигрите опаѓа со децении.Позитивна вест е дека новите бројки од добротворната организација за животински свет „WWF“ укажуваат на зголемување на нивниот број. Експертите го опишуваат тоа како „извонредно враќање“. Така, во 2010 година, имало само 3.200 диви …

Тигрите се спасуваат од исчезнување Read More »

Русија забрани плаќање со криптовалути


Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се забранува плаќање со криптовалути во Русија. Законот предвидува од 2021 година да се извршувааат трансакции со дигитални финансиски средства, но се забранува употребата на криптовалутите како средство за плаќање. Документот од 107 страници беше објавен на официјалниот интернет портал за правни информации. Документот ги регулира односите …

Русија забрани плаќање со криптовалути Read More »

(Видео) Астронаутите се вратија на Земјата во капсулата на Елон Маск, SpaceX


  Американските астронаути Боб Бенкен и Даг Харли, кои пристигнаа на Меѓународната вселенска станица со помош на новата капсула Crew Dragon Endeavour, на приватната фирма на Елон Маск SpaceX, успешно се спуштија денеска во Мексиканскиот залив. Астронаутитњ патуваа 21 час. Бенкен и Харли ја напуштија МВС доцна во саботата, а се спуштија по 21 час …

(Видео) Астронаутите се вратија на Земјата во капсулата на Елон Маск, SpaceX Read More »

(Видео) Двајцата астронаути од Space-X се враќаат на Земјата


Двајцата астронаути кои слетаа на Меѓународната вселенска станица (ISS) кон крајот на мај користејќи ја приватната капсула на Илон Маск , SpaceX, Crew Dragon, треба денеска да се вратат на Земјата. Тие треба да слетаат по двомесечен престој на Меѓународната вселенска станица, првата управувана мисија на НАСА во последните девет години. По завршувањето на програмата …

(Видео) Двајцата астронаути од Space-X се враќаат на Земјата Read More »

Тинејџер ги хакирал Твитер налозите на Безос, Маск и Гејтс


Седумнаесетгодишниот Грем Кларк од Тампа, Флорида е обвинет дека хакирал повеќе Твитер налози, помеѓу кои и на најбогатиот човек во светот Џеф Безос, сопственикот на „Тесла“, Илон Маск и основачот на Мајкрсофт, Бил Гејтс. Кларк се товари по 30 точки од обвинението за измама на повеќе луѓе ширум САД поврзани со хакирањето на Твитер налозите …

Тинејџер ги хакирал Твитер налозите на Безос, Маск и Гејтс Read More »

Кибер криминалците ги оштетиле граѓаните на Црна Гора за 1,8 милиони евра


Кибер криминалците во текот на годината ги оштетиле граѓаните на Црна Гора за 75.000 евра, а во изминатите пет години за 1,8 милиони евра, соопшти полицијата. Во изминатиот период поднесени се 21 кривична пријава против 26 осомничени за високотехнолошки кримнал. Полицијата истакна дека не е лесно да им се влезе во трага на кибер криминалците, …

Кибер криминалците ги оштетиле граѓаните на Црна Гора за 1,8 милиони евра Read More »

Австралија е првата земја во која Фејсбук и Гугл ќе плаќаат за вести


Австралија ќе стане првата земја што ќе бара од интернет компаниите да им плаќаат на медиумски куќи за новинската содржина. Оваа земја ќе ги принуди технолошки гиганти како Фејсбук и Гугл да ги платат австралиските медиуми за објавените вести. Овој принцип е според модел сличен на авторски права, а годинава ќе биде регулиран со закон, соопшти австралискиот …

Австралија е првата земја во која Фејсбук и Гугл ќе плаќаат за вести Read More »

Ретка црвена панда се роди во Зоолошката градина во Берлин (видео)


Во зоолошка градина во Берлин се роди ретка црвена панда, само неколку месеци откако нејзините родители пристигнале од Индија, соопштија вчера оттаму. Младенчето е пронајдено на 6 јуни до неговата мајка и сега е големо колку морско прасе. Полот засега не е утврден и тоа сè уште нема име. Ова е 10-та црвена панда што ќе …

Ретка црвена панда се роди во Зоолошката градина во Берлин (видео) Read More »

Украински рапер пронајден мртов во замрзнувач


Сопругата на украинскиот рапер Енди Картрајт,Марина Кокал е уапсена откако распарчаното тело на музичарот било пронајдено во замрзнувач во нивниот стан во Санкт Петербург. Вистинското на Енди Картрајт (30) е Александар Јушко. Неговата шест години повозрасна сопруга ја отфрла одговорноста за убиство и тврди дека раперот починал од предозирање со дрога. Во полицискиот извештај се вели …

Украински рапер пронајден мртов во замрзнувач Read More »

(Видео) Сред лето падна снег во Москва


Снег падна во една московска област, а ги изненади и метеоролозите. Снегот почнал да паѓа во областа Зјузуно, која се наоѓа на југозападниот дел од руската престолнина, соопштија очевидци на необичната појава за ова време од годината. Снимка од јулски снежни врнежи објави весникот „Известија“. При објавување на прогнозата во четврток наутро на страницата на …

(Видео) Сред лето падна снег во Москва Read More »

Фејсбук почна да проверува дали вестите во Македонија се лажни или не


Кога проверувачот на факти ја рангира веста како лажна, Фејсбук ја прикажува подолу во „Новости (News Feed)“, со што значително се намалува нејзината дистрибуција   Како дел од борбата против дезинформациите на Фејсбук, компанијата оствари соработка со независни проверувачи на факти од трети страни ширум светот, кои ја прегледуваат и оценуваат точноста на содржината. Денес …

Фејсбук почна да проверува дали вестите во Македонија се лажни или не Read More »

Лидерите на Фејсбук, Амазон, Гугл и Епл демантираат дека ја задушуваат конкуренцијата


Лидерите на четирите најголеми американски технолошки компании – Фејсбук, Амазон, Гугл и Епл ги отфрлија пред Конгресот обвинувањата за монопол на дигиталниот пазар, за задушување на конкуренцијата и фаворизирање на демократите во предизборната кампања. Марк Зукерберг од Фејсбук, Џеф Безос од Амазон, извршниот директор на Гугл, Сундар Пичаи и на Епл, Тим Кук, чии компании …

Лидерите на Фејсбук, Амазон, Гугл и Епл демантираат дека ја задушуваат конкуренцијата Read More »

НАСА ќе лансира ровер на Марс


НАСА денеска ќе лансира ровер од новата генерација „Упорност“ (Perseverance) на Марс, што ќе ги истражува трагите од потенцијалниот некогашен живот. Лансирањето ќе биде од Кејп Канаверл на Флорида во седум часот и 50 минути по локално време, а роверот на Марс треба да пристигне во февруари следната година. – Ова е деветтипат да слетуваме …

НАСА ќе лансира ровер на Марс Read More »

Светски ден на тигрите


Премиерот на Непал, Кадга Шарма Оли, по повод Светскиот ден на тигарот, изјави дека неговата земја е на дофат на поставената цел – удвојување на бројот тигри на својата територија. – Ние сме целосно посветени на оваа цел во светски рамки – удвојување на бројот на тигри до 2022 година, истакна Оли. Светскиот фонд за …

Светски ден на тигрите Read More »

Меланија Трамп планира да ја реновира Розовата градина. Погледнете ги другите измени што ги направи во Белата куќа


САД- Таа заврши многу со местото. Како и секоја претходна прва дама која сакала да остави свој печат,  Меланија Трамп веќе реновирала во Белата куќа кога гостите ја посетиле лани, за втората државна вечера од претседателството на Трамп во септември. И таа не застана тука. Деновиве, првата дама ги објави плановите за реновирање на градината …

Меланија Трамп планира да ја реновира Розовата градина. Погледнете ги другите измени што ги направи во Белата куќа Read More »

Научници работат на „вештачко Сонце“ вредно 20 милијарди евра (фото)


Четиринаесет години откако добија зелено светло за проектот, група научници со седиште во Франција вчера почнаа да работат на уред што треба да покаже дали нуклеарната фузија, која е извор на енергија на Сонцето, може да биде безбеден и одржлив извор на енергија на Земјата. „Уредот ИТЕР ќе биде составен од речиси еден милион компоненти, …

Научници работат на „вештачко Сонце“ вредно 20 милијарди евра (фото) Read More »

Автопортрет на Рембрант продаден за 16 милиони евра


Англија– „Автопортретот со црна капа“ на холандскиот сликар Рембрант ван Ријн, од 1632 година, е продаден за 14,5 милиони фунти (речиси 16 милиони евра) на интернет наддавање на аукциската куќа „Сотби“. За сликата биле заинтересирани шест понудувачи. Аукциската куќа соопшти дека станува збор за нов рекорд за автопортрет на холандскиот сликар. Претходниот рекорд го држеше автопортретот …

Автопортрет на Рембрант продаден за 16 милиони евра Read More »