(Видео) Сателитите на Елон Маск на небото над Русија


Ракетната компанија на Елон Маск, „Спејс икс“, минатата седмица успешно лансира прва група сателити, наменети за обезбедување на глобален пристап до интернет. Аматерскиот астроном Илија Јанковски, успеал да направи ноќна  снимка од тие сателити во моментот додека летале над рускиот регион Свердловск. „Морам да кажам дека оваа глетка е многу невообичаена“, прокоментира Јанковски на својот …

(Видео) Сателитите на Елон Маск на небото над Русија Read More »

Хуавеј не може во иднина да користи СД и микроСД картички


На кинеската телекомуникациска компанија Хуавеј и е забрането да биде член на здружението СД Асоцијација (група што одобрува стандардизација на спецификации за СД и микроСД картички). Тоа значи дека на Хуавеј веќе не му е дозволено да ја имплементира официјалната поддршка за СД и микроСД картички во нивните идни телефони или лаптопи. СД Асоцијацијата потврди …

Хуавеј не може во иднина да користи СД и микроСД картички Read More »

Фејсбук избриша дури 2,2 милијарди лажни профили


Фејсбук во првите три месеци од 2019 година затвори 2,2 милијарди лажни профили, што претставува нов рекорд на компанијата. Тој број е само малку помал од 2,38 милијарди вистински активни корисници на Фејсбук. За споредба, Фејсбук затвори 1,2 милијарди лажни профили во претходниот квартал и 694 милиони лажни профили помеѓу октомври и ноември 2017 година. …

Фејсбук избриша дури 2,2 милијарди лажни профили Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за продолжениот викенд


ОВЕН: Неверојатно но вистинито, ова е период кога вашата емпатија е нагласена и имате поголема сомилост кон блиските и саканите. Подобро одговарате на нивните потреби, дури и при потешките теми и разговори. Тука се и вашите пријатели кои ќе  помогнат со некој логичен совет и ќе ви дадат практични насоки за да ги исполните своите …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за продолжениот викенд Read More »

Отворен најмалиот Мекдоналдс ресторан на светот, а тамошните гости не се луѓе


Популарниот ресторан за брза храна Мекдоналдс има клиенти секаде ширум светот. Секој ден нагостуваат милиони луѓе, а сега е отворен и најмалиот ресторан на светот и тој се наоѓа во Шведска, но тамошните гости не се луѓе, туку пчели! Симпатичниот ресторан е со големина на кошница, поради што и го понесе епитетот „најмал на светот“. …

Отворен најмалиот Мекдоналдс ресторан на светот, а тамошните гости не се луѓе Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Ова е ден кога треба да ги презентирате своите идеи и планови: Месечината во Водолија ве поттикнува да размислувате на универзално ниво, разговарајќи за визиите за непосредната иднина. Тука се и вашите пријатели, кои ќе ви помогнат со добри сугестии, оцени и со своите способности. Сѐуште не е време да брзате, туку да се …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Го одбиле за вработување во „Гугл“, а од својата идеја направил работа од соништата


Дизајнерот Ендру Бортон сонувал да се вработи во компанијата „Гугл“. Пред 18 месеци конечно го повикале на разговор. Процесот на селекција опфаќал неколку разговори и решавање на задачи. Имено, требало да се осмисли нов производ кој би го направил за „Гугл“. Го поминал разговорот, а потоа на менаџерите им ја претставил својата идеја. Тој смислил …

Го одбиле за вработување во „Гугл“, а од својата идеја направил работа од соништата Read More »

Перење на алишта за 59 минути со новите апарати на Самсунг


Со новата промоција на Самсунг, од 17 мај до 30 јуни, годинава може да купите одбрани модели Самсунг машини за перење или за сушење со енергетска ефикасност „А+++“, машини за перење и сушење на алишта или ладилници со „No Frost“ технологија, добивате уреди кои ги задоволуваат највисоките стандарди на енергетска ефикасност, значително намалувајќи ја потрошувачката …

Перење на алишта за 59 минути со новите апарати на Самсунг Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Одбегнувајте да ги презирате луѓето и да сте немилосрдни со нив: обрнете поголемо внимание како се однесувате со авторитетите и дали навистина сте толку компетентни како што си замислувате. Подобро е да учите на своите грешки, наместо да ги повторувате и да ги чуете советите кои што ви се дадени од страна. Фокусирајте се …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(ВИДЕО) 5Г-мрежата урива рекорди


Според најавите на операторите, комуникациската 5Г-мрежа ќе овозможи масовно интернет-вмрежување и целосна трансформација на животот и работата на луѓето во „паметното“ дигитално општество. Иако комерцијалната употреба на светско ниво би требало да отпочне во 2020 година, некои технолошки гиганти, како Т-Мобајл, Водафон и кинескиот и корејскиот Телеком, веќе ја тестираат 5Г-технологијата. За одреден број луѓе …

(ВИДЕО) 5Г-мрежата урива рекорди Read More »

Во Полска се родија првите шесторки


  Една жена на возраст од 29 години роди шест бебиња во Полска, што е прв таков случај во земјата. Бебињата, од кои четири се женски, се родени со царски рез на Универзитетската болница во Краков на југот на Полска. Мајката и новороденчињата се добро, пренесува АП, а веројатноста за такво нешто е еден спрема …

Во Полска се родија првите шесторки Read More »

Истражување: Околу 19 отсто од младите во БиХ не прочитале ниту една книга


Повеќе од 60 проценти од младите во Босна и Херцеговина се невработени, а повеќето од нив на државата каде што се родени гледаат како амбиент што треба да се напушти и тоа засекогаш, објави „Политика“. За тоа сведочат и долгите редици на младите луѓе пред амбасади во Сараево и Бања Лука. Според истражувањето, спроведено со …

Истражување: Околу 19 отсто од младите во БиХ не прочитале ниту една книга Read More »

Хуавеј: САД ја потценуваат нашата сила


Основачот и извршен директор на Хуавеј, Рен Женгфеи изјави дека САД ја „потценуваат” неговата компанија. – Американскиот политички персонал според сегашните процедури покажува дека ја потценува нашата сила, рече Рен во интервју за ЦЦТВ и други кинески медиуми. Тој посочи дека компанијата има алтернатива за набавка на чипови и оти во таа смисла не може …

Хуавеј: САД ја потценуваат нашата сила Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Најважно од сѐ е да разберете кога е време да се повлечете и да научитете за каков вид на работа станува збор: пред да продолжите напред, добро проучете ги своите планови. Можеби ќе наидете на одолговлекувања, но не брзајте со своите заклучоци. Покажете малку повеќе љубов, дури и да не ја добиете за возврат. …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Тим од ФЕИТ победи и на балкански инженерски натпревар


Тимот Space Divers, составен од студентите на Факултетот за електротехника и информациски технологии Александра Мирческа, Марија Алексовска, Тијана Спировска и Бојан Страчковски победи во категоријата Case Study на инженерскиот натпревар EBEC (European Best Engineering Competition). Case Study e интензивна анализа која дава конкретно решение на некој технолошки или менаџерски проблем. Со ова, тимот на ФЕИТ …

Тим од ФЕИТ победи и на балкански инженерски натпревар Read More »

По мерките од САД кон Кина: Новите телефони на „Хуавеј“ нема да имаат г-меил, гугл и плејстор


„Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во „Гугл“ и кој „Хуавеј“ би можел да го користи, како што е програмата АОСП – отворена …

По мерките од САД кон Кина: Новите телефони на „Хуавеј“ нема да имаат г-меил, гугл и плејстор Read More »

„Гугл“ ја прекинува соработката со „Хуавеј“ по мерките на САД против Кина.


Мерката ги опфаќа сите заеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во „Гугл“ и кој „Хуавеј“ би можел да го користи, како што е програмата АОСП – отворена верзија на Андроид, достапна како слободен софтвер. Уредите на „Хуавеј“ веднаш ќе останат без …

„Гугл“ ја прекинува соработката со „Хуавеј“ по мерките на САД против Кина. Read More »

Инстаграм е најопасната социјална мрежа за децата


Педофили се повеќе ги користат социјалните мрежи, особено Инстаграм за да намамат деца, се вели во студија на Здружението за заштита на децата од насилство. Полицијата во Англија и Велс пријавила 1.944 инциденти со сексуална конотација во кои биле вклучени деца. За тој тип на комуникација со деца, најмногу се користел Инстаграм – 32 отсто …

Инстаграм е најопасната социјална мрежа за децата Read More »

Хороскоп : Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Денот започнува по малку неодлучно: каде и да се свртите, некои луѓе добиваат предност, а тоа ги усложнува ситуациите. Ќе треба да попуштите и да изнајдете нов метод со кој ќе ги реализирате своите планови, но без да ја истрошите силата премногу. Нови идеи, кои бараат сериозно размислување и анализа. Бирајте мудро. БИК: Влијание …

Хороскоп : Што велат ѕвездите за денес Read More »

По цели 130 години: Килограмот од утре повеќе нема да биде ист


Последните 130 години килограмот како единица мерка дефиниран од физички цилиндар направен од легура на платинум и иридиум, кој се чува во Меѓународното биро за тегови и мерки во Франција. Меѓутоа, секојпат кога научниците го земале тој цилиндар во рацете, тој губел атоми па се проценува дека сега е 50 микрограми полесен отколу што бил …

По цели 130 години: Килограмот од утре повеќе нема да биде ист Read More »