(ВИДЕО) Исланѓаните со палестински знамиња среде Израел


Исландските претставници на годинешната Евровизија го искористија моментот на внимание за да протестираат. Додека водителите ги соопштуваа поените од публиката за исландскиот бенд „Хатари“ тие подигнаа палестински знамиња. По ова бурно реагираѓе публиката, а водители се обидоа да продолжат понатаму како ништо да не се случило. Во перформансот на Мадона повторно се појави палестинското знаме …

(ВИДЕО) Исланѓаните со палестински знамиња среде Израел Read More »

Твитерџиите за Евровизија: „Тамара за Мадона е Калиопи“


Холандскиот претставник Данкан Лоренс со песната „Arcade“, победи на овогодинешниот избор за песна на Евровизија, што се одржа во Тел Авив, Израел. Нашата претставничка Тамара Тодевска со песната Proud („Горда“), се пласираше на осмото место, и го освои највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија. Второпласирана е Италија, а третото место го освои претставникот на …

Твитерџиите за Евровизија: „Тамара за Мадона е Калиопи“ Read More »

(ВИДЕО) Шварценегер нокаутиран од напаѓач кој извикува: „Итно ми треба ламборгини“


Неименуван напаѓач го нападна холивудскиот актер Арнолд Шварценегер во Јужна Африка, каде што актерот беше домаќин на спортски настан. Шварценегер (71) во моментот додека снимаше видеозапис за социјалните мрежи беше нападнат од човек кој му скокна одзади и го собори. Обезбедувањето веднаш скокна на напаѓач кој викаше: „Итно ми треба ламборгини?!“ „Ви благодарам за вашата …

(ВИДЕО) Шварценегер нокаутиран од напаѓач кој извикува: „Итно ми треба ламборгини“ Read More »

Кралицата Елизабета бара некој да ѝ го води инстаграм-профилот за плата од 38.000 долари


Ако го следите кралското семејство и обожавате социјални мрежи, ова е работата од соништата за вас. Бакингемската палата и кралицата Елизабета бараат некој да ги води официјалните профили на Инстаграм и Твитер, а платата е неверојатни 38.000 долари. „Без оглед дали се работи за државна посета, церемонија за доделување награди или другиот кралски ангажмани, оној …

Кралицата Елизабета бара некој да ѝ го води инстаграм-профилот за плата од 38.000 долари Read More »

Во Јапонија телефонските броеви стигнаа до 14 цифри


Јапонското Министерство за комуникации планира да подготви 10 милијарди телефонски броеви со по 14 цифри, кои до 2022 година ќе треба да ги заменат сегашните 11-цифрени броеви. Весникот „Џапан Тајмс“ наведува дека трите најголеми телекомуникациски оператори во Јапонија – „НТТ Докомо“, КДДИ и „СофтБанк“, веќе го прифатиле овој предлог и новите 14-цифрени телефонски броеви ќе …

Во Јапонија телефонските броеви стигнаа до 14 цифри Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов


ОВЕН: Некои работи треба да се менуваат, но тоа не ве заплашува воопшто, напротив, го пречекувате ова како некој вид на предизвик и со широка насмевка на лицето. Имате мудри совети за себе и своите пријатели и сведоци сте на прекрасни случувања: направете напор да се запознаете подобро, без да се откриете повеќе пред другите. …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов Read More »

Десет паметни начини како да ја искористите алуминиумската фолија


  Со години алуминиумската фолија се користи главно во кујната, но во новата ера на „направи сам“, таа е позната како чудо, затоа што е евтин производ кој може да се користи за многу работи. Еве десет начини како да ја употребите: Подолго може да ги чувате бананите Ако не сте љубител на презреани банани, …

Десет паметни начини како да ја искористите алуминиумската фолија Read More »

(Видео) Какви сѐ трикови користат Американците за да не платат патарина


Полицијата во САД објави снимки на кои се гледа со какви трикови се служат Американците за да избегнат плаќање патарина. Иако постојат навистина бизарни примери, кои всушност се многу ефикасни, полицијата ги предупредува граѓаните да не го прават тоа ако не сакаат да останат без возачка дозвола засекогаш. Погледнете го телевизискиот прилог за тоа на …

(Видео) Какви сѐ трикови користат Американците за да не платат патарина Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Денес ќе сакате повторно да му се приклучите на светот: вашиот шарм и заводливост се нагласени и ќе инсистирате на слобода и среќа во пријателските врски. Комуникацијата се одвива прилично лесно и сега подобро ги разбирате потребите на најблиските. Убави бизнис шанси, кои што е добро да ги искористите. Насмејте се: ден за прослава! …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Нови шанси кои ќе ве доведат до елитни места и ќе добиете нови покани: Месечината во Вага ве повикува на дружење и уживање во широкиот социјален круг, каде што од вас се бара да се придржувате до протоколот и правилата. Ускладете се со останатите и честитајте си меѓусебно: потрудете се да не правите шоу …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Социјалните медиуми потпишаа Повелба за отстранување на насилни содржини


Седум големи интернет компании и социјални мрежи заедно со десетина земји, денеска во Париз потпишаа Повелба за отстранување на насилни, терористички и екстремистички содржини од интернет. Иницијатор на Повелбата беше новозеландската премиерка Џасинда Ардерн, откако на Фејсбук во живо беше пренесуван нападот на еден бел супремацист врз две џамии во градот Крајстчрч на Нов Зеланд, …

Социјалните медиуми потпишаа Повелба за отстранување на насилни содржини Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Во кругот на своите најблиски, сепак е можно да се чувствувате по малку осамени: интуитивно знаете дека работите се менуваат на фундаментален начин, но тоа не е причина за фрустрација и незадоволство. Размислете добро што може да направите за да се подобрите во непосредната иднина. Бидете флексибилни со колегите: нова стратегија. БИК: Месечината во …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Снепчет обвинува дека правилата на ЕУ за лични податоци се во корист на Гугл и Фејсбук


Сопственикот на социјалната мрежа Снепчет, Иван Шпигел, обвини дека правилата за заштита на личните податоци на ЕУ, кои стапија во сила пред една година, всушност им одат во прилог на дигиталните гиганти Гугл и Фејсбук. Оваа порака Шпигел им ја упати на европските регулатори и предупредува дека правилата можат да бидат контрапродуктивни. – Мислам дека …

Снепчет обвинува дека правилата на ЕУ за лични податоци се во корист на Гугл и Фејсбук Read More »

Осудени затоа што исчистиле река: Бираат затвор место да платат казна


Доколку Прекршочниот апелациски суд не им ја укине пресудата во Пирот, Србија, според која се должни да платат по 20.000 динари (околу 10.000 денари) поради непријавување за чистење на реката во Ракита, двајца активисти на Иницијативата „Да ги одбраниме реките на Стара планина“ Ненсила Радојковиќ и Александар Јовановиќ Ќута бираат да одат во затвор место …

Осудени затоа што исчистиле река: Бираат затвор место да платат казна Read More »

Хакери го нападнаа Ватсап


Хакери успеале во апликацијата за размена на пораки Ватсап да инсталираат софтвер што надгледувал одредени корисници, јави Би-Би-Си. Ватсап, во сопственост на Фејсбук, соопшти  дека хакерскиот напад бил насочен само кон „одбран број” корисници и дека во петокт го решиле проблемот и ја оневозможиле понатамошната неовластена контрола. Тие побараа од клиентите, што се околу 1,5 …

Хакери го нападнаа Ватсап Read More »

Рекордно ниво на јаглерод диоксид во земјината атмосфера


САД – Концентрацијата на јаглерод диоксид во атмосферата на Земјата достигна рекордно ниво, соопшти Институтот за океанографија „Скрипс“, врз основа на податоците измерени од Опсерваторијата „Мауна Лоа“ на Хаваите. Како што јави ДПА, Институтот, чие седиште е во американскиот град Сан Диего, информира дека концентрацијата на јаглерод диоксид во атмосферата во текот на викендов достигнала 415,26 …

Рекордно ниво на јаглерод диоксид во земјината атмосфера Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Ништо не може да го промени вашето весело расположение: додека едните пеат една песна, а другите танцуваат во друг ритам, не плашете се да им се спротивставите и да инсистирате на својата слобода. Решителни и своеволни, обидете се да ги протуркате своите идеи до крај: со поголема упорност ќе постигнете реален и конкретен успех. …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(Видео) Американски атлетичар се фрли на целта за да победи во трката на 400 метри


Американскиот атлетичар Инфините Такер се најде во центарот на вниманието откако на несекојдневен начин ја осигура победата во трката на 400 метри со пречки. Такер учествуваше на  SEC Track & Field Championship и трчаше на 400 метри со пречки. Толку ја посакуваше победата што на последните метри пред финишот се фрли напред за прв да …

(Видео) Американски атлетичар се фрли на целта за да победи во трката на 400 метри Read More »

„Луј Витон“ промовира чанти со вграден флексибилен екран


Франција- Флексибилните екрани привлекуваат се повеќе внимание, а многу компании ги користат за своите производи. На тие компании им се приклучи луксузниот моден бренд „Луј Витон“, кој произведе чанта со вграден флексибилен екран. Луксузниот бренд  за своите чанти искористи AMOLED екран со резолуција од 1.920x.1.440 пиксели, кој може да се витка. Станува збор за прототип …

„Луј Витон“ промовира чанти со вграден флексибилен екран Read More »

Фејсбук е монопол кој ги гуши иновациите и ја жртвува безбедноста за кликовите, вели неговиот коосновач


Коосновачот на Фејсбук Крис Хјуз изјави дека е време таа социјална мрежа да се растури. Во текстот објавен во „Њујорк тајмс“, Хјуз наведе дека извршниот директор Марк Закерберг го претворил Фејсбук во монопол кој ги задушува иновациите. Социјалната мрежа Фејсбук има повеќе од две милијарда корисници, а исто така ги поседува и социјалните мрежи и …

Фејсбук е монопол кој ги гуши иновациите и ја жртвува безбедноста за кликовите, вели неговиот коосновач Read More »