Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Време е за праведни одлуки кои ќе го издржат тестот на времето: ова се решенија што ќе имаат ефект врз благосостојбата на саканите, затоа верувајте во себе и во она што го работите. Љубопитни и возбудени, го оставате зад себе стравот и подготвени сте да се соочите со непознатото: ако чекавте некаков знак, денес …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Голем број корисници на социјални мрежи во Европа денеска останаа исклучени


Фејсбук, Инстаграм и Воцап денеска престанаа да работат за некои корисници во Британија и Европа. Илјадници корисници се пожалија дека овие апликации и сајтови не ја вчитуваат содржината, вклучувајќи статуси, фотографии и видео снимки. Онлајн трагачот Даун Детектор денеска во 14 часот почна да бележи неколку стотици жалби за Инстаграм. Потоа следуваа жалби на Фејсбук …

Голем број корисници на социјални мрежи во Европа денеска останаа исклучени Read More »

Бараат овчар на шкотски остров – плата 25.000 евра


За сите на кои им здодеа модерната технологија и современите монотони работи, еден пуст остров нуди нешто единствено. Шкотскиот остров Северен Роналдсеј бара заинтересирани овчари, кои ќе бидат чесно платени за да чуваат редок вид шкотски овци – оркни. Островот бара искусни овчари, пренесува „Метро“, кој ќе пази овците да останат во чопор, да јадат …

Бараат овчар на шкотски остров – плата 25.000 евра Read More »

(ВИДЕО) Хрватска: Најдолгата европска змија снимена во обид да се качи на брод


На социјалните мрежи во Хрватска се појави снимка од змија која плива во морето и се обидува да се качи на брод меѓу островите Какан и Боровњак Велики во близина на Шибеник. Андреј Симчиќ, кој ги проучува рептилите на територијата на Хрватска, врз основа на снимката вели дека станува збор за четирипругаст кравосас, најдолгата европска …

(ВИДЕО) Хрватска: Најдолгата европска змија снимена во обид да се качи на брод Read More »

Арктичка лисица поминала 3.500 километри од Норвешка до Канада за 76 дена


Арктичка лисица изодела повеќе од 3.500 километри од Норвешка до Канада за само 76 дена, вчудовидувајќи ги истражувачите во Норвешкиот поларен институт. Животното познато како крајбрежна или сина лисица беше опремено со уред за следење во јули 2017 година. Тоа го напуштило Шпицберген на архипелагот Свалбард во Норвешка на 26 март 2018 година. По 21 …

Арктичка лисица поминала 3.500 километри од Норвешка до Канада за 76 дена Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Се случуваат крупни промени за кои допрва треба да го фатите ритамот: истовремено сакате да напредувате, но и да се одмарате и никако да одлучите што е приоритет. Почекајте до вечерта и ќе се соочите со комплетно неочекувани случувања: нов ангажман или пријателски понуди за патување. Прекрасни шанси за уживање во летото. БИК: Веќе …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Фејсбук казнет со два милиони евра поради говор на омраза


Германските власти го казнија Фејсбук со два милиони евра, согласно законот кој се бори против говор на омраза. Федералната канцеларија за правда соопшти денеска дека Фејсбук не ги исполнил барањата за транспарентност при решавање на поплаки за говор на омраза. Извештајот на таа социјална мрежа за првата половина на 2018 година не го одразува вистинскиот …

Фејсбук казнет со два милиони евра поради говор на омраза Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Секој треба да се соочи со својата вистина и никој не може да му го одземе на другиот тоа право: бидете тивки во првиот дел од денот и ќе откриете длабоки вистини во вечерните часови. Животот добива друга насока и разбирате каде треба да завртите, за да ги искористите своите волшебни потенцијали. Сѐ си …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Му заплениле возило од 250.000 долари по 10 минути откако излегол од продажниот салон


На новопечен сопственик на суперспортскиот „мекларен 600 ел-ти“ канадската полиција привремено му го одзела автомобилот поради пребрзо возење. Како што јавува CTV News, 39-годишниот возач од Ванкувер сопрен е поради надминување на ограничената брзина само 10 минути откако го купил и со автомобилот излегол од продажниот салон. Полицијата утврдила дека тој возел со 161 км/ч …

Му заплениле возило од 250.000 долари по 10 минути откако излегол од продажниот салон Read More »

САМСУНГ ГАЛАКСИ С10+: Премиум-смартфон од семејството Галакси


Моќен, функционален, иновативен. Три карактеристики кои го дефинираат Самсунг галакси С10+. Овој уред отвора нова перспектива во светот на “паметните“ телефони благодарение на ултрасоничниот скенер за отпечатоци, тројната задна камера и карактеристиките со кои тој се претвора во мини лаптоп со кој ќе завршите секакви задачи, без разлика каде се наоѓате. Со 6,4-инчен динамичен „Infinity-O“ …

САМСУНГ ГАЛАКСИ С10+: Премиум-смартфон од семејството Галакси Read More »

Израелска компанија продаде дрон за осум милиони долари


Израел– Израелската компанија Аеронаутикс објави денеска дека потпишала договор вреден осум милиони долари за продажба на својот напреден дрон „Орбитер 3″ во неименувана азиска земја. Како дел од договорот, како што е наведено од страна на компанијата, e и специјален авион за транспорт на беспилотни летала, како и техничка поддршка и одржување на беспилотни летала. Тактичкиот …

Израелска компанија продаде дрон за осум милиони долари Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Постои можност дека се чувствувате задушено и ви е потребно да земете свеж здив: забележувате дека некои шеми се повторуваат во животот и сега ви е потребна нова и свежа солуција. Застанете на кратко и дишете смирено: нема ништо да направите ако се борите со ветерници. Комплексни ситуации, преку кои ќе успеете да го …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

ВИКЕНД-ХОРОСКОП: Што ви предвидуваат ѕвездите?


ОВЕН: По долгата и напорна работна недела, го дочекувате викендот радувајќи се како дете. Се појавуваат повеќе опции со кои што може да ги остварите своите надежи: да идете некаде на пикник или да останете дома одмарајќи се по пижами? Што и да одлучите, направете го тоа со љубезност и грижа за себе и саканите. …

ВИКЕНД-ХОРОСКОП: Што ви предвидуваат ѕвездите? Read More »

(Видео) Белград: На дожд регулираше крстосница, облечен само во бермуди


Од соседна Србија доаѓа многу интересно видео, на кое се гледа маж облечен само во бермуди, како на дожд го регулира сообраќајот на прометна крстосница во Белград. Откако поради дождот семафорот престанал да работи, а немало полиција, еден човек самоиницијативно го презеде регулирањето на сообраќајот. Сминката брзо се прошири по социјалните медиуми. На неа се …

(Видео) Белград: На дожд регулираше крстосница, облечен само во бермуди Read More »

Главниот дизајнер во „Епл“ ја напушта компанијата


Човекот кој стои зад дизајнот на Ајфон, Ајмак и Ајпад ја напушта компанијата. Главниот директор за дизајн Џони Ајв заминува по повеќе од две децении во Епл за да почне своја сопствена компанија за дизајн. Од Епл соопштија дека ќе бидат клиенти на неговата нова компанија. Не е посочено во соопштение од Епл за датумот …

Главниот дизајнер во „Епл“ ја напушта компанијата Read More »

Дневен хороскоп: Што велат ѕвездите за денеска?


ОВЕН: Емоционално зрели и со голема креативна сила, се вложувате сесрдно да ги одржите емоционалните врски во одличен баланс: добро ја канализирате својата енергија и ги разбирате човечките интеракции. Најверојатно сте во процес на поставување позрели основи во некој нов потфат, тежнеејќи да најдете нови партнери и сојузи. Нови импресии. БИК: Тежнеете да остварите искрени …

Дневен хороскоп: Што велат ѕвездите за денеска? Read More »

(ВИДЕО) Неверојатни рефлекси: Го фати двегодишното дете што падна од прозорец


Алжирецот Феуз Забат беше прогласен за херој во Турција откако успеа да го фати двегодишното девојче што падна од прозорец на стан во зграда на вториот кат. 17-годишниот Алжирец ја забележа малата Доха Мухамед како виси од прозорецот на својот дом во истанбулската населба Фатих. Забат, алжирски имигрант, кој работел во работилница во близина на …

(ВИДЕО) Неверојатни рефлекси: Го фати двегодишното дете што падна од прозорец Read More »

Дневен хороскоп: Што велат ѕвездите за денеска?


ОВЕН: Како по непишано правило, најдобро се учи преку сопствените грешки: еден циклус од околу седум години завршува и сето она што ве заплашуваше во меѓувреме. Чудно е како животот може да нацрта нови мапи преку кои може да се дојде до самореализација и да се надминат сите кризи и тестови. Честитајте си на наученото …

Дневен хороскоп: Што велат ѕвездите за денеска? Read More »

Македонски иновации прогласени за најиновативни на регионално ниво


E3(Ефикасен, еколошки, економичен) велосипед како идеја, својот зачеток го доби на годинашнава едукативна работилница „Hi – Tech Enterpreuneurship” во Патрас, Грција. Идејата која беше оценета како најиновативна на настанот е дело на Викторија Бежовска, магистрант на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје и на нејзиниот тим. Идејата за пречистување на реките од цврст отпад „Riversave”, дело на …

Македонски иновации прогласени за најиновативни на регионално ниво Read More »

Сан Франциско – прв американски град каде е забрането пушење електронски цигари


Градскиот совет на Сан Франциско гласаше привремено да биде забранета продажбата на електронски цигари. Таква мерка се воведува за првпат во американски град, јави ДПА. Забраната гласи дека „во Сан Франциско никој нема да има право да продава или дистрибуира електронски цигари на никого”, освен ако производот е проверен и одобрен од Управата за контрола …

Сан Франциско – прв американски град каде е забрането пушење електронски цигари Read More »