Жителите на Виена ќе добијат по 50 евра за кафулиња и ресторани


Градот Виена планира со ваучер од 50 евра по домаќинство да го поттикне угостителството чии објекти од петок повторно ќе бидат отворени, по двомесечна пауза. Сите домаќинства од средината на јуни ќе добијат ваучер од 50 евра, најави градоначалникот на Виена Михаел Лудвиг. Тој рече дека сите 950.000 домаќинства ќе добијат ваучер од 50 евра, …

Жителите на Виена ќе добијат по 50 евра за кафулиња и ресторани Read More »

Судови во Италија воведоа „онлајн развод“


Пандемијата на Ковид-19 влијае на сите аспекти од животот, па карантинот во Италија го зголеми и бројот на оние што чекаат за развод до толкава мера што не можат да се решат со редовна постапка пред судија, па некои судови се одлучија на развод преку интернет. Судовите се преполни со барања за развод, па некои …

Судови во Италија воведоа „онлајн развод“ Read More »

Фејсбук отстранил над девет милиони објави со говор на омраза


Компанијата Фејсбук ја информира јавноста за драстично зголемување на бројот на отстранети постови што промовираат насилство и говор на омраза, што сега се припишуваат на подобрувањата во технологијата за автоматско препознавање на текст и слика, известува „Гардијан“. Најголемата светска компанија за социјални медиуми тврди дека во првиот квартал од годината отстранила околу 4,7 милиони објавувања …

Фејсбук отстранил над девет милиони објави со говор на омраза Read More »

Поради топлите океани претстојат натпросечно топли месеци


Во северната хемисфера и тропските области во мај и јуни температурите ќе бидат повисоки од просечните поради топлото море, соопшти денеска Светската метеоролошка организација (СМО). Оваа година, месеците до почетокот на мај беа најтопли или втори најтопли од почетокот на регистрирање на температурата, според агенцијата на ОН за временски и климатски услови. Додека високите температури …

Поради топлите океани претстојат натпросечно топли месеци Read More »

Гитарата од „последниот автопортрет“ на Курт Кобејн оди на аукција


САД – Гитарата на Курт Кобејн од неговиот „последен автопортрет“ како што угледното списание „Ролинг стоун“ го нарече тој перформанс, оди на аукција во Беверли Хилс, Калифорнија, соопшти американската аукциска куќа „Џулиен’с окшнс“. Се работи за електрична „Мартин Д-18-Е“ гитара. Кобејн со неа и со неговата група „Нирвана“ настапи на „MTV Unplugged” во Њујорк, 1993 година, неколку …

Гитарата од „последниот автопортрет“ на Курт Кобејн оди на аукција Read More »

Без вакцина нема да имаме нормален живот, тврди експерт за вируси


Англија- Топ научник кој е позитивен на Ковид-19 тврди дека светот нема да биде пак нормален без вакцина за коронавирус. Проф. Петер Пио, директорот на London School of Hygiene & Tropical Medicine,  беше една недела во болница откако се заразил од вирусот во март. Белгискиот вирологист, која ја предводеше Програмата на ООН за ХИВ/СИДА од …

Без вакцина нема да имаме нормален живот, тврди експерт за вируси Read More »

Боно прослави 60 години со листа од 60 песни кои му го спасиле животот


САД- Славниот Боно од „Ју-Ту“ го прослави вчера 60.роденден објавувајќи плејлиста од „60 песни што му го спасиle животот“, со ветување дека ќе напише „фан-писмо“ до сите 60 уметници. Неговиот список со 60 спасители на живот ги вклучува уметниците што најмногу очекувате, како што се Павароти, Ник Кејв, Боб Дилан, Лу Рид, Пети Смит, Џони …

Боно прослави 60 години со листа од 60 песни кои му го спасиле животот Read More »

„Тесла“ продаде повеќе од еден милион електични автомобили


Американската компанија за производство на електрични возила „Тесла“соопшти дека продала повеќе од еден милион автомобили. Од производната лента на компанијата на Елон Маск на 10 март излезе автомобилот со реден број 1.000.000, што беше возило од моделот „тесла модел Y“, а кумулативната продажба најверојатно надминала 1 милион возила во средината на април. Тоа значи дека …

„Тесла“ продаде повеќе од еден милион електични автомобили Read More »

Адвокатската фирма на Мадона, Ники Минаж и други ѕвезди, цел на кибернапад


Адвокатската фирма „Грабмен Шајр Мејселас енд Сакс“, која ги застапува Лејди Гага, Мадона, Ники Минаж и други познати личности, изминатава недела била цел на кибернапад, при што се украдени голем број приватни податоци. Како што пренесува „Варајети“, хакерите, наводно, презеле 756 гигабајти информација, вклучително и договори, телефонски броеви, електронски адреси и лични преписки. Информацијата не …

Адвокатската фирма на Мадона, Ники Минаж и други ѕвезди, цел на кибернапад Read More »

Како да избегнете развод? Тајната е формулата 5:1


Зошто некои врски се осудени на пропаст и покрај големата љубов, додека некои бракови успеваат да преживеат, дури и кога емоциите се многу поблаги? Дали постои таен рецепт за долговечноста на една врска, прашање на кое многумина се обидуваат да одговорат. Ако сакате да имате среќен брак и партнер со кого ќе доживеете длабока старост, …

Како да избегнете развод? Тајната е формулата 5:1 Read More »

Ова се трите најтешки хороскопски знаци, дали сте вие меѓу нив?


Овие три знаци многу лесно се лутат, нервираат и разбеснувааат…и потоа си тераат по свое! Овен Не им се допаѓа кога некој им се заканува на кој било начин, односно кога сакаат да се истакнат во некоја смисла и да бидат подобри од нив. За нив не е лесно да го прифатат тоа. Некој може …

Ова се трите најтешки хороскопски знаци, дали сте вие меѓу нив? Read More »

Гвен Стефани и Блејк Шелтон ќе живеат во луксуз во Калифорнија


САД- Поп-ѕвездата Гвен Стефани и кантри-ѕвездата Блејк Шелтон го купива првиот заеднички дом, замок во Енсино, Калифорнија,според „Variety“. Имотот од 13 илјади квадратни мерки ќе ги чини 13,2 милиони американски долари. Двокатната палата открива низа убавини, вклучително и гаража за четири автомобили, а голема кујна со врвни апарати, театар, кујна на отворено сместена во непосредна …

Гвен Стефани и Блејк Шелтон ќе живеат во луксуз во Калифорнија Read More »

Славица Стојанова од Штип приказните за деца ги раскажува со каменчиња


Во услови кога во земјава има посебни мерки најтешко им е на децата од претшколска возраст да им објасниш дека надвор не може да се шета или да се игра по парковите, кога тие ќе посакаат. Но, родителите велат дека спас и можност да се задржи вниманието на децата во домашни услови нашле на платформата …

Славица Стојанова од Штип приказните за деца ги раскажува со каменчиња Read More »

Почина Литл Ричард, музичар и „татко на рокенролот“


САД– Во САД на 87-годишна возраст денеска почина Литл Ричард, пејач, пијанист и композитор.   Неговото крстено име е Ричард Вејн Пениман. Синот на музичарот, Дени Пениман ја потврди информацијата за смртта на неговиот татко. Се дознава дека причината за смртта е рак. Литл Ричард се смета за еден од оснавачите на рокенролот. Се здоби …

Почина Литл Ричард, музичар и „татко на рокенролот“ Read More »

Корона вирусот е егзистенцијална закана за планинските горили


Горилите спроделуваат 98 отсто од ДНК со луѓето и можат да добијат респираторни заболувања од луѓето, со смртоносни последици, покажале истражувањата. Коронотвирус претставува „егзистенцијална закана“ за примати, особено за планинските горили, објави британскиот „Гардијан“. Весникот наведува дека научниците предупредуваат дека Ковид-19 потенцијално може да доведе до истребување на тој вид. Затоа, ренџери во Националниот парк …

Корона вирусот е егзистенцијална закана за планинските горили Read More »

Сите дома, Амал Клуни и Синди Крафорд на плажа


САД- Додека повеќето од нас се вртат во пижами по дома меѓу кујната и креветот и шетаме надвор со заштитни маски, адвокатката за човекови права и супермоделот Амал Клуни (42) и Синди Крафорд (54) живеат малку поинаков живот. Двете најдобри пријателки биле забележани на плажа, летно облечени, со летни шапки и наочари за сонце, без …

Сите дома, Амал Клуни и Синди Крафорд на плажа Read More »

Рибари во Грција уловиле ајкула тешка 330 килограми


Грција – Вид на ајкула тешка околу 330 килограми, уловиле рибарите во близина на грчкиот град Кавала, објавија локалните медиуми. Според истите информации, станува збор за вид кој често е на мета на риболовците и е речиси загрозен вид пред истребување, јави дописничката на МИА од Атина. Грчката новинска агенција АНА-МПА пишува дека не е јасно …

Рибари во Грција уловиле ајкула тешка 330 килограми Read More »

Принцот Ендрју во спор поради наводен долг од пет милиони фунти


Англија– Британскиот принц Ендрју е во судски спор поради наводниот долг од 5 милиони фунти што требало да им го плати на продавачите на луксузната планинска куќа во модерното скијачко одморалиште Вербиер на швајцарските Алпи, објави „Ле Темпс“. Според францускиот весник, војводата од Јорк и неговата поранешна сопруга Сара, војвотката од Јорк, купиле луксузна вила во …

Принцот Ендрју во спор поради наводен долг од пет милиони фунти Read More »

Џоди Фостер ја продава куќата во шпански стил во Калабасас


САД– Славната актерка и режисерка Џоди Фостер ја продава куќата во шпански стил во Калабасас за 2,85 милиони долари. Куќата, во која во моментот не живее никој, опфаќа 4.920 квадратни метри и е главно на приземје со бонус простории на вториот кат. Оскаровката и нејзината покојна мајка, Евелин Фостер, првично ја купија куќата заедно во …

Џоди Фостер ја продава куќата во шпански стил во Калабасас Read More »

И ставила на 6-месечната ќерка вештачки нокти „Луј Витон“, па се пофалила


САД– Социјалните мрежи брујат од коментари откако несовесна мајка, љубителка на вештачкиот изглед, ѝ ставила на шестмесечната ќерка вештачки нокти со логото на Луј Витон и се пофалила на ФБ. Луѓето беа згрозени од оваа „незгодна“ уметност на ноктите. „Нејасно. Бебе….” рече едно лице. „Се чувствувам навистина непријатно“, додаде друг. Многу корисници исто така изразија …

И ставила на 6-месечната ќерка вештачки нокти „Луј Витон“, па се пофалила Read More »