„Фејсбук“ ќе ја користи традиционалната пошта за контакт со огласувачите


Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе почне да користи поштенски картички со цел да ги проверува идентитетот и местото на живеење на лицата кои сакаат да ја користат нејзината социјлана мрежа за реклами поврзани со американските конгресни избори. Интересно во целиот случај е тоа што „Фејсбук“ картичките ќе ги испраќа на тадиционален начин преку Американската пошта. …

„Фејсбук“ ќе ја користи традиционалната пошта за контакт со огласувачите Read More »

Прва прошетка во вселената на јапонски астронаут


Американскиот астронаут Марк Ванде Хај и неговиот јапонски колега Норишиге Канаи, успешно ја завршија својата вселенско прошетка. Тоа беше прво излегување во отворена вселена за Јапонците, а четврто за Американците. Целта на излегувањето беше да се преместат некои елементи на застарената, но неопходна 17-метарската роботска рака на Канадар-2 на Меѓународната вселенска станица. Раката се користи …

Прва прошетка во вселената на јапонски астронаут Read More »

Промени на Фејсбук, Твитер и Гугл Плус за заштита на корисниците


Социјалните мрежи треба да вложат повеќе напори за да ги исполнат барањата што во март минатата година ги поставија Европската комисија и телата за заштита на потрошувачите на државите членки на ЕУ, за почитување на правилата на Унијата за заштита на корисниците, соопшти Еврокомисијата. Промените што ги направија Фејсбук, Твитер и Гугл Плус, за да …

Промени на Фејсбук, Твитер и Гугл Плус за заштита на корисниците Read More »

Романија и Турција тестираат 5G мрежи


Корисниците на мобилни телефони од Романија и Турција наскоро ќе имаат можност да тестираат 5G мрежа. Двете држави активно соработуват со јужнокорејскиот гигант Самсунг во областа на напредните технологии. Во Романија корисниците на операторот Оранж ќе можат да користат 5G мрежа, а во Турција тоа ќе го овозможи операторот Туркцел. Самсуг на почетокот од годинава …

Романија и Турција тестираат 5G мрежи Read More »

Вториот најголем светски огласувач Унилевер им се закани на Фејсбук и Гугл


Унилевер, еден од најголемите светски прозводители на храна, се закани дека ќе ги повлече своите реклами од Фејсбук и Гугл. Гигантот се закани дека доколку дигиталните платформи, како Фејсбук, не успеат да ги заштитат децата од вршење поделби, ширење на омраза и други манипулации, тие ќе ги повлечат своите реклами. – Нам ни е потребна …

Вториот најголем светски огласувач Унилевер им се закани на Фејсбук и Гугл Read More »

Фејсбук планира да воведе „даунвоут“ копче


Компанијата Фејсбук планира да воведе опција за негативно оценување на постови, така наречен „даунвоут“, при што корисникот поретко ќе го гледа посочениот коментар. Според Фејсбук, не се работи за одамна најавуваното „дислајк“ копче, но сепак принципот ќе биде сличен. Доколку наидете на коментар што не ви се допаѓа, опцијата „даунвоут“ ќе го скрие тој коментар …

Фејсбук планира да воведе „даунвоут“ копче Read More »

Твитер конечно оствари профит


Компанијата Твитер во последниот квартл од минатата година првпат досега оствари тримесечен профит, при што забележа и раст на приходите. Но, и покрај тоа Твитер се соочува со проблеми како што е злоупотреба, лажни профили и обидите на руските служби да шират дезинформации, како и стагнирањето на растот на бројот на корисници. Социјалната мрежа не …

Твитер конечно оствари профит Read More »

Кинеската полиција доби дигитални очила за брзо откривање на криминалци


Кинеската полиција почнала да тестира дигитални очила со помош на кои полицајците ќе можат за секунда да идентификуваат осомничени криминалци. Очилата се опремени со камера и се поврзани на дата-база во која се снимени ликовите на 10.000 осомничени криминалци по кои полицијата трага. Кога полицаецот ќе погледне во некој минувач, за 100 милисекунди очилата можат …

Кинеската полиција доби дигитални очила за брзо откривање на криминалци Read More »

Робот прекина говор на турскиот министер, по што беше замолчен и отстранет


Робот со вештачка интелигенција денеска постојано прекинувал говор на турски министер во Анкара, по што бил натеран да замолчи и бил отстранет од сцената. – Зборувај побавно, не разбирам што зборуваш, му рекол роботот Санбот на турскиот министер за транспорт, морепловство и комуникации Ахмет Арслан, кој зборувал за безбедноста на интернет. Првиот пат министерот се …

Робот прекина говор на турскиот министер, по што беше замолчен и отстранет Read More »

Порше ќе потроши шест милијарди евра за развој на хибридни и електрични автомобили


Германскиот производител на спортски автомобили Порше објави вчера дека двојно ќе го зголеми вложувањето во електрификација на комплетната понуда до 2020 година, согласно реакциите на автомобилската групација Фолксваген на низата скандали со загадувањето на околината и новите предизвици од странство. Од Порше денеска најавија дека во следните пет години, за развој на хибридни и електрични …

Порше ќе потроши шест милијарди евра за развој на хибридни и електрични автомобили Read More »

(ВИДЕО) Робот подготвува и служи кафе во кафуле во Токио


Во кафулето „Хен-на“ во Токио, од неделава, задолжен за правење и послужување кафе, е роботот „Соер“. Угостителскиот објект се наоѓа во елитен трговски дел од јапонската престолнина. Принципот е следен: роботот ги скенира нарачките од автоматот, ги пречекува гостите, го меле и приготвува кафето и го служи фалејќи се дека тоа е повкусно од кое било друго …

(ВИДЕО) Робот подготвува и служи кафе во кафуле во Токио Read More »

Роботи ќе ги заменат телевизиските водители


Човеколик робот по име Ерика би можела да стане првата телевизиска водителка во историјата на роботиката. Ерика е еден од роботите најслични на вистински човек, а во април ќе стане водителка на вести во Јапонија. Нејзиниот творец, докторот Хироши Ишигуро, директор на Лабораторијата за интелигентни роботи на Универзитетот во Осака, се обидува да ја донесе …

Роботи ќе ги заменат телевизиските водители Read More »

Windows ја загрозува безбедноста на корисниците со пристап до личните податоци


По долго време, Microsoft реши да го надгради Windows и со тоа да одговори на загриженоста на корисниците за безбедноста на личните податоци. Компанијата Microsoft веќе долго време е под притисок на европските закони, според кои треба да работи транспарентно во врска со податоците кои ги има од своите корисници, а откако се откри кои податоци оперативниот систен …

Windows ја загрозува безбедноста на корисниците со пристап до личните податоци Read More »

Енерџајзер со нов смартфон „Пауер Макс П600С“


Новиот од серијата смартфони што се продаваат под брендот Енерџајзер, наскоро пристигнува на европскиот пазар. Станува збор за „Пауер Макс П600С“ со предна страна која потсетува на ЛГ В-30, но со малку подебел раб. Има 6-инчен екран, резолуција од 2.160 х 1.080 пиксели, две камери од 13 и пет мегапиксели и сензор за отпечаток на …

Енерџајзер со нов смартфон „Пауер Макс П600С“ Read More »

Заев разговараше за можноста за развој на блокчејн технологија со Мајкрософт


Владата на Република Македонија ги разгледува можностите за развој и за апликација на блокчејн технологија, како и за потенцијалите кои стојат пред информатичката компанија Мајкрософт да учестува со проекти во образованието во средното и универзитетското образование. Ова денеска било истакнато на средбата на претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев со извршниот потпретседател на …

Заев разговараше за можноста за развој на блокчејн технологија со Мајкрософт Read More »

Пуштен во употреба часовник кој ќе го мери времето до судниот ден


Часовникот кој мери колку човечката цивилизација е блиска до судниот ден е денес пуштен во употреба, а според британскиот „Индепендент“ тој треба да покаже дали сме во голема опасност. Часовникот е уклучен во Вашингтон и покажува две минути до полноќ, а на церемонијата присуствуваа голем број научници, кои предупредија дека човештвото е блиску до нуклеарна …

Пуштен во употреба часовник кој ќе го мери времето до судниот ден Read More »

Лансиран сателит што наликува на светкава „диско-топка”


Калифорниската компанија „Рокет лаб” во земјината орбита лансираше сателит што наликува на огромна диско-топка и ќе биде најсветкавиот предмет на небото ноќе. Сателитот „Хјуманити Стар“ („Ѕвезда на човештвото“) е лансиран од Нов Зеланд и набрзо се стационионира во орбитата. Основачот на „Токет лаб“, Новозеланѓанецот Питер Бек се надева дека „диско-топката” ќе им укажува на луѓето …

Лансиран сателит што наликува на светкава „диско-топка” Read More »

Џек Ма: Технологијата може да предизвика Трета светска војна


Технологијата би можела да предизвика Трета светска војна, доколку лидерите на земјите не пронајдат начин да соработуваат и да ги ублажат негативните ефекти, изјави денес сопственикот на „Алибаба“, Џек Ма. „Првата технолошка револуција ја предизвика Првата светска војна, а сега кога сме на прагот на нова војна, тоа би требало да биде војна против болестите, …

Џек Ма: Технологијата може да предизвика Трета светска војна Read More »

„Глобал гејм џем“ ќе се одржи по шести пат


„Глобал гејм џем Макеоднија“ (Global Game Jam) годинава ќе се одржи од 26 до 28 јануари во просториите на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство – ФИНКИ. „Глобал гејм џем“ е најголемиот интернационален настан за креирање на игри кој се одржува еднаш годишно, истовремено на повеќе локации низ целиот свет во вид на 48часовен …

„Глобал гејм џем“ ќе се одржи по шести пат Read More »

Фејсбук „измисли“ нова единица-мерка за време


Фејсбук го лансираше својот нов „пронајдок” – единица-мерка за време, наречена „флик“. Се работи за дел од секундата кој е поголем од наносекунда. Всушност, „фликот“ е дефиниран како 705.600.000-ти дел од секундата, додека пак, наносекундата е милијардити дел секунда. Тоа значи дека еден „флик“ е еднаков на 1,41723356 наносекунди. „Flick” е кованица од зборовите „frame” …

Фејсбук „измисли“ нова единица-мерка за време Read More »