(Во живо) Бренсон го претрка Безос: Денеска лета во вселената


  Компанијата „Вирџин галактик“ на милијардерот Ричард Бренсон ќе изврши пробен туристички лет во вселената денеска во 16.30 часот по македонско време.   Брансон ќе биде меѓу шесте патници во ракетата што ќе полета од наменскиот комерцијален космодром „Спејс Порт Америка“, во американската сојузна држава Њу Мексико. Носачот-авион ќе полета од пистата и ќе го …

(Во живо) Бренсон го претрка Безос: Денеска лета во вселената Read More »

Во Германија се случи првата „кибер катастрофа“ во светот


Локалните власти во германската област Анхалт-Битерфелд, една од 11-те во североисточната држава Саксонија-Анхалт, соопштија дека се наоѓаат во вонредна состојба откако хакери ги парализирале нивните компјутерски системи. Ова е прва „кибер-катастрофа“ во светот, потврди германскиот федерален надзорен орган за кибер безбедност. – Речиси целосно сме парализирани, изјави портпаролот на Анхалт-Битерфелд. Локалните власти се крајно загрижени дали ќе можат да …

Во Германија се случи првата „кибер катастрофа“ во светот Read More »

Убиена мечката во САД што сред ноќ извлече жена од шатор и ја уби


  Убиено т гризлито што во американската сојузна држава Монтана извлече жена од шатор и ја уби, пишува Би-би-си. Леа Локан, 65-годишна медицинска сестра од Калифорнија, сопрела во градот Овандо, во текот на патувањето на велосипед за да кампира. Во текот на нападот што се случи во вторникот, капмерите со спреј за мечки успеале да …

Убиена мечката во САД што сред ноќ извлече жена од шатор и ја уби Read More »

Безос, Брансон и Маск: Kој ќе победи во трката за вселенски туризам?


Трojца милијардери претприемачи – Џеф Безос, Илон Маск и Ричард Бренсон – се борат за влез во нова ера на приватни комерцијални патувања во вселената. Следува компаративен преглед на нивните ривалски напори во трката за патувања во вселената. БИЛЕТИ Безос, Брансон и Маск инвестираат милијарди долари во своите вселенски потфати, секој ветува дека ќе превезува клиенти што …

Безос, Брансон и Маск: Kој ќе победи во трката за вселенски туризам? Read More »

Градините на Бакингемската палата отворени за посетители (фото)


Англија– Посетителите на Лондон летово ќе може без придружба да уживаат во градините на домот на британската кралица Елизабета Втора… Па, дури ќе можат и да прават излети таму, пренесуваат британските медиуми. Досега во градините на Бакингемската палата се дозволуваа само организирани посети. Оваа година, до септември, за билет од 16,50 британски фунти, туристите ќе …

Градините на Бакингемската палата отворени за посетители (фото) Read More »

Верна на скапиот изглед: Меланија Трамп се врати во Њујок


САД– Во сако „Барбери“, балетанки „Лубутан“  од 700 долари и чанта Хермес од 26 илјади долари експрвата дама Меланија Трамп се појави во Њујорк, за прв пат по напуштањето на Белата куќа. Меланија е фатена од фотографите на едно од нејзините први јавни излегувања откако го напушти Вашингтон, во јануари, како влегува во кулата на …

Верна на скапиот изглед: Меланија Трамп се врати во Њујок Read More »

Изграден најголемиот замок од песок на планетава како симбол како короната ги угнетува луѓето


Најголемиот замок од песок во светот, висок 20 метри и тежок околу 5.000 тони, е изграден во крајниот северозапад на Данска, објавија неговите градежници во средата. Висок 21,16 метри и богато украсен, тој е подолг за 3 метри од замокот изграден во Германија во 2019 година, кој досега го држеше Гинисовиот рекорд со своите 17,66 …

Изграден најголемиот замок од песок на планетава како симбол како короната ги угнетува луѓето Read More »

Цртеж на Да Винчи на аукција, првична проценка: 14 милиони евра


Англија– Мал цртеж на глава од мечка, на Леонардо да Винчи, ќе биде понуден на наддавање во Лондон денеска. Се очекува да биде продаден за 12 милиони фунти (14 милиони евра). Цртежот е 7×7 см. голем, а стар повеќе од 500 години. Може да ја надмине претходната рекордна продажба што се случи 2001 година, кога …

Цртеж на Да Винчи на аукција, првична проценка: 14 милиони евра Read More »

Најлесен начин да ослабете 5 кг за 14 дена: Напиток од две намирници е чудо, а треба да се пие само во одредено време


Пијалокот од лимон и кефир е моќно средство за слабеење, а ефикасно е само ако се пие во одредено време … Ако барате режим што ќе ви помогне „брзо“ да изгубите неколку вишок килограми и да заблескате на плажа, пробајте потполно неочекувана комбинација на состојки кои делуваат како липосукција. Барем така тврдат оние што го …

Најлесен начин да ослабете 5 кг за 14 дена: Напиток од две намирници е чудо, а треба да се пие само во одредено време Read More »

Европската вселенска агенција ќе постави „роботска рака“ на Меѓународната вселенска станица


Европската вселенска агенција (ЕСА) се подготвува да постави тн. „роботска рака“ на Меѓународната вселенска станица (МВС). „Европската роботска рака“ (ЕРА) ќе полета на 15 јули, а пристигнувањето се очекува на 23 јули. Ова ќе се случи по 20 години одложувања предизвикани од технички проблеми. Се работи за „одачки“ робот што ќе се движи вон и …

Европската вселенска агенција ќе постави „роботска рака“ на Меѓународната вселенска станица Read More »

Истражувања: Како Ковид-19 влијае на бременоста?


Бременоста може да биде стреснa, a особено во пандемија. Наодите од неколку различни истражувања покажуваат дека бремените жени се подложни на коронавирусна зараза, но и дека осум насто од испитаничките имале потежок облик на заболување што довело до компликации. Често прашање што го имаат бремените жени е – како болеста може да влијае на бебето …

Истражувања: Како Ковид-19 влијае на бременоста? Read More »

Психичките проблеми од Ковид-19 не се безопасни, се повеќе лица бараат помош


Истражувачката група составена од 12 психолози од Катедрата за психологија на Филозофскиот факултет во Загреб и еден од Филозофскиот факултет во Загреб, неодамна објави преглед на прелиминарните резултати од вториот бран на истражувањето – „Како сме? Животот во Хрватска за време на короната“. Проектот ги испитува последиците од пандемијата на коронавирусот во Хрватска и земјотресот …

Психичките проблеми од Ковид-19 не се безопасни, се повеќе лица бараат помош Read More »

Дузина слонови ќе летаат од Англија до дивините на Кенија


Кенија– Стадо слонови ќе летаат со авион, од животински парк на југот од Велика Британија до Кенија каде што ќе бидат ослободени во дивината. Операцијата е претставена како „прва од ваков вид во светот“ од Фондацијата „Аспинал“. Фондацијата, чиј директор за комуникации е сопругата на премиерот Борис, Кери Џонсон, има намера следната година да пренесе …

Дузина слонови ќе летаат од Англија до дивините на Кенија Read More »

„Римац“ стана мнозински сопственик на „Бугати“


Хрватска-  Компанијата „Римац автомобили“, основана од хрватскиот претприемач и иноватор Мате Римац, објави дека станала мнозински сопственик на „Бугати“ – познатиот француски производител на тн. хиперспортски автомобили. Така, нов дом на „Бугати“ ќе биде кампусот „Римац“ во Хрватска. Според наводите, групацијата се поделува на две компании – „Бугати Римац“ и „Римац технологија“. Мате Римац ја …

„Римац“ стана мнозински сопственик на „Бугати“ Read More »

Кејт Мидлтон во самоизолација по контакт со заразен од Ковид-19


Англија– Сопругата на британскиот принц Вилијам – војвотката од Кембриџ, Кетрин Мидлтон е во самоизолација поради контакт со лице заразено со коронавирус. Таа ги откажала сите планирани обврски. „Минатата недела војвотката од Кембриџ разговараше со човек кој подоцна беше утврден како позитивен на Ковид-19“, соопшти палатата Кенсингтон. Кејт Мидлтон сè уште не покажала никакви симптоми …

Кејт Мидлтон во самоизолација по контакт со заразен од Ковид-19 Read More »

Што и како со клима-уредот, кога во автомобилот има дете?


Возењето автомобил налето може да биде вистински предизвик, ако внатре возите мали деца или бебиња. Како што температурите растат, бараме решенија за разладување, па често посегнуваме и по клима-уредот во автомобилите. Но, има неколку работи за тоа коишто треба да се имаат предвид… 1. Изладете го автомобилот пред возењето Првиот совет е да се обрне …

Што и како со клима-уредот, кога во автомобилот има дете? Read More »

Принцот Чарлс ги откри своите омилени песни од младоста


Англија – Песни од „Три дигрис“, Дајана Рос и Едит Пјаф беа меѓу оние коишто принцот Чарлс ги избра за снимената емисија за Болничкото телевизиско здружение ХБА. Во едночасовната емисија „Музика и спомени со принцот од Велс“, по повод 73-годишнината од основањето на Институт за јавно здравје во Велика Британија, престолонаследникот ги откри неговите омилени песни од …

Принцот Чарлс ги откри своите омилени песни од младоста Read More »

Колку долго алкохолот се задржува во организмот


Возењето под дејство на алкохол не е опасно само за возачот, туку и за оние кои ќе му се најдат на патот. И без оглед на тоа, многумина од нив сè уште седат зад воланот водени од мислата дека нема да се случи ништо лошо. Понекогаш дури и мали количини алкохол може да влијае на …

Колку долго алкохолот се задржува во организмот Read More »

(Видео) Порториканец влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстар маж на светот


  Поранешен одгледувач на шеќерна трска во Порторико, влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстар жив маж на светот, само неколку недели пред прославата на 113 роденден. Емилио Флорес Маркез, роден на 8 август 1908 во Каролина во Порторико, во средата официјално влезе во Гинисовата книга на рекорди, а беше стар 112 години и …

(Видео) Порториканец влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстар маж на светот Read More »

(Видео) Кинеските астроунаути првпат излегоа на прошетка од новата вселенска станица Тиангонг


Кинеските астронаути, кои пред две недели пристигнаа на вселенската станица Тиангонг, денеска за првпат излегоа од своето вселенско летало на прошетка во Вселената, јави државната телевизија. Астронаутите Лиу Боминг и Танг Хонгбо се прикажани како ја напуштаат станицата во нивните вселенски одела во повеќечасовната мисија на инсталирање опрема од надворешната страна на станицата и во …

(Видео) Кинеските астроунаути првпат излегоа на прошетка од новата вселенска станица Тиангонг Read More »