Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Преголемото размислување ве спречува да дејствувате исправно: денес откривате дека големите планови не значат ништо, ако немаат практична примена. Секако, тие треба да им служат и на вашите најблиски, со кои што се договарате како да ја смените рутината и да го подобрите животниот стандард. Отворете ги очите и немојте да сте суетни. БИК: …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов


ОВЕН: Ова е период кога најмногу би ги посматрале облаците како се движат на небото, размислувајќи за подлабоките причини на нештата, но можеби ќе бидете повикани да го дадете својот глас или мислење за некоја важна тема: комуницирајте лесно и спонтано и ќе привлечете внимание на некоја пожелна личност. Успех. БИК: По малку поспани и …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов Read More »

Русинките ќе можат да бидат камионџии, морнари и машиновозачи


Русинките во иднина ќе можат да работат како возачи на камион, машиновозачи, морнари, соопшти руското Министерство за труд откако го ревидира списокот на професии кои се забранети за жените во Русија. Претходната листа содржела околу 400 забранети занимања за жените, што подрзбира тешка работа или се поврзани со опасни услови, но сега се останати само …

Русинките ќе можат да бидат камионџии, морнари и машиновозачи Read More »

Над 3.000 лица од државава ги испратиле своите имиња за мисијата „Марс 2020“


Вкупно 3,322 лица од државава досега ги дале своите имиња за да им бидат испратени на Марс со мисијата на НАСА, преку аплицирање на веб сајтот на американската вселенска агенција. Мисијата ќе биде во 2020 година, а одобрените имиња ќе бидат вметнати во микрочип што ќе се монтира на роверот „Марс 2020“. Лансирањето кон црвената …

Над 3.000 лица од државава ги испратиле своите имиња за мисијата „Марс 2020“ Read More »

Инстаграм воведува функција за обележување лажни вести


САД– Инстаграм воведува функција за пријавување и обележување лажни вести. За да се пријави одредена содржина, ќе треба да кликнете на трите точки во горниот десен агол и да обележите „несоодветно“ или „лажно“, коешто се однесува на објавата. Содржината може да биде означена како лажна вест, по проверка на тимот на Инстаграм задолжен за тоа. …

Инстаграм воведува функција за обележување лажни вести Read More »

Вертикален град изграден во Лондон


Доколку се најдете во поширокото централно подрачје на Лондон, од секој агол ќе може да ја забележите највисоката зграда во Западна Европа. Некому му личи на врв од наострен молив, на други на модерно верзија на Ајфеловата кула. Сепак, „Шард“ има свој уникатен архитектонски изглед. Покрај многубројните туристички атракции што ги нуди Лондон, овој необичен …

Вертикален град изграден во Лондон Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Конечно може да се каже дека денес ќе здивнете и ќе успеете да ја избалансирате својата енергија: прекрасен ден кога станува збор за работите на срцето. Луѓето ви се восхитуваат и знаете како да им помогнете на пријателите: нешто ќе остане тајна, бидејќи имате право на тоа. Зрачите со необичен шарм и интелигенција. БИК: …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Непал ги заострува правилата за качување на Монт Еверест


Непалските власти планираат да ги заострат правилата за лицата кои се качуваат на врвот Монт Еверест поради високата смртност меѓу алпинистите во последната сезона, јави „Хималајан Тајмс“. Врвот Монт Еверест се наоѓа на Хималаите и е највисокиот врв на Земјата. Неговата височина изнесува 8.848 метри. Според официјални податоци, од почетокот на годинашната алпинистичка сезона во …

Непал ги заострува правилата за качување на Монт Еверест Read More »

Репортажа: Исламабад е град во срцето на Англија


На само 60 километри југозападно од Лондон, главниот град на Англија, се наоѓа помало гратче по име Исламабад. Чудно звучи на прва, дека во срцето на Обединетото Кралство, во еколошка зелена зона, е изграден град кој го носи името на престолнината на Пакистан. Ако возите по автопатот од Лондон кон Тилфорд, ќе ги забележите сообраќајните …

Репортажа: Исламабад е град во срцето на Англија Read More »

Гостиварец дизајнер на електрично возило за средната класа


Тетово – Познатата канадска автомобилска компанија „Електра“ следното лето треба да започне со производство на суперавтомобил на електричен погон, со дизајнерски потпис на младиот гостиварец Михаел Меркрел. Тој дизајнира во 3Д-техника. Како што вели Мерклер, кој со дизајн на возила се занимава од својата 14-годишна возраст, конечниот дизајн е одобрен, а новиот автомобил ќе биде најевтиниот …

Гостиварец дизајнер на електрично возило за средната класа Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Можеби сметате дека не постои повеќе ништо што би ве изненадило и го гледате светот како да е фатаморгана: не знаете дали камилите што чекорат на пустинскиот песок се оддалечуваат или приближуваат, а тоа ве фрустрира. Бидете подготвени да вложите искрен напор во романтичните односи и направете мала жртва. БИК: Во екот на летото …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Кавадарци ќе избира најбрз келнер


Кавадарци ќе избира најбрз келнер во рамките на годинешнава манифестација „Тиквешки гроздобер”, информираа денеска од Службата за односи со јавноста при општината. Ги повикаа сите угостителски објекти да земат учество во трката со келнери, која традиционално се организира за време на стопанско културниот и туристички настан. – На забавен начин да откриеме во кој угостителски …

Кавадарци ќе избира најбрз келнер Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Иако можеби чувствувате некаков вид на рестрикција, денес ќе успеете да се опуштите малку: кога станува збор за работите на срцето, бидете инвентивни и покажете го својот шарм и спонтаност. Најдобро ќе биде целосно да им се отворите на саканите, а проблемите и потешкотиите да ги оставите во минатото. Започнете нови диети. БИК: Доаѓате …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Минувате низ мистериозни времиња, како да сте во продавница со ориентални ќилими и сега треба да го одберете оној кој што ќе ве одведе на вистинското место: подготвени за сериозна работа, им обрнувате внимание на сите мали дневни ритуали. Довршете го она што е веќе започнато и фокусирајте се на утрешниот ден. БИК: Конечно …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(Галерија) Хамбург: Живот како летување


Иако кај нас асоцијација за море се земји како Грција, Турција или Шпанија, неверојатно доживување е да се потроши некој ден од одморот во град далеку на север, во Германија – во Хамбург. Во непосредна близина на две мориња, Северно и Балтичко, на делтата на реката Елба која е една од најголемите во Европа и …

(Галерија) Хамбург: Живот како летување Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Уживате во топли чувства и симпатија, додека вниманието ви е фокусирано кон општествената сцена: амбициозни, но компулсивни, ќе треба да го корегирате своето однесување. Не постои реална причина за недоверба, иако состојбите укажуваат дека треба да сте резервирани: ако не верувате на работите на прв поглед, почекајте. БИК: Ова е среќен период, во кој …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

„Економист“ на Инстаграм објави „wow“ момент од Крушево


Светски познатиот медиум „Економист“ на официјалниот Инстаграм профил објави фотографија од небото над Крушево, каде се одржува 16-тото Светско првенство во параглајдерство. „Нашиот wow момент оваа сабота доаѓа од Северна Македонија каде се одржува 16-тото Светско првенство во параглајдерство“, напишаа од „Економист“. Профилот на „Инстаграм“ на „Економист“ е следен од 3,7 милиони луѓе. На полетувалиштето …

„Економист“ на Инстаграм објави „wow“ момент од Крушево Read More »

Научници произведоа водка во Чернобил со цел да ја подобрат економијата


Англија/ Русија- Водка направена од житарки и вода од Чернобилската отуѓена зона, беше опишана како „најважното шише жесток алкохол во светот“. По катастрофата во Чернобилската нуклеарна централа во 1986, околу централата беше направена зона на отуѓеност во периметар од 4.300 квадратни километри. Вкупно 355.000 лица беа приморани да ја напуштат околината, а по несреќата голем …

Научници произведоа водка во Чернобил со цел да ја подобрат економијата Read More »

Какво дејство има музиката врз човековото здравје?  


Сте размислувале ли некогаш какво дејство има музиката врз човековото здравје и како таа може да се користи во терапевтски цели? Постојат докази за клиничко користење на одредени музички фреквенции или форми за да се подобри брзината на срцето, да се намали анксиозноста и да се подобри функцијата на мозокот, со што се зголемува способноста …

Какво дејство има музиката врз човековото здравје?   Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов


ОВЕН:  Ова е период за интроспекција, иако планетраните влијанија се динамични и активни: треба да најдете начин да ја обновите својата духовна сила, со она што ве исполнува најмногу. Патувајте, дружете се со пријателите и споделувајте креативни идеи, кои набрзо ќе можете да ги испробате и да видите дали функционираат. БИК: Во прегратка на нежна …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов Read More »