Македонски бизнисмен ја презел фејсбук страната „Ветераните за Трамп“


Бизнисмен од Македонија ја киднапирал фејсбук страната „Ветераните за Трамп“ каде поранешните американски служби го советувале претседателот на САД, разговарале за прашања кои ги мачат ветераните и споделувале конзервативни ставови. Страната имала повеќе од 100.000 следбеници, пишува „Вашингтон пост“. Преземањето на фејсбук страната на американските ветерани, според „Вашингтон пост“, почнува со навидум наивна понуда која …

Македонски бизнисмен ја презел фејсбук страната „Ветераните за Трамп“ Read More »

Фудбалери кои го одбраа шишето пред топката и потонаа


Поранешниот селектор на фудбалската репрезентација на Шкотска, Џорџ Барли забрани консумирање на алкохол во текот на квалификациите за Светското првенство во Јужна Африка во 2010 година. Неговата одлука дојде како последица на инцидентот меѓу Бери Фергусон и Алан Мекгрегор кои заедно со соиграчите се опуштија пред мечот со Холандија што резултира со пораз од 0:3 …

Фудбалери кои го одбраа шишето пред топката и потонаа Read More »

Невладините бараат ЕУ да го регулира животниот циклус на смартфоните


Европското биро за животна средина, составено од 143 европски невладини организации, бара од Европската Унија да воведе законска регулатива со која ќе се продолжи животниот циклус на смартфоните и другите електронски направи, за да се намалат штетните последици врз животната средина. Според Бирото за животна средина, кое се повикува на научни истражувања, сѐ покусиот рок …

Невладините бараат ЕУ да го регулира животниот циклус на смартфоните Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денеска?


ОВЕН: Потребни ви се практични солуции со кои можете да си го олесните животот: тоа не е трка во еден правец, туку континуиран напор да се усогласите со заедницата, потребите на саканите и семејството. Одличен ден за креирање на нова финансиска рамка, со која ќе се ослободите од рестрикциите: бидете скромни и ќе постигнете духовен …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денеска? Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денеска?


ОВЕН: Ако сакате среќата да се заврти во вашиот правец, ќе треба да се запрашате како подобро да им се приспособите на потребите на времето во кое живеете: пред вас е уникатен начин на живот и штом го направите првиот чекор, работите ќе се одвиваат самите од себе по инерција. Ќе ги привлечете туѓите погледи …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денеска? Read More »

Остатоци од повеќе од 2.000 фетуси најдени во домот на покоен американски лекар


  Остатоци од повеќе од 2.000 фетуси најдени се во домот на американски лекар од Илиноис по неговата смрт, објави тамошната полиција. Семејството на доктор Урлих Клопфер открило остатоци од фетуси по неговата смрт на 3 септември кога влегле во неговиот дом. Лекарот имал клиника во Јужен Бенд во Индијана која е затворена откако му …

Остатоци од повеќе од 2.000 фетуси најдени во домот на покоен американски лекар Read More »

Банско живее и во лето


Ниските цени во хотелите во Банско во лето им овозможуваат вистинско летно уживање на туристите од Македонија На почетокот на септември, кога летото сè уште трае, но е на залез, високо на Пирин сонцето уште пече, а планинскиот ветер разладува. И во лето, кога речиси сите уживаат на море, малото бугарско гратче под една од …

Банско живее и во лето Read More »

(ВИДЕО) Мечки му го краделе медот, па ги „вработил“ како дегустатори


Пчеларот Ибрахим Седеф од Турција поминал многу непроспиени ноќи поради мечките кои му ги уништувале кошниците со пчели и резервите од мед. Ибрахим најпрвин се обидел да се спаси од гладните мечки така што поставил заштитна ограда околу медот, меѓутоа ни тоа не му помогнало, па освен загубата на мед имал и материјална штета. Потоа …

(ВИДЕО) Мечки му го краделе медот, па ги „вработил“ како дегустатори Read More »

Новиот алгоритам на Гугл го носи истражувачкото новинарство на врвот


  Најпопуларниот пребарувач на интернет – Гугл, го смени својот алгоритам за пребарување, поради што наскоро треба да се видат резултатите од системот кој оригиналното известување ќе го стави на прво место. Имено, тоа значи дека во иднина, кога ќе отвориме Гугл вести, на првите позиции веќе нема да бидат оние најкликаните и популарни вести, …

Новиот алгоритам на Гугл го носи истражувачкото новинарство на врвот Read More »

Принцот Хари наполни 35 години – нежна честитка од Меган


Меган Маркл јавно, со емотивна порака му го честита 35. роденден на својот сопруг, британскиот принц Хари.   На официјалниот профил на Инстаграм на Сасекс Ројал беше објавен колаж фотографии од принцот Хари од раѓањето до крштевањето на неговиот син Арчи, а во описот на објавата се наоѓа порака од неговата сопруга Меган Маркл, која …

Принцот Хари наполни 35 години – нежна честитка од Меган Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денеска?


ОВЕН: Полни со иницијатива, треба да смислите што сакате да реализирате во својот живот: сè започнува со решителност и кураж со кои што ќе ги отстраните конфликтите кои што ве иритираат. Сега сте во подобра позиција да ги проширите своите хоризонти и да дојдете до здраворазумски решенија: бидете спонтани и директни. Успех. БИК: Промени во …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денеска? Read More »

Пекар од Берлин треба да плати казна од 25.000 евра поради правописна грешка


Сопственик на пекарница во Берлин ќе мора да плати казна од 25.000 евра бидејќи на рекламна табла кратенката за килограм ја напишал со големи букви „КГ“, наместо со мали, односно „кг“. Државниот завод за мерни единици Берлин-Браденбург, при рутинска контрола, ја забележал оваа грешка и го пријавил сопственикот на пекарницата, Карстен Греве. На почеток Греве …

Пекар од Берлин треба да плати казна од 25.000 евра поради правописна грешка Read More »

Билка за во домашна аптека: Сите предности на босилекот


Босилекот е ароматична билка, која изобилува со многу лековити својства. Познат е уште и како тулси или туласи, потекнува од Иран, Индија и другите тропски региони на Азија, а се култивира уште од пред околу 5000 години. Постојат повеќе видови босилек, а оној што се користи во медитеранската кујна се нарекува сладок босилек. Во ајурведската …

Билка за во домашна аптека: Сите предности на босилекот Read More »

Викенд-хороскоп: Што велат ѕвездите?


ОВЕН: За да постигнете јасно размислување и конкретна форма во материјалната реалност, ќе треба да дејствувате систематично: колку и да не ви се верува, работите се многу едноставни. Работете истрајно и имајте трпение: чудата не се случуваат преку ноќ, туку сакаат конкретна работа. Со убави и топли чувства ќе успеете да се поврзете со влијателни …

Викенд-хороскоп: Што велат ѕвездите? Read More »

Во Јапонија живеат над 70.000 стогодишници


Во Јапонија првпат откако се води статистика бројот на луѓе постари од 100 години надмина 70.000, се наведува во извештајот на Владата објавен денеска, додавајќи дека бројот на стогодишници се зголемува 49-та година по ред. – Вкупно 71.238 стогодишници живеат во Јапонија, што претставува зголемување од два проценти од минатата година, и од тој број …

Во Јапонија живеат над 70.000 стогодишници Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Имате силно чувство кое што ви кажува дека треба да се повлечете и да уживате во сопственото друштво, дури и ако сте во широк круг на луѓе: вие сте прекрасно и храбро битие, кое што не се плаши да открива нови простори и да ја истражува својата емоционална длабочина. Откажете некој проект, за да …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(ВИДЕО) Али Ахмети топ пеналџија во Шипковица, го изрешета Максути


Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, учествуваше на свеченото отворање на новата спортска сала на основното училиште „Реџеп Вока“ во селото Шипковица, во Тетово. Тој беше придружуван од министерот за образование Арбер Адеми, вицепремиерот Садула Дукраку, градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, заменик министерот за одбрана Беким Максути и многу други функционери на ДУИ. По говорите пред …

(ВИДЕО) Али Ахмети топ пеналџија во Шипковица, го изрешета Максути Read More »

Починал додека имал секс на службено патување, работодавачот мора да плати обесштетување


Француски инженер починал на службено патување, по срцев удар, откако имал секс со непозната жена, па сега работодавачот ќе мора да му плати обесштетување на семејството, одлучи судот. Во февруари 2013 година, мажот минал ноќ со жена во хотел во местото Мен сур Лоар, а потоа е пронајден мртов во собата. Францускиот суд смета дека …

Починал додека имал секс на службено патување, работодавачот мора да плати обесштетување Read More »

Затворена градинка во Шведска, дете донело граната од полигон


Припадници на шведскиот специјален тим затворија претшколска установа во Кристинајштад, Шведска, откако едно дете донело граната. Полицијата е повикана откако вработените во градинката, по заминувањето на децата дома, виделе сомнителен предмет. Утврдено е дека станува збор за граната, поради што е повикан специјален тим за деминирање, пренесува Си-Ен-Ен. Портпаролот на полицијата изјави дека предметот наликува …

Затворена градинка во Шведска, дете донело граната од полигон Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Денес ќе треба да избирате што е приоритет и откако ќе постигнете хармонија со надворешниот свет и самите ќе се чувствувате пријатно. Доколку пак се однесувате тврдоглаво, ќе наидете на ист таков отпор: избирајте добро и постигнете ги своите цели без некој значителен напор. Бидете едноставни и таков ќе стане и животот. БИК: Се …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »