Емисиите на ЦО2 од нови возила во ЕУ се намалени за 12 отсто


 Последниот извештај на Агенцијата за животна средина на Европската Унија покажува дека новите возила регистрирани во ЕУ испуштаат 12 отсто помалку штетни гасови, јави дописничката на МИА од Брисел. Студијата ги зема предвид и ЕУ, но  Обединетото Кралство, Исланд и Норвешка. Според агенцијата ова е најголемиот пад на ЦО2 емисии откако тие се мерат, во …

Емисиите на ЦО2 од нови возила во ЕУ се намалени за 12 отсто Read More »

Први резултати од референдумите – над 97 отсто биле „за“


  Руските медиуми ги објавија првите резултати од „референдумот“ на окупираните територии во Украина, според кои „за“ гласале над 97 отсто Нашироко исмејуваните „референдуми“ беа организирани организирани од проруските прокси власти во четири окупирани области на Украина – Луганск, Донецк, Запорожје и Херсон. Како што нашироко се предвидуваше, властите тврдат дека огромно мнозинство од тамошната …

Први резултати од референдумите – над 97 отсто биле „за“ Read More »

Данска објави видео од истекувањето гас од „Северен тек“


  Данската одбранбена команда објави видео од, како што рече, истекување гас од „Северен тек“ во Балтичкото Море. На видеото објавено од властите се гледаат меури и област на вознемирено море. Исто така, командата воспостави забранети зони околу данскиот остров Борнхолм, се вели во соопштението. „По трите истекувања на гас на гасоводите ‘Северен тек’ во …

Данска објави видео од истекувањето гас од „Северен тек“ Read More »

Катаклизма за која никој не зборува: Бебиња умираат, сиромашните скапуваат од заразни болести


  Повеќе од 1.600 луѓе загинаа од разорните поплави кои го погодија Пакистан. Речиси третина од Пакистан сега е под вода. Сиромашното население умира од заразни болести. По страшните поплави кои го зафатија Пакистан, земјата се бори со заразните болести. Стотици умираат поради пиење загадена вода, која по поплавите е полна бактерии. Имано, на почетокот …

Катаклизма за која никој не зборува: Бебиња умираат, сиромашните скапуваат од заразни болести Read More »

Расте бројот на заразени со Ковид во Белгија, нов бран во октомври


Последните бројки покажуваат подем на бројот на заразени и на хоспитализирани поради Ковид-19. Повторно расте бројот на заразени од Ковид-19 во Белгија, па така во периодот меѓу 17. и 23 септември во просек се заразени 2.232 лица, односно зголемување од 21 отсто во споредба со претходната недела. Стапката на позитивни тестови изнесува речиси 20 отсто, …

Расте бројот на заразени со Ковид во Белгија, нов бран во октомври Read More »

Украинската војска продолжува да напредува на истокот од земјата


  Во источниот украински регион Харков, украинските трупи постигнаа дополнителни придобивки на источниот брег на реката Оскил. Населбата Писки-Радкивски повторно е под украинска контрола, изјавија од управата на општина Борова за новинската служба на Телеграм. Како додаток се прикажани фотографии од уништената руска технологија. Пред руската инвазија на 24 февруари, населбата имала околу 2000 жители. …

Украинската војска продолжува да напредува на истокот од земјата Read More »

Илјадници Руси со часови чекаат за влез во Монголија


Илјадници државјани на Русија со часови чекаат да влезат во Монголија во обид да ја избегнат мобилизацијата. Според очевидци, Русите чекаат повеќе од 16 часа за да влезат во Монголија. Поединци тврдат оти тоа им е „единствен избор“, откако рускиот претседател Владимир Путин најави „делумна мобилизација“ на 300.000 резервисти. Монголија, што речиси целосно е зависна …

Илјадници Руси со часови чекаат за влез во Монголија Read More »

Пропагандистот на Путин ја критикува хаотичната мобилизација


  Спин-докторот на руските државни медиуми, Владимир Соловјев, ги критикуваше руските напори за „делумна мобилизација“ на државната телевизија во неделата – редок потег за водителот на ток-шоуто што го поддржува Кремљ. Соловјев праша зошто вработени луѓе, или музичари или луѓе со „милион болести“ или студенти – за кои рече дека сите треба да бидат изземени …

Пропагандистот на Путин ја критикува хаотичната мобилизација Read More »

Казахстан ќе ги заштити Русите кои бегаат од мобилизација


Казахстанскиот претседател рече дека ќе ги заштити Русите кои бегаат во Казахстан за да ја избегнат воената мобилизација, која е во тек во Русија, поради праќање во војна во Украина. „Последните денови ни пристигнуваат полно луѓе од Русија. Повеќето се приморани да заминат поради безизлезната ситуација“, вели Касим Жомарт Токаев. „Мора да ги згрижиме и …

Казахстан ќе ги заштити Русите кои бегаат од мобилизација Read More »

Шведска забележала дека гасот од „Северен тек 1“ протекува на две места


  Шведската поморска управа соопшти дека издала предупредување за две истекувања на гасоводот „Северен тек 1“ во сопственост на Русија во шведските и данските води, набргу откако беше откриено истекување на блискиот проект „Северен тек 2“. „Има две протекувања на ‘Северен тек 1’ – едно во шведската економска зона и едно во данската економска зона. …

Шведска забележала дека гасот од „Северен тек 1“ протекува на две места Read More »

Русија приведе јапонски конзул, Токио гневно


  Јапонија во вторникот ја обвини Русија за неприфатливо однесување и предупреди дека ќе преземе „соодветни мерки“ како одговор, еден ден откако руската федерална безбедносна агенција ФСБ уапси јапонски дипломат во Владивосток. Службеникот, идентификуван во извештаите како Мотоки Тацунори, беше обвинет дека е шпион. Тацунори е конзул во јапонскиот генерален конзулат во Владивосток, на истокот …

Русија приведе јапонски конзул, Токио гневно Read More »

Чешка привремено ја враќа контролата на границата со Словачка


  Владата на Чешка привремено ќе ја врати контролата на границата со Словачка поради зголемената илегална миграција, изјави синоќа министерот за внатрешни работи, Вит Ракусан. Според него годинава 1.200 отсто повеќе луѓе илегално ја минале границата, главно од Сирија. – Од почетокот на 2022 година, полицијата приведе 11.000 илегални мигранти. Има транзитна миграција, огромното мнозинство …

Чешка привремено ја враќа контролата на границата со Словачка Read More »

Вселенско летало на НАСА успешно се судри со астероид во тест за одбрана на планетата


  Вселенско летало од повеќе милиони долари директно се судри со астероид со големина на фудбалски стадион во понеделникот во невиден тест за капацитетот на НАСА да ја одбрани Земјата од сценарио за судниот ден. Леталото на НАСА успешно се урна во астероидот Диморфос на 110 милиони километри од Земјата. Мисијата, позната како „Дарт“ (Тест …

Вселенско летало на НАСА успешно се судри со астероид во тест за одбрана на планетата Read More »

По седум години отворена границата меѓу Колумбија и Венецуела


 Колумбија и Венецуела ја отворија границата по тензии што траеја со години и неодамнешната обнова на дипломатските односи. Првиот товарен камион го помина мостот „Симон Боливар“ од Колумбија во соседната земја за првпат по седум години. Ќе бидат обновени и комерцијалните летови. Границата првпат беше затворена во 2015 година поради порастот на криумчарење на евтина …

По седум години отворена границата меѓу Колумбија и Венецуела Read More »

„Готвачот на Путин“, Евгениј Пригожин, призна дека ја основал платеничката група „Вагнер“


  По неколку години негирање на каква било поврзаност, рускиот олигарх Евгениј Пригожин призна дека бил директно вклучен во создавањето на групата „Вагнер“, мрежа на платеници и де факто приватна армија на рускиот претседател Владимир Путин. Во изјавата, Пригожин го потврди известувањето за истрага на рускиот независен онлајн портал „Блокнот“. Олигархот, наречен „готвачот на Путин“, …

„Готвачот на Путин“, Евгениј Пригожин, призна дека ја основал платеничката група „Вагнер“ Read More »

Куба ги легализираше истополовите бракови на историскиот референдум


  Куба ги легализираше истополовите бракови откако Кубанците гласаа за семејниот законик со кој се зголеми заштитата на малцинствата на островот, објави во понеделникот Националниот изборен совет на земјата. Изборниот совет соопшти дека 74,1 отсто од оние со право на глас на националниот референдум во неделата излегле да го дадат својот глас. Со пребројани 94 …

Куба ги легализираше истополовите бракови на историскиот референдум Read More »

Украина бара начин како да се одбрани од иранските дронови испорачани на Русија


  Украинските власти соопштија дека имало пет напади врз пристанишниот град Одеса во последните денови од страна на руските сили користејќи неодамна купени ирански беспилотни летала. Русија лансираше беспилотни летала камикази „Шахед-136“ од Иран против градот „неколку дена по ред“, рече Серхи Брачук, портпарол на цивилната воена управа во регионот на Одеса. „Непријателот се обидува …

Украина бара начин како да се одбрани од иранските дронови испорачани на Русија Read More »

Во руското училиште загинаа 15 луѓе, од кои 11 деца


Бројот на загинати во пукањето во училиштето број 88 во Ижевск, во руската Република Удмуртија, се искачи на 15, објави Истражниот комитет. Како што е наведено, вооружениот напаѓач, денеска, пред да изврши самоубиство, убил 15 луѓе, меѓу нив 11 деца, а повредил 24 лица. Властите објавија дека напаѓачот Артем Казанцов, во своите рани триесетти, убил двајца членови …

Во руското училиште загинаа 15 луѓе, од кои 11 деца Read More »

Берлускони на 85-годишна возраст активно се враќа во италијанската политика и е реизбран за сенатор


Силвио Берлускони, лидерот на екстремно десничарската партија „Форца Италија“, дел од десничарската коалиција, успеа да освои место во италијанскиот Сенат на вчерашните избори. Осумдесет и петгодишниот Берлускони е избран од Монца, централна Италија. Таму тој е сопственик на локалниот фудбалски тим. Станува збор за негова деветта изборна кампања. За неа, тој се придружи и на …

Берлускони на 85-годишна возраст активно се враќа во италијанската политика и е реизбран за сенатор Read More »

Данска откри опасно истекување гас од Северен ток 2


  Данските поморски власти јавија дека забележале истекување гас кое е опасно за бродскиот сообраќај во гасоводот кој води од Русија во Европа, под Балтичкото Море. Оператерот на Северен ток 2 потврди дека е откриено истекување југоисточно од данскиот остров Борнхолм во Балтичкото Море. Портпаролот на Северен ток 2 рече дека рано во понеделникот откриен …

Данска откри опасно истекување гас од Северен ток 2 Read More »