Во Венецуела уапсен новинар поради наводна вмешаност во обид за атентат врз претседателот Мадуро


 Познатиот венецуелски активист, новинарот Карлос Хулио Рохас, е уапсен поради негова наводна вмешаност во обидот за атентат врз претседателот Николас Мадуро минатиот месец, изјави државниот обвинител Тарек Сааб. „Карлос Хулио Рохас беше уапсен во понеделникот вечерта во центарот на Каракас поради тоа што бил поврзан и директно идентификуван како поттикнувач и логистички оператор во обидот …

Во Венецуела уапсен новинар поради наводна вмешаност во обид за атентат врз претседателот Мадуро Read More »

Туск: Полска ќе се вклучи во ПВО системот „Европски небесен штит“


Полскиот премиер Доналд Туск денеска изјави дека Полска мора да се приклучи на странските системи за противвоздушна одбрана, вклучувајќи го и проектот „Европски небесен штит“ на Германија, Велика Британија и Данска, кој ќе и помогне на Полска, со системите што ги добива од САД или ги развива сама, да го заштити небото со „железна купола“ …

Туск: Полска ќе се вклучи во ПВО системот „Европски небесен штит“ Read More »

Огромно невреме ги погоди Оман и Дубаи – има мртви


Осумнаесет лица загинаа во поплавите во Оман, а се трага по исчезнатите. Како последица на обилните дождови, поплави го погодија Дубаи и во соседните Обединети Арапски Емирати. 🔴 الاوضاع الحالية في البريمي #منخفض_المطير pic.twitter.com/TLXz9FE0LM — طقس عُمان 🌦 (@WeatherOman) April 16, 2024 Во текот на ноќта почна да врне дожд, а луѓето ги оставија своите …

Огромно невреме ги погоди Оман и Дубаи – има мртви Read More »

Контроверзниот пратеник на Фон дер Лајен поднесе оставка неколку часа пред да почне со работа


  Спорот што се закануваше да ја засени кампањата на Урсула фон дер Лајен за втор мандат како претседателка на Европската комисија заврши откако германскиот колега од нејзината партија Христијанско-демократска унија се откажа од новата улога како нејзин специјален пратеник за малите бизниси. Маркус Пипер поднесе оставка од функцијата платена 17.000 евра месечно неколку часа …

Контроверзниот пратеник на Фон дер Лајен поднесе оставка неколку часа пред да почне со работа Read More »

Олимпискиот оган тргна од античка Олимпија да шири мир во време на војни (ВИДЕО)


  (Од нашиот известувач) ОЛИМПИЈА, Пелопонез – Олимпискиот оган вчера „тргна“ од античка Олимпија за да го најави почетокот на најголемите спортски игри кои годинава, од  26 јули, ќе се одржат во Франција. Долгото патешествие на огнот започна со симболичното самопалење во античкиот град на Пелопонез, проследено со величествена церемонија, за да продолжи следните 11 …

Олимпискиот оган тргна од античка Олимпија да шири мир во време на војни (ВИДЕО) Read More »

Прогласена вонредна состојба: Поплавите однесоа повеќе од 70 животи (видео)


Силно невреме ги погоди Авганистан и Пакистан и предизвика поплави кои досега однесоа повеќе од 70 животи. Најмалку 39 лица загинаа во Пакистан откако силно невреме го погоди југозападниот дел на земјата. Силни поплави се забележани и во соседен Авганистан, каде животот го загубија 33 лица, а стотици куќи беа оштетени, соопштија авганистанските власти. Најпогодена …

Прогласена вонредна состојба: Поплавите однесоа повеќе од 70 животи (видео) Read More »

Пожар ја однесе една од најстарите и најубавите згради во Копенхаген (Галерија)


  Една од најстарите згради во Копенхаген е во пламен, а нејзиниот иконски врв се урна. Пожарот што започна во вторникот во бакарниот покрив на Старата берза од 17 век, или Берсен, се прошири на поголем дел од зградата, а делови од покривот исто така се урнати, изјави портпаролот на пожарникарите Јакоб Вестед Андерсен. Пожарот …

Пожар ја однесе една од најстарите и најубавите згради во Копенхаген (Галерија) Read More »

Гроси загрижен поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки


Виена – Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси изјави дека е загрижен поради можноста од израелски напад врз иранските нуклеарни постројки, но и дека инспекциите на тие објекти ќе продолжат денеска. Тој наведе дека Иран на 14 април, еден ден по нападот врз Израел, ги затворил своите нуклеарни постројки „од безбедносни причини“. …

Гроси загрижен поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки Read More »

Австралиската полиција соопшти дека нападот во црквата во Сиднеј е терористички акт


Канбера – Австралиската полиција денеска соопшти дека вчерашниот напад со нож, за време на црковна служба во близина на Сиднеј, ќе се третира како терористички акт. Полицијата вчера уапси 15-годишно момче откако во асирската црква во Вејкли, околу 30 километри западно од Сиднеј, избоде со нож четири лица, меѓу кои и епископот на црквата. Повредените, меѓу …

Австралиската полиција соопшти дека нападот во црквата во Сиднеј е терористички акт Read More »

Од првиот ден на судскиот процес против Трамп


Вашингтон- Њујоршкиот судија Хуан Мерчан кој го води кривичното дело против Доналд Трамп околу исплати на Сторми Дениелс, поранешна актерка во филмови за возрасни, во судот во Менхетн го отфрли барањето на експретседателот Мерчан да се изземе и да истапи од учество во процесот. Барањето на Трамп за изземање на Мерчан е заснована на тоа што …

Од првиот ден на судскиот процес против Трамп Read More »

Иран објави детали за ракетите и дроновите користени во нападот врз Израел


Техеран – Иранските државни медиуми објавија детали за оружјето користено во нападот без преседан врз Израел за време на викендот меѓу кои и проектили со голем дострел способни да прелетаат речиси 2.000 километри – двојно повеќе од растојанието потребно за да се стигне до Израел, јави ДПА. Според државната новинска агенција ИСНА, Техеран користел балистички …

Иран објави детали за ракетите и дроновите користени во нападот врз Израел Read More »

Во Атина почнува меѓународната конференција за заштита на океаните „Our Ocean Conference 2024“


Атина – Денеска и утре, Атина ќе биде домаќин на деветтата меѓународна конференција „Наш океан“ („Our Ocean Conference 2024“) што главна цел ја има заштита на океаните, а на која ќе присуствуваат над 120 учесници од 113 земји, меѓу кои лидери на држави и влади и министри од целиот свет, јави дописничката на МИА од Атина. …

Во Атина почнува меѓународната конференција за заштита на океаните „Our Ocean Conference 2024“ Read More »

Израел ќе има „силен“ одговор на Иран, но таков што нема да предизвика поширока војна


  Израел ќе одговори на Воениот кабинет на Израел во понеделникот попладне ја заврши дискусијата за одговорот на државата на огромниот налет на ирански проектили и беспилотни летала, во услови на повици до Ерусалим да биде претпазлив за да не предизвика регионална војна, и објави дека одмазднички потег може да дојде „уште од понеделник“. Во …

Израел ќе има „силен“ одговор на Иран, но таков што нема да предизвика поширока војна Read More »

Русите сакаат да му го подарат овој град на Путин на Денот на победата, во него останаа 800 луѓе


Следната голема цел на Русија во војната со Украина е заземањето на Часив Јар во регионот на Доњецк. Русите сакаат да го освојат тој град до 9 мај – кога се одбележува советската победа над нацистичка Германија во Втората светска војна – изјави врховниот командант на украинските вооружени сили, Олександр Сирски. Руските сили „се фокусираа …

Русите сакаат да му го подарат овој град на Путин на Денот на победата, во него останаа 800 луѓе Read More »

Заврши состанокот на израелскиот Воен кабинет


Израелскиот воен кабинет го заврши состанок на кој се разговараше за одговорот на Израел на иранскиот напад, пренесе телевизијата „Канал 12“. „Канал 12“ објави дека на средбата се разговарало за неколку опции, а секоја од нив е „болен“ одмазднички напад против Иран, но таков што нема да предизвика регионална војна. Воениот кабинет, исто така, има …

Заврши состанокот на израелскиот Воен кабинет Read More »

ФБИ отвори кривична истрага за уривањето на мостот во Балтимор


Американското Федерално биро за истраги (ФБИ) отвори кривична истрага за уривањето на мостот „Френсис Скот Ки“ во Балтимор во кој минатиот месец удри товарен брод, и барем делумно ќе се испита дали екипажот го напуштил пристаништето знаејќи дека бродот има сериозни системски проблеми, рекоа двајца американски функционери кои имаат сознанија за тоа. Властите ги разгледуваат …

ФБИ отвори кривична истрага за уривањето на мостот во Балтимор Read More »

Новинските организации во САД со отворено писмо ги повикаа Бајден и Трамп да дебатираат пред изборите во 2024 година


Десетина од најголемите новински организации во САД објавија отворено писмо во неделата, во кое ги повикуваат претседателот Џо Бајден и поранешниот претседател Доналд Трамп да учествуваат во телевизиските дебати пред изборите во 2024 година. Писмото беше потпишано од конзорциум од радиодифузни, кабелски и печатени медиуми, вклучувајќи ги ABC News, The Associated Press, CBS News, CNN, …

Новинските организации во САД со отворено писмо ги повикаа Бајден и Трамп да дебатираат пред изборите во 2024 година Read More »

САД уништија 80 дронови и шест балистички ракети насочени против Израел


  Американските сили, потпомогнати од ескадрони уништувачи од американската европска команда, уништија повеќе од 80 еднонасочни нападни дронови и најмалку шест балистички проектили насочени кон Израел од териториите на Иран и Јемен во изминатите два дена, објави Ројтерс, како што се наведува во соопштението на Централната команда на САД (ЦЕНТКОМ). Меѓу погодените цели беа балистичка …

САД уништија 80 дронови и шест балистички ракети насочени против Израел Read More »

Русија го оправда нападот на Иран врз Израел


  Првиот директен удар на Иран врз Израел е легитимен одговор на нападот на израелската армија врз дипломатската мисија на Техеран во Сирија и неподготвеноста на Западот да го осуди, изјави Василиј Небензија, постојан претставник на Русија во Советот за безбедност на ОН. „Она што се случи ноќта на 14 април не се случи ‘во …

Русија го оправда нападот на Иран врз Израел Read More »

Камерон го повика Израел да не возвраќа по иранскиот напад


 Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон го повика Израел да не возвраќа по иранскиот напад со беспилотни летала и ракети и рече дека потегот на Техеран речиси целосно пропаднал. Според Камерон, фокусот треба да остане на постигнување договор за прекин на огнот во Појасот Газа. „Доколку сте во Израел утрово, сосема со право мислите …

Камерон го повика Израел да не возвраќа по иранскиот напад Read More »