Нереди во Даблин, демонстрантите не сакаат центар за азиланти


Петнаесет лица синоќа беа изведени пред Окружниот суд во Даблин во врска со нередите што избувнаа за време на протест против изградбата на нов центар за баратели на азил. Некои демонстранти запалија палети и градежна механизација во поранешната фабрика „Crown Paints“ во северен Даблин, по што избувна голем пожар. Работите за изградба на новиот центар …

Нереди во Даблин, демонстрантите не сакаат центар за азиланти Read More »

Бајден: Грешка беше да се употреби тој збор за Трамп


Американскиот претседател Џозеф Бајден, во интервју за Ен-Би-Си њуз изјави дека згрешил што ги охрабрил своите поддржувачи да го направат републиканскиот кандидат Доналд Трамп „нивна мета“, но нагласи дека насилната реторика е проблем што го има Трамп, а не тој. – Грешка беше да се употреби тој збор. Мислев дека треба да се фокусираме на …

Бајден: Грешка беше да се употреби тој збор за Трамп Read More »

Околу 2.000 војници се обидуваат да ја вратат контролата во фавелите во Рио Де Женеиро


 Бразилските власти почнаа „мега операција“ во Рио де Женеиро, испраќајќи речиси 2.000 воени и цивилни офицери во 10 сиромашни населби за да ја вратат контролата врз областите во кои доминира организираниот криминал. – Безбедносните сили на државната влада се на улица и се борат против криминалните организации кои сакаат да земат граѓани како заложници, изјави …

Околу 2.000 војници се обидуваат да ја вратат контролата во фавелите во Рио Де Женеиро Read More »

Орбан во писмо до Мишел повикува на разговори со Кина и обновување на односите со Русија


 Унгарскиот премиер Виктор Орбан испрати писмо до претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во кое, меѓу другото, повикува на разговори со Кина за „мировна конференција“ и обновување на дипломатските односи со Русија, објави Билд. Весникот наведува дека Орбан изнесол збирна оценка по неодамнешните разговори со лидерите на Украина, Русија, Кина, Турција и поранешниот американски претседател …

Орбан во писмо до Мишел повикува на разговори со Кина и обновување на односите со Русија Read More »

Лавров ќе претседава со дебати во Советот за безбедност на ОН


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во Њујорк каде денеска и утре ќе претседава со отворени дебати на министерско ниво во Советот за безбедност на ОН. Русија од 1 јули претседава со Советот за безбедност на ОН. Лавров денеска ќе учествува на отворена дебата за мултилатерална соработка, а утре ќе претседава со отворена …

Лавров ќе претседава со дебати во Советот за безбедност на ОН Read More »

Хутите нападнале три американски бродови


Исламистичките бунтовници Хути од Јемен нападнаа три брода, вклучително и танкер за нафта во Црвеното и Средоземното Море, користејќи балистички ракети, дронови и чамци преполни со експлозиви, потврди американската војска. Армијата на Хутите соопшти дека најновите воени операции биле одговор на саботниот израелски воздушен напад врз градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, …

Хутите нападнале три американски бродови Read More »

Отфрлен важен случај против Трамп


 Судот во Флорида ја отфрли кривичната постапка против Доналд Трамп, во која се обвинува дека незаконски чувал доверливи документи по напуштањето на функцијата, што за републиканскиот поранешен претседател и официјален кандидат за реизбор е уште една голема правна победа. Американската окружна судијка, Ејлин Канон, која беше назначена од Трамп на оваа функција, одлучи дека специјалниот …

Отфрлен важен случај против Трамп Read More »

Европските популисти го искористија атентатот на Трамп за да ја нападнат левицата


  Некои европски политички фигури алудираа на злонамерен глобален заговор, означувајќи ги медиумите и левичарските партии како ко-заговорници. Лидерот на шпанската екстремно десничарска партија Вокс, третата по големина сила во парламентот на земјата, рече дека обидот за живот на Трамп бил организиран од „глобалистичката левица која шири омраза, пропаст и војна“. Сантијаго Абаскал ја обвини …

Европските популисти го искористија атентатот на Трамп за да ја нападнат левицата Read More »

Трамп и формално номиниран за претседателски кандидат, сенаторот Венс негов потпретседател


Републиканската партија денеска официјално го номинираше Доналд Трамп за свој кандидат за претседател на САД на ноемвриските избори. Доналд Трамп стана официјален републикански претседателски кандидат откако ги доби гласовите од доволен број делегати на Националната конвенција на Републиканците во Милвоки, Висконсин. Делегатите од уште 29 држави сè уште го даваат својот глас, но поранешниот претседател …

Трамп и формално номиниран за претседателски кандидат, сенаторот Венс негов потпретседател Read More »

Бразилската полиција започна мегаоперација против организираниот криминал во фавелите на Рио де Жанеиро


 Силите на редот во Рио де Жанеиро започнаа вооружена мегаоперација со учество на речиси 2000 службеници во десет населби со ниски приходи – фавели, а со цел да ја вратат контролата врз подрачјата каде доминираат организирани банди, се наведува во соопштението на бразилската Влада. Полициските службеници се распоредени во западниот дел на бразилскиот град, кој …

Бразилската полиција започна мегаоперација против организираниот криминал во фавелите на Рио де Жанеиро Read More »

Уште еден трн во око на Русите: Ерменците почнаа заедничка вежба со американската армија


Министерството за одбрана на Ерменија соопшти дека денеска започнале заедничка воена вежба со Армијата на САД наречена „ЕГЛЕ ПАРТНЕР 2024“. Како што се наведува, вежбата започна во кампот на Воената академија Вазген Саргсјан, а на свеченото отворање присуствуваа министерот за одбрана на Ерменија, Сурен Папикјан и амбасадорката на САД во Ерменија, Кристина Квиен. „Високо ја …

Уште еден трн во око на Русите: Ерменците почнаа заедничка вежба со американската армија Read More »

Политичката реторика во САД го допре дното, насилството стана начин да се дојде до власт


Кога лудак речиси до смрт го претепа со чекан сопругот на тогашната претседателка на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, Доналд Трамп се исмејуваше. Еден од синовите на Трамп и другите блиски поддржувачи  страсно промовираа лажни тврдења дека Пол Пелоси се повредил самиот во сексуална епизода. Откако властите открија десничарски екстремистички заговор за киднапирање на гувернерката  на …

Политичката реторика во САД го допре дното, насилството стана начин да се дојде до власт Read More »

Забележан најголем пораст на населението во Англија и Велс во последните 75 години


Рекордната имиграција во Обединетото Кралство предизвика пораст на населението на Англија и Велс за 610.000 на 60,9 милиони во средината на 2023 година, што е најголем годишен пораст во последните 75 години, покажаа денеска официјалните податоци. Природниот пораст на населението, или разликата меѓу бројот на родени и починати, се намали на само 400, што е …

Забележан најголем пораст на населението во Англија и Велс во последните 75 години Read More »

Полска го казни PayPal


Полскиот регулатор UOKiK денеска објави дека изрекол казна од 106,6 милиони злоти (25 милиони евра) на европската филијала на американската компанија за онлајн плаќање PayPal поради нејасни договорни клаузули кои можат да ги чинат потрошувачите блокирана сметка. Компанијата не им ги опишала јасно на корисниците забранетите активности кои можат да резултираат со парични казни, ниту …

Полска го казни PayPal Read More »

Кенија: Убил 42 жени, па ги фрлил на депонија


Кениската полиција уапси 33 -годишен сериски убиец откако на депонија јужно од Најроби беа пронајдени осакатени тела на жени. Шефот на Управата за криминални истраги, Амин Мохамед, го објави апсењето на човекот, додавајќи дека „имаме работа со сериски убиец, психопатски сериски убиец кој нема почит кон човечкиот живот“. „Осомничениот, Колинс Џумаиси Калуса, призна дека намамил, …

Кенија: Убил 42 жени, па ги фрлил на депонија Read More »

Германија ќе воведе привремена контрола на француската граница за Олимпијадата


Германија ќе воведе привремена контрола на границата со Франција по повод претстојните Олимписки игри во Париз, соопшти германската министерка за внатрешни работи Ненси Фесер, jaви ДПА. Тој потег е направен во соработка со француските власти за да се обезбеди поголема безбедност на Олимпијадата, што завршува на 11 август. Европската комисија ќе биде известена што е …

Германија ќе воведе привремена контрола на француската граница за Олимпијадата Read More »

Вака од секунда во секунда изгледаше обидот за атентат врз Трамп


  Поранешниот американски претседател и најверојатен републикански кандидат за нов мандат Доналд Трамп беше повреден во обид за атентат за време на неговиот митинг во Батлер, Пенсилванија во саботата вечерта. Во престрелката загина еден посетител на митингот, а двајца се тешко повредени. Митингот го одбележа последниот јавен настап на Трамп пред закажаниот почеток на Националната …

Вака од секунда во секунда изгледаше обидот за атентат врз Трамп Read More »

Брисел подготвува одмазда за Орбан, ќе се бојкотира министерскиот состанок во Будимпешта


Брисел размислува за драстичен чекор – да го бојкотира следниот неформален Совет за надворешни работи кој ќе го организира Унгарија следниот месец како претседавач со ЕУ, пишува „Политико“. Ваквото размислување, министрите за надворешни работи го базираат на сè поголемото незадоволство од политиките на Виктор Орбан откако го презеде претседателството со Унијата. „Политико“ пишува дека министрите …

Брисел подготвува одмазда за Орбан, ќе се бојкотира министерскиот состанок во Будимпешта Read More »

Трамп не е прв, политичкото насилство зема замав во САД (ВИДЕО)


Политичарите се во шок по обидот за атентат врз поранешниот претседател Доналд Трамп на предизборниот митинг во Пенсилванија во саботата. Ова се смета за најсериозен обид за атентат врз претседател или претседателски кандидат откако беше застрелан Роналд Реган во 1981 година. Многу истакнати политичари – и меѓународни и американски гласови од сите страни на политичкиот …

Трамп не е прв, политичкото насилство зема замав во САД (ВИДЕО) Read More »

Инфлуенсерка осудена на осум години затвор за трговија со луѓе и ропство


Бразилската инфлуенсерка Кат Торес беше осудена на осум години затвор за трговија со луѓе и ропство, а жртвите сега ги открија ужасните детали. Кога Дезире Фреитас и Летиција Маија беа пријавени за исчезнати во септември 2022 година, нивните семејства и ФБИ започнаа национална потрага за да ги најдат. Сè што знаеле е дека живеат со …

Инфлуенсерка осудена на осум години затвор за трговија со луѓе и ропство Read More »