Во израелски напад на Рафа загинаа 18 Палестинци, од кои 14 деца


  Во израелските напади врз градот Рафа во јужниот дел на Газа во текот на ноќта загинаа 18 лица, меѓу кои 14 деца, соопштија здравствените власти во неделата. Израел извршува речиси секојдневни воздушни напади врз Рафа, каде што повеќе од половина од населението на Газа од 2,3 милиони, побара засолниште од борбите на друго место. …

Во израелски напад на Рафа загинаа 18 Палестинци, од кои 14 деца Read More »

Поранешна манекенка за малку ќе умрела обидувајќи се да го излечи ракот со сокови


Поранешна манекенка која за малку ќе умрела обидувајќи се да го излечи ракот со диета со сокови, предупредува да не се отфрлаат традиционалните медицински совети и да се обидуваат да најдат алтернативни информации на интернет. Ирена Стојнова платила 2.000 фунти за соковници и трошела и до три часа дневно подготвувајќи течни оброци за следниот ден, …

Поранешна манекенка за малку ќе умрела обидувајќи се да го излечи ракот со сокови Read More »

Претставничкиот дом на САД конечно одобри помош од 61 милијарди долари за Украина


  По неколку месеци застој, Претставничкиот дом на САД конечно одобри воена помош вредна повеќе од 61 милијарди долари за помош на Украина во нејзината очајна одбрана од Русија, како и милијарди за другите сојузници, вклучувајќи ги Израел и Тајван. Во двопартиското гласање, 210 демократи и 101 републиканец се приклучија за да ја поддржат Украина, …

Претставничкиот дом на САД конечно одобри помош од 61 милијарди долари за Украина Read More »

Баварскиот премиер: Укинете ја одлуката за забрана на автомобили со мотори со внатрешно согорување


Баварскиот премиер Маркус Содер повика, пред изборите за Европскиот парламент во јуни, да се повлече одлуката за забрана на моторите со внатрешно согорување низ ЕУ по 2035 година. „Воведувањето забрана за продажба на нови возила со мотори со внатрешно согорување по 2035 година е погрешно и затоа мора да се укине“, изјави Содер за неделниот весник …

Баварскиот премиер: Укинете ја одлуката за забрана на автомобили со мотори со внатрешно согорување Read More »

Ердоган со лидерот на Хамас во Истанбул: Израел ќе плати за своите злосторства


Истанбул – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска по двоиполчасовниот разговор зад затворени врати во Истанбул со лидерот на палестинската исламистичка група Хамас, Исмаил Ханија, соопшти дека Турција ќе продолжи со дипломатските напори да го привлече вниманието на меѓународната заедница кон угнетувањето на Палестинците и порача дека Израел ќе плати за своите злосторства, соопштено е …

Ердоган со лидерот на Хамас во Истанбул: Израел ќе плати за своите злосторства Read More »

Војните се проширија во вселената? Израел направи нешто досега невидено


На 14 април, за време на иранскиот баражен напад со беспилотни летала и балистички ракети, Израел изврши т.н. егзоатмосферско, односно вонатмосферско пресретнување. Станува збор за пресретнување што се случило надвор од атмосферата на Земјата која завршува со т.н линијата Карман, која се смета за почеток на универзумот и се протега на височина од околу 100 …

Војните се проширија во вселената? Израел направи нешто досега невидено Read More »

Аеродромот во данскиот град Билунд евакуиран по дојава за поставена бомба


Билунд – Аеродромот во данскиот град Билунд денеска е евакуиран по дојава за поставена бомба и еден маж е уапсен, соопшти данската полиција. Летовите на аеродромот се прекинати. На веб-страницата на аеродромот се наведени неколку откажани летови кои требаше да се реализираат попладнево – до Амстердам, Франкфурт и Барселона. Полицијата се обидува да утврди дали …

Аеродромот во данскиот град Билунд евакуиран по дојава за поставена бомба Read More »

Пет тинејџери повредени во пукање во парк во Мерилденд


Гринбелт – Пет тинејџери на возраст од 16 до 18 години се повредени во пукање во парк и рекреативен центар во Гринбелт, во американската сојузна држава Мериленд, а еден од нив е во критична состојба, соопштија властите. Околу 500-600 тинејџери се собраа во Гринбелт за да ја прослават својата завршна школска година, што е широко распространета …

Пет тинејџери повредени во пукање во парк во Мерилденд Read More »

Претставничкиот дом на САД треба да гласа за големиот пакет помош за Украина, Израел и Тајван


Вашингтон – По неколкумесечно одложување, Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска треба да гласа за големиот пакет помош за Украина, Израел и Тајван, вреден 95 милијарди долари, како и за евентуалната забрана на ТикТок во САД. Предлог-законите се резултат на повеќемесечни тешки преговори меѓу демократите и републиканците, како и притисокот од сојузниците на САД и постојаните …

Претставничкиот дом на САД треба да гласа за големиот пакет помош за Украина, Израел и Тајван Read More »

Почина човекот што се самозапали пред судот во Њујорк каде што се води процесот против Трамп


Њујорк – Почина човекот кој вчера се самозапали пред судот во Менхетен, каде што се води судски процес против поранешниот претседател на САД Доналд Трамп. Мажот, идентификуван како Максвел Азарело (37) од Флорида, починал во болница од здобиените повреди, објавија американските медиуми, повикувајќи се на полициски извори. Тој вчера пред судот се полил со течност …

Почина човекот што се самозапали пред судот во Њујорк каде што се води процесот против Трамп Read More »

Руските сили ги гранатираа Запорожје и Одеса, а Украинците со дронови ја нападнаа Белгородската област


Киев/Москва – Руските сили изутринава извршија ракетни напади врз индустриската зона во Запорожје на југот на Украина и пристаништето Одеса, соопштија украинските власти. Шефот на регионот Запорожје, Иван Федоров, на Телеграм напиша дека во нападот нема повредени, пренесува Укринформ. Во Одеса имаше воздушен напад и екслозии, изјави шефот на регионалната администрација Олех Кипер. Руската армија ја …

Руските сили ги гранатираа Запорожје и Одеса, а Украинците со дронови ја нападнаа Белгородската област Read More »

Алиев и Пашинјан постигнаа историски договор за враќање на четири ерменски села во Азербејџан


  Ерменија се согласи да врати неколку села на Азербејџан, што денеска е опишано како важна пресвртница додека двете страни се приближуваат до мировен договор по двете војни од распадот на Советскиот Сојуз. Портпаролот на азербејџанското Министерство за надворешни работи, Ајхан Хаџизада, на платформата Икс објави дека Ерменија ќе врати четири села во близина на …

Алиев и Пашинјан постигнаа историски договор за враќање на четири ерменски села во Азербејџан Read More »

НАТО до Украина: Не грижете се, помошта доаѓа


Сојузниците на НАТО се согласија да обезбедат дополнителни системи за противвоздушна одбрана во Киев, изјави шефот на НАТО Јенс Столтенберг по специјалната средба на министрите за одбрана на сојузниците со украинскиот претседател Володимир Зеленски.„Покрај „Патриот“, има и други оружја што сојузниците можат да го обезбедат, вклучително и SAMP/T (француски систем), а многу други кои немаат …

НАТО до Украина: Не грижете се, помошта доаѓа Read More »

Лавров: И ако почне преговори со Украина, Русија нема да прави паузи во борбите


Русија нема да ги прекине борбените операции во случај на продолжување на преговорите со Украина, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во интервју за три руски медиуми. Лавров кажа дека Русија е искрено подготвена за преговори, но дека не може да преговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски, бидејќи, како што наведе, тие нема …

Лавров: И ако почне преговори со Украина, Русија нема да прави паузи во борбите Read More »

Викендов ќе се гласа за помошта за Украина, спикерот Џонсон го смени ставот


По неколку месеци одложување, Претставничкиот дом на САД се чини е подготвен да одржи гласање за десетиците милијарди долари американска воена помош за Украина и Израел овој викенд. И двете мерки имаат гласни противници во Конгресот, така што надежите за нивно усвојување зависат од кревката двопартиска коалиција за надминување на застрашувачките процедурални и законодавни пречки …

Викендов ќе се гласа за помошта за Украина, спикерот Џонсон го смени ставот Read More »

Шефот на ЦИА: Украина може да ја загуби војната до крајот на 2024


  Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, во четвртокот испрати остро предупредување до пратениците на Капитол Хил: Ако сега не одобрите помош за Украина, Киев може да ја изгуби војната до крајот на годината. Говорејќи на настан во Претседателскиот центар „Џорџ В. Буш“, Барнс ги повика пратениците да го усвојат додатокот со кој ќе се посветат …

Шефот на ЦИА: Украина може да ја загуби војната до крајот на 2024 Read More »

Финска бара помош: Да се спречи Русија да користи илегални мигранти


Финскиот премиер Петери Орпо побара помош од ЕУ за решавање на проблемот со приливот на мигранти преку Русија и економските последици од затворањето на границите на истокот на земјата. „Мораме да најдеме заеднички решенија за да ја спречиме Русија да користи илегални имигранти против нас. Го подготвуваме нашето законодавство, но ни требаат и мерки на …

Финска бара помош: Да се спречи Русија да користи илегални мигранти Read More »

ЕУ првпат воведе санкции за израелските доселеници на Западниот Брег


Европската унија првпат воведе санкции за радикалните израелски доселеници на Западниот Брег поради акти на насилство врз Палестинците, изјави дипломатски извор за ДПА. Договорот беше финализиран денеска преку писмена процедура што им овозможува на земјите-членки да носат одлуки за итни прашања без да испраќаат министри во Брисел. Санкциите беа наметнати на поединци и организации одговорни …

ЕУ првпат воведе санкции за израелските доселеници на Западниот Брег Read More »

Советот НАТО-Украина ќе одржи вонреден состанок за противвоздушната одбрана на Киев


Украинскиот претседател Володимир Зеленски планира да побара дополнителна воена поддршка за одбрана од Русија на денешниот вонреден состанок со министрите за одбрана на земјите членки на НАТО, јави ДПА. На состанокот на Советот НАТО-Украина, организиран како видео-конференција, се очекува да стане збор за прашања во врска со тоа дали сојузниците наскоро ќе можат да и …

Советот НАТО-Украина ќе одржи вонреден состанок за противвоздушната одбрана на Киев Read More »

Фон дер Лајен ги повика Иран и Израел да се воздржат од напади


Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ги повика Иран, Израел и нивните сојузници да се воздржат од натамошни дејствија на Блискиот Исток. „Апсолутно е неопходно регионот да остане стабилен и сите страни да се воздржат од понатамошни дејствија“, рече Фон дер Лaјен за време на посетата на Лапенранта со финскиот премиер Петер Орпо, …

Фон дер Лајен ги повика Иран и Израел да се воздржат од напади Read More »