Во Франција продолжуваат протестите на „жолтите елеци“


Франција – Француското граѓанско движење „Жолти елеци“ денеска продолжува со протестите против државната политика по летната пауза, пренесуваат тамошните медиуми. Весникот „Фигаро“ оцени дека денешниот митинг ќе биде тест за аполитичното движење кое започна со протести минатиот ноември. Митинзите се најавени во Париз, Бордо и Монпелје. Како и со претходните протести, градските власти во Париз забранија …

Во Франција продолжуваат протестите на „жолтите елеци“ Read More »

САД ја отфрлија понудата на Путин да купат најнови руски ракети


САД – САД не ја прифаќаат понудата на рускиот претседател Владимир Путин да купат најново руско оружје како суперсонични ракети затоа што се технолошко понапредни во оваа област, изјави синоќа неименуван претставник во Администрацијата на Вашингтон. -САД имаат голема релативна предност во однос на Русија во областа на развојот и безбедната разработката, тестирање и примена на …

САД ја отфрлија понудата на Путин да купат најнови руски ракети Read More »

Авионски механичар од Мајами обвинет за саботажа на авион со 150 патници


Механичар на превозникот „Американ Ерлјанс“ е задржен денеска поради основано сомнение саботажа на патнички авион што требал да полета со 150 патници од меѓународниот аеродром во Мајами во јули годинава. Според обвинението, поднесено до федерален суд во Мајами, Абдул-Маџид Маруф Ахмед Алани, механичар со долг стаж во компанијата, е обвинет за „обид за намерно оштетување, …

Авионски механичар од Мајами обвинет за саботажа на авион со 150 патници Read More »

Шведската министерка за надворешни работи ја напушта функцијата


Шефицата на шведската дипломатија Маргот Валстром, позната како борец за заштита на човековите и женските права, изјави денеска дека заминува од Владата со цел да му се посвети на семејството. – Дојде време повеќе да им се посветам на сопругот, децата и внуците. Го известив премиерот дека сакам да ја напуштам Владата и функцијата министер …

Шведската министерка за надворешни работи ја напушта функцијата Read More »

Најмалку шест жртви во невреме во Виетнам


Најмалку шест лица загинаа, а повеќе од 15.000 куќи се поплавени откако тропска депресија го погоди централниот дел на Виетнам, соопштија денеска локалните власти. Тропската депресија Каиџики се формираше над Јужното Кинеско Море и во Виетнам донесе обилен дожд и ветрови од 50 километри на час кои предизвикаа поплави и свлечишта. Според Централниот управен комитет …

Најмалку шест жртви во невреме во Виетнам Read More »

Се судрија два руски воени авиона


Два руски воени борбени авиона Су-34 се судриле во воздух над Липетскиот регион, пренесе Тасс. Агенцијата наведува дека до несреќата дошло поради грешка на пилотите, но во првичните информации не се наведува дали во неа им настрадани. Не терен веќе излегле експерти од Комисијата за испитување на авионски несреќи.

Хиперинфлацијата во Венецуела „забави“ на 135.000 отсто


Хиперинфлацијата во Венецуела, најлоша во поновата историја на земјата, во август забавила на 135.000 отсто на годишно ниво, бидејќи меѓу јуни и јули годинава беше речиси двојно поголема, соопшти денеска парламентот во кој опозицијата го има мнозинаството. Но, месечниот раст на цените, што во јули изнесуваше 33 отсто, во август скокна на 65,2 отсто, покажуваат …

Хиперинфлацијата во Венецуела „забави“ на 135.000 отсто Read More »

Ураганот Доријан на Бахамите досега однесе 30 жртви


Бројката на погинати од страотниот налет на ураганот Доријан врз Бахамите нарасна на 30, соопштија официјални претставници на властите, пренесоа светските агенции. Министерот за здравство Дуане Сандс на Бахамите за американските медиуми изјави дека очекуваат во следните неколку дена оваа бројка „значително да се зголеми“, бидејќи продолжуваат потрагите и акциите за спасување на настраданите Сандс …

Ураганот Доријан на Бахамите досега однесе 30 жртви Read More »

Почина поранешниот претседател на Зимбабве Роберт Мугабе


На 95-годишна возраст почина Роберт Мугабе, првиот претседател Зимбабве откако оваа африканска земја ја стекна својата независност, пренесе Би-Би-Си. Мугабе почина по повеќегодишна болест, потврди неговото семејство. Тој беше лидер на движењето за ослободувањето на Зимбабве од владеењето на белото малцинство. Беше соборен од власта во текот на воен удар, во ноември 2017 година, по …

Почина поранешниот претседател на Зимбабве Роберт Мугабе Read More »

Студија покажа дека луѓето што преживеале ебола се под зголемен ризик од смртност


Англија– Луѓето кои преживеале инфекција со вирусот на ебола во наредната година се по под драматично голем ризик од смрт, најверојатно од последици на проблеми со бубрези, покажаа резултати од истражување спроведено меѓу луѓе што го преживеале смртоносниот вирус во Гвинеја. Следејќи 1.100 луѓе што го преживеале вирусот на ебола, кој се прошири во западна …

Студија покажа дека луѓето што преживеале ебола се под зголемен ризик од смртност Read More »

Бангкок е најпосетуван град, во Дубаи највеќе се троши


Според индексот Global Destination Cities Index на Mastercard  за 2019 година, Бангкок се најде на врвот на листата како град кој го посетиле најмногу интернационални туристи – 22,7 милиони. Ова не е нитшо ново за главниот град на Тајланд, кој изминатите четири години ја држи истата позиција. После Тајланд на листата на второ место е Париз со 19,10 милиони туристи, а Лондон (19,01 милиони), Дубаи (15,93 …

Бангкок е најпосетуван град, во Дубаи највеќе се троши Read More »

Борис Џонсон нема да поднесе оставка


Англија – Британскиот премиер Борис Џонсон нема намера да поднесе оставка, изјави денеска британскиот министер задолжен за координација на планирањето на Брегзит без договор Мајкл Гоув. Изјавата доаѓа како одговор на шпекулациите дека Џонсон би можел да поднесе оставка со цел да дојде до предвремени парламентарни избори. – Мислам дека премиерот нема намера да поднесе оставка. …

Борис Џонсон нема да поднесе оставка Read More »

ЕУ воспостави антитерористички регистар


Белгија – Европската унија воспостави заеднички антитерористички регистар за да го олесни процесуирањето и носењето обвиненија против осомничените милитанти и луѓето кои се враќаат во своите земји по учеството во борбите на страна на Исламска држава во Сирија и Ирак, соопштија денеска претставници на Унијата. Тој потег има за цел делумно решавање на судбината на стотици …

ЕУ воспостави антитерористички регистар Read More »

Европјаните се помалку купуваат дизел возила


Бројот на новорегистрирани автомобили со дизел мотори во земјите на ЕУ е намален од април до јуни за 16,4 отсто, на 1,3 милиони возила, покажуваат статистичките податоци. Пазарниот удел на дизел моторите е намален за пет проценти во однос на истиот период лани, соопшти Европската асоцијација на производители на автомобили. Во Германија е забележан помал …

Европјаните се помалку купуваат дизел возила Read More »

Студија: Вегетаријанците имаат поголем ризик од мозочен удар


Вегетаријански и вегански начин на исхрана намалува ризик од срцеви заболувања, но носи поголем ризик од мозочен удар, покажала голема студија објави Би-Би-Си. Студијата објавена во Бритиш медикал џурнал испитувала 48.000 луѓе во изминатите 18 години. Вегетаријанците и веганите имаа десет случаи на помалку корорнарна болест на 1.000 луѓе кои јаделе месо, но и три …

Студија: Вегетаријанците имаат поголем ризик од мозочен удар Read More »

Фон дер Лајен вo вторник ќе го претстави новиот состав на Еврокомисијата


Новоименуваната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на 10 септември ќе го претстави новиот состав на Европската комисија. Откако новата италијанска Влада денеска официјално го номинираше Паоло Џентилони за иден еврокомесар, Фон дер Лајен го комплетираше списокот од 27 комесари, кои во следните пет години ќе бидат дел од нејзиниот тим. Новата шефица …

Фон дер Лајен вo вторник ќе го претстави новиот состав на Еврокомисијата Read More »

Путин понуди САД да купи хиперсонично оружје од Русија


Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека му понудил на својот колега Доналд Трамп можност да набави најново оружје од Русија, вклучително и хиперсонично. На пленарната седница на петтиот Источен економски форум (ЕЕФ), Путин рече дека на последниот состанок со американските партнери во Осака, Јапонија, било „поставено прашањето како да се земат предвид современото руско …

Путин понуди САД да купи хиперсонично оружје од Русија Read More »

Поранешната прва дама на Хондурас осудена на 58 години затвор


Поранешната прва дама на Хондурас, Роса Елена Бонила е осудена на 58 години затвор поради тоа што присвоила околу 600.999 долари државни средства во периодот од 2010 до 2014 година, за време на мандатот на неговиот сопруг Порфирио Лобо. Пресудата за Бонила е за присвојување и измами и доби максимална казна. Делото против Бонила беше …

Поранешната прва дама на Хондурас осудена на 58 години затвор Read More »

ЕК: Се уште немаме официјално барање и образложение од Лондон за одлагање на брегзит


ЕУ се уште нема добиено официјално барање од Лондон за одложување на брегзит и се уште се подготвува за излез на Велика Британија на 31 октомври, соопшти Европската комисија. – Се додека немаме официјално барање, ние не го разгледуваме прашањето. Очекуваме да добиеме конкретни предлози за да можеме да разговараме, рече портпаролката на Европската комисија, …

ЕК: Се уште немаме официјално барање и образложение од Лондон за одлагање на брегзит Read More »

Џо Џонсон поднесе оставка од местото министер и пратеник


Помладиот брат на британскиот премиер Борис Џонсон, Џо денеска поднесе оставка од министерската функција и најави дека ќе поднесе оставка и од пратеник, а како причина го наведе судирот помеѓу семејната лојалност и националниот интерес. – Ми беше чест што работев како министер во три влади. Претходните недели бев распнат помеѓу семејната лојалност и националниот …

Џо Џонсон поднесе оставка од местото министер и пратеник Read More »