(Видео) Терористи соборија сириски „су-24“, судбината на пилотите неизвесна


Терористичката група „Џејш Тахрир ел Шам“ урна сириски авион „Су-24“ во Источен Каламун, а сѐ уште не е познато дали екипажот успеал да се спаси, пренесуваат сириските медиуми. На снимката објавена на каналот „Дирекорат 4“, кој ги следи активностите на терористите, може да се види дека авионот одеднаш ја губи висината и остава густ чад …

(Видео) Терористи соборија сириски „су-24“, судбината на пилотите неизвесна Read More »

Пратеничка иницијатива за одлагање на Брегзит


Лоднон – Би требало Лондон да ја разгледа можност за одлагање на Брегзит бидејќи е можно да нема доволно време за постигнување договор со Европската унија пред Британија да го напушти тој блок, соопшти одбор на британски пратеници. Одборот на Долниот дом на британскиот Парламент за напуштање на ЕУ во соопштение нагласува дека ако главните …

Пратеничка иницијатива за одлагање на Брегзит Read More »

Борис Џонсон: Русија има залихи од нервниот агенс „Новичок“


Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави денеска дека Русија натрупала залихи од смртоносниот нервен агенс „Новичок“ што бил користен за труење на поранешниот двоен руски агент во Британија, и дека Русите истражуваат како тоа оружје може да се употреби за убиства. – Имаме докази дека во изминатите 10 години Русија не само што …

Борис Џонсон: Русија има залихи од нервниот агенс „Новичок“ Read More »

Русите гласаа и во вселената, излезеноста таму е100 отсто


Руските избори за претседател се во полн ек не само на Земјата, туку и во Вселената. Денеска гласаа и космонаутите, а еден од нив вели дека таму излезеноста е 100 отсто. Космонаутот Антон Шкаплеров гласаше на претседателските избори во Русија и стапи во контакт со Централната изборна комисија во Русија. – Излезеноста на бродот на …

Русите гласаа и во вселената, излезеноста таму е100 отсто Read More »

Путин: Секој глас е успех


Претседателскиот кандидат и актуелен претседател на Русија, Владимир Путин изјави дека го смета за успех секој процент од гласовите кои му даваат за право да ги извршува обврските како шеф на државата. Путин го изјави тоа на избирачко место како одговор на прашање каков е резултатот кој ќе го смета за успешен за себе. – …

Путин: Секој глас е успех Read More »

Израелски научници создадоа „комарец“ кој краде податоци и без интернет


Израелски научници од Универзитетот Бен Гурион покажаа дека за упад во компјутер и кражба на податоци не е потребно тој да биде поврзан со интернет. Тие развија нова метода наречена „air-gap“ што овозможува размена на податоци меѓу два неповрзани компјутера преку звучник или слушалки. Во комбинација со малициозен код, со таа метода можнио е да …

Израелски научници создадоа „комарец“ кој краде податоци и без интернет Read More »

(ФОТО/ВИДЕО) На денешните избори во Русија гласаа и мечка, ракета, и зет и невеста


Русија денеска гласа за претседател, а се уште најголем фаворит се смета дека е Владимир Путин. Денеска на гласачките кутии, Русите уште еднаш ја покажаа нивната креативност и смисла за хумор. Се појави човек кој беше маскиран во мечка, потоа се поајви друг кој беше прерпавен во ракета. На гласањето утрово меѓу првите дојдоа и …

(ФОТО/ВИДЕО) На денешните избори во Русија гласаа и мечка, ракета, и зет и невеста Read More »

(ВИДЕО) Нуркач сними неверојатно многу ѓубре во морето


Нуркачот Рич Хорнер со подводна камера сними колку многу ѓубре има во морето во Бали, Индонезија. Видеото го објави Гардијан и напоменуваат дека ова ѓубре е од човечки фактор. Во морето се гледаат пластични кеси, шишиња и други отпадоци кои го загрожуваат животинскиот морски свет.

Путин најголем фаворит за претседател на Русија


Во Русија денеска се одржуваат претседателски избори на кои се очекува победа на актуелниот шеф на државата Владимир Путин. Во трката за претседател на Русија се осум кандидати. Според анкети, Путин има поддршка од околу 80 отсто граѓани, што лесно може да му обезбеди уште еден шестгодишен мандат. Путин за првпат беше избран за претсеател …

Путин најголем фаворит за претседател на Русија Read More »

Кина против американскиот закон за контакти со Тајван


Кинеското Министерство за надворешни работи настапи со категоричен став против законот што го потпиша американскиот претседател Доналд Трамп, а со кој се дозволуваат американско-тајвански контакти на официјално ниво. Кина ги повикува САД да се однесуваат внимателно кон прашањата за Тајван и да не дозволат огромни нарушувања на кинеско-американските односи, како и за мирот и стабилноста …

Кина против американскиот закон за контакти со Тајван Read More »

Независни Грци и Нова демократија со осуда за заканите до Коѕијас


Атина – Коалицискиот партнер во грчката Влада – Независни Грци и опозициската Нова демократија ги осудуваат заканите упатени до шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. – Заканувачкиот допис со куршум упатен до министерот за надворешни работи е дело со терористички карактер, а Независни Грци го осудуваат на најкатегоричен начин. Очигледно, тие се исто така кривично …

Независни Грци и Нова демократија со осуда за заканите до Коѕијас Read More »

Меј: Ги разгледуваме следните чекори во однос на Москва


Лондон- Британската премиерка Тереза Меј соопшти денеска дека ќе ги разгледа следните чекори заедно со своите сојузници, откако Русија соопшти дека ќе протера 23 британски дипломати од земјата во врска со скандалот со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка. За тоа Лондон ја обвини Москва, која категорично ги демантира таквите тврдења. …

Меј: Ги разгледуваме следните чекори во однос на Москва Read More »

Поранешниот бразилски претседател вели дека е подготвен да оди во затвор


Поранешниот бразилски претседател Луис Инасио Лула да Силва ќе објави книга во која пишува дека е „подготвен“ да замине в затвор и да ја отслужи казната од 12 години и еден месец поради корупција. Неговата книга „Вистината ќе триумфира: Народот знае зошто ми судат“ ќе се најде во продажба вечерва во Сао Паоло. Пресудата за …

Поранешниот бразилски претседател вели дека е подготвен да оди во затвор Read More »

(Видео) Хорор на ски-терените: Повредени 10-ина лица поради дефект на жичница во Грузија


Десетина повредени е епилогот од дефектот на жичницата во грузискиот ски-центар Гудаури. На видеото може да се види дека дел од луѓето што се превезуваaт успеваат да скокнат на време, но, за жал, други немаат таква среќа, па се буквално исфрлени од брзината со која се движи жичницата. Медиумите наведуваат дека Шведска туристка, која е …

(Видео) Хорор на ски-терените: Повредени 10-ина лица поради дефект на жичница во Грузија Read More »

Русија: 23 британски дипломати прогласени за персона нон грата


Руското Министерство за надворешни работи прогласи 23 британски дипломати за „персона нон грата“, кои ќе треба да ја напуштат Русија најдоцна за една недела. Властите во Москва денеска, исто така, донесоа одлука да се затвори Генералниот конзулат на Велика Британија во Санкт Петербург и да прекине функционирањето на Британскиот совет во Русија. Претходно, британскиот амбасадор …

Русија: 23 британски дипломати прогласени за персона нон грата Read More »

Шји Џјинпинг едногласно реизбран за претседател на Кина


Секинескиот народен конгрес денеска едногласно го поддржа реизборот на Шји Џјинпинг за претседател на Кина, а тој, исто така, повторно е избран и на должноста претседател на Централниот воен совет. Гласањето, во присуство на новинарите, се одржа во Големиот народен дворец во центарот на Пекинг, а кинескиот Парламент беше преполн со делегати лојални на владејачката …

Шји Џјинпинг едногласно реизбран за претседател на Кина Read More »

Украина забрани гласање на Русите на нејзина територија


На граѓаните на Русија нема да им биде дозволен пристап до дипломатските мисии во Украина в недела кога се одржуваат избори за претседател на Русија, соопшти денеска министерот за внатрешни рабопти на Украина Арсен Аваков. – Министерството за внатрешни работи соопштува дека безбедносните аранжмани на руската дипломатска мисија во Украина конкретно во Киев, Карков, Одеса …

Украина забрани гласање на Русите на нејзина територија Read More »

Меркел: Германија нема да го бојкотира СП во Русија


Германската канцеларка Ангела Меркел ја отфрли можноста фудбалската репрезентација на Германија да го бојкотира Светското првенство во Русија за да искаже солидарност со Велика Британија. Меркел истакна дека за одговорот на Европската Унија на труењето на поранешниот руски и британски шпион и неговата ќерка, за што Лондон ја обвинува Москва, најверојатно ќе се разговара на …

Меркел: Германија нема да го бојкотира СП во Русија Read More »

Џејкоб Зума ќе биде обвинет за корупција


Поранешниот јужноафрикански претседател Џејкоб Зума ќе биде обвинет поради корупцисја во врска со зделка за оружје вредна 30 милијарди ранди (2,5 милијарди долари) од крајот на 90-те години од минатиот век. Тоа го соопшти главниот обвинител Шаун Абрахамс. – По увидувањето на фактите, сметам дека има основани сомненија за судски процес против Зума по точки …

Џејкоб Зума ќе биде обвинет за корупција Read More »

Путин ги повика Русите да гласаат во недела


Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги повика граѓаните на Русија в недела да гласаат на претседателските избори, за кои Кремљ стравува дека ќе бидат со мала избирачка активност. – За кого да се гласа, како ќе биде искористено правото на слободен избор е лична одлука на секој човек. Но, ако одлучите да не донесете таква …

Путин ги повика Русите да гласаат во недела Read More »