Адвокатот на Пуџдемон обвинува: Шпанија оди кон диктатура


Белгискиот адвокат на поранешниот претседател на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон, Пол Бекарт, коментирајќи го вчерашното апсење на неговиот клиент во Германија, оцени дека Шпанија оди кон диктатура. – Има многу причини поради кои Германија може да го отфрли европскиот налог за апсење, меѓу другото затоа што се користи за затворање на политички опоненти. Претпоставувам …

Адвокатот на Пуџдемон обвинува: Шпанија оди кон диктатура Read More »

Сѐ уште нема трага од Адеа Шабани, заврши ли американскиот сон со трагедија?


Блиското друштво на Адеа ја предупредило полицијата дека актерот Кристофер Споц е проблематичен, но полицијата не го сфатила тоа сериозно.  Пријателите на Шабани се молат секоја минута Адеа да биде пронајдена жива. Американските медиуми интензивно пишуваат за младата актерка од Македонија, Адеа Шабани, со оценка дека сѐ помала е веројатноста таа да биде пронајдена жива …

Сѐ уште нема трага од Адеа Шабани, заврши ли американскиот сон со трагедија? Read More »

УНИЦЕФ: Јемен е пред нова епидемија на колера


Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ) предупреди дека во Јемен повторно ќе избие епидемија на колера, доколку на хуманитарните организации не им се даде безусловен пристап за да го спречат тоа. Регионалниот директор на Агенцијата за Блискиот Исток и Северна Африка, Герт Капеларе изјави дека за три години, од почетокот на граѓанската војна во 2015 година, …

УНИЦЕФ: Јемен е пред нова епидемија на колера Read More »

Германското обвинителство ќе одлучува за екстрадицијата на Пуџдемон


Германската полиција го уапси денеска поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон на територијата на провинцијата Шлезвиг-Холштајн, баран од шпанската полиција под обвинение за поттикнување на бунт. Обвинителството ќе одлучи за неговата екстрадиција, изјави портпаролот на полицијата. Пуџдемон бил уапсен на автопатот број 7, во близина на границата со Данска, додека патувал со автомобил на југ, на …

Германското обвинителство ќе одлучува за екстрадицијата на Пуџдемон Read More »

(ВИДЕО) Три деца и една жена загинаа во пожар во трговски центар во Русија


Најмалку четири лица, меѓу кои и три деца, загинаа во трговски центар во сибирскиот град Кемерово, каде што избувна огромен пожар. Службите за итни случаи продолжуваат да работат за спасување на оние што се заробени во зградата. Пожарот избувна денеска попладне по локално време. Спасувачите успеале да извлечат околу 120 луѓе досега, како што јавуваат …

(ВИДЕО) Три деца и една жена загинаа во пожар во трговски центар во Русија Read More »

Цукерберг се извини: Жал ми е што не сторивме повеќе за да ви ги заштитиме податоците


Извршниот директор и основач на Фејсбук, Марк Цукерберг денеска им се извини на Британците поради „прекршената доверба“, во врска со злоупотребата на личните податоци на околу 50 милиони корисници на социјалната мрежа од страна на компанијата „Кембриџ Аналитика“. Во извинувањето објавено на цела страница во неколку британски весници, Цукерберг наведува дека Фејсбук има одговорност да …

Цукерберг се извини: Жал ми е што не сторивме повеќе за да ви ги заштитиме податоците Read More »

Уапсен е Пуџдемон, експретседателот на каталонската Влада


Германската полиција денеска на границата меѓу Германија и Данска го уапси поранешниот претседател на каталонската регионална Влада Карлес Пуџдемон. Тој бил задржан кога со автомобил ја минувал границата, потврди неговиот адвокат. Пуџдемон се враќал од Финска, каде престојуваше минатата недела на покана на фински пратеник. Според тој пратеник, Пуџдемон во петокот ја напуштил Финска во …

Уапсен е Пуџдемон, експретседателот на каталонската Влада Read More »

(ВИДЕО) Траект со 160 ученици од Јужна Кореја се заби во карпа


Јужнокорејската Крајбрежна стража соопшти дека успешно ја спровела акција за спасување на сите 162 патници и членови на екипажот на траектот, што денеска удри во подводна карпа во близина на југозападниот брег на Јужна Кореја. Во соопштението се наведува дека при акцијата се спасени сите 158 патници и петмината членови на екипажот на траектот. При …

(ВИДЕО) Траект со 160 ученици од Јужна Кореја се заби во карпа Read More »

(ВИДЕО) Моќта на природата: Голема снежна лавина за неколку секунди ги затрупа паркираните автомобили


На снимките што се појавија на социјалните мрежи се гледа како голем лавина се спушта надолу по падините на највисоката планина во Европа, Елбрус, во Русија. Големата снежна маса во саботата се спушти на паркингот во подножјето на планината Елбрус во Северен Кавказ, република Кабардино-Балкарија, јавуваат спасувачките служби. Планината Елбрус со највисока точка од 5.642 …

(ВИДЕО) Моќта на природата: Голема снежна лавина за неколку секунди ги затрупа паркираните автомобили Read More »

Првиот директен лет од Австралија до Европа траеше 17 часа


Авионот на авиокомпанијата „Квантас“, што полета вчера од западниот австралиски град Перт, денеска по повеќе од 17 часа слета на лондонскиот аеродром Хитроу, со што го изведе првиот директен лет од Австралија до Европа. Авионот од типот „Боинг 787-8 Дримлајнер“ со 200 патници и 16 членови на екипажот, на летот од Перт до Лондон мина …

Првиот директен лет од Австралија до Европа траеше 17 часа Read More »

Германската полиција го уапси Пуџдемон


Германската полиција денеска на границата меѓу Германија и Данска го уапси поранешниот претседател на каталонската регионална Влада Карлес Пуџдемон. Тој бил задржан кога со автомобил ја минувал границата, потврди неговиот адвокат. Пуџдемон се враќал од Финска, каде престојуваше минатата недела на покана на фински пратеник. Според тој пратеник, Пуџдемон во петокот ја напуштил Финска во …

Германската полиција го уапси Пуџдемон Read More »

Видео од полициската бркотница со момчето на скопјанката Адеа Шабани


Во драматична бркотница со полицијата се самоуби момчето на исчезната македонска студентка по актерство Адеа Шабани во Лос Анџелес. Американските медиуми ја пренесуваат веста дека Кристофер Споц (33) си го одзел животот со неколку куршуми, откако не успеал да и избега на полицијата во Калифорнија. Се самоуби момчето на скопјанката Шабани, која е исчезната во …

Видео од полициската бркотница со момчето на скопјанката Адеа Шабани Read More »

Јужна Кореја воведува драстични мерки против прекувремената работа


Јужна Кореја мора да примени драстични мерки за да спречи работохоличарската култура целосно да ја обземе земјата, и поради тоа властите во Сеул најавија нова иницијатива. Се предвидува сите компјутери да се исклучуваат во петок во 20 часот со цел да се натераат вработените навремено да ги напуштат работните простории. Оваа држава е една од …

Јужна Кореја воведува драстични мерки против прекувремената работа Read More »

Се самоуби момчето на скопјанката Шабани, која е исчезната во САД


Во драматична бркотница со полицијата се самоуби момчето на исчезната македонска студентка по актерство Адеа Шабани во Лос Анџелес. Американските медиуми ја пренесуваат веста дека Кристофер Споц (33) си го одзел животот со неколку куршуми откако не успеал да и избега на полицијата во Калифорнија. Споц е исто така актер и бил во врска со …

Се самоуби момчето на скопјанката Шабани, која е исчезната во САД Read More »

Американци порачуваат пици преку кол центар во Македонија


Десет илјади пицерии во 2.000 градови во САД ги добиваат порачките преку кол центар лоциран во Македонија. Триста вработени во „Слајс“ лоциран во Дебар и Охрид, даваат поддршка дневно на 10 до 20 илјади корисници во САД. Станува збор за инвестиција на дебранецот Илир Сеља, кој повеќе од две децении живее и работи во САД, …

Американци порачуваат пици преку кол центар во Македонија Read More »

Фејсбук ги краде податоците и преку игрите


Фејсбук крадел лични податоци на неговите корисници дури и преку игрите, тврди поранешниот менаџер на компанијата Сенди Паракилас, додавајќи дека профилите на социјалната мрежа претсавуваат „стока која секојдневно се продава“. Паракилас, кој во Фејсбик работел во 2011 и 2012 година како лице одговорно за почитување на правилата за заштита на податоците на корисниците, во изјава …

Фејсбук ги краде податоците и преку игрите Read More »

Италијанскиот премиер Џентилони поднесе оставка


Италијанскиот премиер Паоло Џентилони синоќа официјално поднесе оставка на функцијата, по одржувањето на констититутивните седници на двата дома на Парламентот на Италија, чии членови беа избрани на парламентарните избори одржани на 4 март. Џентилон синоќа му ја врачи оставката на италијанскиот претседател Серџо Матарела, при што нагласи дека тој и неговиот Кабиент ќе продолжат да …

Италијанскиот премиер Џентилони поднесе оставка Read More »

Уапсени тројца киднапери на мигранти во Солун


Грчката полиција уапси тројца државјани на Пакистан, кои се обвинети дека во еден магацин во предрадие на Солун како заложници држале 21 илегален мигрант, од кои барале пари за нивно солободување. Пронајдените мигранти – 13 Еритрејци, седуммина Пакистанци и еден Мјанмарец, во Грција пристигнале илегално во средата од Турција, по што биле пречекани од криумчарите, …

Уапсени тројца киднапери на мигранти во Солун Read More »

Маршеви за ограничена употреба на оружјето во САД


Неколку стотици илјади Американци се собраа денеска на протест во Вашингтон барајќи построга контрола на употребата на оружје во САД, а слични собири се одржаа и во Њујорк, Лос Анѓелес и стотици други американски градови. Според организаторите, митингот под мотото „Марш за нашите животи“, може да стане решавачки во донесувањето на закони за засилена контрола на употребата …

Маршеви за ограничена употреба на оружјето во САД Read More »

„Блумберг“: САД ќе протерат руски дипломати поради случајот „Скрипал“


Американскиот претседател Доналд Трамп има намера да протера повеќемина руски дипломати поради скандалот со труењето на поранешнит руски таен агент Сергеј Скрипал во Велика Британија, тврди „Блумберг“. Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, изданието повикувајќи се неколку извори од американската администрација, наведува дека Трамп е подготвен да протера десетина руски дипломати од САД. …

„Блумберг“: САД ќе протерат руски дипломати поради случајот „Скрипал“ Read More »