Жалбата на Словенија отфрлена и од второстепената комисија на ЕХФ


Комисијата на ЕХФ ЕВРО 2018 денеска ја отфрли жалбата на Словенечката ракометна федерација против претходната одлука на првиот орган, Дисциплинската комисија. Второстепеното тело за донесување одлуки ја потврди одлуката на Комисијата и резултатот 25:25 на натпреварот помеѓу Словенија и Германија во групата Ц од прелиминарната фаза. Беше потврдено дека одлуката на судиите била заснована на …

Жалбата на Словенија отфрлена и од второстепената комисија на ЕХФ Read More »

ЕХФ направи видео: Македонските навивачи хит во Загреб


Официјалниот канал Европската ракометна федерација (ЕХФ) објави едноминутно видео од перформансот на македонските навивачи на Европското првенство во Хрватска. Популарната „Фаланга“ е омилена и кај домаќините, но и кај фановите на останатите земји. Вечерва на мечот со германија се очекуваат околу 5.000 црвено-жолти навивачи кои и овој пат ќе и дадат громогласна поддршка на нашата …

ЕХФ направи видео: Македонските навивачи хит во Загреб Read More »

Промена во македонската репрезентација, Маркоски место Филип Лазаров


Селекторот на Македонија Раул Гонзалес ја направи и првата измена во составот. На местото на Филип Лазаров на листата на играчите за дуелот со Германија ќе биде Велко Маркоски. Настапот на Маркоски ќе значи дека ова за него ќе биде петто Европско првенство и ќе има можност да го одигра 20. натпревар на европските шампионати. …

Промена во македонската репрезентација, Маркоски место Филип Лазаров Read More »

Македонија против Германија за прво место во групата на ЕП


Македонската ракометна репрезентација против актуелниот европски шампион Германија вечерва ќе го одигра последниот меч од првата фаза на шампионатот во Хрватска. Двете селекции по првите две кола го обезбедија своето учество во втората фаза од натпреварувањето, така што денешниот меѓусебен дуел ќе претставува директна борба за пласман на првата позиција во групата, односно борба за …

Македонија против Германија за прво место во групата на ЕП Read More »

Со европските прваци за прво место


Победата против Црна Гора од 29-28 во второто коло од ракометното Европско првенство во Хрватска е заборавена. Сите мисли во црвено-жолтиот табор се насочени кон попладневниот трет дуел од групата Ц против Германија што со почеток од 18.15 часот се игра во загрепска „Арена“. Македонија сигурно ќе игра во вториот круг од натпреварите, но по …

Со европските прваци за прво место Read More »

Шведска ја изненади Хрватска, се радува и Србија


Шведските ракометари ја декласираа домаќинот  Хрватска со 35:31 во групата А и со ваква разврска Шведска е прва во групата со 6 бодови. Хрватска е втора со 4 бодови , додека Србија и Исланд имаат по два бода, но Србија ќе биде на третото место поради подобриот меѓусебен дуел. Во вториот вечерашен натпревар од групата …

Шведска ја изненади Хрватска, се радува и Србија Read More »

ЕП 2018: Србија го победи Исланд но Шведска за неа ќе решава за главната фаза


Србија ја оствари првата победа на Европското првенство откако со 29:26 ја совлада селекцијата на Исланд, но за да оди понатаму, Шведска вечерва треба да ја победи или извлече најмалку реми со Хрватска. Доколку Хрватска победи, Шведска, Исланд и Србија ќе имаат по два бода, а во една мини табела помеѓу трите селекции Србија е …

ЕП 2018: Србија го победи Исланд но Шведска за неа ќе решава за главната фаза Read More »

Ѓоковиќ сигурен, Раониќ испадна, на Федерер му е рано за пензија


Елиминацијата на Милош Раониќ, кој беше поставен за 22 носител, е најголемото изненадување на вториот ден од тенискиот Австралија опен. Канаѓанецот со црногорско потекло е поразен од Лукаш Лацко од Словачка во четири сета: 6-7, 7-5, 7-5 и 7-6. По шестмесечна пауза, на тениските терени се врати и поранешниот најдобар светски играч, Новак Ѓоковиќ, кој …

Ѓоковиќ сигурен, Раониќ испадна, на Федерер му е рано за пензија Read More »

Лазаров: Имаме старт од соништата


Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е презадоволен од почетните две победи на ЕП. – Имаме старт од соништата на едно првенство. Победени се квалитетни ривали Словенија и Црна Гора. Особено е добро што ги решивме во последните минути, а со тоа покажавме дека имаме самодоверба. Кога победуваш вакви дуели и заморот исчезнува и …

Лазаров: Имаме старт од соништата Read More »

Голот на Германија е регуларен, тврдат експертите


Нема повреда на ракометните правила и не станува збор за заговор против Словенија, оценија судиските експерти по контроверзното реми на Германија и на Словенија во второто коло од ракометното Европското првенство во Хрватска. Според нив, „доколку во последните триесет секунди на натпреварот, додека топката не е во игра, било кој играч или некој од службените …

Голот на Германија е регуларен, тврдат експертите Read More »

Хрватите ја смируваат еуфоријата: Нема да се прошетаме до златото


Златан Сарачевиќ ја смирува атмосферата во хрватската јавност по убедливиот триумф (29:22) на „коцкестите“ над Исланд на Европското ракометно првенство. Асистентот на Лино Червар во придружба на Игор Карачиќ и Марко Мамиќ пред новинарите ја истакнаа одличната поддршка од трибините во „Спаладиум арена“, но и најважно – мечот од последното трето коло во кој домаќинот …

Хрватите ја смируваат еуфоријата: Нема да се прошетаме до златото Read More »

Раул: Среќен сум од постигнатото, со Германија максимално до крај


Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес на денешната прес-конференција ги искажа очекувањата за претстојниот дуел со Германија во рамките на 3.коло од Ц-групата на Европското првенство во Хрватска. – Победивме квалитетни ривали Словенија и Црна Гора. Задоволен и среќен сум што двата дуела ги решивме во последните минути. Сега за сега сите се добри, но ќе …

Раул: Среќен сум од постигнатото, со Германија максимално до крај Read More »

Србите бркаат четири разлика против Исланд


Србија, и покрај поразите од Хрватска и од Шведска, сепак, остана во игра за наредната фаза на Европското ракометно првенство. Во таква позиција се најде благодарение на триумфот на „коцкестите“ над Исланд, ривал над кој составот на Јовица Цветковиќ ќе мора да слави со четири гола разлика попладнево во „Спаладиум“ арена во Сплит за да …

Србите бркаат четири разлика против Исланд Read More »

Борко Ристовски: Направивме огромен резултат


Голманот Борко Ристовски двете победи и пласманот во следната фаза на Европското првенство го оцени како извонреден резултат. – Знаевме дека овој натпревар ќе биде потежок отколку со Словенија, затоа што бев под дополнителен психолошки притисок да стигнеме до победата која не носи во вториот круг. Ќе пренесеме два бода во следната фаза, што е …

Борко Ристовски: Направивме огромен резултат Read More »

Раул: Сите бевме супер


Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес беше среќен по победата над Црна Гора и обезбедениот пласман во втората фаза од Европското првенство. – Многу сум задоволен што на двата натпревара остваривме две победи и имаме максимални четири бода. Почнавме добро, па малку застанавме. Во второто полувреме бевме подобри. Сите бевме супер, а посебно Кузмановски кој одигра …

Раул: Сите бевме супер Read More »

Македонија ја победи Црна Гора и се избори за втора фаза на ЕП


Репрезентацијата на Македонија ја запиша втората победа на ракометното Европско првенство во Хрватска и си обезбеди пласман во втората фаза. Вечерва во Загреб, македонските ракометари беа подобри од Црна Гора со 29:28 за максимални четири бода и прво место на табелата во Ц-групата по две одиграни рунди. Избраниците на селекторот Раул Гонзалес покрај тоа што …

Македонија ја победи Црна Гора и се избори за втора фаза на ЕП Read More »

ЕП ракомет 2018: Вујовиќ распали по ЕХФ


По драматичнот натпревар во кој Словенија остана без победа во дуелот против европскиот шампион Германија, откако француските судии по истекот на времето и прегледувањето на снимките досудија најстрога казна на Германција, селекторот на Словенците, Веселин Вујовиќ, распали по судиите, но и челниците на Европската ракометна федерација (ЕХФ). На прес-конференцијата по натпреварот, разлутениот Вујовиќ не бираше …

ЕП ракомет 2018: Вујовиќ распали по ЕХФ Read More »

ЕП ракомет 2018: По голема драма Германија се спаси од пораз од Словенија


Голема драма на првиот натпревар од 2.коло во групата Ц се случуваше вечерва во загрепска „Арена“ по што Германија се спаси од пораз во дуелот против Словенија. Словенците во текот на целиот натпревар го контролираа резултатот, а во првиот дел имаа и шест гола предност за на одмор да заминат со 15:10. Во вториот дел …

ЕП ракомет 2018: По голема драма Германија се спаси од пораз од Словенија Read More »

Македонските навивачи се подготвуваат за дуелот со Црна Гора


Во пресрет на вечерашниот дуел со Црна Гора (почеток 20:30 часот) од Европското ракометно првенство во Хрватска македонските навивачи се наоѓаат во нивната фан зона „Роко Клуб“ во Загреб во близина на месноста Јарун. Воедно сите се во очекување на нова победа. Атмосферата е на високо ниво, а според најавите и по натпреварот со Црна …

Македонските навивачи се подготвуваат за дуелот со Црна Гора Read More »

Кој ракометар има најсекси жена? (ФОТО)


Голманот на хрватската ракомента репрезентација, Мирко Алиловиќ ја има најзгодната сопруга меѓу играчите што настапуваат на Европското првенство што се одржува во моментов во Хрватска. Читателите на спортските портали цела Европа ја избраа 35-годишната Ива за апсолутен победник, по што порталите од регионот побрзаа да „откријат“ која е и со што се занимава новата мис …

Кој ракометар има најсекси жена? (ФОТО) Read More »