Северна Кореја ќе испрати спортисти и делегација на ЗОИ во Јужна Кореја


За време на преговорите со Сеул, официјален Пјонгјанг соопшти дека ќе испрати спортисти и делегација на високо ниво на зимската Олимпијада во Пјонгчанг, во Јужна Кореја следниот месец. Северна Кореја во Пјонгчанг ќе испрати и танчари, музичари и демонстрациски тимови по теквондо. На првите, по две години, директни преговори меѓу двете Кореи, кои се одржаа …

Северна Кореја ќе испрати спортисти и делегација на ЗОИ во Јужна Кореја Read More »

Јован Попзлатанов потпиша за ФК Вардар


Македонскиот шампион Вардар пред почетокот на зимските подготовки, се засили со три нови фудбалери. „Црвено-црните“ денеска соопштија дека досегашни фудбалери на Пелистер, Јован Попзлатанов, Кристијан Тошевски, и Матеј Цветаноски потпишаа тригодишни договори со Вардар. 21-годишниот Попзлатанов во сениорска конкуренција играше за Тетекс и Пелистер. Настапува на позицијата десно крило, но може да игра и како …

Јован Попзлатанов потпиша за ФК Вардар Read More »

Завршна фаза од подготовките на македонските ракометари за ЕП во Хрватска


Машката ракометна репрезентаија на Македонија по дводневната пауза за Божиќните празници денеска ги започнува завршните подготовки за претстојното Европско првенство што на 12 јануари стартува во Хрватска. По двата контролни натпревaри во Белград против Саудиска Арабија и Србија кои црвено-жолтите ги решија во своја полза, избраниците на селекторот Раул Гонзалез, од денеска до четврток ќе …

Завршна фаза од подготовките на македонските ракометари за ЕП во Хрватска Read More »

Фудбал и диктатори: Мугабе „луд“ по Барса и Челзи, Гадафи за Ливерпул


Британскиот таблоид „Сан“ објави листа со озлогласени челници на држави и организации како фанови на фудбалски клубови. На неа, меѓудругите, се најдоа Осама бин Ладен, Моамер Гадафи, Ким Јонг Ун, Адолф Хитлер, Франко, Роберт Мугабе, Николае Чаушеску, итн. Севернокорејскиот лидер, Ким Јонг Ун, на пример е голем симпатизер на Интер и Манчестер јунајтед. Тој, како …

Фудбал и диктатори: Мугабе „луд“ по Барса и Челзи, Гадафи за Ливерпул Read More »

Марез е замена за Кутињо во Ливерпул


Само неколку часа откако Филипе Кутињо и официјално стана нов члена на Барселона, неговиот доскорешен тим Ливерпул најде замена за него. Ливерпул реши да потроши 55 милиони евра од заработката, за да го ангажира фудбалерот на Лестер, Ријад Марез. Како што пишуваат англиските медиуми, Марез се очекува во текот на денов да се појави на …

Марез е замена за Кутињо во Ливерпул Read More »

Циндриќ и Негау избрани за најдобри европски ракометари за 2017 година


Лука Циндриќ и Кристина Неагу се избрани за најдобари ракометари во Европа за изминатата 2017 година во изборот што го спроведе Европската ракометна федерација (ЕХФ). Ракометарот на Вардар, Циндриќ беше еден од клучните играчи за освојувањето на европската титула на Вардар, а токму со неговиот гол црвено-црните во полуфиналето ја елиминираа Барселона. Хрватот доби 6.731 …

Циндриќ и Негау избрани за најдобри европски ракометари за 2017 година Read More »

Просинечки нов селектор на БиХ: Откриени деталите за платата


Новиот селектор на фудбалската репрезентација на Босна и Херцеговина, Роберт Просинечки, официјално ќе биде претставен денеска во Сараево кога ќе потпише договор со Фудбалскиот сојуз. Според договорот, Просинечки месечно како селектор ќе заработува по 15.000 евра. Меѓутоа, тој може да заработи и многу повеќе бидејќи ќе биде награден со бонус од 400.000 евра доколку БиХ …

Просинечки нов селектор на БиХ: Откриени деталите за платата Read More »

Швајцарија го освои Хопман-купот


Селекцијата на Швајцарија е победник на годинашното издание на тенискиот Хопман куп што се играше во Перт, а е увертира во првиот Гренд слем турнир годинава – Австралија опен. Швајцарската комбинација Федерер – Бенчиќ, без загубен натпревар го освоија пехарот наменет за најдобрата мешана двојка на ова натпреварување. Во финалето Швајцарците со 2:1 во победи, …

Швајцарија го освои Хопман-купот Read More »

Доминација на Шифрин: Американката ја оствари третата победа во низа во Крањска Гора


Американската скијачка Михаела Шифрин ја продолжува својата доминација во Светскиот куп во алпско скијање. Актуелната шампионка ја оствари и третата победа во низа, откако денеска беше најдобра на велеслаломската трка одржана во словенечкиот центар Крањска Гора. Шифрин беше подобра за 31.стотинка од светската првенка во оваа дисциплина Тереса Ворли од Франција која се пласира на …

Доминација на Шифрин: Американката ја оствари третата победа во низа во Крањска Гора Read More »

Ракомет: Хрватска ја победи Црна Гора, Червар со критики за играта


Хрватската ракометна репрезентација ја победи во „генералка“ за претстојното Европско првенство во Сплит селекцијата на Црна Гора со 25-22 (13-10). Хрватскиот селектор Лино Червар по натпреварот изјави дека е задоволен од победата, но не и од деталите во играта. – Концентрацијата ни беше многу лоша. Имавме добри, но и лоши моменти и многу работа не …

Ракомет: Хрватска ја победи Црна Гора, Червар со критики за играта Read More »

Ракомет: Македонија лесно против Србија


Ракометната репрезентација на Македонија имаше успешна контрола пред почетокот на Европското првенство во Хрватска. Нашите играчи лесно излегоа на крај со домашната Србија, совладувајќи ја со 32-29 на нејзин терен во Белград. Лазаров и колегите особено добро играа во второто полувреме кога ја создадоа предноста и не ја доведоа победата во прашање. Брилјираше крилото Гоце …

Ракомет: Македонија лесно против Србија Read More »

МЗТ Скопје не бира, губи од сите


Кошаркарите на МЗТ Скопје го запишаа и 13 пораз во годинешната јадранска Аба лига откако попладнево на домашен терен загубија од Игокеа со 68-77. Гостите го контролираа мечот и во ниту еден момент не дозволија да бидат во подредена улога. Најефикасен кај домаќините беше Стојановски со 14 поени. МЗТ Скопје е убедливо најлош тим во …

МЗТ Скопје не бира, губи од сите Read More »

Андреа Пенезиќ од јуни во брак, семејството во прв план


Андреа Пенезиќ (32) ги игра, можеби, последните шест месеци во кариерата, пишува хрватскиот портал „24 сата“. Хрватската ракометна репрезентативка во дресот на Вардар во јуни ќе стапи во брак и решена е во целост да се посвети на семејството и на завршување на студиите во наредните години. На врвната ракометна сцена може, се разбира, да …

Андреа Пенезиќ од јуни во брак, семејството во прв план Read More »

Италијанската РАИ емитуваше пренос од фудбал без коментатор


Италијанската државна телевизија РАИ го емитуваше преносот од последниот натпревар од четвртфиналето на фудбалскиот куп меѓу Јувентус и Торино (2-0) без коментатор поради протест што првпат во историјата нема да ги пренесува мечевите од престојното Светско фудбалско првенство во Русија. Правата за пренос на сите 64 натпревари ги откупи приватната Медиасет, сопственост на Силвио Берлускони, …

Италијанската РАИ емитуваше пренос од фудбал без коментатор Read More »

Заев: Ќе го обезбедиме лекот што му е потребен на Јане


Премиерот Зоран Заев, денеска имаше средба со деветгодишниот Јане Велковски, момче кое боледува од спинална мускулна атрофија (СМА). Заев рече дека државата ќе го обезбеди лекот „Спинраза“ и дека нема да прекинат се додека не го добијат сите болни на кои им е потребен. Јане беше во придружба на неговите родители Деница и Ѓорги и …

Заев: Ќе го обезбедиме лекот што му е потребен на Јане Read More »

Антиќ: Се додека е ова раководство во МКФ не се враќам во репрезентација


Најдобриот македонски кошаркар за 2017 година, Перо Антиќ во интервју за српските медиуми рече дека вратата во репрезентацијата за него се уште е отворена. Изминатите години Антиќ велеше дека повеќе нема да игра за репрезентацијата, не ја промени одлуката ниту за квалификациите за Светското првенство во Кина во 2019 година, а евентуално враќање во националниот …

Антиќ: Се додека е ова раководство во МКФ не се враќам во репрезентација Read More »

Пет спортски минуси во 2017 година


1. Кошаркарите не успеаја до квалификации за СП 2019 Македонската кошаркарска репрезентација се соочи со фијаско во претквалификациите за СП 2019. „Црвено-жолтите“ не успеаја преку Естонија и Косово до главната фаза од циклусот за завршниот турнир во Кина. Елиминацијата беше дочекана како големо разочарување од причина што националниот тим на ЕП 2011 во Литванија го …

Пет спортски минуси во 2017 година Read More »

Гвардиола: Давид Силва ќе се врати кога ќе биде подготвен


Менаџерот на лидерот на Премиер лигата (Манчестер Сити) Пеп Гвардиола на последните два натпревара на својот тим не можеше да смета на еден од најдобрите играчи, сонародникот Давид Силва. Играчот отсуствува од приватни причини. – Ќе се врати кога ќе биде подготвен. Приватниот живот е многу поважен од било која ситуација, изјави Гвардиола за британските …

Гвардиола: Давид Силва ќе се врати кога ќе биде подготвен Read More »

Позитивни спортски настани во 2017 година


1. Ракометарите на Вардар ја освоија Лигата на шампиони Освоената титула на Вардар во ракометната Лига на шампиони е топ-спортски настап во 2017 година. По трите елиминации во четврт-финалето, „црвено-црните“ конечно успеаја да стигнат до престижниот трофеј по триумфот над ПСЖ (24:23) во финалето. Успехот во Келн значеше и дочек на вардарци од околу 150.000 …

Позитивни спортски настани во 2017 година Read More »

„Лекип“ го состави тимот на годината: Реал Мадрид со најмногу фудбалери


Францускиот весник „Лекип“ го избра идеалниот тим на годината во кој најмногу фудбалери има од европскиот шампион Реал Мадрид. Од „кралскиот клуб“ во идеалниот состав за 2017 година се четворица, тројца доаѓаат од ПСЖ и по еден претставник имаат Барселона, Јувентус, Баерн и Челзи. Идеален тим на годината според „Л’Екип“: голман: Џанлуиџи Буфон (Јувентус); одбрана: …

„Лекип“ го состави тимот на годината: Реал Мадрид со најмногу фудбалери Read More »