Ждрепка во Лига Европа: Кој со кого во четвртфинале и полуфинале?

Работата е во полн ек во Нион, по ждрепката за Лигата на шампионите, се одржа и извлекување на паровите од четвртфиналето и полуфиналето за исходот во Лигата на Европа.

Исто како и во најсилното клупско фудбалско натпреварување во светот, Лигата на Европа ќе се игра според различен систем.

Натпреварите од четвртфиналето, полуфиналето и финалето ќе се играат во повеќе германски градови, без присуство на публиката.

Најважниот натпревар што треба да се одигра е во Келн.

Четвртфинале:

Волфсбург / Шахтјор Доњецк – Ајнтрахт / Базел (1)

ЛАСК / Манчестер Јунајтед – Басакшехир / Копенхаген (2)

Интер / Хетафе – Ренџерс / Леверкузен (3)

Олимпијакос / Вулверхемптон – Севиља / Рома (4)

Полуфинале

Победник 4 – Победник 2

Победник 3 – победник 1

Натпреварите од 1/8-финалето се закажани за 5 и 6 август, а четвртфиналето во Германија е закажано за 10 и 11 август.

Да потсетиме, Басакшехир го совлада Копенхаген во првиот натпревар од 1/8-финалето со минимален резултат, Олимпијакос и Вулверхемптон ремизираа 1:1. Ренџерс – Леверкузен 1:3, Волфсбург – Шахтјор 1:2, Ајнтрахт – Базел 0:3, ЛАСК – Манчестер Јунајтед 0:5.

Кога станува збор за судирите меѓу Интер – Хетафе, или Севиља – Рома, не беа одиграни ниту првите натпревари, па споменатите екипи ќе одиграат само еден натпревар во 1/8-финалето.