Македонија ја победи Црна Гора и се избори за втора фаза на ЕП


Репрезентацијата на Македонија ја запиша втората победа на ракометното Европско првенство во Хрватска и си обезбеди пласман во втората фаза. Вечерва во Загреб, македонските ракометари беа подобри од Црна Гора со 29:28 за максимални четири бода и прво место на табелата во Ц-групата по две одиграни рунди. Избраниците на селекторот Раул Гонзалес покрај тоа што …

Македонија ја победи Црна Гора и се избори за втора фаза на ЕП Read More »

ЕП ракомет 2018: Вујовиќ распали по ЕХФ


По драматичнот натпревар во кој Словенија остана без победа во дуелот против европскиот шампион Германија, откако француските судии по истекот на времето и прегледувањето на снимките досудија најстрога казна на Германција, селекторот на Словенците, Веселин Вујовиќ, распали по судиите, но и челниците на Европската ракометна федерација (ЕХФ). На прес-конференцијата по натпреварот, разлутениот Вујовиќ не бираше …

ЕП ракомет 2018: Вујовиќ распали по ЕХФ Read More »

ЕП ракомет 2018: По голема драма Германија се спаси од пораз од Словенија


Голема драма на првиот натпревар од 2.коло во групата Ц се случуваше вечерва во загрепска „Арена“ по што Германија се спаси од пораз во дуелот против Словенија. Словенците во текот на целиот натпревар го контролираа резултатот, а во првиот дел имаа и шест гола предност за на одмор да заминат со 15:10. Во вториот дел …

ЕП ракомет 2018: По голема драма Германија се спаси од пораз од Словенија Read More »

Македонските навивачи се подготвуваат за дуелот со Црна Гора


Во пресрет на вечерашниот дуел со Црна Гора (почеток 20:30 часот) од Европското ракометно првенство во Хрватска македонските навивачи се наоѓаат во нивната фан зона „Роко Клуб“ во Загреб во близина на месноста Јарун. Воедно сите се во очекување на нова победа. Атмосферата е на високо ниво, а според најавите и по натпреварот со Црна …

Македонските навивачи се подготвуваат за дуелот со Црна Гора Read More »

Кој ракометар има најсекси жена? (ФОТО)


Голманот на хрватската ракомента репрезентација, Мирко Алиловиќ ја има најзгодната сопруга меѓу играчите што настапуваат на Европското првенство што се одржува во моментов во Хрватска. Читателите на спортските портали цела Европа ја избраа 35-годишната Ива за апсолутен победник, по што порталите од регионот побрзаа да „откријат“ која е и со што се занимава новата мис …

Кој ракометар има најсекси жена? (ФОТО) Read More »

Македонските ракометари со полесен тренинг пред утрешниот дуел со Црна Гора


Македонската ракометна репрезентација вечерва одржува полесен тренинг во „Домот на спортовите“ во Загреб, пред утрешниот дуел на ЕП против Црна Гора. Повредата на Филип Миркуловски не е сериозна, тој вели дека ќе биде подготвен за утрешниот меч, иако денешниот тренинг го почна одвоено од останатите. Македонија вчера во 1.коло на шампионатот ја победи Словенија со …

Македонските ракометари со полесен тренинг пред утрешниот дуел со Црна Гора Read More »

Ливерпул му го нанесе првиот пораз на Манчестер Сити


Фудбалерите на Ливерпул вечерва на „Енфилд“ го совладаа Манчестер Сити со 4:3 во дербито на 23.коло од Премиер лигата и му го нанесоа првиот пораз на лидерот. До овој дуел, Сити беше во серија од 30 натпревари без пораз, вклучувајќи ги осумте од минатата сезона. Клучен период за триумфот на „црвените“ беа осумте минути (59-67 …

Ливерпул му го нанесе првиот пораз на Манчестер Сити Read More »

Вујовиќ се жали на судењето, но ја честита победата на Македонија


Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ, беше фрустриран од судењето по поразот од Македонија во 1.коло на Европското првенство „Арена Загреб“. – Им го честитам успехот на македонскиот национален тим. Немам приговор на играта на моите избраници. Заклучив дека по 45 години не ги знам правилата на ракометот. Во повеќе од 90 проценти од случаите, не …

Вујовиќ се жали на судењето, но ја честита победата на Македонија Read More »

Триумф за Македонија на стартот на ЕП


Македонската ракометна репрезентација ја победи Словенија со 25:24 во 1.коло од Европското првенство во Хрватска. По нерешените 11:11 на полувреме „црвено-жолтите“ имаа фуриозен почеток на вториот дел и серија од 4-0 за четири минути, а во 35.минута празен гол за плус 5 од својата половина промаши Дејан Манасков, по што Словенците го постигнаа првиот гол …

Триумф за Македонија на стартот на ЕП Read More »

(ФОТО) Навивачите на нозе, Македонија е во водство


Нерешено 11:11 заврши првото полувреме на натпреварот што Македонија вечерва го игра со Словенија во 1.коло група-Ц од Европското ракометно првенство во Хрватска. Македонските ракометари во најголемиот дел од полувремето беа во негатива, но во финишот по неколкуте одбрани на голманот Никола Митревски успеаја да ја анулираат предноста на противникот. Избраниците на селекторот Раул Гонзалес …

(ФОТО) Навивачите на нозе, Македонија е во водство Read More »

ЕП ракомет 2018: Изедначено првото полувреме, македонските навивачи најгласни


Со резултат 11-11 завршија првите 30 минути игра од натпреварот меѓу Македонија и Словенија во загрепската „Арена“. Со голот во последна секунда на Филип Талевски Македонија успеа да го изедначи резултатот. Македонските ракометари ги бодрат околу 2.000 навивачи, кои во еден клуб во близина на салата ја подгреваа атмосферата пред натпреварот. Словенија пак има помош …

ЕП ракомет 2018: Изедначено првото полувреме, македонските навивачи најгласни Read More »

Мукаетов: ЕП 2022 одлична можност за промоција на Скопје и Македонија


Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов, денеска заедно со градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, присуствуваше на официјалното претставување на заедничката кандидатура на Словенија, Македонија и Црна Гора како ко-оорганизатори на Европското првенство за жени во 2022 година. – Оптимист сум и верувам дека имаме големи шанси да ја добиеме организацијата на ЕП за …

Мукаетов: ЕП 2022 одлична можност за промоција на Скопје и Македонија Read More »

Шилегов: Убеден сум дека ќе го добиеме ЕП 2022


Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб зборуваше за кандидатурата на Македонија за женското Европско првенство во ракомет за жени 2022 година. Скопје како град домаќин на располагање ги има двете сали во СЦ „Јане Сандански“ и во СЦ „Борис Трајковски“. Градоначалникот Шилегов е оптимист околу добивањето на организацијата. – Градот Скопје ги …

Шилегов: Убеден сум дека ќе го добиеме ЕП 2022 Read More »

Ѓоковиќ: Не сум 100 проценти здрав, но тука сум


Поранешниот светски рекет број 1 Новак Ѓоковиќ информира дека не е 100 проценти здрав, но дека ситуацијата со повредената рака е подобрена и дека е пресреќен што ќе се врати на теренот на Австралија опен. – Никогаш немав толку долга пауза и мило ми е што сум тука повторно. Ми недостигаа натпревари на големите турнири. …

Ѓоковиќ: Не сум 100 проценти здрав, но тука сум Read More »

Македонија против Словенија го почнува настапот на еврошампионатот


Словенија е првиот противник на македонската репрезентација на 13. Европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот се игра вечер од 19 часот и 30 минути и ќе биде во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб. Се очекува македонските ракометари да имаат поддршка од околу две илјади навивачи кои ќе се обидат …

Македонија против Словенија го почнува настапот на еврошампионатот Read More »

Соседското ракометно дерби на ЕП за Хрватска: „Коцкестите“ ја декласираа Србија со десет гола разлика


Хрватска ја оправда фаворитската улога против Србија и славеше со 32:22 во соседскиот судир во групата А на Европското ракометно првенство. Најефикасни играчи во победничката селекција беа Степанчиќ и Штрлек со шест гола, по четири додадоа Циндриќ и Хорват. Ненадиќ со шест гола и Зеленовиќ со пет го предводеа српскиот национален тим. Претходно, во рамки …

Соседското ракометно дерби на ЕП за Хрватска: „Коцкестите“ ја декласираа Србија со десет гола разлика Read More »

Шпански медиуми: Јоаким Лев кандидат за наследник на Зидан во Реал Мадрид


Селекторот на германската фудбалска репрезентација, Јоаким Лев е најсериозен кандидат за наследник на Зинедин Зиндан на кормилото на Реал Мадрид. Како што пренесуваат шпанските медиуми, претседателот Флорентино Перез пред две години имал контакти со Германецот, но сепак на крајот се решил да му даде шанса на Французинот. Но, и овој пат услов за Лев да …

Шпански медиуми: Јоаким Лев кандидат за наследник на Зидан во Реал Мадрид Read More »

Ракомет: Исланд и Белорусија со стартни победи на Еуро 2018


Селекциите на Исланд и Белорусија со победи го отворита 13-тото Европско ракометно првенство, кое попладнево стартуваше во Хрватска. Во дуел од А групата, чиј домаќин е градот Сплит, селекцијата на Исланд со 26-24 славеше победа во дуелот против Шведска. Во вториот меч од оваа група вечерва (20:30 часот) ќе играат домаќинот Хрватска и „лутиот“ ривал Србија. …

Ракомет: Исланд и Белорусија со стартни победи на Еуро 2018 Read More »

Вујовиќ: Македонија игра бавно и позиционо во напад, ќе ги искористиме нашите предности


Иако првиот противник на македонските ракометари на Европското првенство, селекцијата на Словенија има сериозни проблеми околу составот, сепак нивниот селектор Веселин Вујовиќ верува дека неговите избраници можат да ја совладаат Македонија. Искусниот стратег, кој одличен ги знае можностите на нашата селекција, смета дека брзата игра е предноста која Словенија ќе треба да се искористи. „Македонија …

Вујовиќ: Македонија игра бавно и позиционо во напад, ќе ги искористиме нашите предности Read More »

Премија од 100.000 евра за ракометарите ако стигнат до полуфинале на ЕП


Ракометната федерација на Македонија (РФМ), односно претседателот Живко Мукаетов ветил премија од 100.000 евра за ракометарите, доколку успеат да стигнат до полуфиналето на Европскиот шампионат во Хрватска. Ова е најголемата премија која досега е во „игра“ за една наша селекција. Воедно, првиот човек на РФМ, Мукаетов ги одреди и премиите за пласман во фаза на …

Премија од 100.000 евра за ракометарите ако стигнат до полуфинале на ЕП Read More »