Лестер подготвува понуда за Јовиќ од Реал

MADRID, SPAIN - JUNE 12: Luka Jovic is unveiled as a new Real Madrid signing at Estadio Santiago Bernabeu on June 12, 2019 in Madrid, Spain. (Photo by Denis Doyle/Getty Images)

Премиерлигашот Лестер е заинтересиран за фудбалерот на Реал Мадрид, Лука Јовиќ. Според „Спортмејл“ Лестер подготвува понуда во висина од 31 милиони фунти за српскиот репрезентативец.

Тренерот на Лестер, Брендан Роџерс сака во нападот да донесе партнер за 33-годишниот напаѓач Џејми Варди.

Во тековната сезона, 22-годишниот Јовиќ има одиграно 25 натпревари на сите турнири. На негова сметка има два гола и две асистенции.