Буфон го собори рекордот на Малдини во Серија А

Голманот на „Јувентус“, Џанлуиџи Буфон се најде во почетниот состав за натпреварот од 30. коло од италијанскиот шампионат против „Торино“. Благодарение на ова, тој постави нов рекорд по бројот на натпревари во Серија А. Ветеранот го надмина достигнувањето на екс капитенот на „Милан“, Паоло Малдини.

За 42-годишниот голман, овој натпревар е 648-ми во Серија А. Малдини остана на 647 натпревари во периодот од 1984 до 2009 година.
Од сегашните играчи, само двајца имаат одиграно повеќе од 450 натпревари во Серија А: 35-годишен голман на „Интер“, Самир Хандановиќ (468) и 37-годишен напаѓач на „Сампдорија“, Фабио Квљаљрела (460).

Буфон игра за „Јувентус“ од 2001 година, откако се пресели од „Парма“, освен сезоната 2018/19 кога беше во ПСЖ.