ЗОИ 2018: Добивме еден куп кондоми, што би правеле друго со нив?


Организаторите на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг обезбедија 110.000 бесплатни кондоми за 2.925 спортисти, или 37 во просек по човек, што претставува најголема бројка досега. Кондомите се производ на јужнокорејската компанија „Конвиниенс“, која ќе дистрибуира за 10.000 парчиња повеќе од игрите во Ванкувер во 2010 година и во Сочи во 2014 година. „Тоа се зимски …

ЗОИ 2018: Добивме еден куп кондоми, што би правеле друго со нив? Read More »

Двојна скршеница: Крај на олимпискиот сон за британската надеж


За Кети Ормеруд олимпискиот сон заврши пред почетокот на игрите. Познатата британска натпреварувачка во сноуборд на првиот тренинг падна и заработи скршеница на зглобот на раката, па се обиде повторно да тренира и во нов пад го скрши глуждот на ногата. „Скршена сум потполно. Толку се радував што ќе учествувам на Игрите во Пјонгчанг, но …

Двојна скршеница: Крај на олимпискиот сон за британската надеж Read More »

Сити со првото летно засилување: „Граѓаните“ вадат 44,5 милиони фунти за Фред


Зимскиот трансфер прозорец затвори пред неколку дена, но Манчестер Сити веќе успеа да го договори првото ново засилување за летото. Се работи за полудефанзивецот на Шахтјор Доњецк Фред, соопшти електронското издание „goal.com“. „Граѓаните“ ќе платат 44,5 милиони фунти за правата на 24-годишниот Бразилец. Самиот Фред имал голема желба да премине во составот на Манчестер Сити …

Сити со првото летно засилување: „Граѓаните“ вадат 44,5 милиони фунти за Фред Read More »

Јада го развиори македонското знаме на свеченото отварање на ЗОИ 2018


Попладнево свечено беа отворени 23-тите Зимски Олимписки игри, а македонската делегација, на чело со Ставре Јада, продефилира на отварањето во Пјонгчанг. Покрај нордиецот Јада, Македонија во Јужна Кореја ќе биде претставена од Викторија Тодоровска во нордиско скијање и Антонио Ристевски во алпско скијање. Во Пјонгчанг ќе настапат вкупно 2.952 спортисти, а најмногу ќе бидат од …

Јада го развиори македонското знаме на свеченото отварање на ЗОИ 2018 Read More »

Мејард се повреди, нема да скија на ЗОИ


Швајцарската скијачка Мелани Мејард ќе ги пропушти Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако ги скина лигаментите на левото колено за време на тренингот во велеслалом. Мејард, која се смета за една од најголемите ривалки на Американката Михаела Шифрин, в петок се враќа во Швајцарија за да се подготви за операција. За деветнаесетгодишната скијачка ова требаше …

Мејард се повреди, нема да скија на ЗОИ Read More »

Боите на македонското знаме ќе светнат на Empire State Building (Фото)


Боите на македонското знаме ќе бидат  ќе бидат осветлени на познатата њујоршка зграда Empire State Building заедно со другите знамиња на земјите учеснички на ЗОИ 2018, соопштија од Министерството за надворешни работи. Осветлувањето е во чест на денешното отворање на Зимските олимписки игри 2018 во Пјонгчанг, Јужна Кореја. Погледнете како би изгледало: Пјонгчанг во наредните 16 …

Боите на македонското знаме ќе светнат на Empire State Building (Фото) Read More »

Спектакуларно отворање во духот на мир како порака до светот


Јужна Кореја денеска по вторпат ќе испрати олимписко добредојде на светот по 1988 година. Со денешната церемонијата на свечено отворање во Пјонгчанг (12 ч. напладне по македонско време, МРТ пренос) и официјално ќе почне 23. Зимска олимпијада. Околу 3,000 спортисти од 92 национални комитета ќе се натпреваруваат до 25 февруари. Меѓу нив и тројца македонски …

Спектакуларно отворање во духот на мир како порака до светот Read More »

Маленко: Јас сум легитимен претседател на ПФМ


Претседателот на Пливачката федерација на Македонија, Александар Маленко, ги отфрли обвинувањата дека е избран на нелегитмно собрание и ја оспори иницијативата покрената од 15 клуба за организирање на вонредно изборно Собрание. Тој го обвини директорот на Агенцијата за млади и спорт (АМС) Дарко Каевски за мешање во работата на ПФМ. – Ние сме раководството на …

Маленко: Јас сум легитимен претседател на ПФМ Read More »

Викторија Тодоровска пред Игрите во Пјонгчанг: Не сакам да ја разочарам Македонија


Има силна Б норма, „пука“ од возбуда и адреналин, посветена е на крос кантри и биатлон трките и со нетрпение го чека настанот на нејзината досегашна кариера. Стекнување со статус на олимпиец е сон на секој спортист што во случајот на Викторија Тодоровска е претворен во јаве на 17 години. Секој момент од сонот наречен …

Викторија Тодоровска пред Игрите во Пјонгчанг: Не сакам да ја разочарам Македонија Read More »

(Фото) Од „Плејбој“ на Олимпијада


Лиза Зимерман (21), светски првак во скијање со слободен стил позираше за „Плејбој“ во пресрет на Зимските олимписки игри што почнуваат утре во Пјонгчанг. Атрактивната Германка и пред четири години со Сочи ја претставуваше својата земја, но тогаш го освои 14 место. Има светско злато од 2015 година во Крајхберг и лани од Аспен. Има …

(Фото) Од „Плејбој“ на Олимпијада Read More »

Летечкиот „Грик Фрик“: Антетокумпо преку Хардавеј за забивање на годината (ВИДЕО)


Лидерот на Милвоки, Јанис Антетокумпо на натпреварот против Њујорк Никс имаше спектакуларно забивање, кое Американците веќе го нарекоа „забивање на годината“. „Грик Фрик“ како што го нарекуваат Американците во контранапад по додавањето од Крис Мидлтон го прескокна Тим Хардавеј јуниор и ја заби топката во кошот. 211-сантиметри високиот Грк го заврши мечот со 23 поени, …

Летечкиот „Грик Фрик“: Антетокумпо преку Хардавеј за забивање на годината (ВИДЕО) Read More »

Ристевски пред Пјонгчанг: Моја желба е пласман меѓу првите 30 во слалом


Со какви амбиции патувате на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг и што може јавноста да очекува од вас? Во Ванкувер бев со Б-норма, во Сочи и сега во Пјонгчанг во А-норма. Некакви поголеми очекувања, реално, не можеме да имаме. Би било надвор од памет да зборуваме за медали или слично нешто. Моја лична желба е …

Ристевски пред Пјонгчанг: Моја желба е пласман меѓу првите 30 во слалом Read More »

Санчез осуден на 16 месеци затвор за затајување данок


Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Алексис Санчез е осуден на 16 месеци затвор поради затајување данок во Шпанија во висина од еден милион евра, но нема да ја отслужи казната зад решетки, бидејќи првпат направил таков прекршок и затоа што казната е помала од две години. Поранешниот напаѓач на Барселона ја призна вината и ќе го …

Санчез осуден на 16 месеци затвор за затајување данок Read More »

Прв тренинг на Ѓоковиќ по операцијата на лактот


Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ го одработи првиот тренинг само неколку дена по операцијата на лактот на десната рака. На снимката од теретаната поранешниот прв рекет во светот може да се види дека не носи гипс, ниту пак завој.  Ѓоковиќ сам навести по „малиот хируршки зафат“ во Швајцарија,  дека е на чекор до целосно, а …

Прв тренинг на Ѓоковиќ по операцијата на лактот Read More »

Шекуларац: Да дадев гол за 4:3, сите ќе останеа живи


Легендата на Црвена ѕвезда Драгослав Шекуларац се потсети на трагедијата која се случи на денешниот ден пред 60 години кога во авионска несреќа во Минхен загинаа фудбалери на Манчестер Јунајтед. Популарниот Шеки индиректно си ја префрли вината истакнувајќи дека доколку постигнел победнички гол, ќе се избегнела несреќата. – Ако дадев гол за победа од 4:3 …

Шекуларац: Да дадев гол за 4:3, сите ќе останеа живи Read More »

Тупурковски бара поголема помош од државата


Ставре Јада (19) ја доби честа да биде македонски знаменосец за време на свеченото отворање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, кои почнуваат во петок и ќе траат до 25 февруари. „Нордиецот“ во Јужна Кореја ќе настапи со А-норма во крос-кантри трката на 15 километри (спринт), а покрај него ќе учествуваат и Викторија Тодоровска која …

Тупурковски бара поголема помош од државата Read More »

МРТ ќе ги пренесува Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг


Македонската радио телевизија ексклузивно ќе ги емитува натпреварувањата од 23. Зимски Олимписки Игри што од 9-ти до 25 овој месец ќе се одржуваат во Пјонгчанг. – По долги и исцрпувачки преговори со „Дискавери“, официјалниот носител на правата за Олимписките игри на територијата на Европа во периодот 2018-2024, Јавниот сервис успешно ја круниса важната мисија – …

МРТ ќе ги пренесува Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг Read More »

Рекорд на ЗОИ 2018: Вкупно 110.000 кондоми во Пјонгчанг


До почетокот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг нè делат седум дена, а веќе има рекорд во најава. Организаторите на настанот во Јужна Кореја ќе стават на располагање 110.000 бесплатни кондоми за 2.925 спортисти, или 37 во просек по човек, што претставува најголема бројка досега. Кондомите се производ на јужнокорејската компанија „Конвиниенс“, која ќе дистрибуира …

Рекорд на ЗОИ 2018: Вкупно 110.000 кондоми во Пјонгчанг Read More »

Мукаетов: Комплименти до Раул, поединци да ги остават суетите дома


Претседателот на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), Живко Мукаетов на денешното редовно Годишно собрание се осврна на настапот на репрезентацијата на Европското првенство во Хрватска. Тој изрази задоволство од прикажаното во Загреб, во првата групна фаза, но и забелешки за игрите во Вараждин во вториот дел од шампионатот. „Настапот во првата фаза беше максимално успешен. …

Мукаетов: Комплименти до Раул, поединци да ги остават суетите дома Read More »