Навивачи на Челзи се жалат на третманот во Барселона


Фудбалскиот клуб Челзи соопшти дека неколку нивни навивачи се повредени во инцидентите на стадионот „Камп ноу“, непосредно пред натпреварот против Барселона во Лигата на шампионите. Од лондонскиот клуб наведуваат дека се „свесни за инцидентите“, а во меѓувреме на социјалните мрежи се појавија фотографии и видео снимки на кои може да се видат инцидентите меѓу редарите …

Навивачи на Челзи се жалат на третманот во Барселона Read More »

СЕХА: Вардар против Мешков Брест во полуфинале


На едно коло до крај на регуларниот дел од сезоната во СЕХА лигата извесно е дека противникот на Вардар во полуфиналето на Ф4 турнирот е белорускиот тим Мешков Брест. Без разлика на резултатите од последното коло Мешков Брест ќе остане на четвртото место, а Вардар како лидер според пропозициите во полуфиналето за предизвикувач ќе го …

СЕХА: Вардар против Мешков Брест во полуфинале Read More »

ФИФА ќе му забрани на Манчестер Сити да врши трансфери


Светската фудбалска федерација (ФИФА) размислува да му воведе забрана за трансфери на Манчестер Сити поради кршење на правилата за трансфери на млади играчи од странство. Забраната, за која пишуваат англиските медиуми, би се случила поради Доминик Одуро и Џорџ Дејвис кои изјавиле дека играат за младите „граѓани“ до 18-годишна возраст, што е забрането со правилата …

ФИФА ќе му забрани на Манчестер Сити да врши трансфери Read More »

Барселона убедливо со 3-0 го победи Челси и се пласираше меѓу осумте најдобри во ЛШ


Барселона е последниот четвртфиналист во Лигата на шампиони, откако убедливо го победи Челси со 3-0 и со вкупни 4-1 се пласираше меѓу осумте најдобри во Лигата на шампионите. Лионел Меси беше најзаслужен за елиминацијата на „сините“, со два гола и една асистенција до Усман Дембеле. Претходно Баерн Минхен со 3-1 го победи Бешикташ и го потврди пласманот во четвртфиналето …

Барселона убедливо со 3-0 го победи Челси и се пласираше меѓу осумте најдобри во ЛШ Read More »

Јувентус му избега четири бода на Наполи во борбата за „скудетото“


Италијанскиот шампион Јувентус победи со 2:0 дома против Аталанта во одложениот натпревар од 26. коло на Серија А. Во првото полувреме „старата дама“ го отвори резултатот во 29-тата минута преку Гонзало Игуаин, што беше негов осми гол во десет натпревари против Аталанта. По паузата Јуве пропушти неколку шанси да постигне втор погодок, додека гостите ги …

Јувентус му избега четири бода на Наполи во борбата за „скудетото“ Read More »

ЛШ: Баерн го победи Бешикташ и среде Истанбул


 Фудбалерите на Баерн го победија Бешикташ и во Истанбул во реванш од осмина-финалето во Лигата на шампиони со 3-1 (1-0). Со таа победа, тренерот на Баерн, Јуп Хајнкес стана рекордер меѓу тренерите со 11 последователни победи во Лигата на шампиони. Баерн поведе во 18-та минута со голот на Tиаго Алкантаре Секунди по продолжувањето во второт …

ЛШ: Баерн го победи Бешикташ и среде Истанбул Read More »

Одредени термините за четврт-финалето во ракометната ЛШ


Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги одреди термините и саатниците за четврт-финалните натпревари од Лигата на шампионите. Екипата на Вардар се среќава со тимот на Митјиланд од Данска. Првиот го играат на гостински терен на 6 април (петок) во 19 часот. Реваншот е на 14 април (сабота) во 17 часот во СЦ „Јане Сандански“. Победниците од …

Одредени термините за четврт-финалето во ракометната ЛШ Read More »

Гонзалез: Не сум задоволен од играта


Вардар со победа и со нов рекорд го заврши основниот дел од регионалната СЕХА лига. Но, по натпреварот против Нексе на кој „црвено-црните“ славеа со 29:25, тренерот на Вардар, Раул Гонзалез, изрази незадоволство од играта. – Во првото полувреме не игравме добро, по одморот одигравме малку подобро, доволно колку за победа. Сега останува да се …

Гонзалез: Не сум задоволен од играта Read More »

Вардар е нов рекордер во СЕХА


Вардар со победа и со нов рекорд го заврши основниот дел од регионалната СЕХА лига. „Црвено-црните“ во „Јане Сандански“ го совладаа хрватскиот вицепрвак Нексе Нашице со 29:25 и ја забележаа 17 победа и станаа единствениот тим во регионалното натпреварување кој успеал да дојде до едно вакво остварување. Досегашниот рекорд беше сопственост на унгарски Веспрем со …

Вардар е нов рекордер во СЕХА Read More »

Македонија остана без претставник во АБА лигата


Собранието на АБА лигата на денешниот состанок донесе одлука да не се проширува регионалното натпреварување со што Македонија останува без претставник во најсилната конкуренција на просторот на поранешна Југославија. На официјална веб-страница на АБА беше објавено дека лигата и во наредната сезона ќе има 12 тимови, а исто толку ќе се натпреваруваат во АБА2. Во …

Македонија остана без претставник во АБА лигата Read More »

„Најк“ подготвен да му помогне на Реал за трансфер на Нејмар


Една од најпознатите компании за спортска опрема „Најк“ му понудила помош на Реал Мадрид околу евентуалниот трансфер на напаѓачот на Пари Сен Жермен, Нејмар, но доколку „кралскиот“ клуб го раскине договорот со „Адидас“,  објави шпанскиот весник „Ас“. „Најк“ бил подготвен да даде поголем дел од средствата, кои изнесуваат 400 милиони евра. Реал во моментов има …

„Најк“ подготвен да му помогне на Реал за трансфер на Нејмар Read More »

Савидис се извини за случувањата на натпреварот ПАОК – АЕК


Два пати се извинува претседателот и сопственик на грчкиот фудбалски клуб ПАОК од Солун, за инцидентите во неделата вечерта. Во писмена изјава објавена на официјалниот сајт на клубот, Иван Савидис, и на почетокот и на крајот им се извинува на „навивачите на ПАОК, на сите грчки навивачи на светската фудбалска заедница“, вели дека жали за …

Савидис се извини за случувањата на натпреварот ПАОК – АЕК Read More »

Сари и се извини на новинарката за сексистичкиот коментар


Тренерот на Наполи, Маурицио Сари упати извинување до новинарка за сексистичкиот одговор за време на прес-конференцијата по натпреварот со Интер (0:0). Сари остана незадоволен од прашањето дали ремито го оддалечува Наполи од Скудетото и одговори: – Вие сте жена, убава сте и поради овие две причини нема да кажам оди еб_се. Агентот на Сари, Алесандро …

Сари и се извини на новинарката за сексистичкиот коментар Read More »

Фонсека: Рома е силен домаќин, не чека тежок меч


Тренерот на Шахтјор Доњецк, Пауло Фонсека очекува многу тежок натпревар против Рома на „Олимпико“ во утрешниот реванш од осминафиналето на Лигата на шампионите. Украинците имаат предност од 2:1 по првиот натпревар. – Не очекува многу тежок натпревар, бидејќи Рома е во многу подобра форма во последно време со пет победи во последните шест натпревари во …

Фонсека: Рома е силен домаќин, не чека тежок меч Read More »

Фабрегас: Ќе го натерам Меси да се чувствува непријатно


Играчот од средниот ред на Челзи, Цеск Фабрегас не е загрижен што треба да се соочи со своите поранешни соиграчи од Барселона и изјави дека тоа го мотивира уште повеќе. „Сините“ гостуваат на каталонците во реванш-дуел од 1/8-финалето на Лигата на Шампионите во среда од 20:45 часот по македонско време, откако во првиот натпревар двата …

Фабрегас: Ќе го натерам Меси да се чувствува непријатно Read More »

Златен медал за македонскиот џудист Јашари на Европскиот Куп за кадети


На Европскиот куп за кадети кој се одржа на 10-ти и 11-ти март во Загреб, Хрватска, македонскиот џудист, Хамза Јашари, член на ЏК Миоки од Скопје, го освои златниот медал во категорија до 66 кг. Во конкуренција со 86 натпреварувачи, Јашари со шест победи успеа да стигне до највисокото место на пиедесталот, совладувајќи ги Хлапчиќ …

Златен медал за македонскиот џудист Јашари на Европскиот Куп за кадети Read More »

Грчката влада го прекина фудбалското првенство по хаосот во Солун


Владата на Грција одлучи да го прекине фудбалскиот шампионат на неодредено време по скандалот во Солун кога сопственикот на ПАОК Иван Савидис на дуелот против АЕК влезе во теренот со пиштол во обид да се пресмета со судијата. По денешната средба на грчкиот премиерот Алексис Ципрас и заменик министерот за спорт, Јоргос Василијадис е донесена …

Грчката влада го прекина фудбалското првенство по хаосот во Солун Read More »

Јувентус го совлада Удинезе и се врати на врвот од табелата


Јувентус на домашен терен го совлада Удинезе со 2:0, а Пауло Дибала беше стрелец на двата гола. Дибала во 20.минута постигна гол од слободен удар и донесе водство за Јувентус од 1:0. Само 15 минути подоцна врз Дибала беше направен прекршок за пенал, но Гонзало Игуаин не успеа да реализира од белата точка. Во четвртата минута од второто полувреме Игуаин му асистираше на Дибала, кој го постигна својот втор гол и ги постави конечните …

Јувентус го совлада Удинезе и се врати на врвот од табелата Read More »

Сестрите Вилијамс ќе се соочат во третото коло на Индијан Велс


Серена Вилијамс ја совлада Холанѓанката Кики Бертенс со 2:0 (7:5, 7:6) и се пласираше во третото коло на Мастерсот во Индијан Велс. Американката, која на овој турнирот се враќа по едногодишна пауза од тенисот, првиот сет го доби со тај-брејк, откако двете тенисерки претходно направија по два брејка. Во вториот сет Серена ја искористи третата брејк топка …

Сестрите Вилијамс ќе се соочат во третото коло на Индијан Велс Read More »

Фиорентина се прости од капитенот Давиде Астори


Во траорна атмосфера на стадионот „Артемио Франки“ во Фиренца, играчите и навивачите на Фиорентина се простија од капитенот Давиде Астори, кој ненадејно почина пред една седмица. Пред натпреварот против Беневенто, прв по смртта на фудбалерот, се беше во знакот на Астори. Беа пуштени балони, а во негова чест играчите на двете екипи излегоа во дресови со бројот 13. Навивачите направија кореографија на трибините и беа испратени пораки дека засекогаш …

Фиорентина се прости од капитенот Давиде Астори Read More »