Марадона во болница заради проблеми со алкохолот

Aргентина– Легендата на Светскиот куп Диего Марадона е хоспитализиран во својата родна Аргентина , според извештаите на повеќе медиуми надвор од оваа јужноамериканска земја.

Широко сметан за еден од најголемите играчи на сите времиња, освојувачот на Светскиот куп во 1986 година беше примен во болница во градот Ла Плата, каде што работи како менаџер на клубот Гимназија де Ла Плата на Аргентина, Примера дивизион, само три дена откако славеше неговиот 60-ти роденден на 30 октомври.

Во извештаите се вели дека Марадона бил подложен на тестови, но не ја открива неговата состојба ниту причината. Еден локален центар, Ла Нацио, објави дека иако „не е вонредна состојба“, Марадона и неговиот лекар, неврохирургот Леополдо Луке, се согласиле дека тој мора да биде во болница. Исто така, сугерираше дека Марадона, кој страдаше од здравствени проблеми во минатото, ќе биде преместен во објект за долготрајна грижа во Буенос Аирес.

Марадона не бил заразен или не доживеал симптоми на Ковид-19, се додава во тој извештај. Поранешната ѕвезда на Бока јуниорс, Барселона и Наполи веќе долго време страдаше од зависност од дрога и алкохол и дебелина. Минатата година, тој беше подложен на итна операција за санирање на хернија што предизвика внатрешно крварење во стомакот.

Андрес Кантор од Телемундо објави на Твитер дека Марадона не претрпел мозочен удар, како што некои шпекулираа, но дека неговото состојба е „поради неговите проблеми со алкохолот“.

Скоро незапирлива сила како играч за врска во нападот, Марадона крајно доминираше на Светското првенство во 1986 година, водејќи го „Албиселесте“ до својата втора титула. Тој исто така се појави на турнирите во 1982, 1990 и 1994 година, иако беше суспендиран за време на САД ‘94, откако падна на тест за дрога.

Пред да ја преземе Гимнасија, Марадона беше тренер на екипата на Присимера Дивисион, Расинг, мексиканскиот Дорадос де Синалоа, пар клубови во Обединетите Арапски Емирати и репрезентацијата на Аргентина, кои ги однесе во четвртфиналето на СП 2010 во Јужна Африка.