Ненадејно почина пејачката Долорес О’Риордан


Пејачката на ирската група „Кренберис“, Долорес О`Риордан почина денеска во Лондон на 46-годишна возраст. Публицистката Линдзи Холмс изјави дека О`Риордан починала ненадејно во Лондон, каде била на снимање. Причината за смртта засега не е позната. Групата „Кренберис“ меѓународната слава ја стекна во 90-те години од минатиот век со хитовите како што се „Зомби“ и „Лингер“. …

Ненадејно почина пејачката Долорес О’Риордан Read More »

По пауза од 20 години: Џорџ Клуни се враќа со нова ТВ-серија


Американскиот актер и режисер Џорџ Клуни (56) се враќа на малите екрани со новата ТВ-серија „Catch -22“, според романот на Џозеф Хелер. Клуни се појавува како продуцент, режисер, но ќе игра и една од улогите во оваа комична воена драма. Тој се враќа на малите екрани токму по пауза од 20 години откако играше во …

По пауза од 20 години: Џорџ Клуни се враќа со нова ТВ-серија Read More »

Најбогатите сопружници на светот во моментов


Основачот на „Амазон“, Џеф Безос (54), и неговата сопруга Мекензи Безос (47) во моментов се најбогатиот брачен пар во светот. „Блумберг“ неговото богатство го процени на 105 милијарди долари и со тоа Џеф застана на врвот на листата светски богаташи и зад себе го остави основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс. Кога во далечната 1994 година …

Најбогатите сопружници на светот во моментов Read More »

Откриена тајната зошто Французите не се дебелеат


Французите се познати по својата гастрономија – тие сакаат да јадат. Но, зошто многу од нив се витки, за разлика од Американците и Германците, каде што дебелината станува национален проблем? Одговорот ја дава студијата на Центарот за истражување на животниот стил CREDOC. Истражувањето покажа дека тајната е во редовните оброци со семејството, кои го намалуваат …

Откриена тајната зошто Французите не се дебелеат Read More »

Министерот Алаѓозовски се фотографираше со својот двојник


Министерот за култура Роберт Алаѓозовски се фотографираше со својот двојник односно со човек кој беше маскиран како него. Фотографијата е направена за време на Вевчанскиот карневал кој се одржа на 13 јануари. Алаѓозовски ја споедли фотографијата на својот профил на Фејсбук. – Во Вевчани остварив средба со министерот за некултура. Договоривме соработка и нови проекти …

Министерот Алаѓозовски се фотографираше со својот двојник Read More »

(ВИДЕО) Музичкиот талент на синот на Тијана Дапчевиќ


Нашата позната пејачка и актерка Тијана Дапчевиќ може да биде сигурна дека нејзиниот син Вук го наследил музичкиот талент. Тијана е една од поаткивните наши ѕвезди на социјалните мрежи, па на Инстаграм споделува интересни видеа и фотографии од професионалнио живот, но иод приватниот живот заедно со својот син. Тијана го промени и својот имиџ, сега …

(ВИДЕО) Музичкиот талент на синот на Тијана Дапчевиќ Read More »

(ВИДЕО) Том Круз направи хаос низ Лондон: Трчаше преку железничкиот мост над Темза


Дел од центарот на Лондон денеска беше блокиран, што предизвика застој во сообраќајот, поради снимањето на новото продолжение од филмскиот серијал „Невозможна мисија“, каде главната улога ја толкува холивудскиот актер Том Круз. За потребите на филмот Круз трчаше преку врвот на железничкиот мост „Блекфрајерс“ над Темза. Кадрите беа снимани од хеликотери во низок лет, а …

(ВИДЕО) Том Круз направи хаос низ Лондон: Трчаше преку железничкиот мост над Темза Read More »

Најмрачните хороскопски знаци, Ракот е вечен песимист, Девицата е напорна


Најлошите карактеристики од најмрачните хоросопски знаци во зодијакот. Знаците се Овен, Рак и Девица. Овен Не само што се арогантни туку и расположени се секогаш за кавга доколку нешто не е по нивно. Егото избегнува да биде повредено по секоја цена, но доколку тоа се случи, подобро соговорникот да ја напушти просторијта отколку да треба …

Најмрачните хороскопски знаци, Ракот е вечен песимист, Девицата е напорна Read More »

Индијанка торта


Приготвување: За побрзо да биде приготвена тортата, најпрво го подготвуваме првиот дел од филот за да се излади. Водата заедно со шеќерот и ванилите ги соединуваме и ги доведуваме до вриење. Откако ќе почнат да вријат, им ја додаваме водата (300 мл) во која сме ги разматиле брашното и јајцата. Како кога подготвуваме пудинг. Енергично …

Индијанка торта Read More »

(ФОТО) Каролина Гочева ужива во медениот месец во Мексико


Македонската поп-пејачка Каролина Гочева и нејзиниот сопруг уметникот Михаил Корубин уживаат во нивниот меден месец во Канада и Мексико. Двојката сподели фотографии на нивните профили на Инстаграм од водопадите во Канада, но и од топлите авантури во Мексико. По студените денови во Торонто, Каролина се релаксираше под топлите сончеви зраци во хотелот Номаде Тулум. Каролина …

(ФОТО) Каролина Гочева ужива во медениот месец во Мексико Read More »

Скандал Харви Вајнстин: Холивуд против Холивуд


Откако „Њујорк тајмс“ објави обвинувања за сексуално злоупотребување и напад против холивудскиот продуцент Харви Вајнстин лани во октомври, многу мажи од забавната, медиумската и политичката сцена во САД и пошироко се соочија со обвинувања за недолично однесување до принудување на секс, па сѐ до силување. Секако, и порано имало обвиненија за недолично однесување. Но обвинувањата …

Скандал Харви Вајнстин: Холивуд против Холивуд Read More »

Македонци со стил: Најдобро облечени јавни личности


Стилот е релативна и преценета работа. Во Македонија е повеќе загрижувачки феноменот на предрасуди, непочитување на правилата на облекување, на изглед и на однесување во сите сфери на јавното живеење и отсуство на професионална машинерија која ќе ве претстави во најдобро светло во јавноста. Стилот се врзува со убавината и обратно и дали некој ви …

Македонци со стил: Најдобро облечени јавни личности Read More »

Неделен хороскоп: На кој знак ќе му се случи нова љубов?


ОВЕН: Работа: Викендов влегувате размислувајќи за финансиската состојба, која поттикната од Месечината што се гаси не изгледа идеално. Сепак, ќе се појават новини на работното поле. Љубов: Размислувате за сериозноста на својата врска и како повторно да го разгорите нејзиниот пламен, а за тоа дефинитивно ќе се појават шанси со Младата Месечина после 17 јануари. …

Неделен хороскоп: На кој знак ќе му се случи нова љубов? Read More »

Ирена Спировска вљубена во планините: Го искачив највисокиот македонски врв


ТВ-водителката Ирена Спировска за време на празниците го искачи највисокиот македонски врв – Титов Врв на Шар Планина. „Тоа е најдолгата зимска рута. За еден ден, со пријателите, поминавме 24 км, 11 часа пешачевме, освоивме шест врва – Церипашина, Антени, Карабунар, Казањ, Бакардан, Титов Врв и назад. Повторно качување и симнување на истите“, вели Ирена, …

Ирена Спировска вљубена во планините: Го искачив највисокиот македонски врв Read More »

Незаконски се делеле субвенциите за пејачите


Министерот за култура Роберт Алаѓозовски изјави дека по добивањето на одлуките на МРТ по објавен конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, денеска упатил инспекциски надзор којшто констатираше дека длабоко се пробиени роковите за носење на овие одлуки и согласно тоа одлуките треба да бидат поништени. – Од страна на инспекцискиот надзор, раководството …

Незаконски се делеле субвенциите за пејачите Read More »

Анџелина Џоли има нов партнер? (Фото)


Анџелина Џоли почна нова романса, пренесуваат светските медиуми. Славната актерка претходно се разведе од актерот Бред Пит во развод кој исто така медиуски проследен до детали. Сознанијата се дека Анџелина е во врска со камбоџанскиот режисер и поет Прач Ли, со кого заедно поминува многу време во последните месеци. Анџелина и Прач се запознале минатата …

Анџелина Џоли има нов партнер? (Фото) Read More »

Тој е најдобриот актер на сите времиња


Ѕвездата на филмовите „Форест Гамп”и „Спасување на војникот Рајан“, Том Хенкс, освои најголем број гласови во анкета на прочуената дигитална медиумска  куќа  Ранкер во Лос Анџелес. За Том Хенкс гласале 1.1 милиони корисници. Остатокот од листата на десет најдобри актери на сите времиња изгледа вака: Том Хенкс Бет Дејвис Марлон Брандо Џејмс Стјуарт Кетрин Хепберн …

Тој е најдобриот актер на сите времиња Read More »

(ВИДЕО) Харви Вајнстин доби шлаканица од непознат маж во името на сите злоупотребени жени


Холивудскиот продуцент Харви Вајнстин за кого наголемо се пишува во светските медиуми дека сексуално злоупотребувал и силувал голем број од неговите колешки актерки, беше физички нападна во еден ресторан. Непознат маж се приближи до него и му удри две шлаканици, по што Вајстајн проба да се одбрани. Медиумите с еобидоа да дознаат што точно следувало …

(ВИДЕО) Харви Вајнстин доби шлаканица од непознат маж во името на сите злоупотребени жени Read More »

Министерот за култура вети: Есма Реџепова ќе добие булевар во Скопје


Кралицата на ромската песна, скопјанката Есма Реџепова-Теодосиевска, наскоро во Скопје ќе добие булевар кој ќе го носи нејзиното име. По тој повод вчера во Министерството за култура кај министерот Роберт Алаѓозовски беа примени претседателката на хуманитарното здружение „Есма и Стево Теодисевски“, Зорана Костовска, и долгогодишната активистка Мирјана Марковска. „Министерот вети дека преименувањето на еден од …

Министерот за култура вети: Есма Реџепова ќе добие булевар во Скопје Read More »

Харви Вајнстин великодушен: Џорџина Чапман ќе добие по разводот 20 милиони долари


САД- Харви Вајнстин и неговата наскоро поранешна сопруга Џорџина Чапман наводно постигнале договор за развод – и дизајнерката на „Марчеса“ ќе добие огромен, осумцифрен надомест. „Пејџ Сикс“ вчера извести дека Вајнстин и Чапман потпишале договор при крајот на минатата година и е пресметано дека тој договор вреди  помеѓу 15 и 20 милиони долари, а документацијата …

Харви Вајнстин великодушен: Џорџина Чапман ќе добие по разводот 20 милиони долари Read More »