Шакира е последната ѕвезда која ги продаде правата на своите песни

САД- Шакира е последната ѕвезда која ги продаде правата на своите песни за мултимилионска сума. Сите 145 нејзини песни, вклучително и Hips Don’t Lie, Whenever, Wherever и She Wolf, се вклучени во зделката. Песните ја направија најпродавана жена латино уметник на сите времиња, со продадени 80 милиони плочи ширум светот. Договорот беше склучен со компанијата Хипгнозис, кој исто така неодамна ги откупи правата на песните на Блонди и на Нил Јанг. Компанијата „Хипгнозис“ не ги откри финансиските детали за продажбата, но обично плаќа исто за хонорарите од 15 години однапред. Со олеснување на даноците, многумина заминуваат со „пари во вредност од околу 25 години во еден потег“, изјави основачот на компанијата, Мерк Меркуријадис минатата година за Би-Би-Си.

Тоа им овозможува на уметниците непосредна финансиска сигурност, додека Хипгнозис – кој ги поседува песните вечно – се надева дека ќе профитира преку градење нови приливи на приходи за музиката преку лиценцирање за филм и ТВ. Хипгнозис потроши изминативе неколку години милијарди долари за павата на музиката на уметници како Нил Роџерс, Блонди, Бери Манилоу, Криси Хајнд и Линдзи Бакингем од Флитвуд Мек. Шакира  е последната во таа низа, но таа е една од најуспешните текстописци во последните 25 години.

Откако го издаде својот прв албум во 1991 година, на 13-годишна возраст, таа продаде повеќе од 80 милиони плочи, освои три Греми награди и 12 латино Греми награди. Песната на Светскиот куп на Fifa 2010 Waka Waka (Ова Time For Africa),  се најде на првото место на топ листите во 15 земји. Најновиот албум на ѕвездата, Ел Дорадо, беше продаден во дијамантски тираж во САД. Таа е една од само трите жени-уметници што имала две видеа што надминуваат две милијарди две видеа што надминуваат две милијарди прегледи на YouTube. И нејзиниот последен сингл, „Girl Like Me“, предизвика вирална танцување на „Тик Ток“. Минатата година таа настапи во шоуто за полувремето на Супер Боул заедно со Џенифер Лопез, давајќи и дополнителен поттик на нејзиниот каталог за песни – и ја зголеми својата вредност за инвеститорите.

Хипгноза не е единствената компанија во играта. Претходно оваа недела, инвестициската компанија ККР (Колберг Кравис Робертс) ги откупи правата на 500 песни напишани од Рајан Тедер – вклучително и песни на Ед Ширан, на Камила Кабејо и на браќата Џонас. Боб Дилан неодамна го продаде својот каталог со 600 песни на Јуниверзал груп, во зделка за која беше објавено дека вреди стотици милиони долари. За Шакира, друг фактор за продажба може да биде сметката за данок од 14,5 милиони евра (13 милиони фунти) со која неодамна се соочи од шпанската влада.

Уметниците не сакаат да ги поседуваат своите песни?

Секако, многу музичари влегоа во војна околу правата на нивната музика. Пол Макартни славно се раздели со Мајкл Џексон откако ги купи правата на песните на Битлси во 80-тите години на минатиот век. Поголемиот дел од 90-тите години на минатиот век, Принс се бореше со издавачката куќа Warner Bros во врска со сопственоста на неговата музика – дури и во знак на протест го напиша зборот „роб“ на лицето. И во моментов, Тејлор Свифт напорно ги снима сите свои први шест албуми, откако мастер-лентите (т.е. оригиналните снимки) беа продадени на приватна инвестициска компанија спротивно на нејзината волја.  Некој како Свифт веројатно нема да ги продаде своите права за објавување (кои ги покриваат музиката и текстовите), но другите уметници ќе имаат поинаков став. Софистицираните купувачи работат рака под рака со музичари, дефинирајќи како нивните песни и снимки можат (и не можат) да се користат. И некои уметници, како Нил Јанг, продадоа само дел од своите права – што значи дека тие задржуваат одреден степен на контрола. Друга потенцијална придобивка од продажбата е дека, кога уметник умира, нивната музика нема да биде врзана во грди и долги семејни битки околу тоа кој ќе управува со нивното наследство.

Па, што има да каже Шакира за сето ова?

Во изјавата, Колумбијката рече дека Хипгнозис ќе биде „одличен дом“ за нејзината музика и се лиризира во врска со нејзината љубов кон текстописците.

„Да се ​​биде текстописец е достигнување што го сметам за еднакво и можеби дури и поголемо од тоа да се биде пејач и уметник“, рече таа. “На осум години – долго пред да пеам – пишував за да го разберам светот. Секоја песна е одраз на личноста што ја имав во тоа време кога ја напишав, но кога песната ќе излезе во светот, таа припаѓа не само за мене, туку и за оние кои го ценат тоа исто така. „Смирена сум што текстописците ми дадоа привилегија да комуницирам со другите, да бидам дел од нешто поголемо од мене“. (Би-Би-Си)