Ана Винтур ја брани насловницата на „Вог“ со Камала Харис во патики

САД– Главната уредничка на Вог, Ана Винтур, ја бранеше насловната страница на февруарскиот број на списанието, на која се наоѓа фотографија на новоизбраната потпретседателка Камала Харис, која беше предизвика негативни реакции на Интернет. Зборувајќи за подкастот на Њујорк Тајмс „Свеј“, Винтур ја нарече насловницата „добредојдена“ и го пофали нејзиниот фотограф.

„Мислам дека фактот дека насловницата е толку шармантна и толку опуштена – и за мене, толку изненадувачка и толку реална – и додека ги слушам избраниот претседател и избраниот потпретседател зборуваат за емпатија и единство и зближување на луѓето , за мене, оваа корица го симболизира тоа “, рече Винтур за Кара Свишер. „Чувствувам дека е многу добредојдена слика“.

Винтур истакна дека корицата е снимена од Тајлер Мичел, истиот фотограф кој ја потпиша многу пофалената (и контроверзна) слика на Хари Стајлс во фустан од Гучи за насловницата на Вог во декември. Винтур исто така истакна дека Харис носеше своја облека за снимањето и „изгледа фантастично“.

Фотографијата што се користи за изданието што претплатниците го добиваат оваа недела не е онаа што ја договорија списанието и тимот на политичарката, кои излегоа на виделина по сликата – на кој е прикажана опуштената Харис, облечена во патики „Конверс“ пред позадината со нејзините бои на веселост – беше критикувана на Твитер. Во саботата, соработникот на Хафингтон пост, Јашар Али, објави на Твитер дека тимот на Харис и тимот на Вог, предводен од Винтур, меѓусебно се договориле за сликата на Харис во костум во сина боја со портокалова позадина. Додека таа слика ќе се користи како корица за дигиталната верзија на изданието, таа што е избрана за печатеното издание е сликата на Харис со целото тело во црн блејзер, фармерки и патики. Али рече дека е вообичаено модните списанија да се согласуваат меѓусебно со нивните теми за тоа кои фотографии ќе се користат за печатење и дека членовите на тимот на Харис се чувствувале „заслепени“.

Во изјавата за викендот, Вог рече дека сликата на насловната страница е избрана за прослава на пристапната природа на Харис како политичка фигура: „Тимот во Вог ги обожаваше сликите што ги сними Тајлер Мичел и ја почувствува како неформална  фотографијата на новоизбраната потпретседателка Харис ,  – што сметаме дека е една од обележјата на администрацијата на Бајден / Харис. За да одговориме на сериозноста на овој момент во историјата и улогата што таа треба да ја има водејќи ја нашата земја напред, ние ги славиме обете слики како дигитално насловни страници “.