Гламурозен моден настан: Кејт Мидлтон во Бакингемската палата се сретна со Ана Винтур


Англија- Војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон (36) синоќа, во рамките на Модната недела во Лондон приреди гламурозен моден настан во Бакингемската палата со ѕвезди од модата. На настанот „Commonwealth Fashion Exchange reception“  присуствуваше и уредниќката на американскиот „Вог“ Ана Винтур. Кејт за оваа пригода облече црно-бел фустан со тантела од брендот „Ердем“. Во 7-миот месец …

Гламурозен моден настан: Кејт Мидлтон во Бакингемската палата се сретна со Ана Винтур Read More »

Сталоне не е мртов


САД- Повторно со шпекулации за смртта на Сталоне. Славниот актер „го умреа“ откако се појавил постот за продолжетокот на филмот „ Creed “. Неговите фанови помислиле дека актерот е мртов и тоа дека починал од рак на простатата. Атмосферата се подобрила кога фановите сфатиле дека се работи за промотивен пост за филмот. „ Мислев дека …

Сталоне не е мртов Read More »

Мадона уште еднаш на операција за подмладување


Португалија – И на прагот од седмата деценија од животот, Мадона не престанува да изненадува – од модни, сексуални, па до естетски експерименти. Така, нејзината последна Инстаграм објава има исто толку силна порака: „Дури и Мадона се плаши од стареење”. Имено, на општо изненадување (или згрозување), таа објави кусо видео од својот последен „третман за …

Мадона уште еднаш на операција за подмладување Read More »

За 25 години луѓето нема да извршуваат 40 отсто од професиите


Во текот на следните 25 години луѓето нема да извршуваат 40 отсто од професиите кои постојат денес, и затоа е важно уште сега да се размислува околу образованието за идните занимања, порачува Јург Штукер од софтверската агенција „Намикс“. – Многу професии кои ќе ги извршуваме во иднина, не постојат денес. Но, и покрај тоа, дури …

За 25 години луѓето нема да извршуваат 40 отсто од професиите Read More »

Математичка формула за траење на љубовната врска


Истражување за трајноста на врските, кое опфатило 2.000 лица, ја откри формулата за траењето на една љубовна врска. Математички, таа гласи: L = 8 + 5У – 2P + 9Hm +3Mf + G – 3g – 5 х (Sm-Sf) х 2 + I + 1,5 х C. Притоа, „L” го претставува времетраењето на врската (во …

Математичка формула за траење на љубовната врска Read More »

„Кит кет“ прогласена за најдобра чоколада на светот


Чоколадата „кит кет“ на светски познатиот бренд „Нестле“, е прогласено за најдобро на светот, според интернет анкетата во која учествуваа повеќе од 100.000 луѓе, наведува „Индепендент“. По „кит кет“, следуваат „твикс“, „сникерс“, „милки веј“ и „херши бар“. Меѓу првите 10 се и „нестле кранч“, „батерфингер бар“, „3 маскетирс“, „тоблероне“ и „алмонд џој“. Најголемо изненадување е …

„Кит кет“ прогласена за најдобра чоколада на светот Read More »

Октетот „Македонија“ е добитник на „Златна бубамара“ за животно дело


Октетот „Македонија“ годинава е добитник на „Златна бубамара“ за животно дело, одлучија организаторите. Формиран вo 1976 година, октетот „Македонија“ собра тогаш млади и талентирани музички професионалци, кои речиси 40 години одржуваат успешна музичка кариера.Октетот отпеа некои од најубавите песни во македонската фолк и староградска традиција, но оствари завидна кариера и исполнувајќи госпел-музика, црнечки спиритуали и …

Октетот „Македонија“ е добитник на „Златна бубамара“ за животно дело Read More »

Рок-легендата Џони Холидеј ги оставил биолошките деца без наследство


Франција- Кланот Холидеј во жешка борба за наследството на Џони Холидеј. Два месеци по неговата смрт, сеќавањето за него може да биде извалкано. Причината лежи во одлуката на рок пејачот да ги лиши од наследство своите биолошки деца – Давид Холидеј, од бракот со Силви Вартан, и Лаура Сме, од бракот на Џони со Натали …

Рок-легендата Џони Холидеј ги оставил биолошките деца без наследство Read More »

Ќе се посвети на младите: Оскаровката Џенифер Лоренс ќе паузира една година од снимање филмови


Ќе се посвети на младите: Оскаровката Џенифер Лоренс ќе паузира една година од снимање филмови САД- Џенифер Лоренс ќе земе едногодишна пауза од снимање филмови за да се посвети на својата нова цел – да ги вклучи младите луѓе во политиката. 27-годишната актерка сака да ја фокусира целата своја енергија за работа со добротворната организација …

Ќе се посвети на младите: Оскаровката Џенифер Лоренс ќе паузира една година од снимање филмови Read More »

Актерката Ема Вотсон донира милион фунти против сексуалното вознемирување


Англија- Британската актерка Ема Вотсон донира 1 милион фунти за потребите на неодамна формираниот добротворен фонд, кој ќе се занимава со поддршка на жените погодени од сексуално насилство. Новата добротворна организација се нарекува “Фонд за правда и еднаквост”. Таа е составена од жени кои работат за британската забавна индустрија. Нивната цел е да се соберат …

Актерката Ема Вотсон донира милион фунти против сексуалното вознемирување Read More »

(ВИДЕО) Новинар ја запроси Рита Ора на пресконференција во Приштина


Светски познатата пејачка која по потекло е од Косово деновиве повторно престојуваше во своето родно место. Повод за нејзиното гостување во Приштина беше прославувањето на 10 години независност на Косово. Во рамките на нејзиниот престој таа одржа и средба со новинарите. Кога дојде време за поставување на прашања кон пејачката, еден од присутните новинари ја …

(ВИДЕО) Новинар ја запроси Рита Ора на пресконференција во Приштина Read More »

Кога Бијонсе не личи на Бијонсе


Музеј во восочни фигури во Канада се обидел да изработи скулптура на популарната пејачка Бијонсе, но според оценките на посетителите, обидот не е најуспешен. Имено, восочната фигура на Бијонсе во музејот од место во близина на Нијагарините водопади, воопшти не личи на ѕвездата. Набрзо по поставувањето на фигурата, на социјалните мрежи се појавија фотографии од …

Кога Бијонсе не личи на Бијонсе Read More »

По 14 години брак: Се разведува Ерик Дејн, ѕвездата од „Вовед во анатомија“


САД – Ребека Гејхарт поднесе барање за развод од нејзиниот сопруг, Ерик Дејн, по речиси 14 години брак. Според судските документи, 46-годишната актерка бара заедничко легално и физичко старателство брз нивните две ќерки, 7-годишната Били и 6-годишната Џорџија. Гејхарт исто така бара сопружничка поддршка од ѕвездата на „„Вовед во анатомија“.  Двојката се венча во октомври …

По 14 години брак: Се разведува Ерик Дејн, ѕвездата од „Вовед во анатомија“ Read More »

(ФОТО/ВИДЕО) Згодната Рита Ора направи позитивен хаос во Приштина


Популарната поп-пејачка Рита Ора вчеравечер настапи на плоштадот во Приштина, како дел од централната прослава за 10 години независност на Косово. Убавата пејачка ги сподели најубавите моменти од нејзиниот настап и на нејзиниот профил на „Инстаграм“. Пред концертот таа имаше средба и со премиерот на Косово Рамуш Харадинај. They just told me around 300,000 people …

(ФОТО/ВИДЕО) Згодната Рита Ора направи позитивен хаос во Приштина Read More »

Промоција на новиот акустичен албум „Мајчин јазик: Влатко Стефановски со два концерта во Македонска филхармонија


Легендарниот гитарист Влатко Стефановски лани, во ноември, го издаде својот 33. албум насловен „Мајчин јазик”. Ова е првиот акустичен албум во неговата кариера, и веднаш по издавањето се здоби со неподелени позитивни критики од балканските музички критичари и медиуми. Со концерти на 17 и 18 март во Големата сала на Македонската филхармонија во Скопје, Стефановски …

Промоција на новиот акустичен албум „Мајчин јазик: Влатко Стефановски со два концерта во Македонска филхармонија Read More »

По три години брак: Се разведуваат Џенифер Анистон и Џастин Теру


САД- Американските актери Џенифер Анистон и Џастин Теру соопштија дека донеле заедничка одлука за развод. Во соопштението објавено од публицистот на Анистон се наведува дека одлуката била донесена заеднички и со многу љубов. Тие одлучија да соопштат и да објаснат дека се разведуваат во обид да ги спречат шпекулациите. Парот наведува дека ќе продолжат да …

По три години брак: Се разведуваат Џенифер Анистон и Џастин Теру Read More »

Адам Левин од „Марун 5“ стана татко по втор пат


САД- Вокалистот на „Марун 5“ Адам Левин и неговата сопруга, манекенката Бехати Принслу го поздравија своето второ дете, повторно девојче.Според Е! News малата сестричка на веќе 15-месечната Дасти Роуз е именувана Гео Грејс, но оваа вест допрва треба да биде споделена од среќните родители. 38-годишниот пејач и партнерката објавија официјално дека се во очекување на …

Адам Левин од „Марун 5“ стана татко по втор пат Read More »

Иконите на модната фотографија на удар: Патрик Демаршелие обвинет за сексуално вознемирување


САД- По Тери Ричардсон, Марио Тестино и Брус Вебер, уште еден славен фотограф на удар на светската јавност за сексуално вознемирување. Славниот фотограф Патрик Демаршелие (74).   За весникот една од поранешните асистентки на Демаршелие открива дека тој не бил запрен да сака од неа “сексуални услуги” до момент во кој таа не се подредила за …

Иконите на модната фотографија на удар: Патрик Демаршелие обвинет за сексуално вознемирување Read More »

Осумдесетгодишен Италијанец го запалил домот на својата поранешна љубовница


Вљубен 80-годишен Италијанец не можел да се помири со фактот дека неговата партнерка го напуштила, па решил да и се одмазди така што ќе и го запали станот. Италијанецот неколку години бил во врска со една жена, која на крајот решила да го напушти, што тој никако не можел да го прифати и постојано ја …

Осумдесетгодишен Италијанец го запалил домот на својата поранешна љубовница Read More »

(ФОТО) Танц од Аруба, гусари од Хрватска и живи мртовци на Струмичкиот карневал


Брачниот пар Натка и Орце Спасови од карневалската група „Живи мртовци“ се принц и принцеза на Струмичкиот карневал. Оваа одлука ја донесе жирито на синоќешниот маскенбал, што се одржа во Хотелот „Сириус“ во Струмица. – Со голема чест и задоволство го примаме признанието и ќе бидеме достојни на задачата успешно да ја предводиме големата карневалска …

(ФОТО) Танц од Аруба, гусари од Хрватска и живи мртовци на Струмичкиот карневал Read More »