Без вода утре корисниците од улица „Мирче Ацев“


Корисниците од улицата „Мирче Ацев“, утре од 7.30 часот ќе останат без вода за пиење, соопштија од Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ – Скопје. Како што се појаснува во соопштението, вода за пиење ќе нема поради изведување водоводен приклучок на улицата „Мирче Ацев“ без број. Водоснабдувањето ќе биде прекинато до завршување со работните активности.

Перински до градоначалниците: Искористете ги првите 100 милиони евра со добри проекти


Министерот Перински со градоначалниците од Скопскиот плански регион: Убеден сум дека општините ќе аплицираат со зрели проекти и првите 100 милиони евра од Владата наскоро ќе ги почувствуваат граѓаните со решавање на нивни приоритетни потреби Министерот за локална самоуправа, Златко Перински денеска имаше состанок со градоначалниците од Скопскиот плански регион. На состанокот се разговараше за приоритетите …

Перински до градоначалниците: Искористете ги првите 100 милиони евра со добри проекти Read More »

Автобус на ЈСП се качи на жардиниера кај „Мавровка“ – возачот и патник пренесени во болница


Несекојдневна сообрајќајна незгода се случи попладнево во Скопје, која двокатен автобус на Јавното сообраќајно претпријатие се качи на средишната жардиниера на булеварот „Гоца Делчев3, при што две лица се пренесени во болница. – Денеска во 14.50 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Скопје, на булевар „Гоце Делчев“ автобус на ЈСП, движејќи се по …

Автобус на ЈСП се качи на жардиниера кај „Мавровка“ – возачот и патник пренесени во болница Read More »

Комунална хигиена се жали на тенденциозно исфрлање на отпад


Во текот на изминатиов викенд, ЈП Комунална хигиена-Скопје повторно се соочила со, како што велат, тенденциозно  загрозување на животната средина и јавното здравје, преку масовно одлагање отпад на јавни и сообраќајни површини и создавање диви депонии. -Со цел – одржување на максималното ниво на хигиената и чистотата во градот Скопје, екипите на претпријатието за време …

Комунална хигиена се жали на тенденциозно исфрлање на отпад Read More »

Кисела Вода ќе биде паметно осветлена


  Советот на Општина Кисела Вода ја поддржал одлуката за имплементација на физибилити студијата за модернизација на јавното осветлување во Кисела Вода. Оваа инсталација на паметни светилки на територијата на целата општина, се наведува во соопштението од Општината, ќе овозможи паметно и штедливо управување со електричната енергија и сузбивање на досегашните чести проблеми со уличното …

Кисела Вода ќе биде паметно осветлена Read More »

Во тек е кампањата „Носи кацига“


Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата во соработка со Министерството за внатрешни работи и Факултетот за безбедност – Скопје, во мај 2024 година ја започна кампањата „Носи кацига“. Оваа кампања, соопштија денеска од РСБСП, се реализира со делење на едукативно-рекламен материјал и едукативно-превентивни активности во повеќе градови. – Кампањата „Носи кацига“ е пред …

Во тек е кампањата „Носи кацига“ Read More »

Во Аеродром наскоро ќе има канцеларија на Управата за водење матични книги


Отворање канцеларија „Една точка за услуги“ во Аеродром преку која граѓаните ќе можат да вадат и документи од Управата за водење матични книги, беше тема на денешната средба меѓу заменик-градоначалникот на Аеродром Дејан Митески и министерот за дигитална трансформација Стефан Андоновски, информираат од Општина Аеродром.  „Една точка за услуги“, додаваат, е од исклучително значење за …

Во Аеродром наскоро ќе има канцеларија на Управата за водење матични книги Read More »

Герасимовски ќе го замолчува „Интермецо“, бара помош од институциите


Општина Центар дава целосна поддршка на петицијата потпишана од жителите што живеат во непосредна близина на клубот „Интермецо“ и останатите локали лоцирани на „Народен фронт“. Станарите бараат ефективна интервениција на МВР и Државниот пазарен инспекторат и останатите институции за да им се реши проблемот со гласната музика, нарушениот ред и мир, дивеењето и отежнатиот сообраќај …

Герасимовски ќе го замолчува „Интермецо“, бара помош од институциите Read More »

Без струја дел од селото Бардовци и улицата „Алжирска“


ЕВН известува дека денеска, од 09:00 до 13:00 часот, без електрична енергија ќе бидат корисниците од село Бардовци лоцирани во околината на основното училиште. Истиот период, без струја ќе бидат и корисниците од улицата „Алжирска“ бр. 22, 29 и 31, во Општина Карпош. 

Поради дефект на водоводната мрежа утре од 8 часот без вода жителите од неколку улици во Општина Гази Баба


Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиеното известување од ЈП Водовод и канализација – Скопје, известува дека без вода утре ќе бидат корисници од неколку улици во Општина Гази Баба. Поради отстранување појавен уличен дефект на водоводна мрежа со пречник од ф-150мм, на ул. 16-та Македонска Бригада бб (Парк Шума Гази …

Поради дефект на водоводната мрежа утре од 8 часот без вода жителите од неколку улици во Општина Гази Баба Read More »

Општина Центар доделува субвенции за купување нов велосипед, електричен велосипед и електричен тротинет


Општина Центар денеска го објави јавниот повик за субвенции за купување нов велосипед, електричен велосипед и електричен тротинет, во рамки на проектот „Цел Центар на точак“. Финансиската поддршка изнесува 30 проценти од сумата на купениот велосипед, но во износ најмногу до 3.000 денари. – Секој полнолетен жител на Општина Центар може да се пријави на …

Општина Центар доделува субвенции за купување нов велосипед, електричен велосипед и електричен тротинет Read More »

Без вода неколку улици во Автокоманда


Поради уличен дефект на „16 Македонска бригада“ (парк шума Гази Баба), денеска, од 08:00 часот, без вода ќе бидат улиците: „16 Македонска бригада“, „Јани Лукровски“, „Ташко Караџа“ и „Трифун Хаџијанев“, во скопската населба Автокоманда.   Како што информираат од ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, водоснабдувањето ќе биде прекинато до санација на дефектот.

Без вода делови од Центар


Заради изведување водоводен приклучок од Ф-80 мм на ул. „Дебарца“ бр.63 во општина Центар со прекинато водоснабдување ќе бидат корисниците на дел од ул. „Дебарца“, дел од ул. „Дане Крапчев“ и ул. „Славка Недиќ“. Како што најавуваат од ЈП „Водовод и канализација“ Скопје, прекинот во снабдувањето со вода ќе биде од 09:00 часот до завршување …

Без вода делови од Центар Read More »

Без струја неколку скопски општини


Прекин во снабдувањето со електрична енергија денеска ќе имаат делови од општините Аеродром, Кисела Вода и Центар, соопшти РЦУК. Како што додаваат оттаму, во период од 09:00 до 13:00 часот, без струја ќе бидат корисниците од пат за Долно Лисиче, од Силбо до автоделови Цаки и Ливран ДОО во општина Аеродром, а во период од …

Без струја неколку скопски општини Read More »

Бебе елен-лопатар се роди во Скопската зоолошка градина


Во скопската Зоолошка градина се роди бебе од видот елен лопатар. Информацијата попладнево ја споделија од Зоолошката на нивната страница на „Фејсбук“. -Нашето најново бебе од видот елен лопатар. Малечкото веќе напредува супер и е милениче на целата група елени кои се грижат за него, објавија од Зоолошката градина.    

Љутков побарал ревизија за Универзална, закочен е и проектот Скопје- Европска престолнина на културата во 2028


Ќе се прави комплетна ревизија на постапката за реконструкција на Универзална сала, најави новиот министер за култура Зоран Љутков. Додека заврши ревизијата, Министерството нема да одобри никакви активности на салата, што значи дека и понатаму ќе стои соголена и изгорена од пожарот. „Целата постапка во однос на преземањето на Универзална сала на Министерството за култура …

Љутков побарал ревизија за Универзална, закочен е и проектот Скопје- Европска престолнина на културата во 2028 Read More »

Отстранети ѓубриштата на „Џон Кенеди“


Во текот на вчерашната ноќ, екипите на ЈП „Комунална хигиена“-Скопје реализираа акција за отстранување обемна дива депонија лоцирана на улицата Џон Кенеди, во скопската општина Чаир, во непосредна близина на ООУ „Васил Главинов“. Во рамките на акцијата се подигнати и транспортирани 50 кубни метри непрописно одложен отпад, по што екипите на претпријатието спроведоа и рачно …

Отстранети ѓубриштата на „Џон Кенеди“ Read More »

Инспекции ќе казнуваат за фрлање ѓубре во Аеродром


Се зајакнуваат инспекциските контроли во Општина Аеродром, Новиот в.д градоначалник Дејан Митески најави дека инспекциската служба на Општина Аеродром го интензивира своето присуство на терен, а најавени се и почести казни за несовесните граѓани и правни субјекти што ја нарушуваат хигиената на јавните површини, се паркираат на плочници и тревници и фрлаат отпад на места …

Инспекции ќе казнуваат за фрлање ѓубре во Аеродром Read More »

Без вода утре улиците „Франклин Рузвелт“ и „Ристо Равановски“


 Без вода утре од 08:00 часот ќе бидат дел од корисниците од улиците „Франклин Рузвелт“ и „Ристо Равановски“.  Како што соопшти ЈП „Водовод и канализација“ –  Скопје, прекинот е поради уличен дефект на ул.„Франклин Рузвелт“ раскрсница со бул.„Партизански Одреди“. Водоснабдувањето ќе биде прекинато до завршување на работните активности.

Општина Бутел со помош од три милиони денари за граѓаните кои претрпеа штети од невремето


На предлог на градоначалникот Дарко Костовски, Советот на општина Бутел едногласно донесе одлука за помош во износ од три милиони денари, за граѓаните кои претрпеа штети од невремето во општина Бутел. Како што денеска соопштија од Општината, средствата во износ од три милиони денари ќе бидат обезбедени од општинскиот буџет и ќе биде формирана комисија …

Општина Бутел со помош од три милиони денари за граѓаните кои претрпеа штети од невремето Read More »