Половина Скопје в недела без струја


Регионалниот центар за управување со кризи, утрово информираше дека од страна на ЕВН Македонија за утре планирани се технички зафати на главниот далековод од ТС 400/110 КV Скопје 4 до ТС 110/35/10 КV Југ Нова. Поради тоа утре во периодот од 04.00 до 19.00 часот, ќе има краткотрајни прекини во снабдувањето со електрична енергија на корисниците …

Половина Скопје в недела без струја Read More »

Тринаесетто издание на фестивалот „Здраво млади“ во Скопје


Тринаесетто издание на фестивалот на нова музика, „Здраво млади“, кој повторно го носи свежиот звук на светската музика во Скопје, ќе почне вечер во 20 часот, соопштија од Младинскиот културен центар (МКЦ). – На пет бини во МКЦ ќе настапат повеќе од 20 артисти од 11 земји од Европа. Како и секоја година, програмата на …

Тринаесетто издание на фестивалот „Здраво млади“ во Скопје Read More »

Сончево и многу топло со мала доумерена облачност


Од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) информираа дека денеска нѐ очекува сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје денеска сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Според УХМР утре нѐ очекува променливо облачно, на повеќе места, …

Сончево и многу топло со мала доумерена облачност Read More »

Промоција и брендирање на македонската органска храна и вино во паркот во Ѓорче Петров


Во организација на здружение на граѓани Еко Партнерс на 23 септември (сабота) во 18 часот во паркот во Ѓорче Петров четврта година по ред ќе се организира настан ,,Ден на органско производство и форум за еко туризам преку регионални практики,, спонзориран од Министерство за земјоделство,шумарство и водостопанство,23 септември дополнително e ,,Ден на органското производство на …

Промоција и брендирање на македонската органска храна и вино во паркот во Ѓорче Петров Read More »

„Ако имаш место во срцето, имаш и во домот“ – кампања на ЈП „Лајка“ за посвојување на бездомни кучиња


Јавното претпријатие „Лајка“, објавува кампања на својата најнова општествено-одговорна иницијатива во соработка со креативната агенција Њу Момент, со цел промоција на посвојувањето на кучињата скитници. Кампањата симболично започнува утре, на 23-ти септември, Интернационалниот ден на вдомените кучиња. Кампањата под мотото „Ако имаш место во срцето, имаш и во домот“, која Њу Момент ја изработи и …

„Ако имаш место во срцето, имаш и во домот“ – кампања на ЈП „Лајка“ за посвојување на бездомни кучиња Read More »

Дрекслер: Одлуката Скопје да биде европски град на културата е огромна шанса и треба да се искористи


Одлуката Скопје да биде европски град на културата во 2028 година доаѓа во вистински момент и претставува огромна шанса за македонската култура да се приближи на многу повеќе луѓе кои живеат надвор од Северна Македонија, оцени германската амбасадорка Петра Дрекслер за МИА. Дрекслер на денешниот настан насловен СловоКулт : Берлин кој има за цел да …

Дрекслер: Одлуката Скопје да биде европски град на културата е огромна шанса и треба да се искористи Read More »

При крај санацијата на тротоарите на мостот „Обединети нации“, Шилегов ќе правеше нов


Без најава од Град Скопје, кој надлежен за санација на мостови, работите, односно асфалтирањето на тротоарите во двата правци се случува последниот месец, а денеска се гледа крајот. Информации за ова има само од ЈП „Улици и патишта“, од каде пред 20 дена соопштија дека поради санација тротоарот на мостот „Обединети нации“ во насока од …

При крај санацијата на тротоарите на мостот „Обединети нации“, Шилегов ќе правеше нов Read More »

„Маалски фестивал“ во Центар – работилници, маскенбал, мурал…


Со детска работилница, креативно пишување, цртање и раскажување во ОУ „Киро Глигоров“ градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски и директорот на Културниот центар Јадро Ѓорѓе Јовановиќ го најавија второто издание на „Маалски фестивал“ кој ќе се одржи во Дебар Маало каде ќе бидат изведени голем број на улични уметнички акции. „Ве поканувам сите да дојдете …

„Маалски фестивал“ во Центар – работилници, маскенбал, мурал… Read More »

Дрисла треба да плати 120.000 евра – утврдено е дека ја загадила Маркова Река


Прекршочна санкција заработи депонијата „Дрисла“ од Државниот инспекторат за животна средина, од каде објавија дека казната е поради загадувањето на водите на Маркова Река. Ова е епилогот на вонредниот инспекциски надзор направен на 4 септември годинава на барање на здружението „Младите од Батинци“, коишто веќе протестираа пред скопската депонија. Од ДИЖС визуелно утврдиле дека има …

Дрисла треба да плати 120.000 евра – утврдено е дека ја загадила Маркова Река Read More »

Чувствувајте се безбедни во Дебар Маало, патролираат поголем број полицајци


  Поголем број полицајци патролираат во општина Центар, односно во Дебар маало, по неколкуте инциденти што се случија на тој потег последните денови. Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски, по состаноците со Игор Стаменковски Командир на ПС Беко и Орце Спасовски Началник на ЕВР Центар и Бит Пазар, добил уверување дека поголем број полицајци ќе …

Чувствувајте се безбедни во Дебар Маало, патролираат поголем број полицајци Read More »

Буџет за Скопје -Европска престолнина на културата 2028 има, детали ќе се откријат подоцна


Она што го прикажавме ние таму е всушност причината зошто станавме Европска престолнина на културата во 2028, она што е таму содржано во тој документ е всушност признание за оваа титула. – Со сите наши ресурси, со сите наши културни институции, културни работници влеговме заедно во ова и гартантиравме дека во 2028 ќе се види …

Буџет за Скопје -Европска престолнина на културата 2028 има, детали ќе се откријат подоцна Read More »

Општина Ѓорче Петров се пресели во новата зграда


Граѓаните на Ѓорче Петров, после деценија градба, ќе добиваат централизирани услуги на едно место, а на вработените им се овозможуваат сите современи услови за работа. На отворањето се обрати градоначалникот Александар Стојкоски кој рече дека нема сфера од општественото живеење што Општина Ѓорче Петров не ја опфати со работа во изминатите две години. – Ѓорче …

Општина Ѓорче Петров се пресели во новата зграда Read More »

Традиционална манифестација „Движи се за здравје“ во Скопје


Во организација на Детскиот културен центар „Карпош“ денеска во Градскиот парк – фонтана „Лотосов цвет“ во Скопје ќе се одржи манифестацијата „Движи се за здравје“ со деца од предучилишните установи. Децата ќе имаат можност преку вежбањето и вештото поминување на поставените полигони, возењето велосипед, тротинет и другите спортски активности да го развијат спортскиот дух и …

Традиционална манифестација „Движи се за здравје“ во Скопје Read More »

Визијата на Скопје победи денеска, 365 дена културни настани


Град Скопје е избран за престижната титула Европска престолнина на културата за 2028 година. Богатата програма под слоганот  „Култура над поделба“ со која Скопје се претстави пред ЕУ го освои срцето на Европа. Одлуката беше соопштена денеска во Куќата на европската историја во Брисел, по вчерашното претставување на програмите на двата финалисти Скопје и Будва, …

Визијата на Скопје победи денеска, 365 дена културни настани Read More »

(Видео) Скопје прогласен за Европски град на културата за 2028


Скопје е прогласен за Европски град на културата за 2028, победувајќи ја црногорска Будва во натпреварот. На церемонија во Домот на европската историја во Брисел, присуствуваа градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска и други учесници кои ја подготвуваа апликацијата. Скопје и Будва влегоа во потесниот избор за да станат …

(Видео) Скопје прогласен за Европски град на културата за 2028 Read More »

Жичницата до Водно нема да работи во петок


ЈСП „Скопје“ извести дека во петок (22.09.2023 год), жичницата нема да работи поради редовен годишен технички преглед. Од сабота (23.09.2023 год) објектот ќе продолжи да работи вообичаено за овој период од годината, односно од 10 до 20 часот, при што во период од 19-19.30 часот е последно возење од долу кон врвот, односно во 19.45 …

Жичницата до Водно нема да работи во петок Read More »

Почна да се гради првиот објект кај „Треска“


„На 18-иот роденден од компанијата објавуваме нов голем проект, започнува со изградба „Треска“. Денеска се освети камен-темелникот на новиот објект кој ќе гο редефинира квалитетното живеење во срцето на Скопје. Бидете меѓу првите кои ќе го обезбедат своето место во новиот објект со најквалитетна верзија на „Голден Арт“ системот досега“, стои во денешната објава на …

Почна да се гради првиот објект кај „Треска“ Read More »

Дел од општина Аеродром без вода


 Без вода денеска од 10:45 часот се дел од корисниците лоцирани на улиците „Блажо Орландиќ“, „Илија Димовски – Гоче“ и „Димитар Македонски“.  Како што соопшти ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, прекинот е поради дефект на противпожарен хидрант на улица „Блажо Орландиќ“ 28а. Поради изведување водоводен приклучок ф-150 милиметри на булеварот „Трета македонска бригада“ во …

Дел од општина Аеродром без вода Read More »

„Пиволенд“ на паркингот кај СС „Борис Трајковски“ од 21 до 23 септември


Дванаесеттото издание на скопскиот пивски фестивал „Пиволенд“ ќе се одржи на 21, 22 и 23 септември на паркингот пред спортската сала „Борис Трајковски“. Како што известуваат од организацијата на фестивалот, најголемиот гурмански викенд со пиво во Скопје, како и претходните изданија ќе понуди широка палета на домашни и странски брендови на индустриски пива, како и …

„Пиволенд“ на паркингот кај СС „Борис Трајковски“ од 21 до 23 септември Read More »

Во петок по петти пат ќе се прска против комарци


Градот Скопје известува дека в петок, 22.9.2023 година, на подрачјето на Скопје ќе се врши дезинсекција (петта фаза) против ларви од комарци, односно во раните утрински часови ќе се изврши авионската, а во текот на денот и терестричната дезинсекција. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, ќе се прска првиот нареден ден кога …

Во петок по петти пат ќе се прска против комарци Read More »