Без струја делови од Центар и Карпош


 Без електрична енергија денеска ќе останат делови од скопските општини Карпош и Центар, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје. Како што појаснуваат, добиено е известување од „ЕВН“, поради технички зафати во електродистрибутивната мрежа, од девет до 11 часот, без електрична енергија ќе останат корисниците околу „Стоп ен гоу“ (Stop & …

Без струја делови од Центар и Карпош Read More »

Фото-провокација: Покажете ни го Скопје во поубаво светло!


Утописки, надреални сцени може да забележаите ако сакате, со само една кратка прошетка во строгиот центар на главниот град – по кејот на Вардар и плоштадот „Маледонија“. Ваков е погледот кон кулите во изградба спроти хотелот „Холидеј Ин“, ако се шетате по кејот на Вардар. Суво дрво, исчкратн потпорен ѕид и скудна ограда по пристапната …

Фото-провокација: Покажете ни го Скопје во поубаво светло! Read More »

Без струја утре делови од Карпош и Центар


 Без електрична енергија утре ќе останат делови од скопските општини Карпош и Центар, информираат попладнево од Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје. Како што појаснуваат, добиено е известување од „ЕВН“, поради технички зафати во електродистрибутивната мрежа, утре од девет до 11 часот, без електрична енергија ќе останат корисниците околу „Стоп ен гоу“ …

Без струја утре делови од Карпош и Центар Read More »

Вечерва во Скопје измерени 30 степени Целзиусови, за утре жолт аларм


Близу 30 степени Целзиусови вечерва во 20 часот биле измерени во Скопје, односно во мерната станица на Зајчев Рид. Како што соопшти УХМР, измерена температура во 20 часот, односно најтопло вечерва е во Скопје-Зајчев Рид со измерени 29.7°C. За утре пак, прогласен е жолт аларм за Вардарскиот односно Скопскиот регион.  Сончево и многу топло со …

Вечерва во Скопје измерени 30 степени Целзиусови, за утре жолт аларм Read More »

Иљас Весели ќе го замени Блерим Беџети на градоначалничкото место во Општина Сарај


Откако градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети доби пратенички мандат, на неговото место до следните локални избори ќе биде Иљас Весели, советник во оваа општина. -Изразив честитки за мисијата што ја презеде г. Иљас Весели. Исто така, изразив подготвеност за безрезервна поддршка, со единствена цел Општина Сарај да ја одржи динамиката на реализација на проектите …

Иљас Весели ќе го замени Блерим Беџети на градоначалничкото место во Општина Сарај Read More »

Outdoor Festival во Скопје Сити Мол – викенд исполнет со попусти и активности


Скопје Сити Мол ве поканува на Outdoor Festival од 13 јуни до 16 јуни каде посетителите ќе имаат можност да се едуцираат за разни outdoor активности и да ги искористат попустите за outdoor опрема и облека. Во рамки на првите три дена ќе се одржат панел дискусии во Cineplexx за outdoor спортовите, за физичкото здравје …

Outdoor Festival во Скопје Сити Мол – викенд исполнет со попусти и активности Read More »

(Видео) Падна потпорниот ѕид на Детската клиника во Клинички центар


Центарот за управување со кризи информира дека е накосен потпорниот ѕид на Детската клиника во Клинички центар, а утрото стигнала пријава дека дел е срушен. Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, вели дека з аова предупредувал една година, но дека не наишол на слух од институциите. Тој тврди дека до ваквата состојба дошло поради подземните води. …

(Видео) Падна потпорниот ѕид на Детската клиника во Клинички центар Read More »

Филмска вечер пред „Рамстор мол“ – на репертоарот и два екодокументарци


Општина Центар и „Рамстор мол“ ја продолжуваат соработката во насока на збогатување на културниот и социјалниот живот на граѓаните. Затоа, оваа среда, на 12 јуни, со почеток од 19 ч, организираме филмска вечер пред платото на Трговскиот центар „Рамстор мол“. Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, ги поканува граѓаните на филмско дружење под отворено небо. …

Филмска вечер пред „Рамстор мол“ – на репертоарот и два екодокументарци Read More »

Од почетокот на годинава се отстранети 150 диви депонии на територија на Град Скопје


Екипите на ЈП Комунална хигиена – Скопје во периодот јануари-јуни 2024 година, подигнале и транспортирале вкупно 2500 кубни метри отпад од диви депонии на територијата на градот Скопје. Тие интервенирале во сите скопски општини, при што биле отстранети приближно 150 диви депонии. -Од почетокот на годинава, ЈП Комунална хигиена – Скопје се соочува со појавата …

Од почетокот на годинава се отстранети 150 диви депонии на територија на Град Скопје Read More »

Општина Центар: Времени активности на ЕВН во Паркот франкофонија


Општина Центар известува дека ЕВН Македонија АД започна со активности на терен во дел на Паркот франкофонија за да обезбеди времен пристап за изградба нови електроенергетски објекти, односно нов 110 кВ вод во Општина Центар, што е од витално значење за квалитетно напојување и инфраструктурен развој на општината и Град Скопје. Планираните активности со поставување …

Општина Центар: Времени активности на ЕВН во Паркот франкофонија Read More »

Се преиспитува цената за парното греење, очекувањата се да биде помала


Компаниите кои се надлежни за парното греење во Скопје прават последни пресметки за нивните оперативни трошоци кои треба да ги достават во Регулаторната комисија за енергетика, која пак треба врз основа на тие податоци да ја креира новата цена на топлинската енерегија во главниот град која ја користат околу 65 илјади домаќинства. По намалувањето на …

Се преиспитува цената за парното греење, очекувањата се да биде помала Read More »

Змија и во дворот на ЈЗУ „Црниче“


 Повеќе повици за многу итни случаи, меѓу нив и опасност од присуство на змии во објекти во населени места, се евидентирани изминатите 24 часа на 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК). Во 10.44 часот вчера, имало пријава за видени змии во дворот на ЈЗУ „Црниче“. Се барало итна реакција од соодветната институција за …

Змија и во дворот на ЈЗУ „Црниче“ Read More »

Во Црниче нема да се градат габаритни згради – Ѓорѓиевски ја поништи одлуката


  Стопирана е иницијативата за измена на ДУП реон Ј, градска четврт Ј20, блок Ј20.03, со која во времето на претходниот градоначалник на општина Кисела Вода, се предвидуваше изградба на 12 згради, извести градоначалникот Орце Ѓорѓиевски. – Ја стопиравме иницијативата за измена на ДУП реон Ј, градска четврт Ј20, блок Ј20.03, со која во времето …

Во Црниче нема да се градат габаритни згради – Ѓорѓиевски ја поништи одлуката Read More »

Дел од Бутел, Карпош и Сопиште без струја


Поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, денеска без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од скопските општини Бутел, Карпош и Сопиште, соопшти РЦУК – Скопје. Во периодот од 09:00 до 11:00 часот без струја ќе останат корисниците од улицата „Александар Урдаревски“, околу ресторан „Бон Бон“ во Општина Бутел. Во периодот од 12:00 до 14:00 …

Дел од Бутел, Карпош и Сопиште без струја Read More »

Младинска конференција на тема „Образование и млади“


Младинскиот образовен форум (МОФ), денеска во Скопје организира конференција за образованието и младите по повод 25 години од основањето на организацијата.  -Преку две панел дискусии, за време на настанот ќе направиме рефлексија за достигнувањата на организацијата и ќе дебатираме за иднината на образованието и улогата на младите во нашето општество. Говорници ќе бидат инспиративни панелисти …

Младинска конференција на тема „Образование и млади“ Read More »

Промоција на прирачник за читачки навики „Лектирата не е бауч“


На ФОН Универзитетот денеска ќе се одржи промоција на прирачникот „Лектирата не е бауч“ од доц. д-р Габриела Неделкоска, проф. д-р Љубица Кардалеска-Радојкова и проф. д-р Татјана Срцева-Павловска. Овој прирачник, соопштуваат авторите, е базиран на искуствени практики и е резултат на длабинска анализа и истражување на читачките навики кај младите. Прирачникот содржи серија на предлог-активности …

Промоција на прирачник за читачки навики „Лектирата не е бауч“ Read More »

Почна изградбата на училишен затворен базен во Општина Чаир


Во Општина Чаир денеска почна изградба на училишен затворен базен. Изградбата на базенот ќе чини околу 600 илјади евра. Базенот се простира на површина 620 квадратен метри и е армирано-бетонски основи, челична фасада и покрив. Длабочината на базенот ќе биде од 80 сантиметри до 1,30 метри. училишен затворен базен во Општина Чаир Училишниот базен на …

Почна изградбата на училишен затворен базен во Општина Чаир Read More »

Без вода дел од улицата „Ванчо Мицков“ и намален притисок во фабриката „Реплек“


Поради изведување водоводен приклучок ф-125 мм на ул. „Ванчо Мицков“ 4а, денеска прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од истата улица. Како што информираат од ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, водоснабдувањето во фабриката „Реплек“, пак, ќе биде со намален притисок од 09:30 часот до завршување со работните активности.

Без струја дел од корисниците во општините Бутел, Ѓорче Петров, Гази Баба и Кисела Вода


Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиено известување од ЕВН, соопшти дека поради технички зафати во електро дистрибутивната мрежа, денеска без струја ќе останат дел корисниците во општините Бутел, Ѓорче Петров, Гази Баба и Кисела Вода. Од 08:00 до 14:00 часот, без елекстрична енергија ќе останат корисниците од ул. „Славеј Планина“, …

Без струја дел од корисниците во општините Бутел, Ѓорче Петров, Гази Баба и Кисела Вода Read More »

Пејачката Лара Иванова во кампањата ,,Вдоми затоа што животот е поубав со куче“


Пејачката Лара Иванова се вклучи во во кампањата ,,Вдоми затоа што животот е поубав со куче“ на ЈП „Лајка“.  Во соопштението од „Лајка“ стои:  „Со помош на Лара Иванова и даваме видливост на Присила, на нејзината мила ѕвезда, љубопитност и за жал долгата потрага по дом. Присила е помалку од една година во нашето прифатилиште …

Пејачката Лара Иванова во кампањата ,,Вдоми затоа што животот е поубав со куче“ Read More »