Без вода неколку улици во Козле


 ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје известува дека денеска, од 13:00 часот, поради уличен дефект на улица „Козле“ бриј 171, прекинато водоснабдување имаат корисниците од следниве улици: дел од улица „Козле“, дел од улица „Јуриј Гагарин“ и улиците „Струшка“ „Кораб“ и „Мокра“. Водоснабдувањето ќе биде прекинато од 13:00 часот до завршување санација на дефектот. 

„Дрим зона“ од соништата за најпалавите, од денеска е отворена во „Дајмонд мол“


Ако сакате адреналин, игри, палавштини, но сето тоа во затворено, на топло и под надзор на будното око на операторите, треба да ја посетите „Дрим зоната“ во „Дајмонд мол“ наменета за најмладите која денеска и официјално беше отворена. На огромен простор распослана е детската „Дрим зона“ која нуди забава и активности за деца од 2 …

„Дрим зона“ од соништата за најпалавите, од денеска е отворена во „Дајмонд мол“ Read More »

Град Скопје ја почнува втората фаза од студијата за магистрални водоводни цевководи


 Град Скопје продолжува со втората фаза за реализација на стратешкиот проект од програмата „За модерно Скопје“ за испитување и студија за магистралните водоводни цевководи, соопшти денеска Град Скопје. Градоначалничката Данела Арсовска, како што стои во соопштението, ја промовирала изработката на стратешката Студија за дијагностика и утврдување на состојбата на двата постоечки челични водоводни цевководи, со …

Град Скопје ја почнува втората фаза од студијата за магистрални водоводни цевководи Read More »

Сопка по сопка за брзиот автобуски превоз во Скопје


  Брзиот автобуски превоз во Скопје се најде пред уште една сопка – Советот на Град Скопје, кој на последната седница не даде дозвола за негова имплементација. Против овој предлог, што две години по стапувањето на функцијата на градоначалничката Данела Арсовска стоеше на страна, гласаа советниците на ВМРО-ДПМНЕ и Левица, а од Зелен хуман град …

Сопка по сопка за брзиот автобуски превоз во Скопје Read More »

Во петок традиционално осветлување на Новогодишната елка во Скопје Сити Мол!


Влезете во светот на чудата во Скопје Сити Мол овој декември. Под слоганот Winter Wonders, вашиот креативен мол, Ви подготви програма која е чудесна за сите генерации. Овој петок во 18:30 часот единствена и уникатна можност ќе имаат посетителите на Скопје Сити Мол да видат како изгледаосветлување на светилките од џиновската Новогодишна елка на омилениот трговски центар. Шоуто ќе …

Во петок традиционално осветлување на Новогодишната елка во Скопје Сити Мол! Read More »

Пунктовите за потрошувачи на ЕСМ работат со редовно работно време


Пунктовите за потрошувачи на ЕСМ Снабдување со топлина денеска и утре работат со редовно работно време. – И покрај одржувањето на 30-от министерски состанок на ОБСЕ во градот Скопје, на 29 и 30 ноември 2023 година пунктовите за потрошувачи на ЕСМ Снабдување со топлина ќе работат со редовно работно време од 7:30 до 19:00 часот, …

Пунктовите за потрошувачи на ЕСМ работат со редовно работно време Read More »

Арсовска и Јакимовски зацапаа во калта на „Калош Дани“ – улица што ни Гугл мапс не може да ја најде


Додека граѓаните оечкуваат куп одговори од градоначалничката на Скопје Данела Арсовска, за тоа дали Скопје ќе биде украсено за Нова година и ќе има ли воопшто некаков дочек на плоштадот, таа денеска заедно со градоначалникот на Kарпош, Стевче Jакимовски се прошетаа по улицата „Калош Дани“ во Момин Поток, за да ја најават нејзината реконструкција.   …

Арсовска и Јакимовски зацапаа во калта на „Калош Дани“ – улица што ни Гугл мапс не може да ја најде Read More »

Скопје четврти на топ-10 листата главни градови во Европа за најдобри ергенски и момински забави


Скопје се најде во друштво со Лондон, Прага и Берлин, како еден од топ-10 листата европски главни градови коишто нудат најдобри ергенски и момински забави. Македонскиот главен град е четврти на топ-листата, веднаш зад Лондон (Велика Британија), Прага (Чешка) и Софија (Бугарија). Британската престолнина има и најдобро оценет ноќен живот, но Скопје има трипати поевтино …

Скопје четврти на топ-10 листата главни градови во Европа за најдобри ергенски и момински забави Read More »

Денес и утре бесплатен паркинг на дел од зоните на ЈП “Градски паркинг”


Поради одржување на Самитот на ОБСЕ на зонските паркиралишта во надлежност на ЈП „Градски паркинг“ денеска попладне нема да се врши наплата за паркирање, како и во текот на утрешниот ден. На јавните паркиралишта кај Тутунски комбинат, ЗОИЛ и кај болницата 8 Септември денеска и утре нема да се плаќа по 12 часот. Од ЈП …

Денес и утре бесплатен паркинг на дел од зоните на ЈП “Градски паркинг” Read More »

Наплатните пунктови на „Водовод“ во Сарај, Шуто Оризари и Лисиче, нема да работат денес и утре


ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје ги известува корисниците на услугите дека на денеска шалтерите за наплата во Дирекцијата на претпријатието ќе работат од 7.30 до 14 часот, а на 30 ноември 2023, четврток, од 9 до 14 часот. Наплатните пунктови во Сарај, Шуто Оризари и Лисиче, нема да работат. Со редовни работни активности и …

Наплатните пунктови на „Водовод“ во Сарај, Шуто Оризари и Лисиче, нема да работат денес и утре Read More »

Јавниот превоз во Скопје денеска и утре со изменет режим


Поради одржување на Министерскиот совет на ОБСЕ, јавниот превоз во Скопје денеска и утре ќе функционира со изменет режим од вообичаениот, а продажните места на ЈСП ќе имаат изменето работно време од редовното. Во петок (1 декември) јавниот превоз ќе продолжи да функционира вообичаено, а тоа се однесува и на билетарниците и центрите за персонализација …

Јавниот превоз во Скопје денеска и утре со изменет режим Read More »

Спасовски: МВР интензивно работи на пронаоѓање на исчезнатото девојче, апелирам да не се изнесуваат шпекулации


Министерството за внатрешни работи активно се вклучи во потрагата веднаш по добивањето на пријавата за изчезнувањето на девојчето од Скопје и на нејзино пронаоѓање интензивно работи посебен тим формиран од страна на СВР во Скопје, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во интервју за МИА во Брисел во врска со случајот со исезнувањето на …

Спасовски: МВР интензивно работи на пронаоѓање на исчезнатото девојче, апелирам да не се изнесуваат шпекулации Read More »

МВР ги објави улиците кои ќе бидат затворени утре и задутре


Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека почнувајќи од 29.11.2023 (среда) од 13 часот, па сѐ до завршување на Министерскиот совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) 2023 година на 30.11.2023 (четврток), кој ќе се одржува во СРЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, за сообраќај ќе бидат затворени булеварот „Илинден“ од крстосницата …

МВР ги објави улиците кои ќе бидат затворени утре и задутре Read More »

Авиосообраќајот за време на состанокот на ОБСЕ ќе се одвива вообичаено, не се очекуваат доцнења


Авиосообраќајот на Меѓународниот Аеродром Скопје на 29-ти ноември, 30-ти ноември и 1-ви декември, за време на одржувањето на 30. Министерски Совет на ОБСЕ во Скопје, ќе се одвива регуларно, информираат за МИА од ТАВ Македонија. И од Македонска навигација М-НАВ, националниот давател на услуги за воздухопловна навигација не очекуваат никакви доцнења на редовните авиолинии или …

Авиосообраќајот за време на состанокот на ОБСЕ ќе се одвива вообичаено, не се очекуваат доцнења Read More »

Поради Самитот на ОБСЕ, градските царински испостави ќе работат само со дежурни екипи


Согласно донесениот заклучок на седница на Владата на Република Северна Македонија, а по повод Триесеттиот министерски состанок на ОБСЕ, работното време на сите вработени во државната и јавната администрација на територија на град Скопје на 29.11.2023 година (среда) да заврши во 12 часот, а 30 ноември 2023 година (четврток) се определува за неработен ден за …

Поради Самитот на ОБСЕ, градските царински испостави ќе работат само со дежурни екипи Read More »

ЗОО Скопје се огласи по трагедијата откако угина последната жирафа Флопи


Во еден ден, во скопската зоолошка градина, се случија две трагедии. Имено, прво се прошири веста дека починал негувателот нажирафите Ристе Трајковски и тоа само на возраст од 44 година, а неколку часа подоцна, угина и последната од трите жирафи, Флопи. „Вчерашниот ден беше најтежок за сите вработени во Скопје ЗОО. Ненадејно, на 44 години …

ЗОО Скопје се огласи по трагедијата откако угина последната жирафа Флопи Read More »

Мерна станица за квалитет на воздухот ќе биде поставена во близина на „Цементарница“


Општина Кисела Вода ќе набави мерна станица за квалитет на воздухот која ќе биде поставена во непосредна близина на фабриката „Цементарница“. Како што известуваат од општината, денеска на страницата на Бирото за јавни набавки е распишан оглас за јавна набавка, со што наскоро граѓаните ќе имаат увид во квалитетот на амбиенталниот воздух.   – Ова …

Мерна станица за квалитет на воздухот ќе биде поставена во близина на „Цементарница“ Read More »

 „Винодонија“ на 8 и 9 декември во хотел „Мериот“


Седмото издание на престижниот вински салон „Винодонија“, и годинава во елегантната атмосфера на хотелот „Мериот“ на 8 и 9 декември (петок и сабота), ќе ги израдува сите вљубеници на оваа божја напивка а работното време во двата дена ќе биде од 15- 21.00 часот.  „Винодинија“ стана традиција иако многумина ја нарекуваат- рај за хедонисти, бидејќи …

 „Винодонија“ на 8 и 9 декември во хотел „Мериот“ Read More »

Екопатролата на „Комунална хигиена“ поучила 17 несовесни одлагачи на отпад – нема кој да ги казни


Во текот на ноември, екопатролата на ЈП „Комунална хигиена“-Скопје изготви вкупно 17 едукативно-информативни записници за лица и правни субјекти коишто се затекнати при неправилно одлагање градежен и кабаст отпад во скопските општини Центар, Гази Баба, Чаир, Бутел, Ѓорче Петров, Аеродром и Карпош. Од ЈП Комунална хигиена-Скопје информираат дека активностите се одвивале на булеварите „Илинденски одреди“, …

Екопатролата на „Комунална хигиена“ поучила 17 несовесни одлагачи на отпад – нема кој да ги казни Read More »

Брзиот автобуски превоз во Скопје е заложник на политиката


Скопје нема наскоро да добие брз автобуски транспорт, затоа што откако две години градоначалничката Данела Арсовска го држеше во фиока проектот, сега советниците не даваат дозвола за почеток на изведбата. На вчерашната седница на Советот на Град Скопје, советниците од ВМРО-ДПМНЕ, Левица и советникот од Зелен хуман град, Горјан Јовановски не гласаа за негово имплементирање. …

Брзиот автобуски превоз во Скопје е заложник на политиката Read More »