Од денес, паркиралиштата на ул. „Орце Николов“ во Дебар Маало стануваат резидентни паркиралишта


Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи“ на Општина Центар-Скопје воведе резидентно паркирање на ул. „Орце Николов“ во Дебар Маало за да им овозможи на жителите на оваа улица непречено да ги користат паркиралиштата пред нивните домови. Согласно Одлуката за усвојување на Правилникот за изменување и дополнување на Правилникот за користење на јавните паркиралишта од значење …

Од денес, паркиралиштата на ул. „Орце Николов“ во Дебар Маало стануваат резидентни паркиралишта Read More »

Дуќанџиите од ГТЦ утре на протест пред Влада


Утре на пладне пред зградата на македонската влада Здружението на сопственици на деловен простор во ГТЦ 1973 ќе одржи протест на кој ќе побараат итно решавање на бројните проблеми во Градскиот трговски центар во Скопје и примена на законската регулатива. Сопствениците на дуќаните во ГТЦ веќе подолго време алармираат на недомаќинското управување на АД ГТЦ, …

Дуќанџиите од ГТЦ утре на протест пред Влада Read More »

Град Скопје со зголемување од 2.800 денари ги усогласи линеарно платите на вработените со растот на минималната плата


Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска со репрезентативната Синдикална организација на Град Скопје, потпиша измени на Колективниот договор на ниво на работодавач Град Скопје со кои се врши линеарно зголемување за сите вработени во градската администрација од 2800 денари, освен за оние за кои веќе имаше зголемување по основ на зголемување на минимална плата.   …

Град Скопје со зголемување од 2.800 денари ги усогласи линеарно платите на вработените со растот на минималната плата Read More »

Саниран мостот на Маркова Река во населбата Драчево


Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека вчера заврши санацијата на мостот на Маркова Река во населбата Драчево од страна на институциите на Град Скопје, со главен носител на активностите ЈП „Улица и патишта“ во координација и со други институции. Конкретно, како што велат од таму, вчера после пладне, по околу 13.00 часот, целосно …

Саниран мостот на Маркова Река во населбата Драчево Read More »

Стадо овци и кози во паркот кај последна „5-ка“ во Аеродром


Паркот „Лисиче“ или попознат како паркче кај последна „5-ка“ е одлично уреден парк, каде жителите од околните населби одмараат, трчаат, играат, ги шетаат своите миленици, а слават и родендени. Дрвените куќички со клупи и маси овозможуваат убавите моменти на прослава да можат да се одвиваат тука, а граѓаните се снашле па со листови хартија запипшуваат …

Стадо овци и кози во паркот кај последна „5-ка“ во Аеродром Read More »

Поради посетата на финската премиерка посебен режим на сообраќај во Скопје


Поради официјална посета на премиерката на Република Финска, Сана Марин денеска и утре во Скопје ќе биде воведен посебен режим на сообраќај, информира Министерството за внатрешни работи. -Од тие причини Одделението за безбедност на патниот сообраќај ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото централно подрачје на Скопје, соопшти МВР и …

Поради посетата на финската премиерка посебен режим на сообраќај во Скопје Read More »

ЈСП: Автобусите од и кон Драчево викендов возат со изменет режим


Од ЈСП информираат дека од денеска сабота (18.06.2022 год) во вечерните часови до недела (19.06.2022 год) во вечерните часови, возилата од јавниот превоз од/кон Драчево ќе сообраќаат по изменет режим од вообичаениот. По изменет режим ќе возат линиите 31, 33, 41, 42, 51, 67 и 74. Во насока кон Драчево, возилата од булевар “Борис Трајковски” …

ЈСП: Автобусите од и кон Драчево викендов возат со изменет режим Read More »

Аеродром, Центар и Гази Баба делат субвенции за велосипеди и тротинети


Аеродром, Центар и Гази Баба се скопските општини кои ќе делат значителни суми за субвенционирање на средствата за алтернативен сообраќај.  Од општина Аеродром информираат дека наскоро ќе објават јавен повик за субвенционирање велосипеди и електрични тротинети, за што од буџетот се издвоени 1.680.000 денари. Советот на Општина Аеродром на последната седница ја донесе одлуката со која аеродромци …

Аеродром, Центар и Гази Баба делат субвенции за велосипеди и тротинети Read More »

Натпревар на танчари на платото на „Ист гејт“


Во пресрет на Европското првенство во танци 2022 во Скопје, вечер од 18 часот на платото на ТЦ „Ист гејт“ ќе се натпреваруваат повеќе од сто танчари од различни возрасти. – Програмата е замислена како дружење и размена на искуства на ритам машини, но и мал шоу натпревар помеѓу врвните танчари од цело Скопје. За …

Натпревар на танчари на платото на „Ист гејт“ Read More »

Викендов заради санирање на мостот на Маркова Река ќе има времен режим на сообраќај


Викендов заради реализација на проектот за целосно санирање на оштетувањето на мостот на Маркова Река во населбата Драчево, на овој потег ќе биде воведен времен режим на сообраќај, сооптија од Центарот за управување со кризи (ЦУК) повикувајќи се на информација од Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје. Оштетувањето на мостот ќе …

Викендов заради санирање на мостот на Маркова Река ќе има времен режим на сообраќај Read More »

Хуманитарен настан за најмладите – „Среќно лето, весел распуст“ зад „Капитол мол“


Во пресрет на долгоочекуваното лето и на самиот почеток од летниот распуст, Општина Аеродром и „Capitol Mall“ организираат хуманитарен настан, на кој најмладите ќе можат низ забава да го одбележат успешниот крај на учебната година. Настанот ќе се одржи во понеделник  (20.06.2022г.), со почеток во 18.45 часот, на плоштадот позади Трговскиот центар „Capitol Mall“, а …

Хуманитарен настан за најмладите – „Среќно лето, весел распуст“ зад „Капитол мол“ Read More »

Подготвителна седница на РКЕ за одземање на лиценците на БЕГ


Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги денеска има подготвителна седница на која се разгледува Предлог-одлуката за укинување на лиценците за производство, дистрибуција и снабдување со топлинска енергија на Балкан енерџи груп (БЕГ). -Се очекува следната недела да се закаже главна седница главна седница на која ќе бидат донесени конечни одлуки за одземање на лиценците …

Подготвителна седница на РКЕ за одземање на лиценците на БЕГ Read More »

Интензивно се коси и се уредува зеленилото на кејот на реката Вардар


Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ деновиве интензивно работат на одржување и уредување на јавните зелени површини низ градот, односно се врши косење на зеленилото низ сите скопски општини и на кејот на реката Вардар. Изминатиов период од двете страни на кејот на реката Вардар е искосено зеленилото од мостот Близнак кон Ново Лисиче во …

Интензивно се коси и се уредува зеленилото на кејот на реката Вардар Read More »

Посебен режим на сообраќај во Скопје утре и задутре


Поради  најавен настан во организација на политичка партија, кој треба да се одржи во сабота (18.06) во Скопје, од 17.00 часот на 17.06.2022 (петок) до завршување на настанот, ќе биде затворен сообраќајот од крстосницата на бул. „Гоце Делчев“ со бул. „Илинден“ до крстосница на бул. „Илинден“ со бул. „Св.Климент Охридски“, а на околните сообраќајници ќе …

Посебен режим на сообраќај во Скопје утре и задутре Read More »

Лични асистенти и во летниот распуст ќе посетуваат ученици со попреченост


Општина Центар за првпат и за време на летниот распуст обезбедува лични асистенти во домашни услови кои ќе им помагаат на учениците со попреченост во развојот. Воедно Општина Центар е првата општина во државата која им дава поддршка од овој тип на учениците со пречки во развојот кои ги посетуваат основните училишта во Центар.  „Од …

Лични асистенти и во летниот распуст ќе посетуваат ученици со попреченост Read More »

Без струја утре делови од Карпош, Аеродром и Центар


Поради технички зафати во електро дистрибутивната мрежа утре без електрична енергија ќе останат делови од општините Карпош, Аеродром и Центар. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, од 09:00 до 14:00 часот без струја ќе бидат Детската градинка „Орце Николов”, ул. „Бранислав Нушиќ” бб во Општина Карпош.   Од …

Без струја утре делови од Карпош, Аеродром и Центар Read More »

ЕСМ „златна резерва“ за да ги грее скопјани со парно


Откако Владата ќе добие официјално писмо од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги дека се одземени лиценците на Балкан енерџи груп (БЕГ) за производство, дистрибуција и снабдување со топлинска енергија во Град Скопје ќе објави јавен оглас на кој доколку не се јави заинтересиран понудувач ќе одлучиме тоа да го прави ЕСМ како што …

ЕСМ „златна резерва“ за да ги грее скопјани со парно Read More »

Со една година задоцнување ќе почне изградбата на градинка во населбата Пролет


Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, во денешното гостување на утринската емисија на ТВ Сител, ги презентираше тековните општински активности, но и плановите за работа во претстојниот период. Герасимовски, покрај останатите проекти, ја спомена и новата градинка која ќе се гради во населбата Пролет, која воедно ќе биде и прва детска градинка во ова населено …

Со една година задоцнување ќе почне изградбата на градинка во населбата Пролет Read More »

Базенот во Аеродром ја стартува сезоната за капење


Базен Аеродром од денеска ја отвара новата сезона. Скопјани ќе имаат место плус каде ќе може да избегаат од летните горешнини , со оглед дека ниту оваа сезона тропските температури нема да го одминат скопскиот асфалт.  Цената на билетот за целодневно капење чини 300 денари, додека за полудневно капење 200 денари. 

Протестот на возачите на ЈСП се откажува, добија покачување од 2.800 денари


Возачите од ЈСП „Скопје“ го откажаа протестот кој го најавија минатата недела поради ниските плати и тешките услови за работа. Како што велат од трите синдикати и кабинетот на в. д. директорот Александар Стојковски, постигнат е договор за зголемување на платите за 2.800 денари од јунската плата која се исплаќа во јули.   „Од наредната …

Протестот на возачите на ЈСП се откажува, добија покачување од 2.800 денари Read More »