Поројниот дожд урна потпорен ѕид и поплави подруми во тетовско


Урнат потпорен ѕид врз покрив од куќа, повеќе поплавени подруми од куќи и згради како и повеќе излевања на речни текови што го отежнаа и некаде го прекинаа нормалното одвивање на сообраќајот се последиците од поројнот дожд што вчера го зафати тетовско-гостиварскиот регион, информираше Марјан Јосифовски, портпаролот на СВР Тетово. Според неговите податоци, околу 20 …

Поројниот дожд урна потпорен ѕид и поплави подруми во тетовско Read More »

Реакција од ГАК за случајот во кој таткото тврди дека е исчезнато бебето


Клиниката за гинекологија и акуштерство (ГАК) реагира на изнесените изјави од страна на Јован Волчев, татко на новороденче, кој рече дека неговото бебе исчезнало. Од клиниката тврдат дека таткото не бил одбиен да го види своето дете туку му било кажано да дојде во време одредено за посета односно во 16 часот. Тие соопштуваат дека …

Реакција од ГАК за случајот во кој таткото тврди дека е исчезнато бебето Read More »

Свлечиште на патот Кичево-Битола, сообраќајот по една коловозна лента


На патниот правец Кичево – Битола кај село Белица, поради свлечиште сообраќајот се одвива по една коловозна лента, а екипите на ЈП Македонијапат со механизација работат на расчистување и нормализација на сообраќајот. АМСМ информира дека по една коловозна лента се одвива и сообраќајот на патниот правец Кичево-Охрид, помеѓу селата Подвис и Попоец поради вода на …

Свлечиште на патот Кичево-Битола, сообраќајот по една коловозна лента Read More »

Сто четириест и шест години од раѓањето на Гоце Делчев


Во Македонија денеска се одбележуваат 146 години од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев, визионерот, кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите. По тој повод делегација на Владата на Република Македонија во состав Радмила Шекеринска министер за одбрана, заемник министерот за култура Владимир Лазовски и заменик министерот …

Сто четириест и шест години од раѓањето на Гоце Делчев Read More »

Ќе се испитува обвинувањето за исчезнато бебе


Во врска со настанот на Клиниката за гинекологија, за наводно исчезнато бебе, за кој објавија дел од медиумите, Министерството за здравство со допис информира дека е разговарано со директорката на Клиниката. – По спроведување на законските процедури и утврдување на околностите, дополнително ќе ја информираме јавноста, наведуваат од Министерството за здравство. Дел од медиумите објавија …

Ќе се испитува обвинувањето за исчезнато бебе Read More »

Нимиц: Протечените детаљи не се сто отсто точни


Во интервјуто за „360 Степени“, посредникот во спорот за името, Метју Нимиц, зборуваше за неговиот сет-идеи кој, повеќе или помалку, „протече“ во јавноста и нудењето непреведени сложени имиња со географска одредница. – Не сакам за ова да зборувам, свесен сум дека некои работи „протекоа“, но не се, не целиот документ, можеби и тоа се случило, …

Нимиц: Протечените детаљи не се сто отсто точни Read More »

Нови контејнери за селекција на стакло поставени во повеќе градови


Нови контејнери за селекција на стаклен отпад, т.н. зелени контејнери се поставени во Скопје, Прилеп, Охрид, Струга, Струмица, Штип и во Велес, соопшти компанијата „Пакомак“, која ги повикува жителите да се приклучат на еко-мисијата и да ги користат што е можно почесто. „Во повеќе акции за спроведување стаклен отпад од домовите, реализирани во Охрид, Прилеп и во Скопје …

Нови контејнери за селекција на стакло поставени во повеќе градови Read More »

Метео: Сообраќај по влажни коловози, на Попова Шапка врнежи од снег


Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози. Во јужните делови од државата коловозите се претежно суви, соопштија од ЈП „Македонија пат“. На Попова Шапка се бележат врнежи од снег кој наместа се задржува на коловозот, но во моментов снегот не го попречува одвивањето на сообраќајот. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури …

Метео: Сообраќај по влажни коловози, на Попова Шапка врнежи од снег Read More »

Половина од Македонците би го дале името за НАТО и ЕУ


Половина од етничките Македонци даваат поддршка за менување на името со цел влез на Македонија во ЕУ и НАТО, покажува анкетата на Институт за демократија „Социетас цивилис“. При тоа 30 отсто од испитаниците од македонска националност одговориле дека целосно го поддржуваат тоа, а 20 отсто дека делумно. 42 отсто одговориле дека воопшто не поддржуваат промена …

Половина од Македонците би го дале името за НАТО и ЕУ Read More »

Коѕијас: Нимиц не е надлежен да зборува за политиката на Атина


Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, го искритикува посредникот во преговорите за името, Метју Нимиц, дека за време на посетата на Скопје зборувал за политиката на Атина, а тоа не било во негова надлежност. „Имав долг разговор со специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, кој се врати од Скопје. Јасно и …

Коѕијас: Нимиц не е надлежен да зборува за политиката на Атина Read More »

Протестот во Атина за името Македонија или против владата?


Атина – Кој стои за утрешниот протест? Како течат подготовките? Каква порака ќе упатат Грците до владата? Ќе добие ли собирот карактеристики на антивладин протест? – се само дел од прашањата што ги поставува и ги анализира МИА во пресрет на демонстрациите во Атина закажани за утре напладне. Под силни безбедносни мерки, со затворени улици …

Протестот во Атина за името Македонија или против владата? Read More »

Партијата на Бачев бара Македонија да не влегува во НАТО


Единствена Македонија во Собранието поднесе Иницијатива за донесување на Одлука за повлекување на Одлуката за членство на Македонија во НАТО што ја донесе Собранието на 23 декември 1993 година. Меѓутоа, според реакцијата на оваа партија, Талат Џафери со допис ги вратил материјалите со образложение дека политички партии не можат да поднесуваат иницијативи. Според оваа партија, …

Партијата на Бачев бара Македонија да не влегува во НАТО Read More »

Амбасадорот на САД во Атина: Постои јасна можност да се реши прашањето за името


Постои јасна можност и тоа е пораката од Нимиц и од Скопје и од Атина, вели американскиот амбасадор Џефри Пајат за грчката телевизија Антена. Запрашан дали предвидува затворање на прашањето за името пред НАТО Самитот, Пајат за Антена одговорил дека нема да даде никакво предвидување, но САД ги поддржуваат напорите на Нимиц. – Важната точка …

Амбасадорот на САД во Атина: Постои јасна можност да се реши прашањето за името Read More »

„Фич“ го подобри кредитниот рејтинг на Македонија


Меѓународната агенција за оценка на кредитниот рејтинг „Фич“, го подобри кредитниот рејтинг на Македонија, ББ од негативен во позитивен. На подобрувањето на рејтингот влијаела политичката стабилизација, подобрувањето на меѓународните односи, напредокот на реформите во „план 3-6-9“, резултатот од локалните избори, како и активноста на Специјалното јавно обвинителство околу прислушуваните разговори.Од агенцијата наведуваат дека, дипломатските сигнали …

„Фич“ го подобри кредитниот рејтинг на Македонија Read More »

Владата го повтори огласот за директори


Владата го поништи објавениот итен оглас за директори и заменици и сега објави нов оглас со подолг рок.Првиот оглас беше со рок за пријавување од три дена, додека новиот оглас има рок за пријавување од 15 дена. -Рокот за пријавување на кандидатите изнесува 15 дена од објавувањето на огласот во дневните весници , а рокот …

Владата го повтори огласот за директори Read More »

Османи: Јункер доаѓа во Македонија во февруари


Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер доаѓа во Македонија кон крајот на февруари, потврди вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во вечерашното гостување на дебатната емисија „Топ тема“ на телевизија Телма. Османи верува дека тоа ќе биде посета за поттик на реформите бидејќи е уверен оти Македонија ќе биде дел од стратешкиот документ на …

Османи: Јункер доаѓа во Македонија во февруари Read More »

Средба на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски со унгарскиот премиер Орбан


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, придружуван од потпретседателот Александар Николоски, денеска оствари средба со Премиерот на Република Унгарија и лидер на владејачката партија ФИДЕЗ, г-дин Виктор Орбан, кој беше придружуван од министерот Антал Роган. На средбата,  како соопштила  досегашната соработка помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ФИДЕЗ беше оценета како одлична и од двете страни се потенцираше дека …

Средба на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски со унгарскиот премиер Орбан Read More »

Шекеринска – Харадинај: Одлична соработката меѓу Македонија и Косово


Македонија и Косово се две пријателски земји, чии односи се базираат на меѓусебно почитување, доверба и отвореност за соработка, заклучија на денешната средба министерката за одбрана Радмила Шекеринска и косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Шекеринска, која престојува во еднодневна официјална посета на Косово, на средбата истакнала дека Македонија цврсто верува оти добрососедските односи се вистинскиот пат …

Шекеринска – Харадинај: Одлична соработката меѓу Македонија и Косово Read More »

Уште еден земјотрес почувствуван во Скопје


Откако утрово скопјани ги разбуди земјотрес со магнитуда од 2,6 степени по Рихтеровата скала во 08. 03 часот, уште еден земјотрес беше почувствуван во 15,24 часот. Јачината на вториот земјотрес беше со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала.

Анкета: Граѓаните поддржуваат решавање на името заради влез во ЕУ и НАТО


Решение на проблемот со името со цел побрз влез на Македонија во ЕУ и НАТО подржуваат 61 процент од македонските граѓани (43 целосно, а 18 отсто донекаде), покажуваат резултатите од телефонска анкета на 1.000 испитаници спроведена од 19 до 26 јануари од М-Проспект за Институтот за Демократија Социетас Цивилис Скопје. Поддршка за промена на името …

Анкета: Граѓаните поддржуваат решавање на името заради влез во ЕУ и НАТО Read More »