Рочиштето за Грујевски и Бошковски во Атина одложено поради болест на адвокатот


За следниот петок, 9 март, одложено е рочиштето во Врховниот суд по поднесената жалба за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски. Еден од двајцата адвокати од грчкиот тим што ги брани двајцата поранешни разузнавачи, беше отсутен поради болест, па затоа неговиот колега побара одложување. За разлика од минатиот пат, на првото рочиште во Врховниот …

Рочиштето за Грујевски и Бошковски во Атина одложено поради болест на адвокатот Read More »

We will be stuck like Macedonia…


Erol Rizaov We will be stuck on the European path like Macedonia, Turkey and some other countries if we do not make a compromise with Kosovo. This statement by Serbian President Aleksandar Vucic, given after his meeting with Chancellor Angela Merkel, would have exploded as an atomic bomb not only in Serbia, but across the …

We will be stuck like Macedonia… Read More »

Повеќе од 4.000 лица заболеа од грип за една недела


Вкупно се 4.258 лица заболеа од грип за една недела, во периодот од 19 февруари до 25 февруари, објави Институтот за јавно здравје. Тоа е зголемување за 14 отсто во споредба со минатата недела кога беа регистрирани 3.728 заболени лица. Во споредба со истиот период лани, годинава бројот на заболени во оваа, осма недела од …

Повеќе од 4.000 лица заболеа од грип за една недела Read More »

СДСМ (на)влегува во правосудната фела


Владејачките СДСМ и ДУИ вчера успеаја да протуркаа во втор обид три нови кадровски решенија во клучни правосудски институции , кои до скоро беа остро критикувани за пристрасност во однос на поранешната владејачка гарнитура, предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Двајца скопски адвокати се предложени за нови членови на Советот на јавни обвинители – институција која ги именува …

СДСМ (на)влегува во правосудната фела Read More »

Врховниот суд во Атина ќе одлучува за жалбата на Грујевски и Бошковски


Поранешниот началник во УБК Горан Грујевски и неговиот колега Никола Бошковски, денеска дојдоа на рочиште во Врховниот суд во Атина, каде ќе се одлучува по нивната жалба за одлуката за екстрадиција на судот во Солун. Минатото рочиште што беше одржано на 16 февруари, беше одложено поради краткиот период што го имале адвокатите за разгледување на предметот …

Врховниот суд во Атина ќе одлучува за жалбата на Грујевски и Бошковски Read More »

И Глигор Ташковиќ во „новите лица“ на Владата


Глигор Ташковиќ, кој во август 2008 година од потпретседателското место во корпорацијата АМБО дојде во вицепремиерската фотелја во Владата на Никола Груевски за да привлекува странски инвестиции, од пред два месеца е дел од Комитетот за одобрување инвестиции. Станува збор за совет што го избира и именува Владата на Република Македонија од редот на експерти …

И Глигор Ташковиќ во „новите лица“ на Владата Read More »

Талат не го контролира ни бифето во Собранието


Поплаките на спикерот на Собранието, Талат Џафери, дека парламентот не си го контролира обезбедувањето наидуваат на разбирање кај аналитичарите во земјата. Според нив, Џафери со право бара наредбите за внатрешната безбедност да се доделат на внатрешните служби на парламентот. Лидерот на Демократскиот сојуз и поранешен министер за внатрешни работи, Павле Трајанов, смета дека иако во …

Талат не го контролира ни бифето во Собранието Read More »

Банките за девет месеци заработиле 75 милиони евра


Македонските банки заработиле неверојатни 75 милиони евра за девет месеци од минатата година, сума што ретко која од најјаките компании во земјава може да си ја „дозволи“ за неколку години. Податоците на Народната банка за финансиските резултати на домашните банки за третиот квартал во минатата година покажуваат дека добивката е помала за 6 милиони евра …

Банките за девет месеци заработиле 75 милиони евра Read More »

Жан Митрев клиника одбележа 18 години


Приватната клиника на Жан Митрев прослави 18 години од своето постоење како прва приватна кардиохирургија во Македонија. Болницата која во 2000-та година започна со 10-тина вработени денес има над 300. На први март 2016 година се отвори новата болница. За првпат во Македонија почна нов концепт во медицината-персонализирана медицина базирана на генетската предодреденост на секоја …

Жан Митрев клиника одбележа 18 години Read More »

Мицкоски: Актуелната влада е најлоша од осамостојувањето до сега


Главен мотив ми е да водам отворена и обединувачка политика, а додека сум претседател ВМРО-ДПМНЕ нема да реагирам емотивно, туку мудро, трпеливо и математички прецизно, порача вечерва лидерот на најголемата опозициска партија Христијан Мицкоски. – Имаме проектирана цел да ја составиме идната влада, а патот тоа да го постигнеме ќе го моделираме. Единствена цел ни …

Мицкоски: Актуелната влада е најлоша од осамостојувањето до сега Read More »

Заев го информираше Гаши за суштинската фаза во текот на преговорите


Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев одржа работен состанок со претседателот на движењето Беса, Африм Гаши. Од владината служба за информирање соопштија дека на средбата било разговарано за актуелните реформски процеси со посебен осврт на евроатлантските интеграции, како и за економските текови во Република Македонија. Премиерот Заев го информирал претседателот на движењето Беса …

Заев го информираше Гаши за суштинската фаза во текот на преговорите Read More »

Во последниот квартал од 2017 година 178,1 милион евра странски директни инвестиции


Во последните три месеци од 2017 година во Македонија влегле 178,1 милиони евра странски директни инвестиции за разлика од вториот и третиот квартал кога се бележеше пад од 60,5 милиони евра, покажуваат податоците на Народната банка на Република Македонија (НБРМ). Аналитичарите и странските финансиски институции претходното намалување на странските директни инвестиции го оценија како последица …

Во последниот квартал од 2017 година 178,1 милион евра странски директни инвестиции Read More »

Заев: Македонија има шанси за безусловна препорака во април и датум за преговори во јуни


Македонија има шанси, нашите очекувања се, во април месец да добиеме безусловна препорака, а во јуни месец да добиеме датум за отпочнување на преговорите, изјави денеска во Софија, претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев. Тој учествуваше на работната средба меѓу лидерите на земјите-членки на Западен Балкан со претседателот на Европската комисија, Жан Клод …

Заев: Македонија има шанси за безусловна препорака во април и датум за преговори во јуни Read More »

Заев на состанок со Јункер, Борисов, Хан, Могерини и лидери од Западен Балкан


Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, учествуваше на работниот состанок на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер и премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, како премиер на земја претседавач со ЕУ, со шефовите на држави и влади од Западен Балкан, што се одржа во Софија. На состанокот, како што соопшти владината прес-служба, …

Заев на состанок со Јункер, Борисов, Хан, Могерини и лидери од Западен Балкан Read More »

Европратениците поддржаа санкции против Полска


Европските парламентарци денеска ја одобрија одлуката за воведување казнени мерки, без преседан, против Полска поради нејзините активности со кои се поткопува владеењето на правото. Европската комисија ја обвини владејачката десничарска партија во Полска „Право и правда“ дека не го почитува владеењето на правото со реформите во правосудството и јавните служби што се воведени откако дојде …

Европратениците поддржаа санкции против Полска Read More »

СДСМ бара неотповикливи оставки од членовите на Антикорупциска


Скандалозно и недозволиво е членовите на Државната комисија за спречување на корупција, институцијата која е задолжена да се бори против различни видови корупција, да се однесуваат неодговорно и расипнички во трошењето на парите на граѓаните, бидејќи следењето на неодговорно и коруптивно трошење на буџетските пари е суштината на нивната работа. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија го …

СДСМ бара неотповикливи оставки од членовите на Антикорупциска Read More »

Заев: Проблемот може да биде решен за доброто на Грција, Македонија и на ЕУ


Македонскиот премиер Зоран Заев денеска во Софија изјави дека очекува спорот за името со Грција наскоро да биде решен и оти тоа би било добро и за Скопје и за Атина и за ЕУ. Заев смета дека сега се најголеми шансите овој долгогодишен проблем конечно да биде затворен, што и би го отворило патот на …

Заев: Проблемот може да биде решен за доброто на Грција, Македонија и на ЕУ Read More »

Повеќе патници во патниот и авиосообраќајот, помалку во железничкиот


Во последниот квартал од 2017 година бројот на превезени патници бележи зголемување во патниот патнички сообраќај и воздухопловниот, а намалување во градско-приградскиот и железничкиот превоз. Податоците на Државниот завод за статистика, покажуваат дека во патниот патнички превоз бројот на превезените патници во однос на тој квартал 2016 година е зголемен за 3,3 отсто, во градско-приградскиот …

Повеќе патници во патниот и авиосообраќајот, помалку во железничкиот Read More »

Владата преку еквити фондови ќе ги поддржува малите, микро и средни претпријатија


Преку три јавни повика со вкупно 645 милиони денари Владата ќе го поддржува иновативниот и претприемачки дух кај микро, малите и средни претпријатија.  Дополнително, првпат државата по примерот на Израел, ќе ги поддржи малите и средни претпријатија со што ќе стане нивни партнер и ќе учествува во нивната сопственост до 25 проценти. За оваа намена …

Владата преку еквити фондови ќе ги поддржува малите, микро и средни претпријатија Read More »