Бутарис: Прашањето за името излезе од колосек поради глупостите на политичарите


Глупостите на политичарите, според солунскиот градоначалник Јанис Бутарис се „виновни“ што, како што вели „прашањето за името излегло од колосек“. Тој во интервју за радиото на грчката новинска агенција АПЕ-МПЕ, изјавува дека е Македонец, а ја коментира и приватната посета на Солун на македонскиот премиер. – Поголем Македонец од мене не постои поради потеклото. Моето …

Бутарис: Прашањето за името излезе од колосек поради глупостите на политичарите Read More »

Продолжува политичкото преструктуирање, ДПА ги „мерка“ македонското ФБИ и МВР


Аналитичарите скептични: За реформи се потребни храбри чекори, не исполнување партиски ќеифови По преселбата на „Алијансата“ во опозиција, владини извори тврдат за „Независен весник“ дека веќе започнале првите контакти за приклучување на ДПА во Владата. Истите извори потврдуваат дека премиерот Зоран Заев на Мендух Тачи ќе ми ги понуди истите владини позиции што претходно ѝ …

Продолжува политичкото преструктуирање, ДПА ги „мерка“ македонското ФБИ и МВР Read More »

Me, God and no one else


Erol Rizaov We published thousands of different lists of wishes and hopes that the new 2018 has brought. The expectations are higher than the mountains Shar Planina, Korab and Belasica combined. This year, the children’s letters to Santa Claus were more realistic and plausible than the predictions of the numerous local”Nostradamuses” of the major historical …

Me, God and no one else Read More »

Завод за статистика: Лани се отселиле 440 Македонци


Од Република Македонија во 2016 година се отселиле само 440 граѓани, покажуваат официјалните податоци од Државниот завод за статистика. Споредено со годините претходно трендот бележи намалување. Во 2015 година од Македонија се отселиле 767 лица, во 2014 година 740, во 2014 година 945 лица, а во 2012 година земјата ја напуштиле 1.330 лица. Според последните …

Завод за статистика: Лани се отселиле 440 Македонци Read More »

Мицкоски во сендвич меѓу Груевски и реформите


Прекин на секојдневните протести и блокирање раскрсници во Скопје по серијата апсења за насилствата во Собранието, разговор со Зоран Заев и подадена рака за дијалог со внатрепартиските и надворешните политички противници ги обележаа првите десет дена од претседателствувањето на Христијан Мицкоски со ВМРО-ДПМНЕ. Аналитичарите сметаат дека сѐ уште е рано да се носат заклучоци околу …

Мицкоски во сендвич меѓу Груевски и реформите Read More »

Од вечер дожд и снег


Кон крајот на денов и утре во утринските часови ќе има локални врнежи претежно од снег, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови, каде се очекува да се формира нова снежна покривка, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Потоа во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, од петок по котлините и по …

Од вечер дожд и снег Read More »

Bread and Circus


Aneta Dimovska I write this column after finishing a family gathering at my close, dear friends with many guests, a company of people were everyone is related in one way or another… These are people I don’t see every day, but when we do see each other – we continue where we left off. In …

Bread and Circus Read More »

Како празниците влијаат на вашето здравје


Многумина ќе се сложат – божиќните празници се едни од најубавите празници во годината. Но постојат и луѓе што празничните денови ги доживуваат како стресни и исклучително напорни. Тоа и не е чудно бидејќи помалку се заборава на вистинската смисла и на магијата на Божиќ. Потрошувачката треска и брзањето околу подготовките за празникот се причини …

Како празниците влијаат на вашето здравје Read More »

Коѕиас не ги открива грчките црвени линии, но грчката влада е подготвена за решение


Во интервјуто за грчкото радио Real fm, министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕиас објаснува дека сѐ уште не се започнати суштински преговори на претставниците на двете земји со медијаторот Нимиц, а избегна да ги открие грчките црвени линии, бидејќи смета дека тие не треба да се соопштуваат јавно, додека за евентуалното решение изразува …

Коѕиас не ги открива грчките црвени линии, но грчката влада е подготвена за решение Read More »

Заев: Годинава очекувам покана за НАТО, решение за името и преговори со ЕУ


Премиерот Зоран Заев е оптимист дека во првата половина од годинава може да се реши проблемот со името и дека Македонија ќе добие датум за почеток на преговорите и покана за членство во НАТО што позитивно ќе влијае и на економијата. – Јас сум само обичен граѓанин кој има одредени резерви по сите прашања, а …

Заев: Годинава очекувам покана за НАТО, решение за името и преговори со ЕУ Read More »

Земјотресот во Кукуш оштети објекти во Дојран


Земјотресот со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала со епицентар на 25 километри од северозападно од грчкиот град Кукуш, кој изутрината во 5:24 часот беше почувствуван и во југоисточниот дел на Македонија, предизвика мали оштетувања на дел од објекти во Стар и Нов Дојран. Жители изјавија дека забележани се мали изронувања на малтерот од …

Земјотресот во Кукуш оштети објекти во Дојран Read More »

Заев: Време е за работа, а не за избори


Премиерот Зоран Заев ветува дека 2018-та ќе биде добра година, порачувајќи дека не е време за избори, туку за работа. На првиот работен ден годинава по состанокот со министерот за финансии Драган Тевдовски, премиерот порача дека 2018. ќе биде година на економски прогрес и инвестициi, со очекување за отворање многу работни места и зголемување на …

Заев: Време е за работа, а не за избори Read More »

СДСМ: Извршителите нема да блокираат сметки на приматели на социјална помош


Владата предводена од СДСМ неодамна реализира уште едно ветување дадено пред граѓаните, кое се однесува на ранливите категории граѓани и кое обезбедува заштита на лицата кои се во социјален ризик, велат од СДСМ во денешното соопштение. „Неодамнешното потпишување на Меморандумот помеѓу Министерството за труд и социјална политика и Комората на извршители на Република Македонија, со …

СДСМ: Извршителите нема да блокираат сметки на приматели на социјална помош Read More »

(ВИДЕО) Карамбол кај „Александар палас“ поради голомразица


Голомразица утрово предизвика застој на сообраќајот на мостот преку реката Вардар кај хотелот „Александар палас“. На видеото се гледа дека неколку возила се судриле при што некои дури излетале од патот во близина на хотелот „Александар палас“. Иако утрово температурата во Скопје изнесуваше само неколку степени под нулата, тоа беше доволно на некои места во …

(ВИДЕО) Карамбол кај „Александар палас“ поради голомразица Read More »

Портпаролот на грчката влада верува дека во 2018 година ќе се затвори прашањето за името


Димитрис Ѕанакопулос, портпаролот на грчката влада, во интервју за државната телевизија ЕРТ изрази надеж дека 2018 година би можела да биде година кога би се затворило прашањето за името. Тој рече дека годинава постои прозорец за можност за решение и ја повика опозициската Нова демократија да се сети на внатрепартиските несогласувања во 1992, токму поради …

Портпаролот на грчката влада верува дека во 2018 година ќе се затвори прашањето за името Read More »

(ФОТО) Министерот Тевдовски одбележа 40 дена од раѓањето на ќеркичката Сара


Министерот за финансии Драган Тевдовски заедно со неговата сопруга Анита и трите ќеркички ја започнаа новата година со одбележување на 40 дена од раѓањето на најмалата Сара. Тој на својот Фејсбук профил објави фотографија на која е со неговото семејство пред црквата Пресвета Богородица во Скопје. Тевдовски ги честиташе новогодишните празници и на граѓаните им …

(ФОТО) Министерот Тевдовски одбележа 40 дена од раѓањето на ќеркичката Сара Read More »

(ФОТО) На Водно уништени повеќе клупи и информативни табли


Од ЈП „Паркови и зеленило“ велат дека изминатиов период чуварските служби на реонот во парк-шумата „Водно“ забележале дека се уништени повеќе парковски елементи, како клупи летниковци, информативни табли и корпи за отпадоци. – Изминатиов период чуварските служби на ЈП „Паркови и зеленило“ на реонот во парк-шумата „Водно“ увидоа уништување на повеќе парковски елементи. Се почесто …

(ФОТО) На Водно уништени повеќе клупи и информативни табли Read More »

(ФОТО) Новогодишната атмосфера на семејството Заеви во Солун


Македонскиот премиер Зоран Заев заедно со неговата сопруга Зорица, неговиот брат Вице и снаата Славица, ја дочекаа новата година во хотелот „Македонија палас“ во Солун. Фотографија од новогодишната атмосфера објави Славица Заева на својот Фејсбук профил. Премиерот Заев неколку дена во празнична атмосфера престојуваше во Солун, а беше и на приватна вечера во градоначалникот на …

(ФОТО) Новогодишната атмосфера на семејството Заеви во Солун Read More »

Скопје е екстремно загадено, Лисиче се загуши


Воздухот во Скопје и во двата дена од новата година е загаден. Највисоките вредности на ПМ10 честичките се измерени во Лисиче – 629 микрограми на метар кубен. Новата година почнала со вредности од 152 во Центар, 221 кај Ректорат, 241 во Гази Баба, 245 во Карпош до 473 микрограми на метар кубен во Лисиче. Во …

Скопје е екстремно загадено, Лисиче се загуши Read More »

Серија земјотреси ги тресеа Дојран и Гевгелија


Доцна синоќа, по 23 часот, се регистрирани серија земјотреси кои потекнуваат од дојранското епицентрално подрачје. Најсилниот, со интензитет од 6-7 степени според Европската макросеизмичка скала, бил утрово во 5 часот и 24 минути. Како што информира Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, овој земјотрес на 145 километри југоисточно од Скопје, со магнитуда од 4,8 …

Серија земјотреси ги тресеа Дојран и Гевгелија Read More »