Британскиот Дом на лордови бара прием на Македoнија во НАТО и без решение за името


Британскиот Дом на лордови бара од Владата во Лондон да се заложи Македонија да стане членка на НАТО без оглед на тоа дали ќе биде решено прашањето за името. Во извештајот „Велика Британија и иднината на Западен Балкан“ на Домот на лордовите усвоен во декември лани, а објавен на 10 јануари годинава, се наведува дека …

Британскиот Дом на лордови бара прием на Македoнија во НАТО и без решение за името Read More »

Стратегија на ЕУ: Резултати, па членство


Стратегијата на ЕК за Западен Балкан презентирана вчера во Стразбур ги потврди европерспективите на сите шест земји од регионот. Можност во 2025-та некои од нив да станат членки на ЕУ, постои, но услов за тоа е лидерите во регионот да преземат итни дејствија во контекст на спроведување одржливи реформи и да бидат решени билатералните спорови. …

Стратегија на ЕУ: Резултати, па членство Read More »

Испрани девизи за домашните партии


Македонските партии во најголем број се определуваат за влез на нашата држава во НАТО и во ЕУ како стратешка цел, иако прашање е дали сите од нив вистински работат кон остварување на тие цели. Исклучок се помалите десничарски партии, предводени од Националното демократски движење на Македонија на Јанко Бачев, кое неодамна го промени името во …

Испрани девизи за домашните партии Read More »

God bless you, Mr. Carl Bildt


Erol Rizaov I think it will require some heavy lifting by heavy EU states and institutions to get a Macedonia name compromise. But without one the EU Balkan strategy risks collapse.” This is what Carl Bildt, an established European politician, vice-president of the European Council for foreign policy and former minister of foreign affairs in …

God bless you, Mr. Carl Bildt Read More »

Николоски: Со преименувањето на аеродромот и автопатот не добиваме ништо


Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски реагираше на преименувањето на аеродромот и автопатот и вели дека тоа се еднострани отстапки на Македонија за кои не добива ништо за возврат. -Во однос на преименувањето на аеродромот и автопатот би сакал да потенцирам дека при најавата на оваа постапка од страна на Премиерот Зоран Заев јавно запрашавме дали …

Николоски: Со преименувањето на аеродромот и автопатот не добиваме ништо Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Заев е подготвен и за отстапки за промена на Уставот, јазикот и националноста?


ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев. „Премиерот Зоран Заев кажа дека тој е подготвен за име со географска одредница, но за да употреби прво лице множина, треба да ја информира јавноста кое е тоа име, дали ќе има англиска транскрипција и дали истото е само за меѓународна употреба? Дали освен …

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Заев е подготвен и за отстапки за промена на Уставот, јазикот и националноста? Read More »

Иако Билал Касами доби на суд, битката за Беса продолжува


Основниот суд Скопје 2 одлучи – Билал Касами останува претседател на движењето Беса и го одби барањето на дел од членството, кое побара по административен пат тој да биде сменет на челната позиција на партијата и на негово место да биде поставен Неџбедин Каремани. Претставникот на движењето Беса, кое го поддржува Касами за прв човек …

Иако Билал Касами доби на суд, битката за Беса продолжува Read More »

Љупчо Јаневски, именуван за в.д директор на Агенцијата за туризам


Владата на денешната седница го именува Љупчо Јаневски за в.д. директор на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот. Владата на претходната седница го расреши Александар Донев  од позицијата директор на Агенцијата за туризам, откако тој беше критикуван од јавноста  дека во ноември минатата година патувал до Аргентина со лет од бизнис класа, кој чини 220 000 …

Љупчо Јаневски, именуван за в.д директор на Агенцијата за туризам Read More »

Како една гротескна фотомонтажа предизвика недоразбирања кај македонските медиуми


Страшните грчки летоци, кои на прв поглед содржат говор на омраза, дискриминација и потпалуваат тензии, испаднаа мајтап, кој користи намерно изнасилени слогани и цртежи за да привлече внимание и испрати порака. Проблем настана кога медиумите во земјава не проверија за точно станува збор, а од друга страна, пак, ни авторите на постерите не размислија дали …

Како една гротескна фотомонтажа предизвика недоразбирања кај македонските медиуми Read More »

Заев: Прифаќаме географска одредница за името


Ние сме подготвени на географска одредница за името. Во име на успехот на преговарачкиот процес со Грција за спорот со името, нема да коментирам повеќе“, рече премиерот Зоран Заев на вчерашната прес-конференција во Владата. Ова е прва изјава на македонски функционер и тоа претседател на Влада, во кое јавно се прифаќа менување на уставното име …

Заев: Прифаќаме географска одредница за името Read More »

(ВИДЕО) Сменето името на скопскиот аеродром


Владата на денешната седница одлучила да го промени името на скопскиот аеродром од „Александар Велики“ во „Меѓународен аеродром Скопје“. Покрај името на аеродромот, ќе се менува и името на автопатот „Александар Македонски“ во „Пријателство“. Премиерот Зоран заев исто така објави дека позицијата на Владата е да се прифати географска одредница за името на Македонија. Промената на …

(ВИДЕО) Сменето името на скопскиот аеродром Read More »

Жбогар: До 2025 речиси невозможно е некоја земја од Западен Балкан да влезе во ЕУ


Стратегијата на ЕУ за проширување со земјите од Западен Балкан нуди јасна европска перспектива за сите шест земји од регионот, но Брисел нема да дозволи прием на земји со отворени прашања, изјави на денешната прес-конференција во Скопје шефот на Делегацијата на ЕУ во Македонија амбасадорот Самуел Жбогар по презентацијата на стратегијата во Стразбур. Во однос …

Жбогар: До 2025 речиси невозможно е некоја земја од Западен Балкан да влезе во ЕУ Read More »

ЕК: Македонија и Албанија со забележлив напредок на евроинтеграцискиот пат


Македонија прави забележлив напредок на евроинтеграцискиот пат и Европската комисија е подготвена да изработи препорака за отворање на преговори врз основа на исполнети критериуми, се вели во Стратегијата на ЕК за Западен Балкан, што на заедничката прес-конференција денеска ја претставија високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини на еврокомесарот за …

ЕК: Македонија и Албанија со забележлив напредок на евроинтеграцискиот пат Read More »

Побарано изземање на обвинителот во случајот за убиството на четиригодишниот Алмир


Судењето против обвинетиот Бобан Илиќ, кого Обвинителството го гони за убиство на четиригодишниот Алмир, повторно е одложено, откако адвокатот на семејството Алиу побара изземање на обвинителката. По еден час расправа судијата соопшти дека Јавното обвинителство поради комплексноста на предметот не може да се произнесе за еден ден и наредното рочиште го закажа за 15-ти овој …

Побарано изземање на обвинителот во случајот за убиството на четиригодишниот Алмир Read More »

Шилегов во петок во Атина ќе се сретне со колегата Каминис


Скопскиот градоначалник Петре Шилегов во петок ќе се сретне со својот колега од Атина, Јоргос Каминис. Средбата, која ќе се одржи во грчката престолнина е на покана на атинскиот градоначалник во рамките на политиката за соработка меѓу градовите, соопштуваат од Атина. Предвидено е градоначалниците да потпишат меморандум за соработка во повеќе области и размена на …

Шилегов во петок во Атина ќе се сретне со колегата Каминис Read More »

Сугарески: Над 70 милиони евра за патно поврзување со Бугарија


Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска најави изградба и реконструкција на поголем број патишта во кумановскиот регион, при што истакна дека за патното поврзување се планираат околу 70 милиони евра, дел за изградба на експресни патишта и дел за реконструкција на патишта. – Конкретно, ќе се гради експресниот пат Ранковце–Крива Паланка, како и …

Сугарески: Над 70 милиони евра за патно поврзување со Бугарија Read More »

Во Македонија од рак годишно умираат по околу 4.000 луѓе


Мажите најчести жртви на најлошата болест, малигната неоплазма. Од рак во Македонија во 2016 година починале 3.882 лица, а стапката на морталитет се движи од 183.3 на 100.000 население во 2010 година до 187.3 во 2016 година. Најмногу од заболените се од карцином на бронх и бели дробови, а скопскиот регион предничи со абнормални заболувања. …

Во Македонија од рак годишно умираат по околу 4.000 луѓе Read More »

Филипче избра шеф на Кабинетот, правничка и пи-ар


Министерот за здравство, Венко Филипче, го комплетирал својот кабинет. Шеф на кабинетот ќе биде Дејан Блажески, кој дипломирал на  Економскиот факултет во Скопје и е магистер за јавни здравствени системи. Тој претходно бил портпарол на централниот штаб на Либерално демократската партија во Охрид. Во кабинетот на новиот министер е и Билјана Танеска, која ќе биде …

Филипче избра шеф на Кабинетот, правничка и пи-ар Read More »

Влада: Јавноста е целосно информирана, решение за името е можно


Јавноста е целосно информирана, решение е можно и за таа цел во тек е преговарачки процес, реагират од Владата откако шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас побара од Македонија , конечно да излезе и јавно да каже која ќе биде придавката во сложеното име и да им го објасни тоа на граѓаните. -На билатералната средба …

Влада: Јавноста е целосно информирана, решение за името е можно Read More »