Дуи(нг) бизнис


Гордана Попсимонова Криминалот нема и не смее да има национална боја. Она што досега го гледам во судските хроники, било како обвиненија од СЈО кои се однесуваат на „бомбите“, било како истражни активности на ОЈО за настаните од 27 април, има етнички предзнак. Можеби единствениот исклучок, кој само го потврдува правилото, е еден предмет на …

Дуи(нг) бизнис Read More »

Сѐ тече, само Иванов не се менува


Александра М. Митевска Претседателот Ѓорге Иванов не ја искористи деликатноста на политичкиот момент во државата, во кој се случи и неговото редовно годишно обраќање пред пратениците, за да промовира нов стил на извршување на функцијата – соодветно на крупните промени што се случија во годината што ја опсервираше. Шефот на државата пропушти шанса во премиерно …

Сѐ тече, само Иванов не се менува Read More »

Без лицитации и егзалтации за името


Ерол Ризаов Гледано од подалеку и отстрана се чини дека првпат се гради поволен амбиент да се реши наметнатиот спор за уставното име на државата, а гледано однатре сѐ уште боли глава од ограничувања и условувања. Во таков период кога едно се насмевките и охрабрувањата, чукањето по рамо, а сосема друго притисоците и драматичните напори …

Без лицитации и егзалтации за името Read More »

Осумте принципи – пат без хендикеп


Костадин Богданов Република Македонија е држава која има уставна определба да се развива како парламентарна демократија. Тоа пред сѐ подразбира политичките партии, чинители на тој парламентаризам, да бидат однатре структурно и функционално демократски поставени. Само така може да се гарантира демократскиот карактер на државата. Од друга страна, пак, од партиите со внатрешен демократски дефицит не …

Осумте принципи – пат без хендикеп Read More »

Заболено здравство


Гордана Попсимонова Здравиот има илјадници желби. Болниот, само една – да оздрави. Така вели народот. Тоа го потврдувам и јас, од аспект на болен човек, до некаде онеспособен, во една фаза и избезумен од болки и од неизвесност. Во последниве два месеца, имав можност да го видам и да го почувствувам на своја кожа. Во …

Заболено здравство Read More »

Пари и партии: За големите пари на големите риби


Здравко Савески   Парите не смеат да влијаат врз изборниот резултат и да одлучуваат кој ќе биде на власт во една демократија. Кој располага со најголема поддршка, тој треба да владее. Но правилата на игра на демократијата во капитализмот се така поставени што немањето значителни финансиски средства го отежнува, па и оневозможува стекнувањето поголема изборна …

Пари и партии: За големите пари на големите риби Read More »

Планот на Мицкоски


Ерол Ризаов Христијан Мицкоски, новиот претседател на ВМРО ДПМНЕ, има план да го оствари сонот на својот претходник, Никола Груевски. Ако остане цврсто на овој план, и тој ќе си замине со нож во грбот. Кога Груевски го одржа својот прв говор во Трново во 2006 година како избран мандатар, небаре како Мартин Лутер Кинг …

Планот на Мицкоски Read More »

Даночните реформи во САД и во Македонија


Никола Поповски Тоа што се чинеше навидум невозможно деновиве, се случи – властите во САД извршија огромно намалување на стапката на корпоративниот данок на профит (кај нас познат како данок на добивка) и истата ја сведоа од 35 отсто на „само“ 20 отсто. Велиме „само“ бидејќи кај нас и во нашето опкружување, каде што царуваат …

Даночните реформи во САД и во Македонија Read More »

Наместо калориметри потребни се блесиметри


Ерол Ризаов Со денови следам како по медиумите се тркала новата сомнителна сторија која ги понижува и навредува граѓаните на Македонија. Прво донесоа некаков си предлог-закон во кој се наложува инсталација на илјадници калориметри кои треба да ја мерат топлината и студенилото на секое семејство кое има парно греење. Откако се откри озаконет арач од …

Наместо калориметри потребни се блесиметри Read More »

Зима


Лејла Сабит Ви буди романтични чувства, ве потсеќа на детството, ве носи во топол дом или прегратка и ви подарува празнични радости. Чекате снег да падне, сѐ да стане бело, да ви ја разнежи душата и да ги покрие црнилата на секојдневието. Пиете топол чај покрај прозорец, ги гледате детските палавости, грижите ги снемува за …

Зима Read More »

Збогум, Никола


Здравко Савески, политиколог и член на Левица Таква е политиката. Непредвидлива. Горе си, мислиш дека си незаменлив, несоборлив, мислиш како Путин ќе владееш уште долги години, кога… се соочуваш со својата политичка смрт. Заминуваш во историјата, те пцуе кој стигне, си спаднал на Бранко, те обвинуваат за сè, ќе влезеш во историјата како македонски Милошевиќ. А …

Збогум, Никола Read More »

Мал отчет на Владата пред Нова година


Ѓорѓи Спасовски За помалку од седум месеци, откако е формирана новата влада, во Македонија се сменија многу работи: Прво. Македонија се отвори кон светот и кон соседите. За Македонија денес во светот се говори како за земја која има реформски ориентирана влада, која заслужува меѓународна поддршка за членство во НАТО и во ЕУ и за …

Мал отчет на Владата пред Нова година Read More »

Уште да падне режимот во ВМРО-ДПМНЕ


Александра М. Митевска Спиро Ристовски и Владо Мисајловски, некогаш високи функционери во владата на ВМРО-ДПМНЕ, патуваа можеби залудно на југоистокот на државата за на самото место да го организираат валандовскиот конгрес на партијата. Последните струења и превирања во и околу „белиот дворец“ во Скопје го доведуваат во прашање одржувањето на конгресот кој беше најавуван како …

Уште да падне режимот во ВМРО-ДПМНЕ Read More »

Милошевиќ и Туѓман се враќаат


Љупчо Поповски Во еден драматичен балкански круг со креда двете држави, кои беа моторот за крвавите војни при распадот на Југославија, се вратија онаму каде што изгледа најдобро се чувствуваат – во 1990-тите години. Во нивната националистичка сага, во нивните митови, во нивното неразбирање на Европа, во нивната исклучивост, во нивната балканска крчма. На прв …

Милошевиќ и Туѓман се враќаат Read More »

Слобода за пратеничката вечен патник


Ерол Ризаов Специјалното јавно обвинителство треба веднаш да ја прекине постапката против пратеничката која поминала 235.000 километри, и шест пати го обиколила светот, целата планета, одејќи на седници на парламентот во Македонија, која се поминува со автомобил додека испиеш кафе и испушиш две цигари. За својата голема мака народната избраничка во повеќе мандати примила надомест …

Слобода за пратеничката вечен патник Read More »

За ПМ честичките во нашите глави


Петар Арсовски Како што се актуализира ПМ загадувањето, се прашувам како да ја измериме критичката контаминација која ја демонстрираме постојано во нашите постреволуционерни глави, опиени од новата слобода и од животот што дојде. Ме фаќа страв од последиците од ваквиот нов живот, од можните контрареакции на општата критика кон новата власт, која дојде побрзо, поостро, …

За ПМ честичките во нашите глави Read More »

Има многу трошачи на јавните пари како ДИК


Абдулменаф Беџети Буџетот како најважен социо-економски документ на државата, покрај другото претставува и субстанцијален инструмент за мерење на демократичноста и капацитетот на државните институции. Основните постулати и критериуми за добро владење се најпрепознатливи кај буџетскиот процес – од планирање, програмирање, буџетирање, па се` до извршување. Тие принципи почнуваат со транспарентност, одговорност, ефективност и завршуваат со …

Има многу трошачи на јавните пари како ДИК Read More »

Е мој Дарвине


Звонко Давидовиќ Каква природна селекција, каква еволуција, какви бакрачи, кај нас ништо од Дарвиновата теорија не важи, особено кога се работи за македонското судство. Ниту највредните напредуваат, ниту најодговорните се на високи места, ниту најспособните раководат, ниту има позитивна селекција и нормална еволуција. Во нашето судство најнеспособните се на највисоките места, најнеодговорните се на најодговорните …

Е мој Дарвине Read More »

Америка и Русија ја издуваа скопската магла


Ерол Ризаов Слатко се изнасмеав кога Америка и Русија, двете најголеми планетарни сили, ни понудија идеи по многу поволни цени, речиси бадијала, да се расчистат маглата и смогот во најзагадениот град во светот, во нашето Скопје. Ќе речете работата не е за смеење, туку за плачење. Така е, ама и црниот хумор знае убаво да …

Америка и Русија ја издуваа скопската магла Read More »

Помирување со злото


Насер Селмани Лидерот во оставка на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, после приведувањето на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков и шесте пратеници од опозицијата осомничени за насилните настани од 27 април, настан што Јавното обвинителство го оквалификува како терористичко загрозување на уставниот поредок, излезе со идеја за помирување. Но, ниту Груевски ниту ВМРО-ДПМНЕ не ѝ …

Помирување со злото Read More »