Приоритет е приоритет – и на македонски и на албански


Александра М. Митевска Додека во Њујорк се интензивираат преговорите за проблемот со името, а во Скопје се постила црвениот килим за генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, политичкиот врв во земјава со денови се занимава со Законот за употреба на јазиците, кој нема моментно некое посуштинско значење за интеграцискиот процес на земјава. Освен ако не …

Приоритет е приоритет – и на македонски и на албански Read More »

Адио господине Метју


Ерол Ризаов Го поканив господин Метју Нимиц, 80-годишен њујорчанец да се повозиме проштално на мојот „Ориент експрес“ . Овој многу интересен човек, кој малку зборува и ништо не кажува, ангажиран е од ОН да се занимава без никаков надомест, еве, ќе биде повеќе од 20 години со еден веројатно најбесмислен спор на планетата земја – …

Адио господине Метју Read More »

Новиот закон не го затвора прашањето на јазикот


Роберт Несими 1. Минатата недела Собранието изгласа нов Закон за употреба на јазиците во Македонија. Во суштина тоа е надополнување на неколку претходни закони што ја регулираат оваа област, изгласани редовно по парламентарни избори од 2008 година наваму. Како и претходните, а пошироко и други закони кои имаат етничка димензија, реакцијата по него е веќе …

Новиот закон не го затвора прашањето на јазикот Read More »

Антинационалисти или властољупци?


Здравко Савески На Балканот има вишок историја, вишок национализам. Балканските народи се трујат со национализам уште од деца, постојано се држат актуелни националните прашања, па додека ние се мразиме – тие нè ограбуваат. Овде ние сме обичниот народ на Балканот, а тие – нашите политички елити во многуте балкански земји. Национализмот секогаш и секаде е …

Антинационалисти или властољупци? Read More »

ВМРО треба да одглуми добредојде за Столтенберг


Слободанка Јовановска Во четврток генералниот секретар на НАТО за првпат ќе дојде во Македонија и ќе се обрати пред македонскиот парламент. Тоа што може да го најде е полупразна сала и отсуство на главната опозициска партија, состојба што не може да се протолкува поинаку туку како доказ дека Македонија се уште е нефункционална држава и …

ВМРО треба да одглуми добредојде за Столтенберг Read More »

Ќе стави ли претседателот вето


Ерол Ризаов Претседателот на државата Ѓорге Иванов нема да стави вето на Законот за употреба на јазиците. Ова тврдење е многу ризично бидејќи тој во своето последно јавно обраќање во парламентот категорично кажа дека предложениот закон претставува опасност за унитарноста на државата, со што јасно стави до знаење дека се работи за првостепено безбедносно прашање. …

Ќе стави ли претседателот вето Read More »

Зa што се боревме?


Гордана Попсимонова Многу сум лута на себе. Се чувствувам изневерена, изиграна, измамена и безнадежно наивна. Како мало дете, кое спротивно на сопствениот темперамент, се труди да биде мирно, да не прави бељи, да учи, да биде послушно, да дава сѐ од себе и… на крај да не го добие ветеното или очекуваното. Или како возрасен …

Зa што се боревме? Read More »

Холивуд


Лејла Сабит Животот не е филм. Славата не е вечна. Секој што е млад, ќе стане стар. Да си ѕвезда, не значи и среќа. Успехот не носи секогаш пари. Јавноста значи и губење приватност. Црвениот килим си има цена. Не можете да избегате од папараци, ви ги бројат брчките, врските, браковите, разводите, алиментациите и ви …

Холивуд Read More »

Како да се спаси Македонија


Ерол Ризаов        Две генијални решенија можат да ја спасат Македонија од големите  маки и страдања. Првото решение е владата да воведе строга цензура во сите медиуми и на сите социјални мрежи  никој  да не смее да пишува за злосторствата и злоделата на претходната власт. Да прогласи општа амнестија на сите досегашни и …

Како да се спаси Македонија Read More »

Quo vadis, Domine?


Звонко Давидовиќ Месечината високо на небото, срамежливо ѕирка низ загадениот воздух, а ѕвездите воопшто не се ни гледаат. Исто е и дење кога сонцето повеќе го чувствуваме отколку што го гледаме. Не гледаме далеку, одвај малку подалеку од носот и од сопствениот интерес, воопшто сме слабогледи и кусогледи во денешницата, во овој 21 век. 2018 …

Quo vadis, Domine? Read More »

Една година на Трамп


Љупчо Поповски Изгледа како невозможен потфат да се објасни првата година на администрацијата на Доналд Трамп. Има илјадници примери од неговото претседателствување – за луѓето што си заминуваат и доаѓаат во Белата куќа како да е железничка станица, за илјадниците „твитови“ преку кои тој, всушност, ја води својата политика, преку алиенирањето на сојузниците од Европа, …

Една година на Трамп Read More »

Наштимано мнозинство, раштиман кворум


Александра М. Митевска Првите собраниски случувања во новата 2018 година беа добра можност за парламентарното мнозинство да демонстрира дека е навистина стабилно, како што тврдат неговите избраници во извршната власт по сите политички поместувања и престурктуирања што се одиграа во и „околу“ коалицијата кон крајот на минатата година. Наместо тоа, на првиот постпразничен работен ден, …

Наштимано мнозинство, раштиман кворум Read More »

Пишуваат ли Ципрас и Заев нова историја…


Ерол Ризаов Дали актуелните премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев и владините тимови и интелектуални елити на Грција и на Македонија пишуваат нова историја. Или ќе се случи уште еден историски инцидент кој ќе потврди дека двете соседни балкански држави немаат ни човечки, ни демократски, ни европски капацитет да најдат заеднички прифатливо решение кое ќе …

Пишуваат ли Ципрас и Заев нова историја… Read More »

Кој идентитет ќе го одбраниме


          Ѓорѓи Спасов Потеклото на секоја нација е историска приказна заснована врз факти и верувања, исполнета со митови за нејзините јунаци, војни, ослободители и просветители. Колку и таа приказна да се чини нејасна или спорна, таа како и секој мит има две основни функции. Првата е, како што ќе забележи францускиот научник …

Кој идентитет ќе го одбраниме Read More »

Прелетачевиќи


Соња Стојадиновиќ Кога за време на претседателските избори во Србија во 2017 година како независен кандидат се појави Љубиша Прелетачевиќ-Бели, јавноста на почеток мислеше дека неговото име е вистинско. Но, ако поубаво се погледне презимето, кое е комбинација на формата на презиме заедно со основната карактеристика на балканските политичари, се добива вистинската смисла. Мнозинството од …

Прелетачевиќи Read More »

Коледарските огнови поважни од загадувањето


Петок навечер, како што се спушта ноќта, така расте бројот на луѓето што се собираат во своите маала за да го одбележат Бадник. Со чашка ракија и муабет со соседите се заборава на студот. Традиција е традиција и мора да се испочитува. Но овој пат е поинаку, затоа што новата градска власт покрај апелот да …

Коледарските огнови поважни од загадувањето Read More »

Во лер или во прва во 2018?


Петар Арсовски Очигледно е дека 2018 ќе биде исклучително важна година за евроатлантските интеграции на Македонија, па со тоа, најверојатно, и пресудна година за спорот за името со Грција. Веќе подолго време новата енергија околу овој процес, и во Македонија и во Грција, е една од главните теми на медиумите и на аналитичарите во регионот, …

Во лер или во прва во 2018? Read More »

Можна ли е амнестија за државен удар


 Ерол Ризаов Може ли да се случи никој од главните актери на „крвавиот четврток“ и организатори на насилието во Собранието на Македонија на 27 април лани да не биде казнет, поточно да нема судска разврска? Можно ли е обидот за државен удар да помине како ништо да не се случило. За жал, одговорот е да. …

Можна ли е амнестија за државен удар Read More »

2018


Лејла Сабит   Тивко, со петарди или со огномет, влезе во нашите домови и ни посака нови 365 дена здравје, среќа, надежи, радости, желби, искушенија и предизвици. Ја пречекавме дотерани или во пижами, со топол чај или со жесток пијалак, сами или во друштво, со познати или непознати, со звуците на турбофолк или на ретро-музика. …

2018 Read More »

Прејадени-нема


Гордана Попсимонова Зад нас е „најлудата ноќ“. Ако јас се прашувам, сите други денови и ноќи во оваа моја безнадежно вечна транзициска татковина се полуди, во секоја смисла на зборот. Можам единствено да признаам дека оваа ноќ беше најгласна, ако веќе треба да ѝ се закачи некој суперлатив. Во посебностите на првиот новогодишен ден го …

Прејадени-нема Read More »