Османи ја повика Силјановска да запре со говорот на омраза, таа ги нарече ДУИ криминалци


Кандидатката за претседателка на Македонија, Гордана Силјановска – Давкова, одговори на прозивката од противкандидатот Бујар Османи преку социјалната мрежа Твитер. -61 пратеник не ги исклучува заедниците, бидејќи сите системски закони се носат по Бадентер, туку ги исклучува криминалците од ДУИ, кои се спремни да продадат се, за да си ја зачуваат фотелјата и да продолжат …

Османи ја повика Силјановска да запре со говорот на омраза, таа ги нарече ДУИ криминалци Read More »

Јакимовски: На Македонија ѝ се потребни над 50 милијарди евра инвестиции


Клучот на нашата заложба и нашата битка е како да создадеме услови нашите луѓе од Република Македонија, поготово младите и младите брачни парови да не се иселуваат. Се иселува дел од економски причини, но голем дел се иселуваат како резултат на тоа што нема систем во Република Македонија. Значи младите бараат да има систем, да …

Јакимовски: На Македонија ѝ се потребни над 50 милијарди евра инвестиции Read More »

Ванковска нема да дозволи внесување на Бугарите во Уставот, ќе пишува нов


Во рамки на предизборните активности, средби и разговор со граѓаните денеска во Охрид имаше и Билјана Ванковска, кандидатката за иден претседател на државата предложена од партијата Левица. Таа на граѓаните на Охрид, како што рече, во отсуство на вистинска дебата со услови на поставувани нереални услови како од противкандидатите така и од националниот сервис, им …

Ванковска нема да дозволи внесување на Бугарите во Уставот, ќе пишува нов Read More »

Османи од Охрид: Интеграција наспроти изолација, соживот наспроти етничка недоверба и тензија


Кандидатот за претседател на Демократската унија за интеграција Бујар Османи денеска имаше предизборна средба со граѓаните на Охрид. Тој им порача дека престојните избори тие имаат избор меѓу две алтернативи – интеграција наспроти изолација, соживот наспроти етничка недоверба и тензија, прогрес наспроти враќање назад. – Тоа се двете понуди што им се нудат на граѓаните …

Османи од Охрид: Интеграција наспроти изолација, соживот наспроти етничка недоверба и тензија Read More »

Пендаровски бара МРТ прво да ја расчисти аферата со анкетите, па после да вика на дебата


  Стево Пендаровски не одбива дебата, но би ја прифатил само ако на неа учествуваат сите седуммина кандидати. Но тој вечерва од митингот во Општина центар рече дека има резерва кон Македонската радио-телевизија поради аферата која излезе со наводно нарачаните анкети на јавното мислење.   „Јас бев првиот кој понуди дебата со сите кандидати и …

Пендаровски бара МРТ прво да ја расчисти аферата со анкетите, па после да вика на дебата Read More »

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица


  На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот на Фридом хаус. Мицкоски рече дека „државата на која Стево е претседател, во извештајот стои дека има директно влијание на власта врз правосудните органи и обвинителството“. „Сте го слушнале ли …

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица Read More »

Пендаровски најави дека точно за еден месец ќе почнел неговиот втор мандат


  За Стево Пендаровски да се биде претседател за сите е животна филозофија. Осврнувајќи се на неговата досегашна работа, Пендаровски рече дека стои зад секоја своја одлука бидејќи резултатите се видливи. Државата 4 години е членка на НАТО, најголемиот воен сојуз и загарантирана е нејзината безбедност. Во оваа насока посочи и дека ако немавме надворешна …

Пендаровски најави дека точно за еден месец ќе почнел неговиот втор мандат Read More »

Таравари во Скопската чаршија, тврди дека имало еуфорија за нив


  Претседателскиот кандидат од Коалицијата „Вреди“, Арбен Таравари, како дел од предизборната кампања денеска оствари средби со граѓани, како и неколку посети на мали бизниси што се наоѓаат во Старата скопска чаршија. „Ние како коалиција ‘Вреди’, односно како албанска опозиција, им ветуваме на луѓето дека тука ќе се вложи и ќе се инвестира, бидејќи мислам …

Таравари во Скопската чаршија, тврди дека имало еуфорија за нив Read More »

Силјановска за Преговарачката рамка со ЕУ: Може да се договориме!


Гордана Силјановска Давкова, кандидатка за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, смета дека за Преговарачката рамка за продолжување на преговорите со ЕУ може да се најде решение. Таа во интервју за МИА потенцира дека е за влез во Европката унија, но дека „може да се договориме“ и оти за тоа има многу варијанти. -Јас не …

Силјановска за Преговарачката рамка со ЕУ: Може да се договориме! Read More »

Николоски го нарече Пендаровски „дволична личност“


  Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, продолжува од сите орудија да го напаѓа пефот на државата и претседателски кандидат, Стево Пендаровски. Синоќа во Гевгелија го нарече „дволична личности човек којшто за себе обожува да вели дека е чесен и дека не е корумпиран, но истиот овој којшто глуми чесен и некорумпиран еден месец одбегнува да …

Николоски го нарече Пендаровски „дволична личност“ Read More »

Кампањата на Бујар Османи отиде во Радовиш и Штип


  Претседателскиот кандидат на „Европскиот фронт“, Бујар Османи, денеска беше во Штип и Радовиш придружуван од првиот човек на Турската демократска партија (ТДП), Бејџан Иљјас. Во Радовиш беше отворен изборен штаб на ТДП во Радовиш, а потоа имаше партиски митинг во Штип. Османи им се заблагодари на граѓаните за поддршката: „Поддршката е најголемата чест во …

Кампањата на Бујар Османи отиде во Радовиш и Штип Read More »

Максим Димитриевски ќе бара јавниот обвинител да го предлага опозицијата


На Македонија и треба претседател пред се со интегритет, со став, со карактер и со принципи, со кои ги штити националните, државните интереси и пред се граѓаните, бидејќи оваа држава во своето минато ретко кога можело да забележи дека еден претседател се одважил да каже „не“ на политичкиот субјект што го предложил или на политичкото …

Максим Димитриевски ќе бара јавниот обвинител да го предлага опозицијата Read More »

Кога ќе соберат храброст за државнички одлуки нека ми се јават, повика Ковачевски


  „Ставот на СДСМ и мојот став се јасни. Успеавме да ги отпочнеме преговорите со ЕУ, успеавме да испреговараме рамка во која имаме заштитен македонски јазик, идентитет и култура, и кога ќе соберат храброст тие што немаат храброст нека ми се јават, кога ќе соберат храброст сите да донесат одлуки“, рече денеска претседателот на СДСМ, Димитар …

Кога ќе соберат храброст за државнички одлуки нека ми се јават, повика Ковачевски Read More »

Пендаровски: Пародија е што Мицкоски се шокира од вести што сам ги продуцира


  Зборувајќи пред жителите на Валандово, вечерва кандидатот за претседател Стево Пендаровски истакна дека на оваа држава ѝ требаат лидери кои размислуваат 30-40 години однапред, а не политичари чија единствена цел е да дојдат на власт и доживотно да останат во нивните фотелји. ,,Работејќи за подобра иднина на следните генерации, не мислејќи на нашиот рејтинг, …

Пендаровски: Пародија е што Мицкоски се шокира од вести што сам ги продуцира Read More »

Ова се избори за или против Македонија, вели Мицкоски


  Водејќи ја претседателската кампања на Гордана Силјановска-Давкова лидерот на ВМРО-ДПМНЕ попладнево беше во Македонски Брод. И овој пат на митингот беше само Христијан Мицкоски, но не и Силјановска. Мицкоски рече дека не била точна синтагмата на СДСМ дека ова биле избори за ЕУ или против ЕУ, туку дека сега се бира „за или против …

Ова се избори за или против Македонија, вели Мицкоски Read More »

СДСМ има јасен план за раст на економијата, вели Ковачевски


  Економските показатели во државата и идните мерки во програмата на СДСМ со посебен фокус на соработката со дијаспората, дигитализацијата, реформата во јавната администрација, владеењето на правото и борбата против корупцијата беа тема на разговор на денешната средба на раководството на СДСМ  со претставници на невладината „Македонија 2025“. Целта на состанокот, како што информира лидерот …

СДСМ има јасен план за раст на економијата, вели Ковачевски Read More »

Мицкоски ѝ пишал на албанската опозиција, таа не му одговара


  Уште пред да почне кампањата за парламентарните избори и пред да се случи гласањето, Христијан Мицкоски упатил покана до албанската опозиција да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ но досега не добил одговор. Ова тој го изјави денеска по средбата со Управниот одбор на МАСИТ во Скопје, одговарајќи на новинарско прашање. „Упатив официјална порака до албанската опозиција, …

Мицкоски ѝ пишал на албанската опозиција, таа не му одговара Read More »

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ се сретна со раководството на МАСИТ


  ИТ индустријата бара предвидливи политики за да може да го планира својот бизнис. Ваква порака била пренесена на денешната средба на раководството на Стопанската комора за информатички технологии – МАСИТ со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Мицкоски по средбата изјави дека се работи за значајна гранка во економскиот развој на државата и дека треба …

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ се сретна со раководството на МАСИТ Read More »

Османи од Градскиот парк претстави план за позелена и побезбедна Македонија


Кандидатот за претседател на Европскиот фронт, Бујар Османи, вети дека доколку биде избран за прв човек на државата, ќе работи на трансформација на Северна Македонија во зелена држава која ќе се грижи за животната средина. На денешната прес-конференција во Градскиот парк во Скопје, Османи истакна дека ќе формира одбор за валидација, односно ветинг и нема …

Османи од Градскиот парк претстави план за позелена и побезбедна Македонија Read More »

ВМРО-ДПМНЕ сака да ја искористи Силјановска за свои цели, вели Љупчо Балкоски


  „ВМРО-Народна партија остана доследна и секогаш ја промовира идејата за ЕУ, дека тоа е патот по кој Македонија треба да се движи. Тоа беше пред 25-30 години, така е и сега, затоа што опцијата што ја нуди Европската унија е добра за Македонија. ВМРО-НП ја продолжува таа идеја“, изјави Љупчо Балкоски, пратеник од ВМРО-НП, …

ВМРО-ДПМНЕ сака да ја искористи Силјановска за свои цели, вели Љупчо Балкоски Read More »