Пендаровски: Со изборот на Силјановска Мицкоски сака да биде и претседател и премиер


 Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа од Квадарци порача дека 24 април ќе биде клучен датум и дека токму во првиот круг потребна е масовна поддршка на концептот што ја води државата напред, кон интеграција во ЕУ. „Значи 24-ти, е клучниот датум, затоа што по длабоко мое уверување на 24-ти, од тие резултати многу ќе …

Пендаровски: Со изборот на Силјановска Мицкоски сака да биде и претседател и премиер Read More »

Вреди да се прочита: Гордана Силјановска – „Како што ветерот вечерва е прекрасен, така ги чувствувам вашите мисли, вашите емоции“


  За време на вечерашниот митинг на опозицијата во Струмица получасовно обраќање имаше кандидатка за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова. Пред неа се обрати носителот на изборната листа во Четворката, Александар Николоски, а по неа, како главен говорник со 25-минутен говор беше Христијан Мицкоски. Еве што одвои штабот на нејзината кампања за информирање на јавноста. …

Вреди да се прочита: Гордана Силјановска – „Како што ветерот вечерва е прекрасен, така ги чувствувам вашите мисли, вашите емоции“ Read More »

Мицкоски не сака дуел со Пендаровски, ќе го чека да станел претседател на СДСМ


  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицскоски, вечерва од митингот во Струмица го отфрли повикот на Стево Пендаровски за дуел меѓу нив двајцата, затоа што сегашниот претседател тврди дека како тој да бил кандидат за претседател на државата, а не Гордана Силјановска-Давкова. „Откако имав дуел со Ковачевски, а после дуелот јадниот Ковачевски не знаеше вратата да …

Мицкоски не сака дуел со Пендаровски, ќе го чека да станел претседател на СДСМ Read More »

Таравари ќе ги помилува осудените во „политички монтирани случаи“


Во делот на реформите во правдата и правната држава, кандидатот за претседател Арбен Таравари од коалицијата ВРЕДИ вели дека ќе ја стопира селективноста на правдата, ќе ги спречи политички монтирани случаи, но и ќе ги помилува и оние кои биле жртви на, како што вели, тие монтирани случаи.  „Тие случаи или мора да се решат …

Таравари ќе ги помилува осудените во „политички монтирани случаи“ Read More »

Силјановска тврди дека поради „реките со народ“ Пендаровски не може да ја види на митинзите


„Стево Пендаровски секој ден тврди дека ме немало никаде и дека ме заменил господинот Христијан Мицкоски. Знаете ли зошто не може да ме види? Заради реките народ кога сум долу, а кога сум горе, тука на говорницата, не сака да ме види затоа што не сака да ме слуша оти сè што тој не кажува, …

Силјановска тврди дека поради „реките со народ“ Пендаровски не може да ја види на митинзите Read More »

Пендаровски: Николоски со децении живее на сметка на државата или на партијата


Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вечерва од Неготино одговори на прозивката од потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, за идните планови. „На почетокот на мандатот, претходната кампања и пред вас и пред цела држава сум го кажал тоа, дека по завршување на мојот мандат нема да ги користам привилегиите кои следуваат по закон. Меѓутоа, интересно е …

Пендаровски: Николоски со децении живее на сметка на државата или на партијата Read More »

Ванковска: На овие избори немаме право на грешка 


  Кандидатката за претседател на Левица, Билјана Ванковска, денес одража средба со граѓани во Карпош. На средбата беа презентирани делови од програмата на Ванковска за претстојните избори. Ако сакаме достоинство, овие избори немаме право на грешка. Мора да излеземе и да гласаме за да се прашува народот, порача Ванковска. Во изјавата, од општината која е …

Ванковска: На овие избори немаме право на грешка  Read More »

Мицкоски и во Босилово и Василево ја води кампањата за претседател без Силјановска


  И во општината Босилово и општина Василево кампањата на претседател на државата на ВМРО-ДПМНЕ ја водеше лидерот на партијата Христијан Мицкоски, а не кандидатката Гордана Силјановска-Давкова. Ова веќе се случува повеќе пати по ред Силјановска да не присуствува на митинзите на кои треба да се претстави таа, а наместо тоа врвот на ВМРО-ДПМНЕ ја …

Мицкоски и во Босилово и Василево ја води кампањата за претседател без Силјановска Read More »

Филипче вели дека ВМРО-ДПМНЕ имало таен план за црна кампања против него


  Носителот на листата на СДСМ и коалицијата во Четворката, Венко Филипче, денеска во Гевгелија изјави дека она што го добивал од теренот покажувало дека „поддршката која ја добиваме од граѓаните е одлична. На терен се потврдуваат сомнежите за местените анкети на ВМРО-ДПМНЕ. Затоа не е ни чудо што никаде ги нема, а регионални штабови …

Филипче вели дека ВМРО-ДПМНЕ имало таен план за црна кампања против него Read More »

Пендаровски за отсуствата на Силјановска: Или си претседател или не си!


  Кандидатот за претседател Стево Пендаровски денеска на средба со граѓаните на Демир Капија се осврна на тоа што противкандидатката Гордана Силјановска-Давкова отсуствува од закажани митинзи и средби со граѓани во сопствената кампања за претседател на државата. „Пред ден, два била најавена противкандидатката, дали дошла? Не дошла. Каде што ќе видите дека Стево Пендаровски е …

Пендаровски за отсуствата на Силјановска: Или си претседател или не си! Read More »

ДКСК го усвои приговорот на Силјановска Давкова за кршење на изборни правила


Сомневањата за прекршување на одредбите од Законот за спречување на корупција и судир на интереси и од Изборниот законик, се основани, приговорот поднесен од претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова се усвојува. Вака едногласно, со пет гласа, одлучи денеска Државната комисија за спречување на корупцијата, постапувајќи по доставен приговор од кандидатката за претседател на државата на …

ДКСК го усвои приговорот на Силјановска Давкова за кршење на изборни правила Read More »

Филипче ќе ја укине партиципацијата во здравството


Носителот на листа на кандидати за пратеници од СДСМ и Kоалицијата за европска иднина во Изборна единица 4,, Венко Филипче, вчера беше во Радовиш каде што оствари средби со пензионери и со лица со дијабетес со коишто разговараше за мерките предвидени во новата „Програма за европска иднина“.   На средбата со пензионерите, Филипче потсети на …

Филипче ќе ја укине партиципацијата во здравството Read More »

ДКСК ќе постапува по приговорот на Силјановска Давкова за кршење на изборни правила


Државната комисија за спречување на корупцијата денеска ќе одржи седница на која ќе постапува по приговорот на Гордана Силјановска Давкова, претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, а кој се однесува за кршење на изборните правила. Според приговорот на Силјановска Давкова, доставен на 6 април до ДКСК, Академијата за судии и јавни обвинители (АСЈО) спротивно на Изборниот законик …

ДКСК ќе постапува по приговорот на Силјановска Давкова за кршење на изборни правила Read More »

За Бујар Османи најголема опасност е да има граѓански устав


  Бујар Османи денес одржа панел дискусија со универзитетски професори и аналитичари на тема: „Граѓански устав vs. Охридски устав“. Османи ја изрази својата загриженост дека идејата за унитарен устав, со кој ќе се избришат етничките заедници, иницирана прво од Левица, потоа од ВМРО-ДПМНЕ, сега е поддржана од албанските политички опоненти. „Шокантно е што албанските опозициски …

За Бујар Османи најголема опасност е да има граѓански устав Read More »

Ванковска беше во Неготино, Димитриевски во Тетовско


  Во својата посета на Неготино, кандидатката за претседател на Македонија, Билјана Ванковска истакна дека пиродата е исклучително дарежлива заТиквешијата, „но не и властите кои ја збришаа секоја трошка надеж и чест од работниот народ на Неготино. Тенденциозниот распад на капацитетите ‘Повардарие’ и ФЕНИ, формираа тло каде само локалните олигарси може да просперираат. Во таква средина, …

Ванковска беше во Неготино, Димитриевски во Тетовско Read More »

Пендаровски го повика Мицкоски на дуел


На вечерашниот митинг во Делчево во интеракција со публиката, кандидатот за претседател Стево Пендаровски беше прашан околу најавените телевизиски дебати, односно дали и кога ќе се одржат истите. На ова Пендаровски образложи дека до овој момент не е договорено да се одржи ниту една дебата. -Јас бев првиот од седумте кандидати кој уште пред 20 …

Пендаровски го повика Мицкоски на дуел Read More »

Дваесет и четврти април и 8 мај – неработни денови за сите граѓани


Деновите кога ќе се одвива гласањето за претстојните парламентарни и претседателски избори, 24 април и 8 мај ќе бидат неработни денови за сите граѓани, соопшти Министерството за труд и социјална политика.  Земајќи го во предвид Решението за распишување на избор за претседател на Република Северна Македонија („Службен Весник на РСМ“ бр.37/24), како Решението за распишување на …

Дваесет и четврти април и 8 мај – неработни денови за сите граѓани Read More »

Јакимовски во Тиквешијата: Ќе се заложи за отворање нови пазари


  Мојата заложба ќе оди во насока на отворање на нови пазари, имајќи предвид дека со војната во Украина македонските земјоделци го загубија белорускиот и рускиот пазар, изјави денеска во Кавадарци и Неготино, кандидатот за претседател на државата, Стевчо Јакимовски, кој оствари средби со жители на Тиквешијата.  Тој рече дека претседателот на државата мора да …

Јакимовски во Тиквешијата: Ќе се заложи за отворање нови пазари Read More »

Силјановска – аутсајдер во сопствената кампања или жртва на лидерската величина на Мицкоски?


  Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, сѐ повеќе е гостин на сопствената изборна кампања, што ѝ ја води и на која се фотографира без усул лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Освен што станува збор за класична партиска злоупотреба на нејзината кампања за да се билда рејтинг за парламентарните избори – нешто што треба да го …

Силјановска – аутсајдер во сопствената кампања или жртва на лидерската величина на Мицкоски? Read More »

Мицкоски му се закани и на Пендаровски дека „ќе одговара“


Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред граѓаните на општина Демир Хисар порача дека СДСМ станала “ измеќар на ДУИ“, а Ахмети од вилаетот во Зајас управува со Македонија како некој блискоисточен шеик. Тој наедно му се закани на Пендаровски и на функционери од СДСМ дека ќе одговараат, како последна од многуте закани што ги упатува …

Мицкоски му се закани и на Пендаровски дека „ќе одговара“ Read More »